Nástrojová bruska pro broušení na plocho a kulato?

koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

25. 10. 2016, 1:58

Zdravím všechny,

časem bych rád obohatil dílnu o možnost broušení na plocho a kulato. Víceméně bych brusku používal opravdu jen občas a nikterak produktivně. Brousily by se jen kusovky. Stačila by mi k tomu nástrojová bruska jako např. bn102? Co se týče broušení nástrojů, tak tam bych ji využil max pro broušení vrtáků, jinak vůbec. Jde mi hlavně o to broušení na plocho a na kulato + vnitřní broušení. Jaké jsou při těchto způsobech broušení na nástrojovce omezení? Je mi např. jasné, že většina BéNek nemá podélný posuv hydraulický, ale jen ruční. S tím bych se asi dokázal smířit. Proč ale např. v manuálu píší, že k broušení na plocho se má bruska používat je ve výjimečných případech?
bnko.png
TOS S32
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

25. 10. 2016, 3:45

Na plocho nic moc, na kulato ještě horší a vnitřní broušení to snad jenom kdyby šlo o život. :)
Prostě nouzovka.
www.mosaznevyrobky.cz
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

25. 10. 2016, 4:17

A proč tomu tak je? Je to dáno tuhostí mašiny?
TOS S32
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7204
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 10. 2016, 5:35

Ano.
+ vůle, dělení a zpřevodování šroubů posuvů.....
brusky nakulato mívají na otáčku kola příčného posuvu chod tak +-1,5mm a k tomu nonius o pr. tak 200mm a díky protizávaží to nemá žádnou vůli .....
on je docela zásadní rozdíl mezi dosažením odletování jisker a dosažením geometricky přesného tvaru (samo v nějaké toleranci)
edit
asi by to bylo celkem použitelné třeba na změnu průměru na nějakém krátkém kaleném čepu bez nároku na nějaké setiny a tak
navíc nakulato téměř nejde brousit bez intenzivního chlazení proudem emulze
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

25. 10. 2016, 7:33

Já to používám poměrně rád a myslim že i úspěšně. Samozřejmě s originál bruskama se to nemůže rovnat, ale použít to jde. Aź jednou budu mít magnetku a brusku na kulato, tak to taky asi nevyužiju, ale teďka dělám na tom co mám. Sice bych si moh tyhle operace nechat udělat v nástrojárně, ale to mě neba.
Přílohy
přebroušení magnetu
přebroušení magnetu
broušené průměry pod řemenice a ložiska
broušené průměry pod řemenice a ložiska
broušené kluzné uložení šroubu
broušené kluzné uložení šroubu
DSCN5181.zmenena-velikost.JPG
koumes9
Příspěvky: 88
Registrován: 19. 2. 2015, 5:57

25. 10. 2016, 9:45

Vím, že minimálně ten vřeteník pro broušení na kulato měl k BNce i Tumlík a klasickou brusku na kulato kupoval až teď, takže to nejspíš taky používal. Bohužel zápasím s místem a jedna nebo dvě mašiny jsou pro mě coby hobíka docela rozdíl nehledě na peníze. Žádné hrubovací broušení bych na tom nedělal. Většinou by šlo jen o líznutí něčeho, co jsem předem s přídavkem přefrézoval/osoustružil. Popř. líznutí něčeho kaleného.
Zbýňa: a jak přesně se s tím dá dělat, když se člověk snaží?
TOS S32
Zbýňa
Příspěvky: 1920
Registrován: 3. 9. 2010, 8:45
Bydliště: Čelákovice

26. 10. 2016, 7:50

Jak přesně? No, jak to popsat. Ty dlouhý průměry rozsah tak dvě stovky na různejch pozicích broušenýho průměru, ty krátký pod ložisko kde neni chyba válcovitosti tak znatelná, co změřim mikrometrem, rovinnost nějaký obroušený desky jsem nijak moc nezkoumal bo mám přebroušenej magnet tak už je to pak boj se stavem a tuhostí brusky. Ale to jsou takový teorie. Z praxe udělám průměr pod ložisko nebo řemenici takový jaký maj bejt aniž bych se bál, že to "utopim" a hodim do šrotu nebo nebudu mít hnusnej povrch od malý špony, něco došmirglovávat atp. Taky nemusim hřídel pokaždý soustružit mezi hroty, protože pak budu mezi hroty brousit průměry na kterejch potřebuju souosost. Doladim si snadno když mi to brousí do kužele. Neni problém upravit různý kalený pouzdra a redukce (to většinou nahrubuju nožem na kalený a pak brousim), snížit kalený držáky nožů, nabrousit si vymezovací podložku do dělený trapézový matice a vůbec další podložky, který by se jinak upravovaly hodně špatně. A v neposlední řadě to pěkně vypadá. Má to prostě svoje využití, omezení a jsou v tom různý fígle a když neni z nějakýho důvodu možný mít víc strojů, tak je to fajn.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4881
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 10. 2016, 9:39

To Zbyna: mas tu nekonecnou vyhodu, ze patris mezi stastlivce co vlastni ten motorovy vretenik. Koukam po nem uz delsi dobu a jediny, kdo jich ma stadecko je Svobodak :-( Jinak mam na BNko prislusentvi prakticky cele, ale vretenik si prodavajici nechal. Mel jeste dalsi 2 brusky.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

27. 10. 2016, 12:51

S broušením na plocho u BN102 je problém, že aby ses dostal kotoučem nad obrobek, musíš použít dlouhý trn. A jelikož ještě navíc jsou trny jen Mk3 tak to má pak tendence vibrovat. V krajním případě může hrozit i prasknutí kotouče. Už se to tu někde řešilo. Řešením by asi bylo ubastlit takové horizontální rameno jako mají frézky a trn ukotvit opěrným ložiskem. Problém samozřejmě je, že na to trny nejsou dělané a tím pádem by to chtělo i speciálně na to udělaný trn s vodícím pouzdrem.

Koumes9 jestli chceš brousit na plocho tak dobrá je na to ruská 3M642 resp. 3E642. U té se totiž dají vyměňovat brusná vřetena a existuje jak krátké (délkově srovnatelné s BN102) tak asi 500mm dlouhé, kterým se dostaneš přímo kotoučem nad stůl, aniž bys musel mít dlouhé trny. Navíc se tam používají trny Mk4. Akorát musíš to dlouhé vřeteno mít, což může být problém ho sehnat.
Řekl bych, že i na kulato bude možná použitelnější, protože má lépe řešený odvod emulze a kolem stolu se dá postavit v podstatě taková vana.
Celkově bude asi i tužší, něž BN102, protože má 1,2 nebo 1,3 t (teď už přesně nevím). Oboje vedení jsou kompletně na válečkách. Brusný vřeteník je jako u BN102C. Hydraulika se dá do ní namontovat dodatečně, ale originální se asi nesežene a bude se muset udělat. Nebo pak byla varianta 3M642E co hydrauliku měla.
Jediná nevýhoda snad je, že má podélný posuv jen 400mm. To bys musel narazit na verzi 3M642E-1, protože ta měla jak hydrauliku, tak prodloužený stůl a posuv na tuším 550mm. Jenomže sehnat jak 3M642E tak 3M642E-1 je asi téměř nemožné. Jedině se tu objevují 3M642. Nicméně dutina na válec pod stolem je.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

27. 10. 2016, 12:53

elbarto píše:To Zbyna: mas tu nekonecnou vyhodu, ze patris mezi stastlivce co vlastni ten motorovy vretenik. Koukam po nem uz delsi dobu a jediny, kdo jich ma stadecko je Svobodak :-( Jinak mam na BNko prislusentvi prakticky cele, ale vretenik si prodavajici nechal. Mel jeste dalsi 2 brusky.
Vyřeš to jako soudruzi z SSSR. K 3M642 je na broušení na kulato normální pracovní vřeteník a jen se k němu přes patku chytne elektromotor a napínací kladka. Ze zadu na vřeteno se nasadí řemenice. Přehazování rychlostí se dělá přehozením řemene.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2016, 7:26

Ale s otáčením vřeteníku se počítá i u BN102 a je to i v manuálu :)
A když jsem Kameníčka kupoval měl jsem v příslušenství ty motory s držáky dva - jeden pro pravý a druhý pro levý "chod".
kameníček.jpg
kameníček1.jpg
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

27. 10. 2016, 11:55

Jo tak proto jsou v kloubku na pracovnim vřeteníku ty dva závity. Jinak jeho zmotorizování je věc známá. Nač se vysejpat do origo bn102b(c) vřeteniku? Má sice prevodovku na troje otáčky, ale ta cena. Pokud je vřeteník sparovany s koněm. No problemo. Dnes v době měničů se i ta změna otáček dá řešit bez výměny řemenic.
A jak jste tady řešili ten dlouhý trn nebo sssr stroj pro broušení naplocho. To je přesně to proč jsem doporučoval v jednom vlákně nákup vřeteníku z bn102c za 6tisic na Bazoši. Jak jsem psal ,,Dají se s tím vyvádět bezva lotroviny.'' :-)
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3579
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 10. 2016, 10:02

koumes9 píše:Vím, že minimálně ten vřeteník pro broušení na kulato měl k BNce i Tumlík a klasickou brusku na kulato kupoval až teď, takže to nejspíš taky používal. Bohužel zápasím s místem a jedna nebo dvě mašiny jsou pro mě coby hobíka docela rozdíl nehledě na peníze. Žádné hrubovací broušení bych na tom nedělal. Většinou by šlo jen o líznutí něčeho, co jsem předem s přídavkem přefrézoval/osoustružil. Popř. líznutí něčeho kaleného.
Zbýňa: a jak přesně se s tím dá dělat, když se člověk snaží?

Máš pravdu, dokonce ho pořád ještě mám :wink: , ale nepoužíval jsem to moc na BN102, ale na BN101, ta má totiž vedení V litina na litinu tak jak ta bruska na kulato a tam to musím říct fungovalo velmi dobře a dařilo se mě dosahovat pěkných ploch a přesností, nicméně pokud to můžu srovnat s bruskou na kulato tak je to jiná liga, samozřejmě jde o hmotu stroje, ale taky o průměr kotouče a chlazení, u té nástrojovky záleží hodně na tom, v jakém stavu máš ložiska, na 102 jsem brousil hlavně vnitřně, naposledy jsem upravoval stržený kužel vřetene na sedlo kleštin, nějak takto :wink:
P1120131.JPG
P1120134.JPG
to chlazení je opravdu stěžejní, dejme tomu jsem brousil průměr 16,00mm, přídavek jsem si nechával tak max do 0,1mm , čím větší byl přídavek, tak tím víc se to pak zahřívalo, každopádně na tu 1 desetinu jsem musel nabrousit jen 16,01 s kotoučem 46L do nekalenýho a jak to schládlo tak to tam cca bylo :D
to je docela opruz, ale po pár zkurvených dílech na to dojdeš sám a budeš si na to dávat bacha, stejně tak než začneš s tí origo vřeteníkem brousit, tak je dobré to vyklonit a přelíznout kužel, přeci jen se točí a klidně ti to tu stovku v házivosti udělá a pak při otočení dílu ti nesedí protiprůměry do osy....možná bych si ještě na něco vzpomněl
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
HrebikRI
Příspěvky: 15
Registrován: 21. 9. 2018, 5:49

2. 9. 2022, 9:51

1asv píše: 27. 10. 2016, 7:26 Ale s otáčením vřeteníku se počítá i u BN102 a je to i v manuálu :)
A když jsem Kameníčka kupoval měl jsem v příslušenství ty motory s držáky dva - jeden pro pravý a druhý pro levý "chod".
kameníček.jpg
kameníček1.jpg
1asv píše: 27. 10. 2016, 7:26 Ale s otáčením vřeteníku se počítá i u BN102 a je to i v manuálu :)
A když jsem Kameníčka kupoval měl jsem v příslušenství ty motory s držáky dva - jeden pro pravý a druhý pro levý "chod".
kameníček.jpg
kameníček1.jpg
capumpor píše: 27. 10. 2016, 11:55 Jo tak proto jsou v kloubku na pracovnim vřeteníku ty dva závity. Jinak jeho zmotorizování je věc známá. Nač se vysejpat do origo bn102b(c) vřeteniku? Má sice prevodovku na troje otáčky, ale ta cena. Pokud je vřeteník sparovany s koněm. No problemo. Dnes v době měničů se i ta změna otáček dá řešit bez výměny řemenic.
A jak jste tady řešili ten dlouhý trn nebo sssr stroj pro broušení naplocho. To je přesně to proč jsem doporučoval v jednom vlákně nákup vřeteníku z bn102c za 6tisic na Bazoši. Jak jsem psal ,,Dají se s tím vyvádět bezva lotroviny.'' :-)
Nevěděl by někdo, jaký je průměr remenice na motoru a na delicce? A také jaké jsou otáčky pozoru? Chtěl bych si to pořídit.
1asv
Příspěvky: 458
Registrován: 2. 1. 2011, 9:33
Bydliště: Kdyně
Kontaktovat uživatele:

11. 9. 2022, 8:16

Ahoj, motor je 180W, 1350ot.
Řemenice průměr 36mm a 233mm.
Klíňák 10mm.
Vláďa
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“