kompatibilita příslušenství BN 102 s jinou bruskou

Odpovědět
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 2. 2015, 4:49

Ahoj,
Nevíte jak (a jestli vůbec) pasuje příslušenství z BN 102 na jiné podobné brusky jako je NUA 25, nebo podobné brusky vyráběné v SSSR?

Chci koupit BN 102, ale jeden nástrojař mi doporučoval, abych spíše koupil polskou NUA 25 s odůvodněním že je lepší (má to být kopie nějaké brusky od Deckel). Případně mě pak doporučoval obdobné brusky vyráběné v Maďarsku nebo SSSR, protože měly kalená prizmatická vedení (konkrétní typ si už nepamatoval). To by dejme tomu dávalo logiku. Mě se ale do jiného stroje nechce z několika důvodů:
- Nabídek na BN 102 je i aktuálně poměrně dost. Před koncem roku jich bylo ještě více. Nabídku na NUA 25 jsem viděl jen jednu a to je otázka jaký byl stav stroje. SSSR brusky se objevují taky velmi málo.
- Hlavní důvod je příslušenství. Já 100% potřebuju pár levý a pravý koník, dělící hlavu, speciální úhlově nastavitelný svěrák, přístroj na broušení na kulato, přístroj na vnitřní broušení, magnet, hydraulický podélný posuv. Hodil by se i přístroj na broušení zaoblení. To pokryje všechny operace, které chci s bruskou provádět (broušení fréz, broušení na kulato vnitřní i vnější, úhlové broušení, rovinné broušení). Přístroj na vnitřní broušení už mam (chybí mi jen řemen), stejně tak jsem koupil i přístroj na broušení podsoustružených fréz. Magnet můžu v podstatě sehnat jakýkoliv rozměrově podobný, nemusí to být originál Narex co se používal. Hydraulika by se dala i nějak udělat. Čas od času se něco na BN 102 objeví (už mi bohužel utekl přístroj na broušení na kulato za 5 000,- a s hydraulikou za 4 000,- si to prodejce nakonec rozmyslel, že si jí nechá), ale mam obavy jak by to bylo s příslušenství na jiné podobné brusky, když samotných strojů na prodej je jako šafránu. Proto mě napadá otázka co a jak může vzájemně pasovat. Co jsem koukal, tak třeba rameno pro vnitřní broušení má NUA 25 jiné.

Přitom třeba NUA 25 by asi nebyla špatná. Co jsem koukal na fotky, tak má naklápěcí hlavu podobně jako BN 102 C. Kalené lože by bylo taky fajn, protože by nemuselo být nějak zvlášť opotřebené.

Víte k tomu někdo něco prosím?

Díky
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

2. 2. 2015, 5:32

Před nákupem se informuj, nejlépe u někoho, kdo ostřičku má v širších souvislostech, abys nenakoupil drahé příslušenství, které by nemuselo splnit očekávání.
Hydraulický pohon stolu je až od BN102B, na starou stodvojku ho nedáš, protože na "motýlu" nejsou drážky, na které se hydraulická kostka dá přišroubovat. Jinak broušení na kulato, si nedělej iluze, že to nahradí brusku na kulato. Mám oboje a mohu říci, že na BN je to opravdu nouzovka. Při broušení na kulato se musí obrobek doslova "topit ve vodě" a s tím BNko nepočítá. Je to bruska na ostření nástrojů a k tomu hydraulika není potřeba, protože se ostří ručně a s citem. To samé platí o rovinném broušení, v žádném případě nenahradí stodvojka magnetku. Rozvaž, jestli veškeré to příslušenství, které jsi zmínil využiješ a jestli se náklady na pořízení vůbec někdy vrátí. Já mám téměř všechno a většinu z toho nepoužívám, když tak jenom občas, když není jiná možnost.
Někde jsem četl poučku, že univerzální stroje sice umí všechno, ale nic pořádně.
Jinak kalená prismatická vedení stolu má BN102B i C, co se týče kompatibility příslušenství s jinými výrobci? 100% není, ale dost věcí se dá přizpůsobit, pokud to člověk sežene.
Co potřebuješ, abys mohl vůbec brousit: Levý a pravý koník a pracovní vřeteník. Tyhle tři věci jsou vyráběny a sčíslovány jako sada a nelze kombinovat různé. Dále potřebuješ trny do vřetene a příruby k upínání brusných kotoučů. Na broušení nástrojů se zuby ve šroubovici ještě pevnou opěrku a opěrku klapačku. Potom ještě kleštinové upínání a to by snad jako základ mohlo stačit. Dobrá věc je odsávání, jinak je kolem broušení hafo bordelu a zaděláno na silkozu.
www.mosaznevyrobky.cz
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

2. 2. 2015, 6:35

V čem konkrétně vzniká u BN 102 problém s intenzivním chlazením? Jestli je to s odvodem velkého množství kapaliny tak bych viděl řešení udělat si na to nějakou vanu, co přijde pod obrobek. Popravdě u BN 102 mi chlazení moc jasné není, protože u frézky mam ve stole výpusť. U BN 102 mi přijde, že to vše skončí na podlaze.

Já to mam na neprofesionální použití, takže nejsem nutně tlačen velkým odběrem třísek z důvodů produktivity.
Před limitací rovinného broušení už mě varoval Tumlik. Konkrétně šlo o špatnou tuhost při použití dlouhého trnu. Nicméně tady bych viděl možné řešení použít upravený trn a udělat opěrné rameno podobné jako se používá u horizontálního frézování. Rameno by šlo přichytit do drážky na brousícím vřeteníku, do které se přichytává rameno pro vnitřní broušení.
Jestli se to vyplatí nebo ne záleží na konkrétní ceně. Třeba přístroj na broušení na kulato za 5 000,- by se mi vyplatil. Přičemž brousit na kulato potřebovat budu.
Dovedu si představit, že bych do místnosti, kterou připravuju pro BN 102, vešla ještě nějaká malá hrotová bruska spolu s BN 102. Nicméně už vidím problém, aby tam byla jak malá hrotová tak třeba BPH 20 místo BN 102. Nemluvě že stále bych potřeboval brousit nástroje a obecně tvarové broušení.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
r4cv
Příspěvky: 2694
Registrován: 8. 12. 2009, 8:32
Bydliště: Topoľčany

2. 2. 2015, 7:36

Mám NUA25 a polovicu príslušenstva mám z BN102. Sedí to bez úprav.Tiež sa snažím brúsiť na gulato a je to oveľa presnejšie ako len sústruh.
brúsenie na guľato mám z deličky, prirobený pohon. Ostatné napísal origosh.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

2. 2. 2015, 10:07

Možná vím o NUA25. Cajků je k ní poměrně dost, ani jsem u některých nevěděl k čemu jsou. Ale nerad bych aby jsi byl zklamaný, je to už takové 4 měsíce co jsem jí viděl. Pokusím se něco zjistit.
Hydraulika tam ale nebyla, myslím, že k téhlehle se ani nedělala.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

2. 2. 2015, 10:40

nejsem nutně tlačen velkým odběrem třísek z důvodů produktivity.
O to vůbec nejde, jde o to, že ta ostřička má malou tuhost a podle toho bude vypadat povrch broušených kulatých dílů. Pokud nebudeš dobře chladit, tak i rozměrová stabilita nebude žádná a obrousit např. pr. 15mm v délce 200mm v setinové toleranci bude téměř nadlidská úloha. Tak nějaký krátký čípek, když si s tím člověk pohraje se dá. Zeptej se schválně lidí, kdo tuhle mašinu mají, kdo s tím skutečně na kulato brousí a s jakým výsledkem.
www.mosaznevyrobky.cz
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

2. 2. 2015, 11:19

Ona se ta slabá tyčka totiž rozvibruje podobně jako při soustružení dlouhých slabých dílů. Jo a taky se to hrozně zahřívá, takže se ti kus teplem prohne. Kotouč do něj vypálí krásnou modrou šroubovici. Zalepí se a zdeformuje, tak ho můžeš rovnou jít přerovnat. Tohle není nic ,,složitého,, ani na hrotové brusce. Když se málo chladí. A ta má tuhé vřeteno. Chce to taky minimálně jednu dvoubodovou lunetu. U nástrojovky budeš mít kotouč ještě na dlouhém trnu, protože se tam jinak nevejdeš. To je zas jak soustružení slabým dlouhým nožíkem v díře. Bude drnčet a kotouč se odrbe tak zase furt orovnávat (v lepším případě), taky může prasknout. O tom chlazení nemluvě. Zastavíš v řezu a hned tam bude flek a to stačí jen změnit rychlost. Hydraulika je konstantní. Tu požaduješ, to je správné. Ta voda taky maže středící důlky, ty se taky rádi zadíraj i když je před broušením mázneš.
Jestli nemůžeš mít hrotovou brusku a magnetku zvlášť tak počítej s těmito a i dalšími problémy. Jak už tu padlo, nejde jen o rychlosti úběru.
Sběratel strojů :-)
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 2. 2015, 12:05

Tak s chlazením je mi to jasné, o tom žádná. To jsem si i propočítával, jak moc se to teplem roztáhne a je to skutečně kritické.
Chladím i na frézce - teď zrovna kvůli tomu dáváme do chodu uzavřený okruh. Do té doby jsme to tam lil ručně z láhve a lapal do lavoru pod stolem, ale to bylo samozřejmě na nic. Budu to tam stříkat čerpadlem a hadicemi odvádět zpět do nádrže. Akorát že nepoužívám emulzi na bázi vodného roztoku ale řezný olej. Jednak je problém, že od tak května do začátku října jezdím na chatu, takže nefrézuju a i ve "frézovací sezóně" mam přestávky, takže by se voda kazila a smrdělo by to. Další věc je, že mam FN22 a ta nemá na rybinách krycí měchy, takže bych emulzí akorát opláchl olejový film a ještě by mi to všude zateklo. Olej frézce neuškodí. Vodní emulze by samozřejmě odváděla teplo lépe, ale já nedělám velké úběry, takže to bohatě stačí. Když jsem to lil ručně tak mi stačilo ani ne tak odhadem 0,1l/min a stačilo to (fréza a obrobek byly chladné, olej se nepálil a nesmrdělo to a nekouřilo, jako když se ho dává málo), přičemž čerpadlo co mám, bude dávat až 2l/min. Olej bych použil i na brusce, ale tam budu muset víc hlídat teplotu.

Já jsem to s tou malou třískou myslel právě z hlediska, aby byla menší řezná síla.

Tenká hřídel dlouhá 200mm by byla u mě asi dost extrémní součástka. Hlavně broušená v celé délce. Takovou věc už bych se snažil spíš vyřešit udělat to z hotové vodící broušené tyče. Spíš právě budu potřebovat dělat čepy na koncích, nebo pak třeba delší osazené hřídele ale silnější.

Uvidím, kolik mi tam zbude místa, až umístím BN 102. Teoreticky by se mi tam mohla vejít malá hrotová bruska (před koncem roku jsem takovou za 15 000,- viděl na Bazoš, otázka samozřejmě je jak je to ve skutečnosti velké - na fotkách vše vypadá malé). Ono taky dost záleží, co se kde objeví. Malých strojů je obecně málo.

Založím ještě vlákno, kde by se zvlášť diskutovali zkušenostmi s bruskami jako BN 102 nebo NUA 25 atd. při provádění těchto operací.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 2. 2015, 12:26

Tady je to vlákno http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=23&t=16237" onclick="window.open(this.href);return false;
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

3. 2. 2015, 9:13

Teoreticky by se mi tam mohla vejít malá hrotová bruska
To by bylo vůbec nejlepší řešení, problém bude něco sehnat. Na Bazoši jsou nabídky většinou od překupníků, kteří to buď někde zachránili, nebo koupili za cenu šrotu. Cenu mají dohodou a když tam zavoláš, tak se nestačíš divit, co je to za židovinu. Dobrá by byla 1U, ta je malá a šikovná, ale těžko za normální cenu koupit. Malé magnetky se taky občas seženou, třeba Abawerk, mám jednu, má magnet 300 mm a na malé věci je šikovnější, než BPH20.
Něco podobného:
Abawerk.jpg
www.mosaznevyrobky.cz
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

3. 2. 2015, 3:43

O brusce ABA jsem taky uvažoval. Občas se objeví na německém eBay, ale to jednak už tam to bylo většinou kolem 1 000 EUR + ještě přepravní náklad dalších řekněme 10 000 CZK. Dokonce jsem jednu malou brusku zkoušel dražit http://www.ebay.com/itm/161435754819?ss ... 1435.l2649" onclick="window.open(this.href);return false; ale nechtěl jsem tlačit na cenu. Má to 300kg a byl jsem dohodnut s TopTrans na přepravě za 5 000,- což by vzhledem ke vzdálenosti bylo ještě celkem slušné (sám bych to levněji na přívěsu nepřivezl). Otázka ale je, jak by to bylo s tuhostí vzhledem ke konstrukci - větší než u BN 102 by asi byla, ale klasická magnetka to není. Teď jí dokonce někdo tady nabízí taky http://www.ebay.de/itm/FlachschleIfmasc ... 2edcfe354a" onclick="window.open(this.href);return false; jestli to ale není nakonec ta samá. Cena už je ale moc.

Jo obchodníci ty předvádí věci. To už mi taky nabízely BN 102 za více jak 300 000,-. Je fakt, že to byla s plno příslušenstvím a jedna z posledních co se asi vyrobily, ale stejně mi to přijde přestřelené. A přijde mi, že čím blbější cena tím to má celkově nějak nenormální průběh. Našel jsem na Bazoš inzerát na BN 102 C z Berouna. Napíšu prodejci vzkaz - žádná odpověď. Napíšu po cca týdnu znovu - zase žádná odpověď. Volám na uvedený mobil - nikdo to nezvedá a ani nezavolá zpět. Volám tam za pár dní znovu a teprve to bere nějaká ženská, že prý "to inzeruje kolegyně". Samozřejmě jsem se po telefonu nic nedozvěděl, že i pošlou email. Vylezla z nich cena více jak 300 000,- a k tomu ještě DPH. Já prodávat stroj za více jak 300 000,- tak si dávám sakra bacha abych neprošvihl nějakého zájemce...
Obecně se obchodníci moc nesnaží, jako že by třeba popsali co je k tomu za příslušenství atd. (vzhledem k těm přestřeleným cenám co za to chtějí). Odpovědi typu „stav a příslušenství viz přiložené foto“ bych toleroval tak u někoho kdo prodává stroj z dědictví po dědovi a ani pořádně neví k čemu to je.

To taky koluje inzerát na FN22 za asi 350 000,- plus DPH. Už to inzerují odhadem 1 a 1/2 roku a asi ještě hodně dlouho budou, protože to je nesmysl. A ještě navíc pěkně lžou - prý GO 2014 a přitom stroj v úplně stejném stavu inzerovali už na podzim 2013 (to byla podle nich GO 2013 nebo možná 2012 - už si přesně nepamatuji, nechápu, proč když je to po GO tam není namontovaný ovládací panel s tlačítky na boku), Hmotnost 650kg - i kdyby vyhodili oboje převodovky a předělali vřeteno a posuv na frekvenční měnič, tak se na 650kg nikdy podle mě nedostanou. Podélný posuv prý 300mm - to tak s bídou když se sundají prachovky ze šroubu a kdo ví jestli, jinak jen 220mm (jak podle manuálu tak i vlastnoručně odzkoušeno). Když jsem je zkoušel kontaktovat tak to mělo podobný průběh jako s BN 102 C z Berouna - po měsíci jsem se dozvěděl, že prý kolegyně, co to vyřizuje, byla nemocná.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

3. 2. 2015, 4:53

Jo kde jsou ty časy, když v Somet Teplice byly brusky 1U po 5tisících bez DPH. Nebo Auerbachy za 2tis a Deckel FP1 za 4000. Poslední dobou mi to připadá jako když začínala mánie kolem auto-moto veteránů. Ceny vyletěli neskutečně vysoko. Dnes je to tak s malými obráběcími stroji.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

3. 2. 2015, 6:23

jak by to bylo s tuhostí vzhledem ke konstrukci - větší než u BN 102 by asi byla
Ta moje má v podstatě stejnou konstrukci jako BPH20, akorát v menším měřítku. Měl jsem ji už za bolšána. Tuhost výborná, vzvažování kotouče perfektní, žádná hydraulika. Drobné součástky na ní brousím raději, než na BPH. Bohužel tyhle mašiny jsou těžko sehnatelné.
www.mosaznevyrobky.cz
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“