Možnost přestavby frézky FNS 20

Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22401
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

10. 1. 2016, 12:27

presne tak

ja taky tam nebo onde nikoho neznam

proste se ptam a hledam
hlavni je chtit stroj s kleklym rizenim
jakmile to funguje je to za 300 000
jakmile je to rozbite, servis odhadnou na 100 000 tak usoudej ze to ma cenu par korun kilo
a budto to vyvezou na srot nebo je jeste predtim zastavis a poridis si super stroj

ale to musis zmenit pristup
ne hledat duvody proc to nejde ale zpusoby jak k necemu takovemu prijit
treba kazdej vecer se podivat po bazarech na netu jestli tam je nejaky porouchany nefunkcni stroj

zadny takovyhle stroj jsem nikdy neporidil na zadnou tlacenku, z kamaradske primluvy, nebo uplatku
vzdy to bylo verejne na inzeratu tady nebo jinde na netu a i ty jsi mel tedy uplne stejnou sanci to koupit
je treba akorat nevahat

dalsi kdo to pochopil je martasg1
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=15&t=18196&start=75" onclick="window.open(this.href);return false;
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

11. 1. 2016, 12:28

Chápu, že to se mnou myslíš dobře, ale to co dělá martasg1 je jiná liga. Taková věc by se mi do mojí pidi dílničky ani nevešla. :lol:
Ber to tak, že jsem jen hobbysta. Jsem limitován zhruba tunou, kterou dokážu přepravit a usadit na místo a taky tím, že do dílny musím projít 2x přes osmdesátky futra.
I s tou tunou si připadám jako stavitel pyramid. Ale zaplať bůh, už stojí kde má:
20160110_234156-600.jpg
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

11. 1. 2016, 3:09

Já jsem taky původně uvažoval o přestavbě FN22 (malá nástrojařská frézka, rozměrově podobná tvé FNS 20) na CNC. Nicméně nakonec jsem to vypustil z následujících důvodů:
- Jenom výměna trapézových šroubů za kuličkové by vyšla na řekněme 10 - 13 tisíc za osu. Tj. za všechny 3 osy 30 - 40 tisíc. Dalších 10 - 15 tisíc motor s driverem na každou osu. To už jsme na 60 - 80 tisících.
- Další čas a peníze (na pořízení pravítek atd.) by bylo zaškrabání. Podélně mi v plném rozsahu jde stůl z kopce 0,03 - 0,07 mm (závisí to na výšce zdvihu atd.), svisle asi 0,02mm, atd. Při konvenčním řízení to až tak problém není. Když bych potřeboval něco s přesností na 0,01mm tak si s tím prostě vyhraju, abych v rovině kde budu frézovat, to měl vše pěkně rovně. U běžných obrobků mi nepřesnosti do 0,05mm nevadí. U CNC by tohle byla už dost pakárna. Mimo jiné zaškrabání je nutné i kvůli redukci odporu v krajních polohách. Jak je lože nerovnoměrně oježděné (uprostřed více než na kraji) a vymezovací klíny dotažené na kompromis, tak jde posuv v krajích už dost ztuha.
- FN22 je prcek co má podélný rozsah jen 220mm, příčný 150mm a svislý 300mm. Podstatnou část ceny páru kuličkový šroub + matice dělá matice a úprava konců, aby pasovaly do existujících ložisek atd. Tj. věci nezávislé na tom jestli má šroub 500mm nebo 1000mm.
- FN22 mě přišla na 60 000,- včetně příslušenství a palety různých nástrojů.
Podtrženo a sečteno bych měl za dejme tomu 160 000,- CNC, co bude frézovat jen 220x150x300. Nicméně přestavba není nereálná - tady to někdo udělal https://www.youtube.com/watch?v=zrAxTdQJYiQ" onclick="window.open(this.href);return false;
Pak jsem začal uvažovat koupit vrak nějaké konvenční frézky na přestavbu za cenu šrotu. Nicméně pořád je tady investice těch třeba 100 000,- nebo u většího stroje i více za šrouby, motory a drivery, zaškrabání. Nakonec jsem se rozhodl jít cestou, jako píše Robokop, tj. kopit CNC s vyhořelým systémem, ale kde už jinak vše bude. Třeba zhruba před 3/4 rokem jsem viděl na Bazoš nějaký vyhořelý CNC nebo NC stroj velikosti odhadem FA3 prodávat za asi 30 000,-. Přitom dle, videa co tam bylo, vše jinak fungovalo, stroj šel používat konvenčně pouštěním strojních posuvů. Tenkrát bych to neměl kam dát, takže jsem to neřešil, ale dnes prostor mám a asi bych se o to začal zajímat.

Jinak vrtat na frézce pomocí výsunu pinoly samozřejmě můžeš. Ale je to dost nouzovka. Časem zjistíš, že je lepší si pořídit sloupovou nebo alespoň stojanovou vrtačku. První problém totiž je poměrně malý prostor mezi pinolou a stolem i když spustíš stůl co nejníže. Musíš uvažovat, že tam ještě budeš mít redukci z frézovacího trnu na vrtačkovou dutinu a pak ještě vrtačkové sklíčidlo. Obrobek nejspíše budeš upínat do svěráku, takže další desítky mm dolů. V samém důsledku budeš třeba rád, když se budeš vejít nad obrobek s třeba 12mm vrtákem (když uvážím nějaký třeba vyšší obrobek). Další věc je, že frézky mají dost krátký výsun pinoly. I třeba FA3V má výsun jen 75mm (FN22 má srovnatelný), vrtačka VS20 nebo V20 má 160mm. Samozřejmě můžeš vrtat i svislým posuvem, ale to je bez strojního posuvu dost pakárna, a i se strojním stejně bude trvat dlouho, než se stolem sjedeš zase dolů. Ale i když to budeš dělat výsunem pinoly tak bez strojního výsunu je to taky dost pakárna.
Já jsem původně nad vrtačkou ohrnoval nos. Říkal jsem si na co, když můžu vrtat na frézce. Legrace mě přešla, když jsem viděl, jak to v praxi blbě prostorově vychází. Na VS20 jsem vyvrtal 13mm díry do 25mm hranolu jednu vedle druhé ani jsem nevěděl jak. A to jsem tam měl ještě pomalejší otáčky a nejpomalejší strojní výsun co ta vrtačka má protože ještě nemam v provozu chlazení a nechtěl jsem spálit vrták (ono je pak stejně otázka, jestli by větší výkon utáhl vrták s válcovou stopkou ve sklíčidle, tj. jestli by to nechtělo už s kuželovou stopkou). Je tedy pravda, že mam na vrtačce křížový stůl, takže se mi snadno najíždí na souřadnice s velkou přesností.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22401
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

11. 1. 2016, 7:00

myslim ze se zbytecne omezujes takove stroje samozrejme jsou
viz treba lubosuv brother

prijde mi jako by se s sam presvedcoval o tom ze tudy pro tebe cesta nevede
zkus se podivat jak to udelali jini

btw to cnc na prestavbu systemu lze poridit i zadarmo
spousta tech komponent co nepouzijes se totiz da velmi dobre prodat
vetsinou to vykompenzuje tu investici

konvencni stroj budes muset platit v kazdem pripade
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

11. 1. 2016, 6:00

Nojo, no..
Moje chyba, měl jsem se ptát dřív. Líná huba - zajícova smrt. Nebo tak nějak. :)
Už je to doma, stálo to 26. Tak si třeba pohraju možná to časem zase pošlu někam do světa.
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

12. 1. 2016, 3:15

Frézka se určitě vždy na něco při kutění hodí.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

10. 2. 2016, 4:10

Kdo si hraje, nezlobí :)
20160210_165128n.jpg
Uživatelský avatar
VirtualMan
Příspěvky: 109
Registrován: 9. 11. 2009, 10:49
Bydliště: Brno

20. 2. 2016, 8:34

Pomaličku, ale jistě...
Už jsou zabudovány matky na kuličkové šrouby. Do původních držáků matek nešly zabudovat, takže bylo třeba vyrobit nové.
Trubičky vedou k mazacím špičkám vpředu na frézce.
20160220_192304.jpg
20160220_192237.jpg
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“