Rovinné brusky

Odpovědět
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2012, 9:26

Jejda, já si jí nevšimnul vedle toho Pilouse.. Tak to máš asi mladší než já (r.56), vypadá dobře! :D
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2012, 9:31

Mirek-Gravos píše:Paráda, tak vítej v "klubu ploškařů" :) . Čudlik nevim, kotouč na litinu mě moc zajímá...budu vyzvídat. Dej sem fotku, foto napoví, jestli mas stejnou :D .
Je to ta co je na fotkách výše :wink: bph 20 hned před tím pilousem :D vzadu za noniem je čudlík, který když zamáčnkeš, tak se dostane do drážky nonia, který má u nuly kolík zevnitř, tzn. potřebuju ubrousit 0,04 mm tak nastavím úběr 2 což je posun v úvrati 0,02 na noniu dám 4 a posune se to v úvrati na 2 a pak na nula, dál už to nepojede. i když tam je ten automatickej posuv nastavenej :wink: ten kolík na tom dorazu to podrží , a pak už se to v úvrati ta hydraulika nehne . Na některých těchto bruskách byl údajně i mechanismus, který to vypnul komplet, ale takhle to bude jezdit pořád dokola ovšem bez přísuvu, byl jsem na radách tak jsem chytrej :lol: no ale ten brusič to s tím automatickým vypínáním stejnak nevěděl, prej" kurva to ani nevím na co to je" :lol: já to pak bliknu, je to systém blbec ale účinej :wink:

.....ale řeknu to popravdě koumal jsem nad tím půl dne k čemu to je ten čudl :lol: :lol: jinak je to vzor 59
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2012, 9:49

Čudlík mám!! To musím prubnout :D . Dal jsem si nahoru perfekto orovnavač, vyfotím..bude se Ti líbit.
Já jí mám "nouzově" na špalkách, klepe se jak ratlik v úvratích a na brusu je to znát :( .
Nevím jestli máš origo dokumentaci, pokud ne, poskytnu.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2012, 10:03

Mirek-Gravos píše:Čudlík mám!! To musím prubnout :D . Dal jsem si nahoru perfekto orovnavač, vyfotím..bude se Ti líbit.
Já jí mám "nouzově" na špalkách, klepe se jak ratlik v úvratích a na brusu je to znát :( .
Nevím jestli máš origo dokumentaci, pokud ne, poskytnu.
Jojo prubni to, jak jsem říkal, nastavíš si hodnotu kterou chceš ubrousit a zamáčkneš ten čudlík, ten se opře o kolík když nonius dojede na nulu :wink: Na stránkách mám manuál a k tomuto jsem dostal i ten originální z roku 59, ale je to to samý, moc tam toho nepíšou, jen že záleží na šikovnosti brusiče :lol: já brousil věci na kameníčkovi na magnetu ale nebylo to ono bylo to pěkný, ale nebylo to prostě jak z fabriky, taky u kámoše jsem byl nesvůj a proto bruska naplocho byla jasná volba :wink: , když ji miluješ, tak není co řešit :lol:
Orovnávač pošli to mě zajímá, jinak já mám kostku, která má pod různýma úhlama Mk1 ale to asi znáš :wink: upne se to na magnet a rychloposuvem to orovnáš, někde to mám na fotce ale nemůžu to najít :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

21. 2. 2012, 10:08

On se ten přísuv nevypne, resp. pořád při obracení směru tlačí ale pístek nemá kam. Brusky nakulato to mají taky tak.
Zezadu noniusu nahoře je plech krytka a pod ní je rohatka, ta se nechá nadzvednout a přísuv tak vyřadit. Někdy se stává, když bruska dlouho stojí, že se dostane voda do oleje a válec ve kterém jezdí ten pístek vyrezne a pružina to nevrátí a pak to taky nechodí.
Slovenská BRH20 má přisouvání mám pocit elektrické, jsou tam nějaké mikrospínače a furt to zlobí. Vůbec celá bruska ráda zlobí poněvadž je napěchovaná elektrikou.
Tahle starší BPH s knoflíky na příčníku má taky rychloposuv?

A jak je to s kotouči, prý do originál litinového krytu nevleze příruba s kotoučem širším než 20 mm?

Mě zas nabídnul nějaký Slovák ruskou brusku 3E711B z roku 89. Ta má magnet 300x1000 a má přes 4 tuny. Je pěkná, i cena ale ta dálka. Ti slováci jsou na tom nějak lépe co se týče magnetek. Už mi nabízeli asi 4 a tady u nás zatím nikdo.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

21. 2. 2012, 10:29

capumpor píše:On se ten přísuv nevypne, resp. pořád při obracení směru tlačí ale pístek nemá kam. Brusky nakulato to mají taky tak.
Zezadu noniusu nahoře je plech krytka a pod ní je rohatka, ta se nechá nadzvednout a přísuv tak vyřadit. Někdy se stává, když bruska dlouho stojí, že se dostane voda do oleje a válec ve kterém jezdí ten pístek vyrezne a pružina to nevrátí a pak to taky nechodí.
Slovenská BRH20 má přisouvání mám pocit elektrické, jsou tam nějaké mikrospínače a furt to zlobí. Vůbec celá bruska ráda zlobí poněvadž je napěchovaná elektrikou.
Tahle starší BPH s knoflíky na příčníku má taky rychloposuv?

A jak je to s kotouči, prý do originál litinového krytu nevleze příruba s kotoučem širším než 20 mm?

Mě zas nabídnul nějaký Slovák ruskou brusku 3E711B z roku 89. Ta má magnet 300x1000 a má přes 4 tuny. Je pěkná, i cena ale ta dálka. Ti slováci jsou na tom nějak lépe co se týče magnetek. Už mi nabízeli asi 4 a tady u nás zatím nikdo.

try BRH bych asi neřešil, to mě připadá jako paskvil, ale je to jen můj názor jsem spíš mechanicky založenej :wink: jo s tím přísuvem jsem to tak nějak pochopil bude to přepouštět nebo tak něco, prostě se to nepohne, každopádně to zatím funguje a to je hlavní
Mám kotouče 16 až 32mm sílu a zodpovědně můžu říct, že 25mm tam vleze úplně v pohodě (zrovna jsem nasadil), 32 mm už bych tam asi nedal ,jednak by to šlo do krytu(matice na přírubě) a jednak nevím jestli bych to vyvážil, pokud už je ta šířka větší tak už by mohl být asi problém s hmotou i stranově :wink:

Nemá cenu tam dávat širší kotouče, ten kotouč stejnak brousí jen úzkou ploškou a sjede se do kónusu, to co zabírá nejmíň pak tvoří kalibrační plochu co jsem si stačil všimnout :wink: ideál je 20 ale dá se dělat i s 16 nebo 25......volím radši 20mm šířku, na tom není co zkazit :wink:

Jojo je tam rychloposuv jak na příčníku tak na svislém, samozřejmě hydraulickej :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

22. 2. 2012, 6:30

Tu magnetku bych podlil potěrem. Je to mimo jiné taky kvůli tomu aby ti tam nelezli špony třeba ze soustruhu.
Odsávání jsi dostal k tomu? A co chlazení a odmagnetovač, máš?
Ten magnet vypadá jako nový.
Já jsem doposud natahal plno věcí k magnetce akorát ta bruska pořád chybí. Podařilo se mi sehnat i sinus. magnet, naklápěcí hranol i sinusový svěrák. Až jí budu mít tak si jako první nadělám různě vysoké zakládací hranolky protože neni nic horšího, než když začne střílet :D I když se nechají použít i radeka.
Koupil jsem knížku, katalog příslušenství pro broušení Hamrovou metodou. Tam jsou panečku věci.


Jen se zeptám, Mirku, jak dlouho máš magnetku? Nekecali jsme spolu na burze ve Zloníně?
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

23. 2. 2012, 8:59

capumpor píše:Tu magnetku bych podlil potěrem. Je to mimo jiné taky kvůli tomu aby ti tam nelezli špony třeba ze soustruhu.
Odsávání jsi dostal k tomu? A co chlazení a odmagnetovač, máš?
Ten magnet vypadá jako nový.
Já jsem doposud natahal plno věcí k magnetce akorát ta bruska pořád chybí. Podařilo se mi sehnat i sinus. magnet, naklápěcí hranol i sinusový svěrák. Až jí budu mít tak si jako první nadělám různě vysoké zakládací hranolky protože neni nic horšího, než když začne střílet :D I když se nechají použít i radeka.
Koupil jsem knížku, katalog příslušenství pro broušení Hamrovou metodou. Tam jsou panečku věci.


Jen se zeptám, Mirku, jak dlouho máš magnetku? Nekecali jsme spolu na burze ve Zloníně?
No uvidím s tím betonem, potřebuju s tím ještě jednou pošibovat až dovezu další strojek, tak se mi s tím nechce párat, ale zase je pravda, ža odloupat by to možná šlo pěkně. nic k tomu nebylo, odsávání jsem měl svoje a je to origo z bph, bere to slušně a navíc to mám jak jsem říkal ve sklepě, kde nic není takže menší případné úniky mě nevadí. Chladit zatím neplánuju páč brousím hlavně litinu, teda né pořád, ale teď zatím dost, jak budu mít hotovo tak to stejně odmastím, vyčistím, vykytuju nerovnosti a dostane novej lak :D
Mám k tomu mraky věcí už strašně dlouho, hlavně přesné úhelníky, které jsou asi tak nejdůležitější, kostky, všechny druhy sinusových pravítek atd atd co jsem posháněl od strýčka příhody. Sinusový magnet je sice šikovná věc, ale spíš na ležení ve skříni :wink: , sin. svěrák víc použiješ, i když 99prct. práce je stejně úhlování do kolmosti, takže hlavně zase ty litinové úhelníky a překlápěcí svěrák :wink: .
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 2. 2012, 10:47

Vingl mám taky, ale jen jeden. Hranolový svěrák jsem zatím nesehnal. Sinus. magnet je dobrý na ležení ve skříni, nebo na broušení úkosů na novém nešikmookém soustruhu :D . Klíny, rybinové a prizmatické drážky a tak. Ale tady na to by se spíš hodila ta BPH20N.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

3. 3. 2012, 7:27

Já jsem nejdřív bral BPH300 jako velkou krávu, ale viděl jsem jí naživo a není to zas tak hrozné. To BPH320A má přes 4 tuny, ta 300 jen 3t. Je pěkná a má vetší stůl, který není k zahození. Protože těch s 630 je dost a na metrovou by tak bylo víc zakázek. Kotouče má stejné jako 20ka.
Akorát škoda, že jsou nesehnatelné, neberu li překupníky nad 100 tisíc.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 3. 2012, 9:26

capumpor píše:Já jsem nejdřív bral BPH300 jako velkou krávu, ale viděl jsem jí naživo a není to zas tak hrozné. To BPH320A má přes 4 tuny, ta 300 jen 3t. Je pěkná a má vetší stůl, který není k zahození. Protože těch s 630 je dost a na metrovou by tak bylo víc zakázek. Kotouče má stejné jako 20ka.
Akorát škoda, že jsou nesehnatelné, neberu li překupníky nad 100 tisíc.
Jj toulá se po bazoši za 120 :D , koukal jsem na ni, ale nemyslím si, že bys na to sehnal zas tolik kšeftů aby se vyplatilo ty prachy za to dávat. Já když něco kupuju, tak tak nesmím uvažovat jestli na to seženu práci nebo ne a jestli se to zaplatí do půl roku :wink: ono to časem dojde samo a v dlouhodobějším horizontu zatím nebyl stroj, který by se dřív nebo pozdějc nezaplatil.

Osobně se mě líbí spíš stroje, co můžu rozdělat svýma rukama když se něco vysere a nepotřebuju k tomu jeřáb :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

5. 3. 2012, 10:17

Tak jsem si zasnil co by se mi líbilo, a jdu hledat dál po inzerátech, protože to BPHčko asi nechtějí prodat nebo co. Už si měsíc domlouvám prohlídku a pořád to nejde. Něchtějí peníze, nebo nějaká levota zas.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

7. 3. 2012, 8:52

capumpor píše:Tak jsem si zasnil co by se mi líbilo, a jdu hledat dál po inzerátech, protože to BPHčko asi nechtějí prodat nebo co. Už si měsíc domlouvám prohlídku a pořád to nejde. Něchtějí peníze, nebo nějaká levota zas.
Nj jsou to šmejdi :wink: , já jsem taky pořád doufal, že koupím něco kolem 40k, ale během dvou let jsem vystřízlivěl a musel jsem holt přidat, teď jsem maximálně spokojenej a když mám vždycky večer chvilku tak se s tím hraju a už jsem dosáhl velmi uspokojivých výsledků :D , ale je to taky alchymie to ti řeknu :wink: teď dělám po chvilkách GO malého starého soustruhu-mazlíka a bez brusky naplocho bych byl v perdeli :D

Mirek-Gravos: vyfoť mě ten orovnávač :wink: mě to napadlo hned jak sem otevřel dekl :D Jinak a to není z mojí hlavy, mám to od jednoho mistra, na tom kotouči musíš po orovnání zakulatit hrany (dělá se úlomkem kotouče) a pak tu orovnanou plochu a oblé hrany přejedeš dřevěným špalíkem a je to pipi :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2012, 5:44

Tumlíku promiň! Já to vyfotil, napsal k tomu orovnavači nějaký povídání, dal přílohy a těsně před odeslaním mi to zbuchlo :( . Já se tak vytočil...
Dám Ti to sem zítra pod dohledem synka :) . Jednou se to snad naučím :lol:.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

18. 3. 2012, 8:34

Mirek-Gravos píše:Tumlíku promiň! Já to vyfotil, napsal k tomu orovnavači nějaký povídání, dal přílohy a těsně před odeslaním mi to zbuchlo :( . Já se tak vytočil...
Dám Ti to sem zítra pod dohledem synka :) . Jednou se to snad naučím :lol:.
Fajn, na to se těším, tak šup s tím sem. :D .já už si delší text kopíruju, i u emailu, tohle se mě stalo hodněkrát. Jednou jsem psal článeček na web, byl dlouhej jak prase a spadlo mě to a automatický ukládání zrovna nějak nefachalo, tak jsem rozbil zlostí myš a otevřel si pivo............. :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“