Rovinné brusky

Odpovědět
miso 4x4
Příspěvky: 84
Registrován: 20. 1. 2011, 8:28
Bydliště: Topolcany

22. 10. 2015, 6:34

Ahoj

Tak by som ti povedal ,odkedy som kúpil BPH 20,nie NA ,ta k som spokojný.Brúsil som aj na NA,ale neni to ono to produktývne.Klasikému BPH-ačku dáš omnoho viac a ide to.
Proste je to masivnejšia mašina.Má automatické pridávanie v úvratiach a tiež priečny rýchloposuv.A v tých válčekococh vidím skôr nevýhodu.Klzné vedenie je presnejšie a
tuhšie ako valivé nooo
sústruh,frézka,vŕtačka
pepinos
Příspěvky: 36
Registrován: 17. 11. 2011, 6:49
Bydliště: Liberec

22. 10. 2015, 9:18

miso 4x4 píše:Ahoj

Tak by som ti povedal ,odkedy som kúpil BPH 20,nie NA ,ta k som spokojný.Brúsil som aj na NA,ale neni to ono to produktývne.Klasikému BPH-ačku dáš omnoho viac a ide to.
Proste je to masivnejšia mašina.Má automatické pridávanie v úvratiach a tiež priečny rýchloposuv.A v tých válčekococh vidím skôr nevýhodu.Klzné vedenie je presnejšie a
tuhšie ako valivé nooo
Tak uvidime zatim ji domu nevezu. Zase je s komplet prisluskem v dobrem stavu, za vcelku dobry kacky. Je to pobyvalem nastrojari. To pridavani me take stve, ale zase si rikam na takkove to "domaci zvykani".. Pruduktivni asi tolik nebude, ale zase na ni nikdo nevalil serie. A rekl bych ze bude i presnejsi ma pridavani po 0.001..Inu uvidime.
pepinos
Příspěvky: 36
Registrován: 17. 11. 2011, 6:49
Bydliště: Liberec

16. 11. 2015, 4:12

Tak bohuzel, koupe te BPH 20 NA nevysla. Byla mi ted, ale nabidnuta rusanda 3G71M zna nekdo tento typ ? Na co si dat pozor ? Na co si dat obecne pozor pri koupi magnetky ? Predem diky.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

19. 11. 2015, 12:29

Ahoj. Víc bych ti asi doporučil obyčejnou 3g71. Já pro ně mám slabost, ten stroj je ozdoba dílny (chrom ovládací prvky a hranaté tvary, hydraulika v nádrži tak se nemusí při stěhování vytahovat olej) což se o BPH20 říct moc nedá :lol: ,ale zase je menší a lehčí.
Osobně tu druhou 3g71m neznám, ale koukal jsem, má na rozvaděči plno pitomostí jako tlačítka centrálního mazání, přísuv ovládaný elektricky, příčný rychloposuv (ten se hodí třeba při orovnávání nebo, když brousíš jen jednou hranou kotouče, ale elektrika je zlo) Jestli jsou tam nějaké elmag ventily co připouštějí hydrauliku nebo co? Když se ti to pos. neseženeš díly. Už to, že je ta almara mimo stroj považuju za nevýhodu minimálně pro stěhování. U tamtédruhé ovládáš příčný i svislý přísuv hydraulikou, čím méně elektriky,tím lépe. Mazání ploch je olejem z hydrauliky a není ztrátové, jen šteluješ škrcení a vrací se to přes filtr zpět. Pro svislé vedení je teda z boku pumpička. Taky má kolo pro svislý přísuv nahoře na vřeteníku, to se mi zdá taky lepší.
Ona asi 3g71m použitelná bude, asi záleží na ceně. U těch ruskejch strojů jsou ty ceny dost různé. Viděl jsem za 35 i za 85. Plno lidí proti nim má asi nějakou zaujatost. Před časem jsem se potřeboval zbavit té jedné mojí a tak jsem objížděl obchodníky a nabízel jí. Názory se dost lišily. Jedni vůbec nechtěli, jiní zas v jakémkoliv množství. Jeden se dokonce na 3g71 specializuje a dělá celkem pěkné repase.
Ať už budeš kupovat tuhle, nebo třeba jinou děj si pozor na vřeteno. Aby tam byl olej správné viskozity to je základ. Samozřejmě by se to dalo hodinkami změřit, ale zatepla je všechno jinak. Lepší bude prostě zkoušet. Dobře vyvážit a orovnat kotouč a zkoušet povrch. Vlnky brousit nechceš. Samozřejmě na to má vliv i plno jiných věcí, třeba i ustavení stroje atd. Když tam budeš nějakou tu hodinu brousit zkus teplotu vřeteníku. Už jsem viděl i stroj kde se to vřeteno po nějaké chvíli prostě drblo. Pak nashledanou.
Předtím než začneš brousit to dobře promázni. Když je to po čase promaže samo tak se stůl trochu nadzvedne a kotouč začne pálit. Vyzkoušeno.
Potom ti pořadím ještě jednu věc. Až pustíš hydrauliku do válce podélného stolu. Stoupání si z boku a zkus se s ním přetlačovat. Jestli vyhraješ tak tě nemine výměna manžet. To samé jestli z konců hydraulického válce sákne olej. Pak ucpávky a stíráky.
Vodící plochy podélného stolu budou mít projeté asi všechny ale jedna méně druhá více. Příčný je u 3g71 na válečkách a překvapivě nebývají tolik vychozené.

Jo a jestli některé slova nedávají smysl, tak se hluboce ospravedlňujem, to ten pitomej androjd :-)
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

20. 11. 2015, 1:40

http://stroje.bazos.cz/inzerat/54389099 ... K51000.php" onclick="window.open(this.href);return false;
Sběratel strojů :-)
hugo1
Příspěvky: 40
Registrován: 6. 7. 2015, 8:21

21. 11. 2015, 10:02

lištu s válečky každopádně vyndat, nahradit dřevěnou lištou (když bude naolejovaná, ještě lépe), pohyblivé díly maximálně zajistit. stroj budeš dopravovat nastojato a při drncání hrozí nebezpečí, pokud válečky nevyndáš, že se omáčknou do vedení.
s dřevěnými lištami místo válečků expedovaly všechny tosky (vč. povážské a strakonic) svoje stroje. a když kupující pečlivě nečetl návod a předem odstranil visačky na stroji, tak nějakou dobu i na dřevěných lištách brousil a dřevěné lišty objednával jako náhradní díly....
aleshonsa
Příspěvky: 2954
Registrován: 30. 8. 2011, 3:18
Bydliště: Praha

26. 11. 2015, 8:07

hugo1 píše:lištu s válečky každopádně vyndat, nahradit dřevěnou lištou (když bude naolejovaná, ještě lépe), pohyblivé díly maximálně zajistit. stroj budeš dopravovat nastojato a při drncání hrozí nebezpečí, pokud válečky nevyndáš, že se omáčknou do vedení.
s dřevěnými lištami místo válečků expedovaly všechny tosky (vč. povážské a strakonic) svoje stroje. a když kupující pečlivě nečetl návod a předem odstranil visačky na stroji, tak nějakou dobu i na dřevěných lištách brousil a dřevěné lišty objednával jako náhradní díly....
Tady je kolikrát problém jak něco takového v praxi zařídit. Převážel jsem z Olomouce do Prahy nástrojovou brusku 3M642. Ta má na válečkách jak podélné tak příčné vedení. Tenkrát jsem nevěděl, že by se to mělo takto řešit a bohužel mě to ani samotného nenapadlo. Nicméně i kdybych to věděl tak bych to stejně asi nebyl schopen zařídit.
Třeba stůl z podélného vedení sundat přímo nejde. Jediné co ho jistí je taková rolna udělaná z ložiska co je vevnitř. Při sundávání stolu jeřábem už u nás jsme zrovna tuhle rolnu zničili. Měl jsem za to, že půjde stůl normálně z vedení sundat jako třeba u BN102 a když jsme stůl jeřábem zvedali tak jsme za tu rolnu přizvedli vlastně celou 1,3t brusku. Nakonec jsme stůl stažením do strany sundali a pak teprve bylo vidět jak tam ta rolna je a jak jí sundat aby šel stůl zvednout. A to bylo už u nás v dílně, kde jsme na to měli času, kolik chceme.
Příčný pohyb je u 3M642 udělán tak, že jezdí celý zadní blok do kterého je ukotven sloup brousícího vřeteníku. Tj. příčně se neposouvá stůl jako BN102, ale celý zadek. Tohle přizvednout aby šly vyndat válečky a dát tam dřevěné lišty je odhadem ještě 5x komplikovanější než u stolu. Znamená to vepředu stahovákem z čepu příčného posuvového šroubu stáhnout manipulační kolo a pak vytočit ten šroub. Dále se musí sundat vzadu takový kryt, posunout blok se sloupem ručně úplně dozadu a pak teprve je ho možné nějak zvedat. Zatím ještě nemam vymyšleno konkrétně jak. Jsou tam na koncích nějaké díry se závity tak asi zašroubovat šrouby s oky na konci, protáhnout lano a zvednout.
Samotné vytočení posuvového příčného šroubu byla práce odhadem na 1/4 hodiny. Akorát že to měl na to člověk celou dílnu nářadí, takže stačilo jen sáhnout. Dělat to 250km daleko je problém, když člověk přesně neví jak je to dělané a tím pádem co si vše má vzít s sebou. U zadního krytu byl problém, že byl chycen šrouby s drážkou na šroubovák, a několik jich bylo poškozených a byl je problém vyšroubovat. V místě nakládky žádný jeřáb nebyl, jen Desta. I kdybych si vzal s sebou lana tak bych musel předem vědět, že tam jsou nějaké díry pro šrouby na zvednutí, vědět jaký je tam závit atd. Celkově si nedovedu představit, jak bych něco takového 250km daleko a s hodně omezeným časem v praxi udělal. Myslím, že bych to nedal.
Zatím jsem čistil jen podélné vedení a je OK. Doufám, že se mi nějak neotlačilo příčné vedení. Co jsem s tím zatím jezdil jen tak posunem rukou tak mi nepřijde, že by to někde po něčem byť nepatrně drncalo. Nicméně budu to teprve čistit, až celý ten blok přizvednu.

Já tím chci jenom říct, že v praxi kdy se kupuje stroj, kde k němu nemam dokumentaci a nemam znalosti o konstrukci, nemam tam nikoho, kdo konstrukci zná, nemam tam na to pořádně žádné vybavení a z výše jmenovaných důvodů ani nevím jaké si vzít s sebou (a samozřejmě to není o 5km jinde od mé dílny abych si za 5min potřebné nářadí přivezl), a především mam na to velmi omezeně času, je problém takové zajištění realizovat. Samozřejmě jestli je to proveditelné, tak jsem pochopitelně pro to takto zajistit.
S pozdravem
Ing. Aleš Honsa
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22371
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 11. 2015, 9:13

taky nemyslim ze je to realne
zvlast u starsiho stroje
osobne bych to zkusil spis stahnout kurtama k sobe aby to nemohlo poskocit s tim ze vic bych pro to asi udelat nemohl
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

27. 11. 2015, 8:56

jedna na predaj:

http://stroje.bazos.sk/inzerat/55688164 ... BPH-20.php" onclick="window.open(this.href);return false;
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

4. 12. 2015, 2:16

zdravím,

na čo sa používa na BPH20 táto páčka? asi by to mal byť automatický prísuv do rezu
ako to presne funguje?
Přílohy
bph20.jpg
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2015, 2:27

shower píše:zdravím,

na čo sa používa na BPH20 táto páčka? asi by to mal byť automatický prísuv do rezu
ako to presne funguje?

jo je to jak to píšeš, je tam 5 pozic takže to v příčné úvrati sjede ten kotouč do řezu podle nastavené hodnoty od 0,01 do 0,05 mm :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

4. 12. 2015, 2:30

vzadu za tou stupnicí je takový kolík a ten když zasuneš, tak se ti to zastaví ta stupnice na nule, tedy dejme tomu, že budeš chtít odebrat 0,15mm tak si nastavíš na noniu hodnotu 15 a ono si to bude přidávat podle toho kolik si dáš na páčce, jakmile to dojede na nulu, tak se to opře o ten kolík a dál už to nepřidává :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

7. 1. 2016, 2:10

zdravím,

pán tu predáva vreteno na rovinnú brusku http://stroje.bazos.sk/inzerat/55100486 ... retena.php" onclick="window.open(this.href);return false;
tvrdí že je to na 3G71.
Dosť sa to podobá na vreteno na BPH. Nemohli by sa znalci k tomu vyjadriť?
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

11. 1. 2016, 3:37

Inzerát bol vymazaný :(
Tohle jsem měl vědět, co to stálo?
Sběratel strojů :-)
shower
Příspěvky: 207
Registrován: 12. 2. 2010, 8:14
Bydliště: Prešov

5. 3. 2016, 10:20

Ahojte,

kto má funkčné odsávanie k BPH? mohlo by to byť to ako na obrázku?
Hore na ten cyklon už má byť iba nejaký dekel?
Čo má byť v tom šuplíku?
Přílohy
Snímka0245a.jpg
Snímka0242.jpg
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“