Rovinné brusky

Odpovědět
Mirek-Gravos
Sponzor fora
Příspěvky: 715
Registrován: 9. 1. 2008, 11:39
Bydliště: Veleň
Kontaktovat uživatele:

20. 3. 2012, 8:30

Ten aparátek je asi z jakési mě neznámé brusky, dílek na výsuvu je 0,01. Kozlík jsem sešrouboval z 6,5ky plechu, jehož přední část je přivřená krytem
kotouče. Rovnoběžnost s vřetenem jsem ustavil planžetkama. Do krytu i víka krytu jsem vyfrézoval díru, aby to chodilo předozadně přes kotouč.
Nahoře je kus mechovky a emulze kupodivu neteče. Výhoda je, že nemusim dávat kostku na stůl a nemusim sundavat upnutý kus. Jen pootočím noniem,
zatočím kličkou tam a zpatky a hotovo :D .
Pochopitelně to neni na úhly (na ty jsem si ještě netroufnul). Čelo by s tím asi šlo, ale to bych se tím kolečkem utočil :) (to dělám kostkou).
Prostě takový "domanikus". Nejsem ničím vyučen a nejsem nikde organizován, tak si můžu dělat co chci :lol: .Třeba to má být jinak :) .
Přílohy
orovnavac2.jpg
orovnavac1.jpg
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

22. 3. 2012, 5:47

Dneska jsem nasel jednu rusku 3G 71 v mem okoli za 55000Kc. Jsem zvedav na stav, ale podle fotek vypada zachovale. Pristi tyden bych se na ni asi zajel podivat. Jen nesmi byt v prdeli loziska vretena, protoze ma jeste kluzna a vyroba noveho vretene + pretoceni panvi stoji cca 35000Kc a uprava na valiva loziska prez 75000Kc.
3G71.jpg
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

23. 3. 2012, 6:39

Tak jsem se na brusku ptal a je bohuzel az v Pisku. No rozmyslim si to, ale zas se mi ji nechce prevazet prez pul republiky...
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

24. 3. 2012, 9:58

Mě přišel mail s nabídkou na tuhle magnetku za trochu jinou cenu. Nevím co si o tom mám myslet, když je to obchodník, ale asi se tam vydám. Tak rozmýšlej rychle.
Jestli nekoupím tuhle tak asi žádnou, protože jsem zase přičuchl k motokrosu a z peněz se pořád ukrajuje. Tu BPH20 jsem nechal být, protože mi jí nechtěli vokázat. Asi už je prodaná.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

26. 3. 2012, 11:33

Velmi vážně uvažuju nad BPH20N. Byl jsem si jednu prohlédnout, je to vážně pěkná bruska. Má valivé vedení, jde to krásně lehce. To je jak Bn102. Má mikroposuvy a k mému údivu i rychloposuv nahoru dolu. Velká výhoda je přítomnost T drážek pro zvláštní příslušenství téměř po celé brusce. Udělat naklápění a spolu s příslušenstvím na vnitřní broušení z nástrojovky brousit šikmé plochy čelem kotouče. Další věc je díra pod vřeteníkem k broušení dlouhých věcí napříč. Třeba protahovacích trnů. Tohle člověk asi nikdy nevyužije, ale je to chytré :D
Akorát nějaké věci jsou mi trochu proti srsti.S tím příčným posuvem je to skutečně tak jak jsem se bál, přejede a zastaví se, tzn. stát u ní. Přidávání taky nemá. Další je způsod upnutí kotouče. Vřeteno má dutinu metrickou 18. Do té příjde trn v celku s přírubou. Prodávat tyhle trno-příruby jsem v životě neviděl. Tak by asi následovala výroba redukce. Trnu s kuželem ME18, vnitřním závitem, kuželem jaký je v normálních přírubách (teď honem nevím jestli 1:5 nebo 1:6 :D ) a závitem pro matici.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

26. 3. 2012, 11:39

Ten orovnávač vypadá jako z polky. Ty to takhle měli. Nebo je to třeba z úplně jiné brusky :D
Sběratel strojů :-)
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2012, 8:16

Pánové brusiči, jeden podivný dotaz na možné použití nástrojové brusky Walter helitronic 50NC jako brusky rovinné.
Co by bylo největším omezením při změně pracovního zařazení této brusky? Veškeré posouvání by se dalo nastavit programově, tak v tom problém asi nebude, ale co mechanická stránka problému, fungovalo by to uspokojivě?
Přílohy
Helitronic50NC.JPG
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

27. 3. 2012, 3:46

No kdyz mi nevyjde tahle, urcite se najde dalsi :)
Ale tu rusku bych docela bral. Veliky stul, hydraulicke pridavani az na tu streku.

Tom
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
peter1
Příspěvky: 623
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

27. 3. 2012, 6:02

..Inak viem o jednej rovinnej bruske mala by byť na predaj ale je velmi velka. Rusky stroj to je. Na vychodne slovensko treba isť pre nu.keby niekto mal zaujem ozvite sa pomožem poinformujem sa majitela.
sustruh sv18 ,vrtačka
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2012, 8:24

Mirek-Gravos píše:Ten aparátek je asi z jakési mě neznámé brusky, dílek na výsuvu je 0,01. Kozlík jsem sešrouboval z 6,5ky plechu, jehož přední část je přivřená krytem
kotouče. Rovnoběžnost s vřetenem jsem ustavil planžetkama. Do krytu i víka krytu jsem vyfrézoval díru, aby to chodilo předozadně přes kotouč.
Nahoře je kus mechovky a emulze kupodivu neteče. Výhoda je, že nemusim dávat kostku na stůl a nemusim sundavat upnutý kus. Jen pootočím noniem,
zatočím kličkou tam a zpatky a hotovo :D .
Pochopitelně to neni na úhly (na ty jsem si ještě netroufnul). Čelo by s tím asi šlo, ale to bych se tím kolečkem utočil :) (to dělám kostkou).
Prostě takový "domanikus". Nejsem ničím vyučen a nejsem nikde organizován, tak si můžu dělat co chci :lol: .Třeba to má být jinak :) .

Mirku, pěknej kus hulweku :D Takhle nějak podobně jsem to chtěl ošéfovat. Chci sundat celý kryt a ten upnout na úhelník a tu vrchní stranu udělat nakolmo k té co se šroubuje na vřeteník a na té obroušené(obrobené) ploše jsem chtěl udělat nějaký mechanismus s prismou, pákou aby to bylo šup šup :D .
Takhle malý kotouče zatím nemám a ani mít nebudu, takže ten posuv nahoru a dolů bude asi minimální mám docela slušnou zásobu nových a jak by to mělo takhle moc ubýt tak radši vyměním.

Já jsem si myslel, že s ustavením vydrbu a nebudu to podlívat, ale je to na pytel. Brusku mám na stropě sklepa, podloženou a přišroubovanou skrz strop, kotouče orovnané, vyvážené, brousí to pěkně, ale jsou tam při bližším průzkumu příčné mikrovlnky :D začalo to dělat až teď asi se hnula ona asi musí být na pevným a podlitá, budu to muset přesunout na to místo kde měla být původně, zakotvit a podlít......... holt jsem byl línej tak se mi to vymstilo
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2012, 8:35

QNX píše:Pánové brusiči, jeden podivný dotaz na možné použití nástrojové brusky Walter helitronic 50NC jako brusky rovinné.
Co by bylo největším omezením při změně pracovního zařazení této brusky? Veškeré posouvání by se dalo nastavit programově, tak v tom problém asi nebude, ale co mechanická stránka problému, fungovalo by to uspokojivě?
Já to takhle brousil na kameníčku, blbý je hlavně to, že ten kotouč abys udělal nějakou takovou slušnou plochu musí být vyložený tzn. dlouhý trn na něm jsem měl kotouč 200mm. Brousilo to pěkně ale pomalu,. Původně jsem chtěl na tu vrchní plochu vřeteníku dát takový litinový trámec něco jako na horizontální frézce a v ložisku by byl otočný hrot nebo nějaký ložisko co by podpíralo konec toho trnu, to by pak chodilo moc pěkně. Ale pak jsem sehnal naplocho tak jsem se na to vyprd :wink:
Kdybys to sundal tak bys zas mohl brousit třeba nástroje :D
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

27. 3. 2012, 10:19

tumlík: a problémem tedy byla malá tuhost hodně vyloženého kotouče?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

28. 3. 2012, 7:03

ono je pěkný mít jednu brusku nástrojovku druhou na plocho a třetí na kulato a 4. 5. ... jenže když není místo tak by mě taky zajímalo jak to nacpat všechno do jedný.. nepotřebuju brousit velký plochy, velký průměry s tím si můžu dojít jinam, ale o nějaké univerzální brusce taky přemýšlím co je na to nejvhodnější?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

28. 3. 2012, 9:49

QNX píše:tumlík: a problémem tedy byla malá tuhost hodně vyloženého kotouče?
Jo, dá se to tak říct, největší průměr trnu jsem měl 25mm, ale předpokládám, že i kdyby byl větší průměr, tak by to nijak výrazně nepomohlo, protože tam je základní kužel ve vřetni Mk3. Ale brousilo se na tom pěkně, jen byl vždycky problém s orovnáním, musel jsem to velice jemně orovnávat diamantem, aby se to nerozvibrovalo, pak to brousilo pěkně,
zvolená technika byla přidání na sousledné rychle a zpátky nesousledně pomalu, posuv a zas dokola. Ruční práce, ale podělal jsem si s tím kde co, když je nouze tak i něco takového je moc dobré :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
rexolv
Příspěvky: 90
Registrován: 10. 12. 2008, 11:17
Bydliště: Levice, Slovakia
Kontaktovat uživatele:

30. 3. 2012, 6:03

Včerajsie brúsenie a výsledok:

Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“