Rovinné brusky

Odpovědět
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

19. 4. 2012, 10:13

Mirek-Gravos píše:To by preci nemelo vadit, tam jen hydr.valecek zapadkou posouva to rucni kolo. Ja delam "automat" rukou :( .
A 0,05 je pro mne z rise snu.. Mas asi dobrej, hladovej kotouc :D, ja beru po stovce :(
Taky jsem myslel, ze tam bude koncak (kdyz je to na elektriku). Takhle "mrsit" matku :( .

Jo já vím, už jsem to měl rozdělaný, nevím, musím na to juknout pořádně až bude čas. Jo těch kotoučů mám kopec tak experimentuju, zatím se mi jeví ani ne tak nejlepší jako nejuniverzálnější A98 46 J 9V růžový, ale zkoušel jsem i ten samý kotouč ale struktura 11 to je hodně pórovitý spíš jakoby na mosaz hliník a tak, ale bere to pěkně i měkkou ocel, jen ten povrch není vymazlený :wink:
Pokud to bereš po stovce a víc to nejde tak to znamená, že tam máš velkou zrnitost 60 a výš, čím větší zrnitost, tak tím menší třísku můžeš brát. Můžu říct, že nejhorších výsledků jsem dosáhnul ať už na měkkým nebo tvrdším matrošu s tvrdšími kotouči L a výš, ty jsem dal do šuplíku.

Teď jsem si říkal že bych zkusil od nortnu ten jejich fajnovej modrej zázrak SG, jeden kotouček mám na nástrojovce a bere to hezky, dělají i super měkké kotouče G :wink: ale cena na magnetku není zrovna lidová :D 250x20x76 za bratru 2K bez dph a musíš vzít dva kusy, tak kdyby se to dalo s někým napůl jdu do toho
určitě bych chtěl zkusit tento 3SG46JVX ten by se mě pozdával :lol:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

20. 4. 2012, 6:25

Mám jeden hloupý dotaz.
Když se na rovinné brusce brousí třeba ta kovadlina, tak jak se zajistí že plocha na začátku broušení je ve stejné výšce jako na konci když ten kotouč se musí neustále zmenšovat na průměru? Nebo jsou to tak malé úběry a přejede to mnohokrát sem a tam že se ten rozdíl ztratí?
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

20. 4. 2012, 1:32

Zkrátka do toho nesmíš valit jak do psa vilde. To není jako broušení na stojanovce určené pro ruční broušení. Bere se např. 0,05 mm a posuv je nějaká desetina příčně. Takže by měl kotouč "vydržet" i několik přejetí bez obrovnání.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

20. 4. 2012, 2:55

On ubývá, proto se musí volit takový aby to bylo co nejméně, ale zase trochu ubývat musí, aby se vylámaly tupé a zalepené zrna. Kotouč se tzv. samoostřil. Když se brousí na čisto tak se kotouč vždycky přerovná.

Na to BPHčko do Brandejsa jsem se chtěl jet taky podívat. Jen tak ze zvědavosti, když to bylo kousek. Napsala mi kdy mam přijet, když jsem řekl jestli by to nešlo jindy, že se mi to nehodí tak odepsala, že je to prodaný.

Momentálně sháním jak tu rusandu dostat z Litvínova ke mě. O víkendu mi to nechce nikdo jet.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

20. 4. 2012, 5:40

tumlik píše: Počkej počkej jakých 100mm mezi vřetenem a stolem? :D Kde jsi to vyčetl, magnet má na výšku cca 105mm a když vyjedu s novým kotoučem o průměru 250mm až nahoru tak mezi magnetem a spodkem kotouče je 240mm :wink: to se ti zdá málo? :lol: :lol:
Pokud bys použil brusný kotouč menšího průměru tak je toho místa samože víc :wink:
Nemyslel jsem 100mm mezi magnetem a kotoucem, ale ze ta 3G71 ma o 100mm vetsi vysuv vretene, takze mezi kotoucem a magnetem je pak 300mm. Ale i tech 240 by snad melo stacit :)
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

20. 4. 2012, 5:42

capumpor píše:On ubývá, proto se musí volit takový aby to bylo co nejméně, ale zase trochu ubývat musí, aby se vylámaly tupé a zalepené zrna. Kotouč se tzv. samoostřil. Když se brousí na čisto tak se kotouč vždycky přerovná.

Na to BPHčko do Brandejsa jsem se chtěl jet taky podívat. Jen tak ze zvědavosti, když to bylo kousek. Napsala mi kdy mam přijet, když jsem řekl jestli by to nešlo jindy, že se mi to nehodí tak odepsala, že je to prodaný.

Momentálně sháním jak tu rusandu dostat z Litvínova ke mě. O víkendu mi to nechce nikdo jet.
No me se celkem ten pan jednanim zdal nejakej divnej. Zpocatku byl zmatenej a az pak rekl, ze je prodana. Kdyz jsem volal poprve, tak to zvedla nejaka pani. Zpatky mi pak volal z jineho cisla. No budu hledat dal. Hlavne at co nejdriv sezenes odvoz a rusanda Ti slouzi v plne spokojenosti :)
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

20. 4. 2012, 11:14

Tak jsem sehnal odtahovku a už jí mám prozatím složenou asi 2 kilometry od baráku v hale s portálákem. Teď musím sehnat auto s rukou a převezt jí dom.
Teda štastnej jsem jak blecha. Konečně jsem se dočkal.
Teď začnou takové ty první práce na ní. Výplach vřeteníku a nový olej J0 nebo petrojel s olejem. Vyčistit hydrauliku, nový olej.
Z boku na sloupu je pumpička na mazání, tak tam musím najelt a promazat. Dlouho to stálo a je to všechno suché.
Taky hlavně nějaký pěkný základ. Bohužel nemám souvislou podlahu.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

21. 4. 2012, 7:53

capumpor píše:Tak jsem sehnal odtahovku a už jí mám prozatím složenou asi 2 kilometry od baráku v hale s portálákem. Teď musím sehnat auto s rukou a převezt jí dom.
Teda štastnej jsem jak blecha. Konečně jsem se dočkal.
Teď začnou takové ty první práce na ní. Výplach vřeteníku a nový olej J0 nebo petrojel s olejem. Vyčistit hydrauliku, nový olej.
Z boku na sloupu je pumpička na mazání, tak tam musím najelt a promazat. Dlouho to stálo a je to všechno suché.
Taky hlavně nějaký pěkný základ. Bohužel nemám souvislou podlahu.
To verim, ze mas radost. Hlavne at slouzi ;-)
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

23. 4. 2012, 3:48

Jo, a kdyby někdo měl nějakou nádrž s přepážkami a přepady jako na chlazení k brusce tak koupím. Nebo i s magnetickým separátorem, to by bylo úplně príma. Čerpadlo být nemusí, nějaké mám.
Sběratel strojů :-)
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

28. 4. 2012, 10:03

Tak dnes jsem zkoušel brousit snad v těch nejhorších podmínkách. Bruska zatím na plechu a trubkách, pod ní hlína, nakloněná na křivé zemi asi o 2 cm, nepřerovnaný magnet, velký posuv a přísuv, zasucha bez odsávání. Kotouč ne úplně nejlépe vyvážený (zatím nemám trn na vyvážení tak jsem použil přírubu s kotoučem co tam byla). V úvratích se bruska klepala. Brousil jsem zkušebně dvě rovnoběžné plochy asi 200 na 50 a výsledek, rozdíly asi 0.003 mm. Odhadnuto na mikrometru. Tak mám docela radost :D
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

29. 4. 2012, 12:12

Nevite nekdo jestli BPH 300 ma automaticke pridavani svisledho posuvu? Podle kola bych rekl, ze ne, ale buh vi jaky mechanismus je uvnitr.
Jedna se mi o tenhle typ:
BPH300.jpg
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

30. 4. 2012, 10:12

Mozna se mi zadarilo. Nasel jsem kousek od hranic v Nemecku jednu 3G71 :)
Cena 2300€ coz je cca 57tisisc korun. Stav docela slusny. Jdu si domluvit termin.
Přílohy
IMG_4545.jpg
IMG_4564.jpg
IMG_4566.jpg
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

30. 4. 2012, 10:25

Večer se ti podívám do dokumentace na tu BPH300, ale myslím, že má jen rychloposuv.

Tahle rusanda je pěkná. Vypadá udržovaně, jestli není jen umytá kvůli prodeji. Koukám že tam je na paletě chlazení, to já nemám.
Zjistil jsem, že ten starší typ co má kulatý kryt kotouče má podélné a příčné vedení kluzné. Valivé je jen svislé. Ta novější s hranatějším krytem má údajně valivé všechny.
Pro svislé přidávání v úvratích se musí z kostky na pravé straně vyvést tři hadice do kola pro svislý přísuv. Přidává to pak od 0.005.do 0.05. Ale jen přidává, nenechá se nastavit úběr na nějakou hodnotu jako má BPH20.
Sběratel strojů :-)
Uživatelský avatar
b3nd3r
Příspěvky: 458
Registrován: 23. 7. 2010, 9:39
Bydliště: Teplice

30. 4. 2012, 1:15

Domluvil jsem si prohlidku na sobotu a asi pojedu rovnou nakladakem, abych brusku nalozil. To zas budou vydaje :-D
Je lepsi vlastnit nastroje, ktere clovek nepotrebuje, nez potrebovat ty co nema.
capumpor
Příspěvky: 1066
Registrován: 23. 2. 2008, 10:42
Bydliště: obec Černý Vůl

1. 5. 2012, 4:38

Tak mám od BPH300 jen výkresy a na kole pro přidávání žádná hydraulika není tj. nemá přídávání v úvratích příčného posuvu. Nahoře na sloupu je šneková převodovka pro rychloposuv. Při rychloposuvu se točí šroub, při jemném ručním přísuvu se točí matka.
Sběratel strojů :-)
Odpovědět

Zpět na „Jiné stroje - vrtačky, brusky, pily atd.“