Revolverová hlava pro stolní soustruhy

Odpovědět
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2014, 6:03

Tak se mi konečně podařilo dotáhnout jeden menší projekt na užitečnej vercajk k menším soustruhům. :wink:
Je to revolverová hlava pro malé, především stolní soustruhy typu MN80, Proma, Sieg atd....
Vzorem byla před časem zde Tumlíkem předvedená hlava Schaublin, kterou jsem ale trochu upravil aby aretace polohy snáz fungovala i s klasickým koníkem (původní provedení je pro pákové koníky).
Přílohy
rehlava01.jpg
rehlava05.jpg
rehlava02.jpg
rehlava07.jpg
rehlava04.jpg
kontrola02.jpg
rehlava03.jpg
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

23. 11. 2014, 6:29

Moc pěkná a čistá práce :) .
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4888
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

23. 11. 2014, 10:26

Uzasny, ses PROFIK !!!
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

23. 11. 2014, 10:36

koukám že to aretuješ kolíkem přes excentr - můžeš to trochu popsat, jakou to má přesnost polohy ... *že bych si něco podobného spáchal na Su32
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

23. 11. 2014, 11:21

echt píše:koukám že to aretuješ kolíkem přes excentr - můžeš to trochu popsat, jakou to má přesnost polohy ... *že bych si něco podobného spáchal na Su32
Přesnost polohy je taková jak přesně to dokážeš vyrobit, tedy jak přesný jsou díry jednak co do průměru a jednak co do polohy a to jak v poloze souřadnic, tak v geometrii, tedy rovnoběžnost s osou, kolmosti na upínací plochu. Je to sice na pohled jednoduchá věc, ale výroba a vymyšlení technologie, tak aby to opravdu sedělo, zamykalo přesně, nástroje byly v ose a bylo to tuhý není sranda ... bylo to několik dní laborování na mašině co je určená na souřadnicový vyvrtávání a má zpětnou vazbu pravítkama v pěti tisícinách. Jakákoliv chyba se následně na špičce nástroje nechutně násobí. Na fotkách je kontrola polohy středu nástrojů mikroskopem. :wink:
Ten excentr má jen funci převodu rotačního pohybu na osový, prostě páčka doprava vytáhne to kolík a je odemčeno .... točíš karuselem, klapneš páčku zpět ... pružina ji tlačí na karusel tak dlouho než kolík potká díru, pak se to zamkne. Pro sichr lze ještě na kolík zatlačit pokud je pružina slabší. Tolerance tohohle uložení je maso ... kolík je cca pět tisícin plus (kupovanej broušenej normativ) a díra je maximálně cca stovka plus s lehkým kuželovým náběhem v nástrojovým karuselu.
Čep středu a uložení karuselu je pasovaný v každém kusu (přesná díra a výběr čepů z většího počtu kusů normativu) vpodstatě na nulu resp. pár tisícin, aby se to hejbalo. Poprvé jsem po dvaceti letech vytáhnul ze skříně tříbodový dutinoměry a tisícinový pasametry. :lol:
Přílohy
kontrola01.jpg
sisi
Příspěvky: 346
Registrován: 11. 10. 2013, 7:49

24. 11. 2014, 7:25

Smekám a jen obdivuji.
Krása pomíjí, blbost je věčná
mikiki
Příspěvky: 595
Registrován: 5. 1. 2011, 4:33
Bydliště: Vysočina

24. 11. 2014, 2:04

Hezká práce - gratuluji
Asi bude tato hlava na prodej, pochopil jsem to dobře ... z názvu "projekt"???? :D
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

24. 11. 2014, 2:31

Mě to, že jde o sériovou výrobu, napadlo až při čtení této věty:
Engineer píše:...Čep středu a uložení karuselu je pasovaný v každém kusu (přesná díra a výběr čepů z většího počtu kusů normativu) vpodstatě na nulu resp. pár tisícin, aby se to hejbalo...
Projekt může být i na jeden kus :)

V čem nebyl vhodný původní návrh otáčení revolverové hlavy pro koníky s pinolou se šroubem? Přece se musí hlava vrátit (nástroj vyjet ze záběru), přijde mi jedno, jestli je pohyb vykonán pákou nebo šroubem.
Viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29& ... va#p144962" onclick="window.open(this.href);return false;
a Mn825 (pro MN80) http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... va#p141693" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2014, 4:09

mikiki píše:Hezká práce - gratuluji
Asi bude tato hlava na prodej, pochopil jsem to dobře ... z názvu "projekt"???? :D
Pochopil jsi dobře... :) k dispozici je cca 7 kusů
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

24. 11. 2014, 4:21

Francotirador píše: V čem nebyl vhodný původní návrh otáčení revolverové hlavy pro koníky s pinolou se šroubem? Přece se musí hlava vrátit (nástroj vyjet ze záběru), přijde mi jedno, jestli je pohyb vykonán pákou nebo šroubem.
Viz http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=29& ... va#p144962" onclick="window.open(this.href);return false;
a Mn825 (pro MN80) http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=107 ... va#p141693" onclick="window.open(this.href);return false;
No ne vždy můžeš koník přisunout na nejmenší možnou vzdálenost od čela .... prostě jsi např. nucen operovat s částečně vysunutou pinolou jako "nulovým bodem" a pak by ses utočil....Pohyb pákovým koníkem je rychlý (snadno přisuneš hlavu až ke koníku a tu "mrtvou zónu" překonáš) ... tudíž dojde k odemčení rychle, ale pokud jsi někdy točil chvíli kličkou třeba u koníka MN80, tak by ses z toho neustálého najíždění až k hraně koníka zbláznil. A pro ruční obsluhu (mačkání páčky) ten systém nebyl moc ideální k vůli poloze páčky, navíc byl i výrobně složitější. Abych předešel zbytečným debatám ... tu origo hlavu Schaublin samozřejmě vlastním a tak jsem si i tu originálně řešenou funkci důkladně vyzkoušel než jsem se rozhodl udělat to jinak. Tím samozřejmě netvrdím, že nepřijde fáze dvě a tou bude podobný systém zamykání jako má Schaublin a který bude určený pro pákové koníky, kde je jednoznačně pohodlnější.
Odpovědět

Zpět na „výrobky a obrobky“