Vertikálny zdvih pri malo zaťažení. TrX<Tr10 / Metrika

mechanika k motorům
Odpovědět
Wortex_SVK
Příspěvky: 127
Registrován: 15. 11. 2014, 11:52
Bydliště: Brno

16. 11. 2014, 1:00

Zdravím páni, ako študent elektrotechniky sa nevyznám v problematike posuvov, preto by som bol vďačný za radu. V mojej diplomovej práci potrebujem zdvíhať vo vertikálnom smere osvetlovací panel(kruhový tvar, priemer 20cm) s váhou max 2kg na vzdialenosti 0 -75cm. Tieto panely mám celkovo 4ks a každý bude mať vlastný nezávislý posuv.

Požiadavky:
Zdvih 0-75cm
Váha zdvíhaného bremena max. 2kg
Nepotrebujem ani presnosť zdvihu ani aby to jazdilo rýchlo
Nebude to jazdiť často
Potrebujem rozmerovo čo najmenšie riešenie(najlepšie aby trapézová matica mala max. vonkajší priemer 15mm)
Cena čo najnižšia keďže potrebujem 4ks

Po preštudovaní nejakej literatúry a tohoto fóra som dospel k nasledujúcim riešeniam.

Na jednu zdvíhaciu jednotku:
-2x vodiaca tyč priemer 8mm (priemer skôr odhadnutý). Tu by ma zaujímalo či ten priemer bude stačiť.
-trapézový domček vlastnej výroby (hliníkový hranol plný, do neho vyvŕtané 3 diery, jedna pre nasadenie trapézovej/metrickej matice utiahnutá vnorenými zaisťovacími skrutkami, ostatné dve pre vodiace tyče)
-ložisková jednotka vlastnej výroby (hliníkový hranol plný, do neho vyvŕtané 3 diery jedna pre nasadenie ložiska utiahnutého vnorenými zaisťovacími skrutkami, ostatné dve pre vodiace tyče). Tu by ma zaujímalo či by bolo možné použiť
miniatúrne ložiská(5mm x 11mm x 4mm) kvôli úspore miesta, vydržia to?

Akú použiť zvíhajúcu tyč:
-trapézová tyč menšieho priemeru ako Tr10, ideálne asi Tr8. Našiel som na nete http://www.servo-drive.cz/pohybove_trapezove_srouby.php" onclick="window.open(this.href);return false; ale tam sú nejaké divné trapézové matice (obyčajnu valcovu som tam nanešiel) a ešte niečo od
microconu ale tam sa nevyznam v tom značení rozmerov. Po pravde toto riešenie bude asi drahšie ako keby som použil štandard Tr10. Máte niekto skúsenosti z menšími priemerami ako Tr10? Niekto to tu už riešil ale nenašiel som tam
nejakú vhodnú odpoveď.

-závitovú tyč M10-M12, http://www.valentazt.sk/zavitove-tyce-m ... zavit.html" onclick="window.open(this.href);return false;, je mi jasné že závitové tyče nie sú určené na posuvný pohyb, ale pri mojom využití by to mohlo možno stačiť, alebo nie? Vyveďte ma prosím z omylu.

-posledná možnosť dať tam Tr10 a nešpekulovať. Resp. nebolo by možné tú trapézovú maticu na Tr10 zmenšiť na menší vonkajší priemer?

Ďakujem za Vaše námety a pripomienky. Ospravedlňujem za niektoré termíny.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

16. 11. 2014, 1:26

a nestačilo by místo trapézu tam dát pouhé lano a natáčet to na kladku (jako jeřáb) s dobře udělanou vedenou kladkou to bude chodit přesně a vyjde to levněji..jen to nebude nijak fixované..
rovněž mi připadá zbytečné na něco co se nebude chovat dynamicky cpát tam ty tyče dvě.. vždyť taky musí stačit jedna ne?
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Wortex_SVK
Příspěvky: 127
Registrován: 15. 11. 2014, 11:52
Bydliště: Brno

16. 11. 2014, 1:46

Tiež som rozmýšľal nad tým navijákom, ale pri výpadku napätia sa mi ten vozík zvezie dole (musela by tam byť nejaká zarážka). 1x trapézová tyč, 2x vodiace tyče na jeden posuvny celok, či stačí jedna vodiaca tyč?
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“