Předepnutá matice

mechanika k motorům
gesyy
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 3. 2013, 9:33
Bydliště: Hlinsko

29. 1. 2015, 12:09

Zakoupil jsem u Tůmy dvojitou předepnutou matici na kuličkový šroub.
Ač na svých stránkách v popisu uvádí, že se jedná o matici s možností nastavení předepnutí opak je pravdou. Předepnutí je nastaveno na pevno.Takže při nákupu pozor.
Přesto se dá předpětí nastavit. Matice má mezi jednotlivými maticemi kroužek a úpravou jeho tloušťky se dá předpětí regulovat.
Otázka pro znalé zní: Jak velké toto předpětí má být. Matka se zcela určitě nesmí točit volně jako matka jednoduchá ale jakou silou se asi má otáčet. Jedná se o matku 1605.
V originále je matka nastavena tak,že v ní sotva šroubem rukou otočím a cítím jak drhnou kuličky. Takto se snad nedá provozovat. Takže prosím ty kteří o tom něco vědí ať poradí. Děkuji
Gesyy
Naposledy upravil(a) gesyy dne 29. 1. 2015, 6:11, celkem upraveno 1 x.
BF20L vario CNC, soustruh Volman
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

29. 1. 2015, 12:15

problém je že ty šrouby jsou válcované a tudíš nemají přesný profil , když ti na takové m šroubu půjde matka hodně ztuha tak ji i šroub brzo odrovnáš , nastavil bych ji pocitově aby kladla odpor , ale né moc - dobrá rada vid ?

nejlíp asi posoudíš na stroji , nech ji volnější a zatlač na osu přiměřenou silou vzhledem k tomu co chceš obrábět a co od stroje čekáš , měř hodinkama o kolik se ti v šroubu hne a případně přitvrdˇ . ale nečekej zázraky
gesyy
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 3. 2013, 9:33
Bydliště: Hlinsko

29. 1. 2015, 12:27

Pro upřesnění s maticí počítám na osu Z. Když se mi to bude líbit tak i pro obě zbývající osy.
BF20L vario CNC, soustruh Volman
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2015, 4:31

No u matice od KSK (32x10) je předpětí max 5000N.
A jestli je předepnutá na 10N nebo 5000N poznat není vůbec (broušený šroub). Potvrdili mi to i technici v KSK, prostě musí být spočítaná broušená podložka.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
gesyy
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 3. 2013, 9:33
Bydliště: Hlinsko

29. 1. 2015, 4:49

Já jsem nepsal že mám matici od KSK ale od Tůmy.
BF20L vario CNC, soustruh Volman
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

29. 1. 2015, 4:52

Trochu bych to uvolnil, aby kuličky nehrkaly, jinak to dlouho nevydrží.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

29. 1. 2015, 5:47

gesyy píše:Já jsem nepsal že mám matici od KSK ale od Tůmy.
Jo vím, ale pokud se mění (a jak píšeš tak mění) zásadně odpor při změně předepnutí, bude to vlastně takový lepší trapéz.
Takže bych si dal pozor s tím předepnutím.
Na druhou stranu u Ztka se často počítá s jeho hmotností které vůle srovnává.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
gesyy
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 3. 2013, 9:33
Bydliště: Hlinsko

29. 1. 2015, 6:05

To Cjuz
Nádherný lodě všechna čest, precizní a čistá práce.
BF20L vario CNC, soustruh Volman
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

31. 1. 2015, 1:42

to předpětí se nastavuje tím kroužkem. jsou v matici dirky a v kroužku je kolik, pootočenim a zasunutim koliku do jine dirky se nastavuje předpětí.
pokud to maš jinak je to zmetek nebo ti tam něco chybí. nebo ti poslali jinej typ než si zaplatil..
dej sem odkaz co jsi koupil za typ....
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

31. 1. 2015, 4:03

co je to za vynález? to přece nemůže nijak rozumně fungovat nebo to je nějakej typ kde je pružina? když si vezmu že to předpětí se mění v jednotkách setin tak pouhým natočením a zakolíkováním to musí mít kroky v desetinách milimetru..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Bendzo
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 1. 2010, 5:10
Bydliště: Bratislava

31. 1. 2015, 7:55

Edit: prispevok je o inej matici: http://cncshop.cz/sfi-matice-predepnuta

Na nastavenie predpatia by tam mali byt cerviky, koliky su tam myslim koli tomu aby drzali tu podlozku medzi maticami v osi s maticami. Mam aj staru verziu tejto matice, tam je jeden par cervov proti sebe, potom som kupoval dalsiu neskor a ta ma uz dva pary oproti sebe na matici. Inak som s maticami spokojny, predpatie sa da nastavit na moje ucely (max. 5h prevadzky za tyzden) dostatocne jemne.
Naposledy upravil(a) Bendzo dne 1. 2. 2015, 1:10, celkem upraveno 1 x.
gesyy
Příspěvky: 8
Registrován: 11. 3. 2013, 9:33
Bydliště: Hlinsko

1. 2. 2015, 12:30

Zdravím všechny kteří si našli chvilku pro řešení mého problému.
Zde je odkaz na matku o které jde řeč.
http://cnc.inshop.cz/maticedvojite/dvoj ... ?ItemIdx=0" onclick="window.open(this.href);return false;
Někteří z vás nepochopili otázku, takže pro upřesnění.
To jakým způsobem lze změnit předpětí té matice je mi jasné a není předmětem otázky.
Předpětí se upravuje změnou síly/tloušťky/ kroužku vloženého mezi matice. Kroužek se skládá ze ze dvou půlek, takže jde bez sundání matky ze šroubu vyndat.
Změna v řádu setin mm celkem 1 - 3 ne víc. Doufám, že si stím přítel ma magnetce poradí.
Nejsou tam žádné kolíčky nebo nastavovací šroubky.
Otázka zní: Jak silné má být nastaveno předpětí aby nedošlo k rychlému poptřebení matice ale na druhou stranu
aby předepjatá matice plnila svoji funkci.
Jde o to nějakým způsobem slovně vyjádřit sílu kterou musí jít otáčet šroubem, aby to nebylo málo ale aby to nebylo moc. Jednoduché, že.
Zatím jsem žádnou předepnutou matku nemontoval a tak nemám, žádnou zkušenost.
Zkuste to prosím se mnou ještě jednou.

Děkuji Gesyy
BF20L vario CNC, soustruh Volman
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2015, 12:59

No skoro sis odpověděl sám.
Předpětí (co jsem se dozvěděl) se nastavuje na její únosnost - takže pokud má matice maximální povolené zatížení 5000N tak předpětí bude právě 5000N. Jenže tuto hodnotu ti nikdo nespočítá, to musí dát výrobce z konstrukce, aby řekl - dej tam podložku 3setiny. Samozřejmě pokud ji nehodláš zatěžovat tak moc dá se předpětí zmenšovat a tím prodlužovat životnost.

Sílu otáčení na to vztáhnout nejde, odpor je tak malý a tak proměnlivý (mazivo, rychlost) že z něj nic rozumného nezpočítáš.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Bendzo
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 1. 2010, 5:10
Bydliště: Bratislava

1. 2. 2015, 1:07

pardon, moja chyba, nejako som si pomylil Tumu s Quisom... moj prispevok sa tyka tejto matice: http://cncshop.cz/sfi-matice-predepnuta
prijemne ma prekvapilo, ze vyrobca doladuje design a vychytava nedostatky, zjavne ma aspon nejaku kontrolu kvality, dokonca asi aj v dlhodobom meritku.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2015, 1:21

pro kazdou matici mas ty hodnoty uvedeny v te tabulce
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“