Jaké matice a kuličkové šrouby ?

mechanika k motorům
j.matous
Příspěvky: 40
Registrován: 20. 11. 2006, 7:52

20. 11. 2006, 8:16

Dobrý den,
prosím o radu, jaké matice použít na kuličkové šrouby. Výrobců je dost a matic taky. Ale zvolit jednoduchou, dvojitou, předepnutou, nepředepnutou ? Mělo by to být pro nějaký CNC homodomo stroj, ale nechtěl bych zase zbytečně ušetřit pár stovek na úkor přesnosti. To samé šrouby. Broušené, okružované, válcované ? V jaké třídě přesnosti ? Máte prosím někdo přímo typ a dodavatele (zajímala by mne i cena - protože třeba zjistím, že to je mimo moje možnosti) ? Děkuji za přečtení, Jirka
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 10:48

Kulickove srouby a matice je treba pouzivat predepjate.Jestli valcovane,nebo brousene je otazka do diskuse.Oboji ma sve vyhody i nevyhody.Brousene jsou obvykle 2x drazsi.Valcovany predepjaty sroub s matkou vyjde zhruba na 8-10 tis. Kc podle delky.Presnost je pro domaci ucely vzdy vic nez dostatecna.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 11:18

Pupak píše:Kulickove srouby a matice je treba pouzivat predepjate.Jestli valcovane,nebo brousene je otazka do diskuse.Oboji ma sve vyhody i nevyhody.Brousene jsou obvykle 2x drazsi.Valcovany predepjaty sroub s matkou vyjde zhruba na 8-10 tis. Kc podle delky.Presnost je pro domaci ucely vzdy vic nez dostatecna.
Promin, nesouhlasim, pokud to chce na hrani , tak nepotrebujes mit predepnute nic , ani matici ani sroub a v tomto pripade ta cena neni az tak drasticka. Vyhody kulickovych sroubu je v dosazitelne rychlosti a presnosti polohovani. Dale pak se da usetrit na elektronice protoze lze pouzit radove slabsi (levnejsi) komponenty. Uvadim nabidku pro 2.6 m dlouhy sroub obyc.(presnost IT7 je cca 0.12/1m POZOR neplest s vuli !!)
Bez opracovani koncu prijde na nejakych 6.500,-

Jinak bych ti doporucil poradne prolezt toto forum , uz tu bylo reseno myslim vse co potrebujes vedet, staci poradne precist prispevky.

RADEK

NABÍDKA

HIWIN s.r.o. Odberatel:
Zamet s.r.o.
ICO:
DIC:

- celková délka : Lc-2670mm
- BEZ opracování koncu
- trída presnosti : IT7 ( 52 mikron/300mm )
- matice : R25-05T4-FSI
- válcované provedení
R2505-R-FSI-2670 Kulickový šroub 25x05, L-2670mm, IT7 1 6 472,00 6 472,00
- celková délka : Lc-2670mm
- délka závitové cásti Lz=2520
- OPRACOVÁNÍ KONCU
- trída presnosti : IT7 ( 52 mikron/300mm )
- matice : R25-05T4-FSI
- válcované provedení
R2505-R-FSI-2670 Kulickový šroub 25x05, L-2670mm, IT7 1 10 983,00 10 983,00
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 11:24

Obrabeni AL slitin s nepredepjatymi srouby je dost horor.Pojem na hrani chapu,ze to neni profesni pouziti,to ale neznamena,ze predem budu budovat masinu horsich uzitnych vlastnosti.Je to pochopitelne vec nazoru a hlavne penez.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 12:40

Pupak píše:Obrabeni AL slitin s nepredepjatymi srouby je dost horor.Pojem na hrani chapu,ze to neni profesni pouziti,to ale neznamena,ze predem budu budovat masinu horsich uzitnych vlastnosti.Je to pochopitelne vec nazoru a hlavne penez.
Dovolim si znovu odporovat , na predepnute srouby uz je potreba mit licovana ulozeni lozisek , brousene dosedaci plochy atd , aby bylo mozne vubec vyuzit prednosti presnych sroubu.
Takze podle meho je zbytecne do bastlu zanaset zbytecne drahe prvky.
3 roky jsem pouzival na frezovani AL ,dreva, plastu a medi trapezove srouby s polykarbonatovymi matkami a v podstate to slo , akorat se musely neustale doladovat vznikajici vule.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
j.matous
Příspěvky: 40
Registrován: 20. 11. 2006, 7:52

20. 11. 2006, 1:06

Děkuji Vám za názory. V podstatě je asi vše závislé na množství peněz, které mohu vyhodit voknem a čekat, že se někdy vrátí nebo taky nevrátí. Byl bych rád, kdyby se mi povedlo udělat něco funkčního a zároveň bych nechtěl ušetřit pár svovek (pár tisíc) na úkor následného litovávání a nespokojenosti s výsledky. Pro nákup šroubů byste mne směrovali do Hiwinu nebo raději někam jinam ? Co KS-Kuřim ? Prolezl jsem odkazy, které jsem našel i na jiné dodavatele, ale hlavní problém je, že se nikde nedozvím ceny a parametry. JirkaM.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 1:26

j.matous píše:Děkuji Vám za názory. V podstatě je asi vše závislé na množství peněz, které mohu vyhodit voknem a čekat, že se někdy vrátí nebo taky nevrátí. Byl bych rád, kdyby se mi povedlo udělat něco funkčního a zároveň bych nechtěl ušetřit pár svovek (pár tisíc) na úkor následného litovávání a nespokojenosti s výsledky. Pro nákup šroubů byste mne směrovali do Hiwinu nebo raději někam jinam ? Co KS-Kuřim ? Prolezl jsem odkazy, které jsem našel i na jiné dodavatele, ale hlavní problém je, že se nikde nedozvím ceny a parametry. JirkaM.
1:V podstate kazdy neni nikdy spokojen uplne stim co provedl a vzdy se nejde neco co se da udelat jinak a lepe.

2:Kulickove srouby prodava snad kazdy kdo prodava loziska. Na netu je toho mraky jen si vybrat a na cenu ti po vybrani konkretniho zbozi taky vetsinou dokonce velice rychle odpovi kazdy jak ja rikam vekslak.

Na foru je spousta odkazu na obchody s linearnim vedenim , spojkami , prevodovkami atd. a temer vsude se dopidis i kulickovych i jinych sroubu.
Katalogy v PDF tam najdes take staci si to opravdu radne prolezt.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 5:19

Přikláním se rovněž k Radkovi. V domácích podmínkách s nejvyšší pravděpodobností nevyužijete ultrapřesných a předepnutých šroubů
a matic. Nechci říct, že by to byla až tak zbytečná investice, protože
byste se s předepnutou maticí alespoň zbavil vůle, kterou obyčejná
matice má, ale ta se dá kompenzovat i jinak.
Přitom cena je ve výsledku o řád vyšší, protože rozhodně
nestačí jen ten šroub a matice - ty ložiska pak stojí i o dost více než
samotný šroub s maticí a ještě musíte mít i dokonale přesnou celou konstrukci - souosost vedení, pravé úhly, pohony atd. Vše souvisí se
vším a pokud byste chtěl mít až tak velký přepich a super přesnost,
musel byste o řád připlatit na všech dílech včetně stolu, elektroniky,
vše více dimenzovat a zpevnit (ne jen šrouby a matice).
Kuličkové šrouby doporučuji válcované s obyč maticí - dostanete za
to perfektní účinnost a velmi solidní přesnost pro poloprofesionální
použití.
A s těmi parametry nemáte až tak pravdu. Např. Hiwin i SKF mají
všechno vzorně v PDF ke stažení,
Např. http://www.hiwin.cz/pdf/HN_kulickove_srouby.pdf

Tomáš
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 6:31

Neda mi to jeste jednou nereagovat.Pokud clovek nakupuje na Ebay a ma jen trochu stesti,sezene kvalitni brousene a predepjate srouby i s matkou v prumerech od 12-16mm v delce do 1m za 100-200Euro.Casto jsou k mani i nove,nebo min pouzite komponenty.Za tyhle penize se to v kazdem pripade vyplati.Predepjaty sroub a matice daleko lepe eliminuje vibrace vznikajici pri obrabeni,nebot nema prakticky zadnou vuli.Rez je pak cisty a proces frezovani je celkove klidnejsi i pri vetsi tloustce rezu.
Hmoty komponent bezne frezky nejsou shopny vibrace ucinne eliminovat.
Mel jsem moznost si to na 2 strojich overit a opravdu to funguje.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

20. 11. 2006, 7:03

V tom všem má "Pupak" pravdu. Předepjatou matici v dobrém stavu
za výhodnou cenu bych každopádně bral.
Nechtěl jsem od předepjaté matice odrazovat, jen jsem polemizoval
nad smyslem investice do profi předepjatého šroubu s maticí za plnou
cenu a to se vším všudy okolo.

Tomáš
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 11. 2006, 2:35

Myslím že od předepjeté matice bych neustupoval. Šroub klidně válcovaný ale matici předepnutou. Vyděl jsem levné a elegantní řešení dvě matice předepnuté v držáku suportu přitom byly puvodně nepředepnuté. Předepnutí se nastavovalo mírou utažením proti sobě.
j.matous
Příspěvky: 40
Registrován: 20. 11. 2006, 7:52

21. 11. 2006, 6:04

Děkuji všem za cenné informace. Za posledních 14dnů co jsem obeslal různé dodavatele, tak se akorát ozval TEATECHNIK. Nabízí mi DEB (HIWIN) matici za 6100/ks a to dle dokumentace asi nebude předepjatá. Pokud se mýlím, tak mne kamenujte. Pokud by někoho zajímaly ceny vodících tyčí, lin. ložisek, úchytů na tyče vše na d=20, tak dejte vědět. Nějaké ceny mi dali. Nabídli mi šroub okružovaný 16x5 v IT5 za 3100/m a válcovaný v IT7 cca o 40% levněji. asi bych to viděl na ten okružovaný, ale matici typu OFSV,W nebo OFSI (předpokládám, že jsou předepjaté, jestli jsem to dobře přelouskal). Cenu mi snad pošlou. Takže suma sumárum to bude pěkná pecka, ale budu mít už určitě představu, zda jít touto nebo jinou cestou. Bohužel se nezmínili, zda šrouby mají zakončení a zda k ním mají a za co ložiska. JirkaM
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

21. 11. 2006, 7:44

Nakupovat u nasich firem muze snad jen Vita Kozenak.
Normalni clovek si to tezko muze dovolit.Tudy asi cesta nevede.
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

21. 11. 2006, 8:01

Nevím jak dlouhej šroub potřebujete ale microcon nabízí šrouby SKF 16x5 x350mm - 2250kč x700mm - 2700kč x2100mm - 5490kč matice 1470kč
j.matous
Příspěvky: 40
Registrován: 20. 11. 2006, 7:52

22. 11. 2006, 8:35

No nevim nevim, ale z posledních 2 příspěvků nejsem moudrej vůbec. Takže je tedy lepší koupit halabalašroub, kterej bude levnej a vyčvachtanej a nebo je lepší si připlatit a koupit dražší, ale nevyčvachtanej novej ? Osobně bych asi volil druhou variantu, nerad bych ten šroub kupoval nadvakrát, protože většinou ten druhej je dražší. A k těm šroubum od MICROCONu, jsou sice pěkný, ale matice nejsou asi předepjatý a třída přesnosti je známá a tak usuzuji na válcované. Cena je možná PRO MNE zajímavá. A tak budu pátrat po dalších možnostech. Rozhodně bych nechtěl jít cestou vyřazeného šrotu z XX let starých mašin. JirkaM
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“