Odlévaná matice GS- super fluid

mechanika k motorům
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 6. 2012, 3:40

Ahoj, děkuju moc za vaše odpovědi, bohužel se k tomu poslední dobou furt ne a ne dostat (plánoval jsem tento víkend, ale nějak mi do toho furt něco leze), nicméně pak určitě podám raport :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

11. 8. 2012, 10:28

Tak jsem se k tomu dneska konečně dostal a před chvilkou učinil svůj první pokus o odlití matky, bohužel hodně nepovedenej :( Podcenil jsem utěsnění formy a i když se to nezdálo, je to opravdu hodně tekutý (teče to sice pomalu, ale jistě), našlo si to skulinku a momentálně už je toho většina mimo formu, zejména na trapázáku, pak už jsem to nějak odchyt (odlejval jsem to na sestavenym stroji, ne všude se dostanu). Sice mě před samotným odléváním cosi osvítilo a celý trapézák i další místa, kam mohlo něco kápnout, jsem pro sychr přelepil krycí páskou, nicméně v jednom místě se to dostalo i pod ní (a to samozřejmě v místě, kde už nebyl aplikovaný seprátor), takže je možná pracně opracovaný trapézák v háji. Uvidim ráno, jak to bude vypadat, možná to ještě zkusím dolejt novou dávkou (to už ta forma snad utěsněná bude) a po dalším vytvrdnutí to celý rozchodit, ale vidím to bledě. Netušíte, pokud to na tom neodseparovaném trapézáku nevytvořilo kompletní závit (tak třetinu), dostanu to z toho nějak?

Jinak ta injekční stříkačka se ukázala jako dobrý aplikační nástroj. A já ji využil i pro určení poměru složek - bohužel nemám možnost takto titěrné množství tekutin vážit, takže jsem to vzal objemově (10ml z pixly + 0,5ml tvrdidla), což taky nevim, jestli je správně resp. jak moc špatně to je a jak moc je správný poměr kritický..?

Budu vděčný za případné připomínky, klidně mi i vynadejte, zasloužim si.. :)

Dobrou, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

12. 8. 2012, 6:24

Jinak ta injekční stříkačka se ukázala jako dobrý aplikační nástroj. A já ji využil i pro určení poměru složek - bohužel nemám možnost takto titěrné množství tekutin vážit, takže jsem to vzal objemově (10ml z pixly + 0,5ml tvrdidla), což taky nevim, jestli je správně resp. jak moc špatně to je a jak moc je správný poměr kritický..?


šel jsi správným směrem stím objemem, akorát objem si přepočitej z váhy, výrobce vedšinou udává kolik je váha na jeden litr. propočítat kalkulačkou a je to. vedšinou je to už přímo na pixle, nebo najdeš na netu na strankách vyrobce. od oka to nedělej změníš pak uplně vlastnosti toho materialu. nebo ti to taky nevytvrdne vubec..... dělali jsme jednu dobu z epoxidama v práci, to je nyslím stejný princíp.....
on je třeba epoxid 1,6 gramu na ml a tvrdildlo 1,2g na ml a pak maš složení vhaji pokud bereš objem 1:1 g=ml.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 8. 2012, 2:52

Ať hledám jak hledám, hustotu jednotlivých složek nenalézám, na pixle ani na lahvičce tvrdidla to není, na webu je uvedená hustota jen jedna, asi kompletní směsi.

Tvrdidlo je zjevně o něco řidší než hlavní hmota, já ho dal i o trochu víc, než toho 0.5ml, asi skoro 1ml, i tak to asi bylo málo, i po 17ti hodinách v pokojové teplotě to je místy měkký a lepivý. Což bylo ale vlastně štěstí v neštěstí, díky tomu se mi ten pocintanej trapézák podařilo kompletně očistit, i místa bez separátoru (byla to ale fuška, nikdy více).

Zejtra napíšu nebo zavolám do Dawexu kvůli správnému objemovému poměru a učiním druhý pokus.

Díky, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

12. 8. 2012, 4:32

hned první odkaz googlem :D
http://www.dawex.cz/userFiles/technicke ... -fluid.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;

jinak tvrdidlo P11 pokud si to dobře pamatuji ta ma 1,2g na ml
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

12. 8. 2012, 7:13

koukal jsem na ten navod a je to vlastně princíp klasického epoxidu. podle skušeností s práce u malých dávek to přesně dělalo tyhle problémy, tvrdlo to dlouho. on ten epoxid se potřebuje totiž zahřát na teplotu cca 50 stupňu aby proběhla reakce tak jak ma. u davky třeba 100 gramů je to vpohodě zahřeje se sám, ale u davek třeba 20 gramů ani nahodou. řešili jsme to tak že jsme horkovzduškou nahřáli ten epoxid na cca 50 stupňu a pak až tvrdidlo do něj a namichat.
pak to tvrdne dobře. nesmí se to ale přehnat . pak je reakce prudká a normálně to zpění jako pur pěna a zustanou tam bublinky. pak je ještě rychlejší tvrdidlo ale to nedoporučuji nahřívat to je pak fofr. to jsme občas nestihli ani vylít z misky a bylo to jak beton :)
dělali jsme stím kabelové koncovky .desitky kusů denně. už se to ale léta nepoužíva.. princip je ale stejný viz tvrdilo P11 a podobné. důležitý je opravdu správny poměr. radši trošku víc tvrdidla. ale pak zustane povrch jakoby mastný...
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 8. 2012, 8:58

Kvako1 píše:hned první odkaz googlem :D
http://www.dawex.cz/userFiles/technicke ... -fluid.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
No jo, ale tam je právě jen ten jeden údaj (měrná hmotnost 1,6 -1,72 g/cm3) navíc bez uvedení, k čemu přesně se vztahuje.
Kvako1 píše:jinak tvrdidlo P11 pokud si to dobře pamatuji ta ma 1,2g na ml
Pokud je to teda tak, že složka A (pixla) má těch 1,6 -1,72 g/cm3 a složka B (tvrdidlo) 1,2, pak by hmotnostnímu poměru 100:5 odpovídalo cca 100:7 objemově, to si skoro myslím, že jsem toho tvrdidla dal i víc. No, radši to zkonzultuju s děma Dawexákama přímo, třeba jsem zanedbal něco jinýho (přemýšlím, jestli jsem to třeba nepromíchal moc málo).
Kvako1 píše:koukal jsem na ten navod a je to vlastně princíp klasického epoxidu. podle skušeností s práce u malých dávek to přesně dělalo tyhle problémy, tvrdlo to dlouho. on ten epoxid se potřebuje totiž zahřát na teplotu cca 50 stupňu aby proběhla reakce tak jak ma. u davky třeba 100 gramů je to vpohodě zahřeje se sám, ale u davek třeba 20 gramů ani nahodou. ...
Aha, no vida, to by mohlo bejt ono, dík! Tak ještě horkovzdušnou pistoli někde splašit.. resp. nepsal tu někdo něco o fénu?

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

12. 8. 2012, 9:18

prostě to nečim nahřej a mělo by to pomoct, třeba v konzervě na sporaku, pořadně promichat a musi to fungovat
tvrdidlo P11 je řidke a svetle trošku do žluta, to si nemůžeš splest a je ho miň
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 8. 2012, 10:52

Kvako1 píše:prostě to nečim nahřej a mělo by to pomoct, třeba v konzervě na sporaku, pořadně promichat a musi to fungovat
Uf, to zní trochu divoce, ale uvidim, něco snad vymyslim.
Kvako1 píše:tvrdidlo P11 je řidke a svetle trošku do žluta, to si nemůžeš splest a je ho miň
:shock: To jsem si vysloužil čim, tudle radu?? Rozeznání těch dvou složek byl náhodou jeden z mála úkonů, který jsem zvládl bez problémů! :mrgreen:

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

13. 8. 2012, 5:41

diť se na to ptáš v příspěvku výš :D,sice nepřímo , nebo jsem si to blbě vysvětlil :D
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 8. 2012, 9:36

Kvako1 píše:diť se na to ptáš v příspěvku výš :D,sice nepřímo , nebo jsem si to blbě vysvětlil :D
To asi jo, celou dobu řešim ty hustoty a potažmo správný objemový poměr, nikoliv co je co :) Ale možná jsem to nějak blbě formuloval, nevim. No nic, to neni potřeba pitvat, každopádně dík za cenné rady! :)
kutil_tim píše:mě osobně nejde o lepivost na omak na druhý den -->
Jestliže materiál tvrdne později(třeba do 2dnů 80% a 14 dnů 100%) Nevidím problém.
No jo, tady ale píšou úplné vytvrdnutí (při dodržení daných podmínek) 10-24h a hotovo, tj. pokud to po 24h při pokojové teplotě ještě furt lepí, něco je špatně. Taky by mi nevadilo si počkat dýl (i když těch 14 dní už by teda byl docela HC :)), ale tak to asi nefunguje (vidim to na tu stagnaci příp. že by to pak nemělo takový vlastnosti, jaký deklarujou)..

Já jim napíšu (poprosim je o potvrzení vypočteného objemového poměru 100:7 a zeptám se na ty malý množství a zahřejvání).

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8916
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

13. 8. 2012, 2:59

No jo, to nevypadá moc dobře :?

Pro pobavení můžu přihodit pár svých fotek :)
Dlouby, dlouby..
Dlouby, dlouby..
Vydloubáno, dočištěno, rozkrouceno.. ty hezký kroužky jsou vydloublý z míst, kde byl separátor
Vydloubáno, dočištěno, rozkrouceno.. ty hezký kroužky jsou vydloublý z míst, kde byl separátor
Pár závitů by se našlo, ale materiál spíš připomíná hodně tvrdou gumu, jezdí to dost ztuha a asi se to i vydírá
Pár závitů by se našlo, ale materiál spíš připomíná hodně tvrdou gumu, jezdí to dost ztuha a asi se to i vydírá
Většina formy zeje prázdnotou, tenká vrstvička Super Fluidu na stěnách je stále hodně měkká, dokonce furt špiní..
Většina formy zeje prázdnotou, tenká vrstvička Super Fluidu na stěnách je stále hodně měkká, dokonce furt špiní..
Přestože je ta matka hodně nepovedená, pokusně jsem jí tam přeci montnul a poprvé si pojezdil X-kem, to bylo radosti :)

Jinak z DAWEXu mi přišlo re, že mají momentálně dovolenou..

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

13. 8. 2012, 3:28

Moje zkusenost se superfluid byla daleko lepsi. Zkusel jsem jen pouzdro na hlazenou tyc z nejake tiskarny, utesneni modelinou, profi separator od elchemka (musim se podivat, co to vlastne bylo).
Vytvrzena hmota byla tvrda, jen bylo treba mazat, jinak melo pouzdro tendenci se 'zakousnout'.
Lepivost na povrchu je podle mych zkusenosti s epoxidy vetsinou zpusovena spatnym rozmichanim.
Take je asi u superfluid treba dat pozor na poradne rozmichani pred odmerovanim, grafitove plnivo podle vseho dost rychle sedimentuje a hrchni vrstva asi obsahuje daleko vice pryskyrice. To by pak znamenalo nedostatecne mnozstvi tvrdidla.
Co jsem pochopil, tak epoxidy vetsinou nejlepe tvrdnou pri teplote kolem 60C, dotvrzeni pri teto teplote by melo zlepsit vysledne vlastnosti. Jen je treba davat pozor na to, ze polynerizace je exotermicka - spis ohrat az po nejake dobe, kdyz uz cast materialu vytvrdla. I 100g epoxidu mi jednou roztavilo polypropylenovou nadobku, navic existuje neco jako explozivni polymerizace ..
AcemanLB
Příspěvky: 564
Registrován: 11. 11. 2008, 8:53
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

13. 8. 2012, 4:10

Pánové, já teda nevím jak postupujete, ale odlil jsem si matice 2. Obě jedou na stroji už docela dlouhou dobu a pořád bez vůlí a jiných problémů. Postupoval jsem podle návodu výrobce a druhý den po odlití jsem to nesl i s kouskem šroubu na soustruh. Potom jsem šroub vytočil, nechal trochu vyběhat a vše běhá jak má. Formu jsem měl vyfrézovanou ze smrku, utěsněnou silikonem. Kousky konců závitu se mi taky vylomily, ale tak maximálně centimetr od kraje matice. Což ve finále nemá na funkci živočicháře vliv.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

13. 8. 2012, 7:39

ml nejsou gramy to je fakt špatně, a teplota je fakt duležitá, je to z praxe, navíc pokud se to leje do formy v malých dávkach tak ta forma to chladí. u malých dávek špatně probíha izotermická reakce a nezhřeje se to a pak to nevytvrdne jak ma. nemam skušenost z gs fluid ale epoxidy všeobecně. pokud to nevážite ale davate na objem je nutne to přepočítat... navíc je něco jineho michat 20gramu a třeba 500g
u velkých dávek je to vpohodě.
pak je ještě možnost že to mate prošlé, jinak si neumím vysvětlit žeby epoxid nevytvrd.. epoxid vedšinou nevadí i 10 let starý ale tvrdidlo pokud porjde tak může být problem.
ať se to povede , držím palce :)
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“