Jak jednoduše předepnout matici?

mechanika k motorům
Odpovědět
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

10. 12. 2010, 1:56

Mám dvě stejné přírubové matice, obě mají vůli.
Můžete mě někdo prosím nasměrovat na obrázky, kde by byly vidět způsoby předepínání matic?
Nejjednodušší, co mě napadá (nejsem strojař a mám jen jen ruční vrtačku a šroubováky) je koupit pružinu, která půjde těsně nasunout zvenku na matice (vnější povrch válcový), pojistit stahovacími pásky přes tu pružinu a při nasunování na šroub jednou maticí pootočit. Bude to fungovat? Nebo je nějaké lepší (a jednodušší) řešení?
Matice a šroub jsou devítichodé s velkým stoupáním, tak by to snad mělo jít natočit po krocích a vyzkoušet tuhost...
Jděte s EU do Brusele...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 12. 2010, 2:05

třeba u trapeze se to běžně dělá že se matice nařízne jako bys ji chtěl o 10mm skátit ale nedořízneš ji uplně a do toho kousku cos nedořízl vyvrtáš díru děláš závit a dáš šroub kterým ty dva kusy od sebe rozepřeš a tím vymezíš vůli
V tvém případě bych použil celou matici a třeba 20 mm kousek z druhé dal je na šroub a s 2mm mezerou mezi nimi je svrtal třemi šrouby a předpružil pružinami na šroubech, záleží však na místě okolo šroubu .
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2010, 2:06

Je to jeden ze způsobů jak se předepínají matice, ale funguje jen pro matice které nejsou samosvorné. Matice jsou "tělo na tělo" a zkrutnou pružinou jsou na šroubu utahované směrem k sobě.
Aleš Procháska
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

10. 12. 2010, 2:36

Sorry, nejsu strojař - co je samosvorná matice? A tělo na tělo znamená, že se dotýkají? Děkuju
Jděte s EU do Brusele...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2010, 2:49

Ano, myslel jsem tím to, že jsou o sebe opřené.

Samosvorné jsou třeba metrické šrouby - když je utáhnu tak se samy (pouze osovou silou) nevyšroubují. Nesamosvorné jsou typicky kuličkové šrouby - stačí abych ho podržel svisle a matka sama sjede dolů. Trapézové mohou být obojí, záleží na strmosti závitů. Ten co máte by docela dobře mohl být nesamosvorný takže by ta metoda co navrhujete mohla fungovat.
Aleš Procháska
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

10. 12. 2010, 3:00

Samosvornost je mi už jasná, děkuju :) Mé matice nejsou samosvorné. Ten šroub má stoupání tak 40-50mm :)
Jen mi pořád není jasné: když dám matice k sobě a závit vyjde tak, že se dotýkají, pružina, která je bude tlačit k sobě toho už moc nevymezí...
Přílohy
S6301936__.jpg
Jděte s EU do Brusele...
Uživatelský avatar
.xxx.
Příspěvky: 433
Registrován: 29. 8. 2008, 9:24
Bydliště: cz

10. 12. 2010, 3:02

... doporucuji spise pouzit talirove pruziny / napr. 2 proti sobe
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

10. 12. 2010, 3:04

Hmmm, co je to prosím talířová pružina? :)
Jděte s EU do Brusele...
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

10. 12. 2010, 3:08

když dám matice k sobě a závit vyjde tak, že se dotýkají, pružina, která je bude tlačit k sobě toho už moc nevymezí...
pomalu mi asi začíná svítat - když o sebe budou opřené, ale pružina bude produkovat rotační napnelismus, vůle se vymezí tím pootočením matice.

Já měl v hlavě pořád takové to "roztláčení matic pérem od sebe nebo k sobě" ale tady se ty matice budou vlastně kroutit...
Jděte s EU do Brusele...
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2010, 3:42

Ruprecht píše:Samosvornost je mi už jasná, děkuju :) Mé matice nejsou samosvorné. Ten šroub má stoupání tak 40-50mm :)
Jen mi pořád není jasné: když dám matice k sobě a závit vyjde tak, že se dotýkají, pružina, která je bude tlačit k sobě toho už moc nevymezí...
Ta pružina by byla zkrutná, takže by se je jako pořád snažila šroubovat směrem k sobě (já to pochopil tak, jako že to takhle chcete udělat). Nevím ale, jestli je to dobré řešení u takhle extrémního sroupání - u kuličkových šroubů se to ale někdy používá.
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

10. 12. 2010, 3:43

Ruprecht píše:Hmmm, co je to prosím talířová pružina? :)
http://www.alcomex.cz/Vyrobky/Talirove_ ... ruziny.php
Aleš Procháska
martyxxx
Příspěvky: 195
Registrován: 16. 10. 2008, 9:19
Bydliště: Praha

10. 12. 2010, 5:03

To provedení se zkrutnou pružinou ke kompenzaci vůle se běžně používá. Viz. třeba matice fy KERK: http://www.haydonkerk.com/LinearActuato ... fault.aspx .
Uživatelský avatar
Krutor
Sponzor fora
Příspěvky: 995
Registrován: 2. 12. 2008, 8:58
Bydliště: Moravské Bránice
Kontaktovat uživatele:

11. 12. 2010, 8:11

Ruprechte - myslím že jsi tu včera poptával trapéz + matku, aby ses nemusel už trápit z tou 9chodou zběsilostí. Sice mám strašně moc práce, ale už je mi Tě fakt líto, takže pro Tebe mám nabídku: Mám tu různé zbytky trapézu 16x4 kolem 0.5 m, takže jeden Ti věnuju. Silonová matka 16x4, průměr 36 mm, délka 32 mm, téměř bez vůle, stojí 150 Kč. Obrobení konců šroubů by stálo 250 Kč, poštovné na dobírku 80 Kč. Takže za 480 Kč máš po problému, a hlavně konečně tam budeš mít nějakou přesnost. Nedovedu si představit, jaké rozlišení tam je, když šroub má stoupání 50 mm. Navíc takové obrovské stoupání závitu už má i obrovské tření, ztrácíš podstatnou část kroutícího momentu.

petr.spacil@krutor.cz
Petr Spáčil
Ruprecht
Příspěvky: 149
Registrován: 28. 9. 2010, 8:20
Bydliště: ZČ + JM

11. 12. 2010, 8:43

Krutore, děkuji za nabídku, ale má to několik háčků:
- současná (i když blbá) matice má vyřešené uchycení a já bez strojního vybavení bych jinou nějak musel nabastlit pod stůl
- konce do stávajících ložisek jsou 15mm, takže 16 terpéz by byl stejně málo
- stejně neumím přesně (aspoň na desetinu) změřit délku závitové části šroubu, takže bych musel poslat současný šroub jako vzorek

Na ten můj máslostroj je to v poho... :)

Takže ještě jednou děkuji, ale ještě to zkusím tím předepnutím. Ale zastavit se na kousek řeči můžu, pojedu přes Ivančice v pondělí odpoledne :) A v Dolních Kounicích jsem byl naposlad tak před dvaceti lety závodit na vodě - slalom pod mostem :)
Jděte s EU do Brusele...
Odpovědět

Zpět na „šrouby a převodovky“