Simulace Pinu

Odpovědět
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

20. 12. 2013, 5:49

Zdravím

Tak jsem zase tady, chci se optat jestli jde nějak v LCNC simulavat kávesnicí nejaký pin parportu, například třeba E-Stop na pinu 15 simulovat klávesou např Space.
Díkes a perun :twisted: :twisted: :twisted:
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

23. 12. 2013, 11:12

slezak77 píše:Zdravím

Tak jsem zase tady, chci se optat jestli jde nějak v LCNC simulavat kávesnicí nejaký pin parportu, například třeba E-Stop na pinu 15 simulovat klávesou např Space.
Díkes a perun :twisted: :twisted: :twisted:
Klavesový zkratky jsou natvrdo definovane a bez upravy zdojaku to moc nejde.
ale muzes si bud pripojit dalsi USB klavesnici, treba jenom numerickou a tu pak mas plne pod kontrolou. co klavesa to jeden pin v HALu, takze neni problem si to propojit jak potreujes. podivej se na http://linuxcnc.org/docs/html/man/man1/hal_input.1.html
nebo si muzes treba udelat pres gladevcp http://linuxcnc.org/docs/html/gui/gladevcp.html nejaky cudliky do AXISu a ty propojit na parport.
moznosti je vicero....

M
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

19. 2. 2014, 5:47

Zdravím
Chtěl bzch někoho požádat, zdali by mi nevysvětli na nějakém konkrétním příkladu to nastavení externí klávesnice, zkoušel jsem ten odkaz, ale moje ang. je mimo, a po překladu google jsem mimo ůplně, najde se někdo kdo by mi osvětlil tuto problematiku?
Vím že asi otravuji, a budu :lol: ale nenajde se nějaký trpělivý ůča, docela mne Linux dostal, i s EMC oproti Mach, jsou ale místa kde opravdu tápu.
Např. jsem zkoušel i GLADEVCP, což z vytvořením tlačítek nemám problém, ale přidělit jim funkci v emc bylo už pro mne nad síly.
díky.
fupe
Příspěvky: 638
Registrován: 27. 5. 2008, 9:10
Bydliště: Praha

20. 2. 2014, 4:15

slezak77 píše:Zdravím
Chtěl bzch někoho požádat, zdali by mi nevysvětli na nějakém konkrétním příkladu to nastavení externí klávesnice, zkoušel jsem ten odkaz, ale moje ang. je mimo, a po překladu google jsem mimo ůplně, najde se někdo kdo by mi osvětlil tuto problematiku?
Vím že asi otravuji, a budu :lol: ale nenajde se nějaký trpělivý ůča, docela mne Linux dostal, i s EMC oproti Mach, jsou ale místa kde opravdu tápu.
Např. jsem zkoušel i GLADEVCP, což z vytvořením tlačítek nemám problém, ale přidělit jim funkci v emc bylo už pro mne nad síly.
díky.
Na konkretni otázky rad odpovim, ale vysvětlovat zakladni principy fungovani LINUXCNC od zacatku a jeho HAL modulu nebo konfiguce halu se dobrovolne priznam se mi uz moc nechce. Ono to není nic složitého, ale uz mam 15 stranek soukromych zprav s podobnou tematikou a počet mailu v tisicich. Navíc kazdej potřebuje trochu něco jiného a v tom je problém. Uz sem premejslel, ze bych i sepsal nejakej jednoduchej navod jak to cely funguje, ale nikdy k tomu nedoslo i z toho duvodu, ze nevim kudy do toho.
Jeden chce krokovy motory, druhej serva přes PID v driveru, další PID v EMC, další něco uplne jiného, někdo ma LPT další MESU, encodery tacha pravitka a tim se to vetvi do tolika moznosti, ze to ztrati prehlednost.
Takze si myslim, ze rozbehat masinu na EMC tak aby se hejbala ve trech osach musí kazdej tak nejak pochopit sam. Ono to není jenom o EMC,ale o obecnem fungovani. Rozbehove rampy, G code, kinematika, generovani drah, mechanika stroje atd atd.
Pak nastupuje automaticka vymena nastroju, otaceni karuselu, rizeni vretena pres menic a podobny vyfikundace, kde uznavam uz to není tak jednoduchy a chce to trochu predstavivosti. Tu ale prave clovek ziska tim, ze si prosel tou zakladni konfiguraci a vi jak to cele funguje. A když je to moc slozity je tu hromada lidi, kteří nasmeruji protože uz proslapali spoustu slepých ulicek a vedi kudy do toho. Nebo vedi jak si napsat vlastní HAl modul, kterej bude delat co potřebuje. Ale to uz sme zbytecne daleko.

Takze když to shrnu, studuj jak tady všichni radi a když nebudes vedet kudy kam, napis konkretni problém. Co sem si tu na foru vsimnul, tak ti nikdo neodpovi na otázku typu nevim jak do toho potrebuju to cele vysvětlit. Na rozdil od otázky typu, chtěl bych spinat externi klavesnici piny na LPT, pridal sem si do halu modul input prikazem loadusr hal_input -KRAL Keyboard , vidim piny přes show halconfig, nastavil sem net signal hal_input.0.X-abs -> LPT.......... a pise mi to chybu YYYY. Prikladam v příloze moji konfiguraci.
Uz z toho je videt, ze se to snazis pochopit a nastavit a hlavne ze uz si něco nastudoval a udelal vlastní kroky. Pak se dá poradit.

Sem se zase rozepsal, ale sedim u piva na horach v chalupe snih nikde a nemam co na praci. :-)
M
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

20. 2. 2014, 8:26

To fupe:
Zdravím
Já jsem linuxcnc plně rozchodil, jezdí mi na něm malá frézka, proto taky píši, že jsem přešel z machu a to k plné mé spokojenosti,frézka jakš takš frčí, ono to konstrukčně není nic moc, to dojde. Co se týká G-kod tak taky se učím, a vcelku mi to(hodně pomalu) jde. Dokonce jsem si už jeden malinký na sondu napsal, a to tak, že šlape. jupí. Modelovat v Cadu něco taky dokáži, to díky tomu, že kdysi v mé bývale práci byla velká CNC fréza a byl tam i Surfcam v kterém se upravovaly nasnímané kopyta na formy. No a teď řeším problém jak ten třeba malý g cod dostat pod tlačítko v axis, nebo ext klávsnici do EMC. Tvá odpověď je plně pochopující a příjmám. Mezi tím jsm si hrál s gladevcp a pomalinky se dostávám k jádru věci, je mi jasné, že výsledek se dostaví až po mnoha neůspěřných pokusech. Tak tedy se budu dál snažit, a příjdu s konkrétními problémy, věř mi, že to bude brzo. A díky za odpověď, někdo by se nasral, ale já myslím, že to byla ta správná odppověď která mne nakopla hodně zezadu do předu.
P.S. Ten manuál by jsi mohl napsat... :lol:
Perun :twisted:
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

20. 2. 2014, 9:26

a to gladevcp Ti na obrazovce bezi?
nalinkovat signal je uz to nejmensi

http://gnipsel.com/linuxcnc/gladevcp/gladevcp03.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

21. 2. 2014, 6:34

oscar píše:a to gladevcp Ti na obrazovce bezi?
nalinkovat signal je uz to nejmensi

http://gnipsel.com/linuxcnc/gladevcp/gladevcp03.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Na obrazovce to běží, to spustit umím, ale jak jsem to chtěl nalinkovat tak už nastal problém, teď jsem byl dva dny mimo, tak budu trénovat o víkendu, pokud nepříjde nějaké koma, právě jsem to dělal podle toho linku co jsi mi postnul, vše vpoho až na to nalinkování, hází to něco že mu chybí stoho Glade nebo tak cosi, teď z hlavy nevím.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

17. 4. 2014, 9:46

Zdravím
Tak se vtom zase trochu hrabu a potřeboval bych poradit. Mám připojenou USB klávesnici a nevím jak zjistit který HalPin ma daná klávesa, např. KL. 5.
Zda li je na to v EMC nějaký program či funkce nebo tak něco.
Díky
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

17. 4. 2014, 6:59

http://wiki.linuxcnc.org/cgi-bin/wiki.pl?Halconfig" onclick="window.open(this.href);return false; buď takto, nebo přímo v Axis je položka show hal configuration.
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

17. 4. 2014, 7:06

Ó Díky
Hned jak dojdu z rachoty domů tak na to hodím oko.
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“