Linuxcnc_2.8

Odpovědět
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

30. 6. 2015, 5:29

Zdravim
Nakompiloval jsem si v dilne 2.8cku, a uy asi dve hodiny s ni bojuji a marne, nejde mi spustit, mohli bz jste mi prosim nekdo poradit c o s tim je?
Kompilace
cd linuxcnc-dev_2.8
cd src
./autogen.sh
./configure --enable-run-in-place
make
sudo make setuid

cd ..
. ./scripts/rip-environment
linuxcnc

po spusteni m to hned spadne
vypis terminalu

LINUXCNC - 2.8.0~pre1
Machine configuration directory is '/home/sly/linuxcnc/configs/my_3_axis_cnc'
Machine configuration file is 'my_3_axis_cnc.ini'
Starting LinuxCNC...
Found file:./my_3_axis_cnc.hal
./my_3_axis_cnc.hal:6: Can't find module 'probe_parport' in /home/sly/linuxcnc-dev_2.8/rtlib
Shutting down and cleaning up LinuxCNC...
LinuxCNC terminated with an error. You can find more information in the log:
/home/sly/linuxcnc_debug.txt
and
/home/sly/linuxcnc_print.txt
as well as in the output of the shell command 'dmesg' and in the terminal
sly@CNC:~/linuxcnc-dev_2.8$

v priloye pridavam textaky debug a print
dekuji vsem za rady, zkousel jsem googlit, ale anglictina neni moje silna stranka
Přílohy
linuxcnc_debug.txt
(92 bajtů) Staženo 230 x
linuxcnc_print.txt
(717 bajtů) Staženo 321 x
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 6. 2015, 5:42

asi by jsi sem měl dát nějaký config.. píše ti to že to nemůže najít nějaký modul :Can't find module 'probe_parport' in /home/sly/linuxcnc-dev_2.8/rtlib

takže proto to spadne... buď ten modul musí být tam kde ho to hledá nebo musíš ten modul vypustit nebo třeba je tam chyba v názvu a přejmenovat co já vím co to dělá..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
c.honza
Příspěvky: 75
Registrován: 9. 9. 2007, 11:05
Bydliště: val. mez.

30. 6. 2015, 6:35

Modul už není potřeba, proto byl vypuštěn. Navod pro úpravu konfigurace zde http://linuxcnc.org/docs/2.7/html/getti ... our_config" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

30. 6. 2015, 7:27

Diky za odpoved, ale nejsem z toho dvakrat chytry.
V souboru linuxcnc.conf je tedz radek:
#install parport_pc /bin/true
tak to by melo byt spravne, nebo bz to melo byt bey #, nebo by tam nemel byt vubec.
no a potom je tady ten hal, tam bych tedy mel vymazat radek
loadrt probe_parport

ja vim, ze otravuji, ale opravdi jsem se snazil to nejak pobrat, ale marne. tak prosim trochu strpenicka a vice polopaticky.
dikes.
Uživatelský avatar
WatchManiac
Příspěvky: 522
Registrován: 23. 1. 2010, 12:56
Bydliště: Bernolákovo
Kontaktovat uživatele:

30. 6. 2015, 7:32

No ja sa v tom moc nevyznám, ale # je na zakomentovanie - riadok/inštrukcia sa nevykoná, aspoň v iných PL. Skús odmazať tú mriežku...
„Když něčemu věnuješ dostatek času, budeš v tom mistr. Pokud nejsi blb.“
Obrázekwatchmania.skObrázekAmateur WatchmakingObrázekYouTube kanál
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

30. 6. 2015, 7:43

slezak77 píše:Diky za odpoved, ale nejsem z toho dvakrat chytry.
V souboru linuxcnc.conf je tedz radek:
#install parport_pc /bin/true
tak to by melo byt spravne, nebo bz to melo byt bey #, nebo by tam nemel byt vubec.
no a potom je tady ten hal, tam bych tedy mel vymazat radek
loadrt probe_parport

ja vim, ze otravuji, ale opravdi jsem se snazil to nejak pobrat, ale marne. tak prosim trochu strpenicka a vice polopaticky.
dikes.
loadrt probe_parport tenhle příkaz se neudělá protože ten modul nenajde.. když dáš před to # tak to přeskočí.. ovšem neznamená to že to potom bude fungovat může se to zaseknout na něčem dalším a nebo ve finále ten modul může potřebovat.. takže bys musel ten modul dát tam kam je třeba.. nicméně napiš tam # a uvidíš umazat můžeš vždy..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

30. 6. 2015, 7:53

Tak jsem to maznul v tom hal, a zda se ze to jede, bohuzel uz nejsem v dilne, jen doma na notesu, tak to zitra vyzkousim v realu, snad to pujde.
Diky za rady.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

1. 7. 2015, 7:59

Ještě jednou děkuji zúčastněným, stačilo tedy jen dát křížek před modul v hal.
Vše jede jak má, ba právě jak bylo psáno v jiném vlákně o poznání lépe. Ještě jsem zjistil, že je velký rozdíl v nastavení step pinu. Asi v závislosti na použití oddělovací desky.
Překopal jsem celou elektroniku z pl. přenosky do slušné bedny, použil jsem jinou odd. desku, má výstup 0-10V, to do budoucnosti. Když jsem to začal nastavovati, tož mi to tak nějak jelo hóóódně pomalu a divně. Tak jsem ve stepconf znegoval vstupy step a ty kokso, jede to jak drak. tam kde jsem byl max 1500mm/min, jsem teď na 2400 v klidu, více jsem nezkoušel. Jak doukízím bordel po generálním pořádku(alespoň tak aby se tam dalo žít) tak hodím nějaké videa na trubec. To jen tak, že se člověk stále učí a objevuje nové užitečné věci.
taky jsem celkem rád, že žiju. Jak jsem tvořil tu novou skříň, tak jsem si dával kuva záležet na zapojení a byl jsem si jist, že je vše správně. Bylo. Použil jsem při stěhování druhý kabel na 220, klasika jak je do PC nebo monitoru, pořád to nějak nebylo ono, nějak mi neštimovaly ind. sníače a tak nějak mi jinak pískala kostra, a on ten kabel i když byl originál, tak měl fázi na pravé straně( vůči zásuvce pochopitelně). Nevím z čeho to původně bylo, ale byl obrácený oproti klasickému PC kabelu.
Toď dnes asi vše.
Perun s Vámi :twisted: :twisted: :twisted:
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2015, 12:57

slezak77 píše:taky jsem celkem rád, že žiju. Jak jsem tvořil tu novou skříň, tak jsem si dával kuva záležet na zapojení a byl jsem si jist, že je vše správně. Bylo. Použil jsem při stěhování druhý kabel na 220, klasika jak je do PC nebo monitoru, pořád to nějak nebylo ono, nějak mi neštimovaly ind. sníače a tak nějak mi jinak pískala kostra, a on ten kabel i když byl originál, tak měl fázi na pravé straně( vůči zásuvce pochopitelně). Nevím z čeho to původně bylo, ale byl obrácený oproti klasickému PC kabelu.
A čemu vadí fáze na pravé straně?
U pohyblivého přívodu se nikdy nemůžeš spolehnout na to, na které dutince je fáze a kde je nula, není na to žádná mezinárodně platná norma. Snad jen zvyklostní úzus, ale zrovna ten je třeba v různých zemích přesně naopak.

A dotaz k tomu LinuxCNC 2.8: na čem to prosím zkoušíš? Jak je to s nárustem HW náročnosti? Jde mi o to, jestli to bude běhat na deskách s Atomem, které mají velmi dobrou latenci, ale přece jen výkonu na rozdávání zas tak moc nemají.
Díky.

P.S. Blbě se ptám místo abych to vyzkoušel proto, že jsem daleko a hned tak se k nějakému CNC s Linuxem nedostanu.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

2. 7. 2015, 5:51

Stroj mi jede na tomto
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=34& ... 15#p175347" onclick="window.open(this.href);return false;
procesor je tam dvoujádro, nevím přesně cca 1,8ghz snad, mohu později upřesnit. 2,5Gb Ram.
Doma jsem to zkoušel i na starším notebooku s replikátorem portu, tedy i s lpt, je to take nějaké Duo celeron, mám pocit, že 1,2Ghz a 1Gb Ram. Tam byl problém akorát z latenci, vzhledem k tomu, že to není určeno na stroj, tak na hraní si Linuxcnc v pohodě. A tedy i 2.8 na něm jede O.K.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

2. 7. 2015, 10:17

2.7 , ke stazeni je iso na debianu, beha na atomu lepe nez ubuntu
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

2. 7. 2015, 11:14

Díky oběma za informaci.
Bál jsem se větší HW náročnosti kvůli novému plánovači drah, který by měl umět plánovat s předstihem dopředu pro omezení stop/start systému práce.
Pokud to hoši zvládli bez navýšení požadavků na HW, tak jsou šikovní. :-)
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

2. 7. 2015, 11:23

Mě to lítá na atomu naprosto v pohodě . Až do rychlosti 4800 mm/min víc jsem nezkoušel .
Jaroslav
Příspěvky: 41
Registrován: 27. 8. 2006, 10:37

4. 7. 2015, 1:53

Pěkný den všem,
kde se dá stáhnout linuxcnc 2.7 a 2.8 jako iso? Neumím asi hledat. Díky za odpověď.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

4. 7. 2015, 2:07

http://www.linuxcnc.org/linuxcnc-2.7-wheezy.iso" onclick="window.open(this.href);return false;
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
Odpovědět

Zpět na „LinuxCNC - drive pod nazvem EMC2“