eloxovani

Odpovědět
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

17. 9. 2014, 9:34

Golfista píše:Když na uzavření povrchu vařím v teplejší vodě jako 90 stupňů, změní se něco? Dejme tomu ve 100 stupňové vodě. Uzavírá se to i tak?
Právě obyčejná voda musí pro uzavření vařit, na to aby se dala použít 80-90°C a zbytečně se nevymývala barva se do vody přidává nějaký přípravek. Mám ho ale na půdě, takže se teď nepodívám co to je :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

18. 9. 2014, 8:54

Tak podrobněji
utesnení.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
pavlaxy
Příspěvky: 1901
Registrován: 26. 12. 2007, 11:42
Bydliště: Praha

18. 9. 2014, 7:16

Ahojky :D :P
eloxovaný povrch ať už barvený nebo stříbřitý-přírodní se těsní varem ve vodě.....
Mám vyzkoušený postup ,že po osušení z vody vyvařím v parafínu (čajová svíčka)
Pomocí horkého vzduchu v plechovce vykoupu a otřu hadrem...
povrch je hladký a nekoroduje barva mi nebledne -červená a modrá ještě z galvaniky ZPA-Košíře :)
Andrew
Příspěvky: 206
Registrován: 24. 5. 2010, 12:31
Bydliště: Liberec

7. 10. 2014, 4:45

Mátě někdo prosím typ, kde dělají tvrdý elox i pro vzorky (kusová záležitost) předtím, než se řeší povrchovka celé série ? Už jsem bez odpovědi obepsal 3 firmy a tak bych raději již šel někam, kde je větší šance na úspěch.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2014, 7:38

Tak moje další pokusy o firemní barvy.
Oranžovou mám tmavší a modrá je tmavá dost jen má zase trochu jiný odstín.
Až bude čas zkusím něco namíchat. Toto možná moc lidí neví, barvy na elox se dají klasicky míchat - žlutá+modrá=zelená, modrá+rudá=fialová, atd...

Povrch není nijak upravován, u destiček je surový plech rovnou z prodejny.
Ale při požadavku na jednolitou hladkou plochu je příprava zásadní.
elox-BO.jpg
(Ten oranžový kus jsem nevyráběl - nevešel by se mě do soustruhu)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

25. 10. 2014, 8:00

To je paráda . To musím někdy vyzkoušet :D
Uživatelský avatar
GeeSnake
Sponzor fora
Příspěvky: 1289
Registrován: 14. 9. 2011, 8:56
Bydliště: Strakonice
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2014, 8:50

lollo píše:Když už pracně vyřeším jeden problém, objeví se další. To to nikdy neskončí? Je nějaká barvící lázeň pro profíky?
http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi ... 1191426476" onclick="window.open(this.href);return false;
Každý softwarový problém má hardwarové řešení: "Kup si to nové, jiné,vole!"

http://www.sleddogs.cz
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2014, 9:04

GeeSnake píše:
lollo píše:Když už pracně vyřeším jeden problém, objeví se další. To to nikdy neskončí? Je nějaká barvící lázeň pro profíky?
http://pages.ebay.com/link/?nav=item.vi ... 1191426476" onclick="window.open(this.href);return false;
Hezké, ale to je jen 5% celého procesu. Navíc 2A, hmm to je tak na 6cm2 plochy (šíleně málo)

Za tu cenu radši koupím pořádný zdroj http://www.gme.cz/laboratorni-zdroj-man ... g-p722-416
a potom ideálně pevné plastové přepravky s víkem http://www.mevatec.cz/e-shop/skladovani ... p57641.htm
Obrázek
Pro celý proces potřebujete:
0 odmaštění
1 oplach destilka
2 eloxování
3 oplach destilka I
4 oplach destilka II
5 uzavření povrchu (vzhledem k teplotě 90°C možná radši hrnec na sporák)

barva bude v sólo dózách, asi si ji nikdo neudělá 10l :D
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2014, 11:36

Tak jsem provedl test eloxu na 7075.
Vzal jsem kousek z plechu a vyrobil tři plochy - soustruženou, leštěnou a povrch z výroby
Test-1_1.jpg
Test-1_2.jpg
Test-1_3.jpg
Po eloxování to chytilo zlatavý nádech, přesně dle očekávání (kvůli jiným materiálům ve slitině)
Test-2_1.jpg
Test-2_2.jpg
Test-2_3.jpg
Po barvení, povrch je jakoby mikroskopicky zvrásněný, na omak to poznat není jen velice z blízka. Ale nějaké mapy nebo šmouhy nejsou.
vrstva eloxu je tenká, nevím jak by výrobek vypadal kdybych chtěl udělat 10-20um
Test-3_1.jpg
Test-3_2.jpg
Test-3_3.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
astex
Příspěvky: 2
Registrován: 2. 2. 2015, 8:11

2. 2. 2015, 8:14

Zdravím,

měl bych dotaz, jak chránit při eloxování závity. Konkrétně se jedná o závit M5 .. udělat nějaký závitový špunt? Ale z jakého materiálu?

Děkuji za radu
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

2. 2. 2015, 6:28

astex píše:Zdravím,

měl bych dotaz, jak chránit při eloxování závity. Konkrétně se jedná o závit M5 .. udělat nějaký závitový špunt? Ale z jakého materiálu?

Děkuji za radu
1. - proč? elox jej nezmění
2. - zašroubovat AL šroubek (nebo plastový)
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

2. 2. 2015, 6:31

Vyřezat závit až po eloxu ?
astex
Příspěvky: 2
Registrován: 2. 2. 2015, 8:11

3. 2. 2015, 4:59

Právě že změní, nejsem schopen tam po eloxu zašroubovat závitový kalibr a dílce musím prořezávat, což je zase časově náročné stejně jako to po eloxu nahazovat kus znova na stroj a závit dodělávat.
Pokud se bavíme a špuntu buď z hliníku nebo plastu, tak který z těchto dvou materiálů je nejlepší a zajistí mi 100% funkčnost závitu?
Jinak díky za odpovědi.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

3. 2. 2015, 9:38

astex píše:Právě že změní, nejsem schopen tam po eloxu zašroubovat závitový kalibr a dílce musím prořezávat, což je zase časově náročné stejně jako to po eloxu nahazovat kus znova na stroj a závit dodělávat.
Pokud se bavíme a špuntu buď z hliníku nebo plastu, tak který z těchto dvou materiálů je nejlepší a zajistí mi 100% funkčnost závitu?
Jinak díky za odpovědi.
Běžný elox - (správně provedený) přidá stejnou vrstvu kterou ubere. Běžně mi fungují i M3 závity.
Pokud je to komerce tak se může stát že ve velkém balíku není ideální proces na konkrétní kus a pak se rozměr změní.
Závit stačí zakrytovat čímkoliv co zamezí zaplavení závitu a průchod proudu pro elox.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

3. 2. 2015, 11:59

Zdovolenim vyuziju vlakno, kam vozite v Praze na cerny zinek ?? Bezne jezdim do Omegy na Kolbence, kde jsou levny, rychly, spolehlivy a slusny. Cerny zinek bohuzel momentalne nedelaji coz nepochopim, protoze zajem je obrovsky. Doporucili mi Fialu Cakovice, ale s poznamkou, ze nadseny asi nebudu a rozhodne nejsem. Zakazka co mela byt hotova za tyden trvala pres mesic, nikdo tam nevi co dela druhy, proste chaos.

Edit: po zagooglovani si castecne sam odpovim :-) Galvano servis na Sterboholske. Zinek cerny troj i sestimocny, moznosti lakovani, ochotny technolog atd. atd :-) Pri prvni moznosti vyzkousim a napisu. Fiala uz NIKDY vice.
Odpovědět

Zpět na „povrchová úprava“