Laser Direct Imaging - kreslení cest laserem do fotorezistu

postupy vyroby a nejake zajimave navrhy
Odpovědět
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

11. 6. 2013, 12:07

Nojo, jenze me by to prave bavilo.
Mam rozdelaneho takoveho hybrida - krizovy stolek Proma, v nem jsem vyhodil stavajici trapezy a predelal to na trapez, ulozeny v predepnutych loziscich a s predepnutyma antibacklash maticema, takze to chodi bez mrtvoly. Takze X-Y bude jezdit na tomhle litinovemn stolku, Z bude na pevnem portale (drevotriska, vyztuzena jeklem). Bude tam opticke prime odmerovani.
Puvodne jsem chtel provozovat laser na tomhle (az to konecne dodelam), ale ono by to asi nebylo dobre. Protoze je to solidni kus litiny, tak to bude jezdil dost pomalu, a na laser je treba spis rychlost, klidne i na ukor tuhosti. Takze spis jenom nejake vodici tyce a pohon treba i reminkem.
Tu frezku jsem koupil jako neco mezi, abych se to mel na cem naucit a osahat si CNC (zatim jsem z obrabecich stroju jenom tocil klickama, a to jenom na soustruhu, frezku zatim zadnou nemam).
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8865
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

18. 6. 2013, 12:54

Tak co, 3040z stále v krabici? :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
rollfree
Příspěvky: 492
Registrován: 3. 12. 2008, 1:23
Bydliště: Brno

18. 6. 2013, 1:55

Thomeeque píše:Tak co, 3040z stále v krabici? :)
3040z lezi na stole, ale ja uz jsem malem v krabici (v takove te cerne). ;-(
Zase na cestach...

Ale snad uz brzo tahle pracovni smrst skonci, a budu se moct venovat necemu prijemnemu (frezkam, zenskym a koleckovym bruslim).
Anri
Příspěvky: 2
Registrován: 28. 11. 2013, 5:27

1. 3. 2014, 11:08

Cjuz píše:Co takhle použít větší výkon laseru, místo fotorezistu nalakovat plošňák levnou černou barvou a barvu z míst pro leptání vypálit.
Vzhledem k ceně fotoemulze se to při větší produkci rychle vrátí a výkonější laser se dá použít i na jiné "akce"

PS: Možná je to ale blbost :)
Blbost to zas až tak úplně není, ale je s tím spojena dost velká spousta problémů. Hrajeme si s tím průběžně už skoro dva měsíce, rychlostí cca jeden pokus týdně. :D

Nejhorší totiž je, že většina námi vyzkoušených barev a laků i po několika násobném "odpálení" vytvoří na povrchu mědi tenoulinkou, přesto velmi odolnou průhlednou vrstvu, která mnohdy znemožní rozumné leptání, kdy si nezahřátej chlorid ani neškrtne. Kyselina s peroxidem ano, avšak pouze při velmi silné koncentraci, kdy po "pomalém rozjezdu" je pak problematické uhlídat "bouřlivý konec". Při slabší koncentraci (a zákonitě delších časech) dochází často k pronikání leptadla pod barvu a podleptávání. Navíc je tento způsob zcela logicky těžce náchylný na potíže s vytvořením rovnoměrné tloušťky nástřiku v celé ploše, tudíž naprosto stejný trable jako u stříkaného fotorezistu. :(

Nicméně pokud se však zadaří, výsledky jsou vcelku použitelné a je možno dosáhnout i poměrně tenkých čar (např. písmeno "I" v nápisu "SERDISP" na fotkách v odkazech níže má na šířku 0,08 mm, tedy zhruba 3 mil). Použití tohoto způsobu je tak zjevně nejlepší pro obrysovou metodu s ponecháním mědi okolo (konturování), popř. pro metodu dělících čar.
- před leptáním: http://img8.rajce.idnes.cz/d0801/9/9489 ... .jpg?ver=0" onclick="window.open(this.href);return false;
- před vrtáním: http://img8.rajce.idnes.cz/d0801/9/9489 ... .jpg?ver=0" onclick="window.open(this.href);return false;

Použitý laser: CO2 s výkonem max. 30W (Trotec).

:)

PS: Obdobné téma se momentálně probírá i v drbárně (Chatbox) na http://www.mcu.cz" onclick="window.open(this.href);return false; a v diskuzi u http://mcu.cz/comment-n3620.html" onclick="window.open(this.href);return false;
jakub199
Příspěvky: 68
Registrován: 22. 8. 2009, 9:31
Bydliště: Brez. p. Bradlom/ Spišská N. Ves

10. 5. 2014, 9:52

Páni dnes ma napadla taká vec, vypáliť laserom do fólie potrebne cestičky aj s potrebnými mostíkmi aby vnútorne časti nevypadli, fólia by sa nasadila striekla farbou, potom by sa vymenila fólia aby sa prekryli mostíky. Ako zámky aby boli fólie na tom istom mieste by mohli prípadne slúžiť otvory na skrutky. Čo si myslíte, príliš veľká utópia ? Priznám sa nezamyslel som sa úplne nad tím, ani si neskúšal spraviť takú predlohu(predlohy).
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1403
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

12. 5. 2014, 8:02

Zamysli se nad tím. Podle mne:
1.nevhodné na tenké čáry
2.moc složité
3. měkou folii budeš podfoukávat
4. neopakovatelné výsledky
5.pro jeden nebo dva kusy naprosto mimo mísu
to už by bylo snad jednodušší vyrobit síto na sítotisk
Per aspera ad astra
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

23. 10. 2016, 1:36

Zdravím,

toto téma mně velmi zaujalo, celé jsem ho přečetl a chci si ujasnit nějaké náležitosti, než se do toho pustím....

Stavím si 3D tiskárnu, tzn. všechny pojezdy, překladač gcode atd. mám zmákle a jde vlastně jen o to, že bych nevyhříval desku a místo hlavy na 3D tisk bych si tam hodil tento laser.... Co mi ale není jasné je, je ovládání laseru...

Když nechcete, aby "vypaloval", tak jej jen zvednete, nebo přímo pomocí nějakého gcode vypnete? V jakém software si to připravujete? vždy jsem pracoval s Eagle, i jsem si našel že umí dělat gcode, ale nějak jsem už nepochopil, jak do toho kdyžtak přidat pokyn místo na zvednutí, aby zhasl laser a pak zase zapl....

Používá to někdo na vlastnoručně postavené CNC, nebo jen na kupovaných a vyměněna hlava...?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 10. 2016, 2:02

Laser musíš vypnout. Zvednutím ho jenom rozostříš a uděláš na filmu velký osvícený flek.
Samozřejmě můžeš na zvednutí (tedy na ovládání osy Z) připojit ON/OFF laseru a v G-kódu pak používat práci s osou Z.
G-kód z Eagle asi přímo nedostaneš, resp. já nevím o SW, který by to uměl. Všechny nadstavby jsou dělané pro metodu dělicích čar pro frézování kontur (SW PcbGcode atd.).
Ideální by byl převodník z Gerberu do G-code pro laser, ale o žádném hotovém nevím. Už jsem si mockrát říkal, že se to toho pustím, ale vždycky jsem nakonec usoudil, že je to tam moc práce, že mi to za to nestojí. Někdo tady kdysi prodával clonky z fotoplotteru. Ale byly namontované na krokáči, a zdejší člen BIGG mi je koupil před nosem (kvůli tomu krokáči). Kdybych to tehdy koupil, tak bych asi ten SW pak následně napsal.
Jako provizorní řešení můžeš použít výstup pro plotter v HPGL a malovat to konstantní tloušťkou čásry. Ale převodník z Gerberu by byl mnohem lepší, protože by uměl proměnnou šířku čáry.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 2:26

Pro Eagle je PCB-GCODE a je pouzitelny i pro osvit negativniho fotorezistu. Pripadne je mozne najit ci pomerne snadno napsat sw pro osvit z bitmapy ci HPGL. I profi osvitky sviti pruh za pruhem podobne jako tiskne inkjet.

Problem u laseru je spise v ostreni a pak rozptyleni paprsku na foto vrstve kdy dochazi k osvitu vrstvy i v okoli paprsku. Neprisel jsem na zpusob jak laser zaostrit tak aby slo delat i tenke cary (<6mil) a aby to nebylo rozmazane rozptylem.

Jednodussi by bylo svitit na film, jen je to zase krapet neprakticke (tma, vyvolavani, ustalovani, suseni...).

Prime paleni laserem je uplne mimo. Tenke cary myslim nejde udelat vubec.

Jeste premyslim o inkjet tisku UV barvou na folii a pak klasicky foto proces. Mam uz na to prichystanou tiskarnu a cekam UV barvu.
krt.ecek
Příspěvky: 8
Registrován: 23. 10. 2016, 1:32

23. 10. 2016, 2:57

no ten pcbgcode v eagle by asi byl v pohodě, je pravda, že v ovladacím arduinu upravit kod, že Z zapíná a vypíná ten laser....

no já myslel, něco takového, jako je tady http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=6041" onclick="window.open(this.href);return false; to by mi bohatě stačilo a na to téma navazuje toto.... tohle se mi fakt líbí a je to pro mé potřeby dostatečné :oops:

Ještě takový dotaz, předpokládám, že ještě se hodí asi ochranné brýle co?
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 3:25

tohle vlakno jsem nechytil. zrejme mam pomalou masinu. zkousel jsem to vzdy jen na predelane BF-20 coz neni uplne ideal na laser osvit. asi budu muset konecne postavit neco sviznejsiho.

bryle se muzou obcas dost hodit :mrgreen:
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 10. 2016, 4:11

turbyho píše:Pro Eagle je PCB-GCODE a je pouzitelny i pro osvit negativniho fotorezistu. Pripadne je mozne najit ci pomerne snadno napsat sw pro osvit z bitmapy ci HPGL. I profi osvitky sviti pruh za pruhem podobne jako tiskne inkjet.
Jak bys chtěl použít PcbGcode pro osvit? Ten dělá kontury, nikoli cesty.
Pokud máš nějaký nápad jak ho využít, tak to by bylo bezva.

Profi osvitky LDI možná skutečně jedou bitmapově, ale v tom případě mají rozmítaný parsek, nikoli mechanicky polohovaný.
Ale třeba fotoplotry jedou vektorově. Teda aspoň dřív to tak bylo, jak je to dneska u nějakých moderních nevím. Tam je už možná taky rozmítaný paprsek ala laserovka.
krt.ecek píše:Ještě takový dotaz, předpokládám, že ještě se hodí asi ochranné brýle co?
Nepoužívání brýlí vadí jen krátkodobě, jen do oslepnutí. Pak už na tom tak nesejde.
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 4:19

jj jsem trubka. slo to pouzit s pozitivnim resistem. s negativnim je to samozrejme kravina. jen nechapu proc jsem ja blbec proslapaval jiz proslapane cesty. viz to vlakno...

bylo to mysleno tak, ze profi osvitky nekresli vektorove. to ze paprsek fakticky rozmitaji a nejezdi laserem sem a tam neni myslim az tak podstatne.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

23. 10. 2016, 4:35

turbyho píše:jj jsem trubka. slo to pouzit s pozitivnim resistem. s negativnim je to samozrejme kravina. jen nechapu proc jsem ja blbec proslapaval jiz proslapane cesty. viz to vlakno...
bylo to mysleno tak, ze profi osvitky nekresli vektorove. to ze paprsek fakticky rozmitaji a nejezdi laserem sem a tam neni myslim az tak podstatne.
Ono by ani tak nešlo o to jestli pozitivní nebo negativní, to by se případně dalo otočit jedním technologickým krokem navíc (kovový resist).
Ale problém je v tom, že to CNC nenamaluje vodivou cestu, ale namaluje konturu kolem té cesty. Takže pak budou ty tišťáky vypadat stejně jako frézované tišťáky, tedy (podle mě) ošklivě.

Rozmítaný parsek kontra mechanicky polohovaný je sice teoreticky ve výsledku totéž, ale prakticky to platit asi moc nebude. Jednak to mechanické polohování bude v bitmapovém režimu neskutečně pomalé, navíc asi ani s přesností to nebude kdovíjaka hitparáda. Kdežto rozmítaný parsek oboje řeší. Má ale samozřejmě zase problém s rozdílnou délkou optické cesty a tedy vyžaduje složitou fokusaci paprsku (tvarová čočka).
turbyho
Příspěvky: 245
Registrován: 14. 3. 2014, 10:03

23. 10. 2016, 5:13

na krase nesejde. experimentovat s tim slo. jo jo vim, ze fakticky je to rozdil. chtel jsem jen jednoduse napsat, ze neni nutne jezdit laserem vektorove, ale ze je mozne svitit i treba z bitmapy pruh po pruhu.

nezkousel jsem to, ale jsi si jisty, ze by presnost a rychlost byla spatna? inkjet pouziva take mechanicky posun hlavy a rychlost a presnost je pro dany ucel dostatecna. ale jak rikam, pouze spekuluji.

docela me zaujalo pouzit inkjet s UV barvou pro potisk folie jako predlohy. Bylo by to levne a pokud by to fungovalo nebyl by problem s pasovanim oboustranych pcb tak jak to je problem s primym potiskem/osvitem pcb. ono dneska sehnat laserovou tiskarnu ktera dobre kryje je nemozne a je to vzhledem k stale vetsi snaze setrit toner stale horsi. otazkou je jestli by to neslo vyresit zvysenim, tedy vlastne snizenim napeti na valci.

Mam take v planu zkusit LCD s vysokym rozlisenim jako masku pro osvit. Nepocitam, ze to bude pouzitelne, ale chci to zkusit.
Odpovědět

Zpět na „plosnaky“