Prinos drahych CADu

CAD software, shareware, freeware
pcz
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 9. 2014, 11:36

5. 9. 2014, 1:28

Ahoj, muzete mi dat nejake priklady jak drazsi CADy (Solidworks, Inventor, ...) usnadnuji modelovani soucastek?
Kdyz to treba srovnam s Google Sketchup, ktery je zdarma, co je treba v Solidworks lepsi. Myslim jen pri modelovani, kdyz se vytvareji soucastky a skladaji dohromady. Treba jestli to umi nejak ty soucastky napasovat k sobe nebo vytvorit jednoduse ohebny spoj, menit nejak jednoduseji delky, vysky apod. Jestli je proste drazsi CAD v necem mnohem lepsi nez ty zdarma.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

5. 9. 2014, 3:28

No, polož si otázku, skutečně by někdo platil drahé licence, kdyby se mu to nevyplatilo?
Catia - monopolní CAD v automobilovém průmyslu. V nejjednodužší konfiguraci stojí přes 400 000Kč. Zvládneš v tom vymodelovat na co si vzpomeneš.
Alibre design, stojí tak desetinu. Modelovací možnosti jsou dost omezené. Vhodné tak pro svařence. Takže tady máš dva protipóly používané v průmyslu. Mezi tím je celá škála CAD systémů, každý je vhodný pro něco jiného. Cimatron třeba je dobrej pro vstřikovací formy.

FreeCAD, Sketchup atd jsou tak pro modeláře a domácí kutily. V samotném modelování jednoduchých geometrických tvarů se mohou blížit ke středním CAD systémům, ale u tvarově složitých věcí si ani nešrtneš. Třeba vem si interiér auta, těžko ve Sketchupu vymodeluješ například přístrojovou desku.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2014, 4:08

Jeden velký a zásadní rozdíl:
Toto jsem udělal v SketchUpu asi za půl dne.

1. vypadá to hezky a pro prezentaci super nástroj
2. udělat to v konstrukčním CADu by zabralo ani nechci vědět co
3. podle tohoto to nikdo nikdy nedovede vyrobit - nejsou výkresy, rozměry jsou od pasu, nic na sebe přesně nesedí
07-sekce-obsluha-zevnitr.jpg
01-celek-shora.jpg
Z toho plyne že máme SketchUp na prezentační věci a Inventor na něco co se už bude muset podle toho vyrobit.
Jo a SketchUp zdarma není - pro komerní využití myslím stojí kolem dvacky, kupovali jseme to přes net.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2014, 4:22

Ve Sketchupu se nedají zadat přesné rozměry? :o (to nereju, ptám se, nemám s ním zkušenost)
Aleš Procháska
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2014, 4:37

pcz píše:Treba jestli to umi nejak ty soucastky napasovat k sobe nebo vytvorit jednoduse ohebny spoj, menit nejak jednoduseji delky, vysky apod.
To "napasování" je jedna z hodně příjemných funkcí. Příklad: třeba mám na stroji hranatý otvor s děrami pro šrouby kolem dokola a potřebuju na něj zkonstruovat kryt. Součástku "kryt" tudíž začnu konstruovat přímo na tom otvoru, označím si obvod otvoru a udělám obrys krytu přesně o 50 mm větší. Pak označím díry a udělám v krytu taky díry na přesně stejných místech. Pak mi připadne, že ten kryt je moc velký, tak změním rozměr "50" na "45" a ono se to pěkně zmenší. Pak někdo změní rozměr otvoru ve stroji a trochu posune díry pro šrouby a změní jejich průměr. Při příštím otevření souboru se mi v důsledku toho automaticky změní tvar krytu i poloha děr, naskáčou tam jiné šrouby a sama se opraví výčetka na výkresu a jako bonus se mi sám změní NC program pro výrobu toho krytu :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2014, 6:27

prochaska píše:Ve Sketchupu se nedají zadat přesné rozměry? :o (to nereju, ptám se, nemám s ním zkušenost)
Dají, zase tak hrozné to není.
Ale třeba u linky se dají editovat i potom, pokud udělám obdelník a vysunu jej žádné číslo již nezměním, pouze ruční změna rozměru nebo vázání na jiné prvky. Případně změna rozměru o danou vzdálenost.
Ale třeba VAZBY, tolik zásadní v CADech nejsou vůbec.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
pcz
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 9. 2014, 11:36

5. 9. 2014, 9:14

Porad nechapu co maji navic. Neni to nahodou tak, ze modelovani - vytvareni hran, spojeni, zadani velikosti atd. je stejne a jen se to lisi treba knihovnou dilu, ze treba v Catii uz nemusim modelovat sroubek, ale jen ho pridam do sceny? Nic svetobornejsiho me nenapada. Na youtube jsem videl solidworks a tam ukazovali jak v pohledu na soucastku ve 3d a kliknuti na plosku tu plosku program otoci jakoby do roviny a pak bylo mozne lehce natahovat body v rovine, coz je jednodussi nez ve 3d. Nebo jsem taky zahlid, ze se natahl obdelnik, kliklo se na horni hranu a reklo se, ze bude mit urcity rozmer a ten uz nesel zmenit, slo treba menit vysku, ale ne sirku. Takovy druh omezeni. To se mi libilo.

prochaska: a jak ten cad vi, ze diry v krytu patri na diry v soucastce? dovedu si to predstavit tak, ze se oznaci stred diry v soucastce a zaroven v krytu a nejak se rekne, ze maji byt spolu provazane - treba, ze osa je stejna. Co kdyz se, ale dira posune tak, ze pak posunuty kryt bude zasahovat do soucastky a cele se to tak podela. Zase tak chytry to nemuze byt.

Cjuz: co znamenaji pro modelare VAZBY?

Jaky dobry modelovaci software teda staci hobby modelarovi na vytvoreni soucastky, kterou pak lze vyrobit pomoci cnc. Urcite si lidi nekupuji Catii nebo SolidWorks za stovky tisic.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

5. 9. 2014, 10:11

ty cady jsou parametricky
takze modelujes stylem ze reknes tenhle novy rozmer je +20mm od tohoto jiz existijiciho
tahle dira je v ose teto uz existujici
toto je v pomeru 1:3
na teto delce jsou srouby po 60mm (nerikas kolik sroubu tam je to je dano tou delkou)

vsechno ma vztahy
vsechno je svazane

vsechno lze zpetne modifikovat az do prvniho kroku
vsechno se chronologicky navazuje

samozrejme jsou havarijni stavy kdy soucast nelze zregenerovat protoze dana uprava uz po zmene nelze zkonstruovat
na to tam jsou taky nastroje

ve finale mas treba i kombinace konfiguraci ktere ti automaticky umozni vytvaret vsechny mozne kombinace
napriklad potrubni ventil s ruznymi prirubamy dle norem
ruznymi ovladacimi prvky od kolecka po elektroniku atd...

ve finale k tomu dokreslis modelova zarizeni do slevarny
a pro dane kombinace zmineneho ti vyjde treba 15 ruznych teles ventilu a 15 sad modelu do slevarny
vyhodou je ze nekreslis 15 ventilu a 15 sad modelu ale vzdy jen po jednom z dane varianty takze vsechny ty priruby vsechny varianty ovladani
a vysledne prokombinovani a modelovani tech slevarenskych veci to uz dela samo


jsou i takove vychytavky ze treba zvolis nekde na webu koupi vyrobku dle tvych parametru
napr zakazkovou bednu na naradi
nadefinujes rozmery a co to kde ma byt
web to preda cadu
cad podle predpisu doplni zebra vyztuhy
pocet pantu, dalsi serepeticky co sis vybral a vygeneruje model
z toho vypadnou kusovniky, programy pro laser a predpisy na ohybacku a postupove listy
a dosud na to nesahnul clovek
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2014, 9:58

pcz píše:a jak ten cad vi, ze diry v krytu patri na diry v soucastce? dovedu si to predstavit tak, ze se oznaci stred diry v soucastce a zaroven v krytu a nejak se rekne, ze maji byt spolu provazane - treba, ze osa je stejna. Co kdyz se, ale dira posune tak, ze pak posunuty kryt bude zasahovat do soucastky a cele se to tak podela. Zase tak chytry to nemuze byt.
Ano, tohle řeší geometrické vazby, v tom příkladu jsem použil vazby "čára ležící na průmětu hrany" (zvolené hrany zvoleného dílu), a vazbu "soustředná kružnice", která je zase soustředná s jinou kružnicí (nebo hranou nebo válcovou plochou) na stejném nebo jiném dílu.

Když bude změna moc velká, tak se to samozřejmě celé podělá a já bych musel ten kryt překonstruovat nebo říct tomu, kdo odpovídá za základ stroje, že takhle ne, že to by se ta díra nedala zakrytovat :-) Ale prakticky to šetří spoustu práce, protože při správném návrhu a správném použití vazeb takováhle situace nenastává moc často.
Aleš Procháska
oscar
Příspěvky: 1190
Registrován: 2. 5. 2010, 8:50
Bydliště: Perníkovice

6. 9. 2014, 12:22

ja treba ve skecupu nenasel vec typu:

udelam sketch, extrudnu, zaoblim, nasledne ve sketchi neco upravim, upravim extruzi, a zmenim zaobleni.
jak na to?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

6. 9. 2014, 2:36

oscar píše:ja treba ve skecupu nenasel vec typu:

udelam sketch, extrudnu, zaoblim, nasledne ve sketchi neco upravim, upravim extruzi, a zmenim zaobleni.
jak na to?
No vysunutí se mění snadno, stačí vybrat část dílu a naznačit posun a zadat o kolik.
Zaoblení se mění na tom obloučku, kdy se zadá vlastnosti a změní se hodnota rádiusu. Akorát editace na obou stranách jinak to je kužel.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
dodo_mt
Příspěvky: 180
Registrován: 23. 4. 2008, 5:19
Bydliště: Martin
Kontaktovat uživatele:

16. 9. 2014, 6:20

pcz píše:Ahoj, muzete mi dat nejake priklady jak drazsi CADy (Solidworks, Inventor, ...) usnadnuji modelovani soucastek?
Kdyz to treba srovnam s Google Sketchup, ktery je zdarma, co je treba v Solidworks lepsi. Myslim jen pri modelovani, kdyz se vytvareji soucastky a skladaji dohromady. Treba jestli to umi nejak ty soucastky napasovat k sobe nebo vytvorit jednoduse ohebny spoj, menit nejak jednoduseji delky, vysky apod. Jestli je proste drazsi CAD v necem mnohem lepsi nez ty zdarma.
Ahoj

Vyskusaj napr. v tom SketchUp urobit toto https://www.youtube.com/watch?v=cKfM_lp ... 6Cgn2_J0sA" onclick="window.open(this.href);return false; alebo nejake parametricke ozubene koleso... Je milion veci preco sa pracuje c CAD/CAM za niekolko milionov euro nemusi to byt len o tom modelovani ze extrude urobis predsa aj v SketchUP-e. Dassault Systèmes alebo PTC poskytujú cele ekosystemy pre pracu vo firmach (planovanie, navrh, spravu, atd.) Je to nieco ako naco si mam kupovat Audi vo full vybave za 150000e ked mozem mat Renault Thaliu za 5000e.

dodo
CNC programátor
CAD: Pro/E 2001 - PTC Creo 6.0
CAM: EdgeCam 7.75 - EdgeCam 2020
pcz
Příspěvky: 69
Registrován: 4. 9. 2014, 11:36

25. 9. 2014, 11:41

Zkousel jsem Sketchup, ale neumi parametricke modelovani a taky se mi nekolikrat zniceho nic ukoncil a neulozil muj vytvor. Takze Sketchup nic moc. Pozitivni je jen, ze jeho zakladni verzi jde stahnout zdarma: Sketchup Make.
Uživatelský avatar
GeminiRacing
Příspěvky: 275
Registrován: 29. 11. 2011, 6:46
Bydliště: Trenčín - Slovakia
Kontaktovat uživatele:

12. 1. 2016, 3:18

myslim, ze najlepsie to zhrnul Robokop.....parametricke modelovanie je pecka. V CATIA robim 5 rokov (letectvo, Airbus) a stale viem len mizive percento z toho, co to dokaze.....napr. model olejoveho cerpadla, kde zadate pozadovany prietok a tlak....a ono si to samo premodeluje kompletnu zostavu. Ja mam niekde nakreslenu portalovku, kde zadavam pozadovane rozjazdy x, y, z a ono to vsetko prepocita a prekresli...uzasne :)
CATIA je uzasna na plochy - GSD Generative Shape Design, pre A-ckove (automotive) plochy je modul ICEM.....co to dokaze, pozrite na youtube
ide aj o celkovy lifecycle produktu a prepojenie na databazu cez SAP......obrovske moznosti, pre tych co to dokazu zaplatit :)

aj tie najjednoduchsie veci kreslim v CATII a neviem si predstavit, ze by som skusil Sketchup :lol:
Renault 5 Turbo in progress ;)

http://www.geminiracing.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
sulekb
Příspěvky: 99
Registrován: 10. 12. 2015, 12:39
Bydliště: su z Prahe

12. 1. 2016, 4:16

Mám dlouholetou zkušenost pouze s velkými CADy - Pro/E, Catia, NX, trochu Inventor, takže to co umí ty malý mám jenom z doslechu nebo odoukání. Ale přijde mi, že v posledních letech se těm velkým, co se týče základního modelování, hodně přiblížily. Ale už si nejsem jistej v těch pokročilejších funkcích, např. jak píše GeminiRacing parametrický a dynamický sestavy, vyšetřování kinematiky a dynamiky pohybů v sestavě, dynamický řezy, dynamický pole součástí, pokročilý vyšetřování kolizí, pokročilý přechody hran a rádiusů (formařina), úkosování od obecných rovin, pokročilý offsetování, boolean operace , pokročilý plochy, grade A plochařina, funkce typu "odebrat", kdy systém dokáže sám intuitivně čistit model bez toho, aniž by uživatel musel zalepovat nebo uřezávat mnoho jednoduchých tvarů, modelování křivek podle zadaných rovnic, využívání excelsheetů jako podklad pro vyplnění kusovníku, utomatický načítání tabulek a textů na výkrese, automatický pozicování drsnosti geom. tolerance na výkrese, atd atd atd. Mnohdy jsou to píčovinky ale jak to člověku urychlí práci je někdy až neuvěřitelný. Rád bych ovšem dodal, že sebelepší CAD konstruktéra nedělá. Spíš naopak, on totiž monitor (papír) snese všechno.
Odpovědět

Zpět na „CAD“