HeeksCNC - přesnost

CAM software
Odpovědět
kotrs
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 12. 2014, 11:53

14. 12. 2014, 10:23

Ahoj, jsem v tomto oboru totální amatér, nedávno jsem si pořídil hobby frézku domácí výroby, jako CAM používám HeeksCNC, všechno šlape až na tu nepřesnost cca 0.2mm. Nevím zda je problém v nastavení softwaru nebo mechanický na frézce. Ta nepřesnost je stále stejná a to i na různých délkách. Pokud v HeeksCNC nastavím větší průměr nástroje než skutečně je (místo 1.5mm dám 1.75) tak se přesnost zlepší, ale upně odladit to tímto způsobem asi nepůjde, zatím jse se o to ani nepokoušel, protože mi to příjde dost nestandartní. Pro samotné fézování používám LinuxCNC, nastavení krokových motorů je správné (dle původního majitele), 200 kr./ot., 3mm stoupání šroubů a 16x mikrokrok. Při vnějším férzování je výsledný výrobek o ty 2 desetiny menší a při vnitřním frézování např. díry, je výsledný průměr o 2 desetiny větší.
Díky za případné rady
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 12. 2014, 10:27

asi bych začal tím že bych změřil přesnej průměr frézy, ten zadal do sw.. podíval se jestli není nějaký sw přídavek a pak bych se dal do jednoduchého měření přesnosti stroje..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

14. 12. 2014, 10:58

Také musíš počítat s tuhostí frézky a frézy. Nechávej přídavek 0,3 a pak to dojeď na čisto na nulu. Když chceš dostat přesný rozměr, tak napřed musíš díl vyhrubovat a pak dojet na čisto. Právě proto, že máš vztah tuhosti stroj-nástroj-obrobek. Dělá se to i na profi mašinách, protože i když je stroj dostatečně tuhý, pořád nám zbývá nástroj a obrobek. A to co považuješ jako nestandart, že musíš zadávat jiný průměr frézy, než je skutečnost, je vlasně standart. I když se většinou do CAMu zadává skutečný průměr frézy, pro dosažení přesného rozměru musíš počítat s korekcí. Někdy ti materiál frézu odlačuje, někdy si jí přitáhne.
kotrs
Příspěvky: 14
Registrován: 13. 12. 2014, 11:53

14. 12. 2014, 11:38

Ok, diky za uvedeni do reality...chtěl jsem se prve zeptat než s tím začnu laborovat. Když je to tedy běžný postup, tak jsem si ted zkusil udělat jen jednoduchý kroužek, vnitřní průměr 12mm a vnější 20mm, takže jsem použil vnitřní i vnější frézování a pořádně to znovu proměřil. Při nastavení nástroje na skutečnou velikost 1.5mm měl výrobek velikost 12.15mm a 19.85. Když jsem nastavil nástroj na 1.65mm, tak byl výrobek přesný na desítky. Zatím jsem zkoušel jen plexi, plánuji výrobu převážně z ALU slitiny 5083 plech 1.5mm. Snad bude stroj dostatečně tuhý.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

14. 12. 2014, 11:49

co máš za stroj?
udělej tu konturu na dvakrát nebo třeba n 3x poslední šponu třeba 0,05 tam už je tak malá řezná síla že by to mělo jet správně i na málo tuhém stroji..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

14. 12. 2014, 4:28

A co vřeteno? Nehází fréza?
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

15. 12. 2014, 7:47

No já u svého stroje zjistil že kvůli tuhosti mě to vnitřní díru dělá menší - právě proto že to nedovede silově držet nástroj v dráze. Musí se projet víckrát a i tak to není ono.
Větší díra mě nedává moc smysl.

Zkusil bych vygenerovat čtverec kde se dá i snadno odkontrolovat G kód zda je dráha dle nástroje správná.

Jo a dobré je i video, často řekne víc než popis.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
kpr
Příspěvky: 29
Registrován: 10. 8. 2014, 3:01

25. 7. 2015, 2:19

Děláte ještě s Heeks CAM (resp. HeeksCNC 1.1) ?
PS. s přesností software Heeks problém nebyl.

KPr
Mechatronic
>> CNC 3/4 axis, 4 working heads, pressure air/water cooling
>> G-StepCon interpolation driver for one axis networks
Odpovědět

Zpět na „CAM“