Solid Cam - rotační osa

CAM software
Odpovědět
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

21. 2. 2017, 12:55

Prosím Vás nevíte někdo, jak přinutit Solidcam aby tvořil výstupní data pro 4-tou osu (myšleno polohování ve stupních) v režimu 0-360st? Teď mi z toho leze -180 až + 180. Někdy je to otravný - děláte na 179st a pak na 181st a zbytečně se to přetáčí kolem dokola. Nedaří se mi najít, kde to změnit. Dík.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8864
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 2. 2017, 3:39

Mě přijde, že by to mělo jít definovat už na úrovni gcode - člověk může potřebovat jet z jednohu úhlu do druhého určitým směrem (třeba při tvorbě závitu). Zkusil bych, jak se zachová inkrementální mód (G91) příp. gůglil, jak se pomocí A osy dělají závity (zajímavý klíčový slovo je možná 360 rollover).. T.

EDIT: sry, něco tu slavíme, jsem lehce osliven - ten první tip asi nedává úplně smysl, ty se snažíš ukecat SolidCam.. možná ten druhej tip..
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
balibul
Příspěvky: 29
Registrován: 17. 2. 2009, 3:17

22. 3. 2017, 2:43

Dle mého názoru záleží na správně vytvořeném postprocesoru a nastaveni v souboru .vmid. Jen doufám, že nepotřebuješ SOLIDCAM na soustružení, protože to je hrůza!!!
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

22. 3. 2017, 5:01

balibul píše:Dle mého názoru záleží na správně vytvořeném postprocesoru a nastaveni v souboru .vmid. Jen doufám, že nepotřebuješ SOLIDCAM na soustružení, protože to je hrůza!!!
Solidcam mám jen na frézování a nemůžu si to vynachválit. Prošel jsem prakticky všechno vč. definice stroje, ale nikde jsem to nenašel - takže jsem se s tím zatím smířil. Podporu zaplacenou nemám - takže tam mi taky nepomůžou. Trošku jsem to prokaučoval, protože v době zápůjčky na vyzkoušení jsem měl k dispozici i podporu zdarma :(
balibul
Příspěvky: 29
Registrován: 17. 2. 2009, 3:17

22. 3. 2017, 5:54

Postprocesor se skládá ze tří souborů, jeden má příponu .vmid. Udělal bych si zálohu a pak bych ho normálně dvojklikem otevřel a kouknul bych na nastavení. Jinak i když nemáš zaplacenou podporu, zkusil bych se ne to zeptat, třeba odpoví.
_Zbysek_
Příspěvky: 8
Registrován: 8. 11. 2012, 8:51

16. 5. 2017, 3:21

Ahoj, pokud chceš přinutit solidcam k vykonávání rotačního pohybu (do nc kódu půjde výstup v souřadnicích pro rotaci) tak v definici geometrie zaškrtni před výběrem pole Nabalení. Záleží v jaké to děláš operaci a pro jaký stroj (systém, 4osa vlevo,vpravo,leží na stole,atd.)
Pak záleží jak nastavíš výstup v Přídavných parametrech operace - Polární - Kartézské....atd....
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

17. 5. 2017, 6:21

No ono tady nejde o vlastní operace, ale především o změnu nulového bodu. Pokud si třeba nadefinuju čtyři nulové body. A ty se liší jen natočením osy A. (třeba 0st, 90st, 180st, 270st)Tak si to solidcam definuje nějak sám a místo 0-360st používá -180 až 180 st.
Uživatelský avatar
Habešan
Příspěvky: 992
Registrován: 12. 12. 2013, 2:25
Bydliště: Plzeňsko
Kontaktovat uživatele:

17. 5. 2017, 5:00

Možná, že prostě nemá definováno, že plnohodnotná rotační osa se dokáže otáčet přes hranici 180°.
Možná si ji představuje jen jako nějakou kolíbku, tak jako to bývá u pětiosek.

Zkus mu nadefinovat, že máš 5-osou mašinu, možná že se na 4. ose tenhle problém projeví, ale 5. osa bude moct točit donekonečna.

Nebo by chtěl odněkud získat kontrolní údaj, že už byla provedena celá otáčka, a když ví, že ho stroj nemá, tak se raději vždycky vrací přes nulu.
Nabídněte mi, prosím, formy na PET lahve z limonádoven i pivovarů (i kovošrotu).
Uživatelský avatar
Martinhora
Příspěvky: 992
Registrován: 17. 2. 2009, 11:19
Bydliště: Rokycany

18. 5. 2017, 6:04

Mě to právě taky přijde, že to A bere jako kolíbku. Ale nikde v definici stroje jsem nenašel parametr, kterej by udával, že to Ačko je kontinuální. Ještě zkusim na netu pohledat nějakej postprocesor na 5os mašinu a zkusit co to udělá - případně se podívat do definice té 5osky.
_Zbysek_
Příspěvky: 8
Registrován: 8. 11. 2012, 8:51

22. 5. 2017, 2:59

Doporučuju nejdřív zkusit chování té 4 osy bez NC kódu. Začal bych najetím reference přes G53 nebo G28 a A. Podle toho poznáš, jestli "odmotává" nebo jen pozicuje na úhel. Pak zkus zadat pohyb na A10. Když bude na A10 tak mu zadaje pohyb na A350. Někdy záleží i na znaménku před A, jestli pojede nejkratší cestou nebo ne. Jinak je to funkce přímo do gpp souboru a jmenuje se norm(360) ta ti bude vracet hodnotu úhlu právě mezi 0 a 360st. Nebo záleží na tebou použité operaci v CAMu, v Přídavných parametrech je možnost definovat styl výstupu přímo buď +-180 nebo 0-360. V vmid souboru se definuje pouze vector té 4té osy. Podle vectorů z toho uděláš kolíbku nebo ne.
Pokud ten tvůj projekt má "nekorektně" natočenou osu X versus tebou vybraná geometrie, je možný, že to máš v postprocesoru dobře, ale Projekt máš špatně nedefinovaný. Nadhoď sem obrázky polohy nulového bodu s vybranou geometrií.
Odpovědět

Zpět na „CAM“