Čínská vřetena - zkušenosti

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

24. 7. 2014, 3:02

aha roztočení za 3sekundy se mi zdálo jako sci-fi a brzdeni 5s se mi zdálo reálné s brzdným odporem ty ho tam máš pepo nebo to brzdi takhle i bez nej ?
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

24. 7. 2014, 4:10

i bez něj, nastavuje se tam čas, je to jak menu rádia v autě :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

24. 7. 2014, 4:24

Čekání vkládat nemusíš . Jde celkem jednoduše udělat zpětná vazba od měniče . Ten dá signál po dosažení požadovaných otáček .
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

25. 7. 2014, 6:04

azamo píše:Čekání vkládat nemusíš . Jde celkem jednoduše udělat zpětná vazba od měniče . Ten dá signál po dosažení požadovaných otáček .
... problem bohuzel nastava pokud na menici nefunguji OpenCollector vystupy (jakoze na vetsine tehle cinskych menicu nefunguji -> vlastni zkusenost + co jsem prohledal na netu)

Dalo by se sice pouzit relatkovy vystup, ale ten signal nema zadnou hysterezi, takze pri priblizovani (oddalovani) k pozadovane rychlsti precvakava brutalni rychlosti (skoro jako "Wagnerovo Kladivko").
Nevim jak dlouho by to to relatko vydrzelo.

Resenim je pouzit analogovy vystup z menice, na ktery se daji nastavit otacky na kterych menic zrovna bezi
(pozor samozrejme to nejsou primo otacky motoru, protoze nezahrnuji skluz asynchronniho motoru)

Nicmene pro urceni jesli jsem uz na aspon 95 procentech pozadovane rychlosti to bohate staci.
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1777
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

25. 7. 2014, 6:22

... proč to komplikovat, mě to běhá bez ničeho fakt 3s do plných toček (jakože +-) a stop jsem si nastavil delší cca 5-10s podle otáček z kterých zpomaluje, byla to nutnost protože když jsem pustil G-kód, tak vřeteno nabíhalo ještě když už se frézovalo. Nemám teda chajnu měnič, ale kvalitní Deltu z CNCshopu, ale myslím, že to půjde nastavit na všech, ne? co odborníci na to?
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

25. 7. 2014, 6:43

Já to mám přes to relátko a nic nepřecvakává . Když dosáhne otáček tak sepne a hotovo .
Mě to zas tak komplikované nepřijde .
Nebo to jde ještě udělat v linuxcnc aby čekal určitou dobu .
No a jinak jsem pátral trošku po netu a nastavují ten rozběh i na 1s ,ale to už mi přijde moc brutus :) ty 3s je asi v pohodě .
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

25. 7. 2014, 8:20

Rozebehnuti do par sekund neni problem, ale ta zpetna vazba tam je pro klidnejsi spanek :wink:
Jeste se mi nestalo aby to okamzite nenabehlo, ale to prisuzuju tomu ze si to proste netroufa ani neco zkouset kdyz vi ze je to pod dozorem :twisted:

Mozna se tam da nastavit nejaka hystereze aby to "neprocvakávalo", ale ja jsem to (po procteni trech ruznych manualu ktery mely byt vsechny teoreticky pro ten samy menic) nikde nenasel.
Sel jsem radeji cestou sledovani tech otacek. Az se budu nudit tak to zapojim pres tu RS485, ale zatim to chodi jako po masle tak me to nenuti s tim cokoliv delat
(jsou veci co potrebuji dodelat drive)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

25. 7. 2014, 9:02

nyslím si že by nebylo od věcy sledovat ty otáčky nezávisle na měniči , takže dát snímač přímo na hřídel a zavést zpětnou vazbu do systému , já to tak u EMC mám ,
Uživatelský avatar
azamo
Příspěvky: 604
Registrován: 11. 4. 2014, 7:43
Bydliště: Zlín

25. 7. 2014, 9:29

Nevíte někdo jestli se dá přímo na měniči nastavovat otáčky a ne frekvenci ? Je to takové nepohodlné .
TO Pascal máš ovládání otáček přes emc nebo manuálně ? Jen mě tak napadlo jestli to cvakání relátka není tím že ty otáčky ovládáš externě a ten signál mírně kolísá .
Zkus otáčky nastavit přímo na měniči .
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 7. 2014, 6:38

ano vetsina menicu ma moznost zadat konstantu ktera slouzi k prepoctu kmitoctu na otacky
pak se jen prepne zobrazeni
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
vruboun
Příspěvky: 368
Registrován: 25. 3. 2010, 7:11

26. 7. 2014, 7:54

Trošičku mimo mísu tady: http://www.aliexpress.com/item/Digital- ... 06074.html" onclick="window.open(this.href);return false; je k mání hotový otáčkoměr. Na vysokoobrátkové vřeteno to asi nebude vhodné kvůli tomu magnetu, který by to asi pořádně rozvibroval, případně by podnikl výlet do přírody při velkých točkách. Ale na nějaký malý a možná i větší soustruh či frázku... A navíc za ty dukáty co to stojí se to ani nevyplatí dělat, zvláště pokud člověk není doutnavkář, ale obyčejný šponotvůrce.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

26. 7. 2014, 8:17

azamo píše:TO Pascal máš ovládání otáček přes emc nebo manuálně ? Jen mě tak napadlo jestli to cvakání relátka není tím že ty otáčky ovládáš externě a ten signál mírně kolísá .
Zkus otáčky nastavit přímo na měniči .
Rizeni otacek je samozrejme z programu. Je docela mozne ze se to chova jinak kdyz jsou otacky zadavane externe pres analogovy vstup, ale ten analogovy signal kterym to ridim nejspis moc kolisat nebude, protoze je naschval vyhlazen RC článkem druheho radu s pomalou casovou konstantou prave aby nemohl signal moc kolisat. Invertor ma akceleraci par sekund a tim padem nevadi kdyz je vstupni řídící veličina taky "pomalá".
packa píše:nyslím si že by nebylo od věcy sledovat ty otáčky nezávisle na měniči , takže dát snímač přímo na hřídel a zavést zpětnou vazbu do systému , já to tak u EMC mám ,
To by samozrejme bylo lepsi a je to i v planu, ale zatim bylo sledovani otacek invertoru podstatne jednodussi. Az budu sledovat skutecne otacky vretena, tak z Invertoru chci číst proud.
Snímač (optický) chci dát do vrchní části vřetene - dovnitř k hornímu ložisku, aby byl pěkně schovaný, a nezavazel a nedal se nijak rušit, ale to je hudba budoucnosti.

Co se týká převodu frekvence na otáčky tak to samozřejmě jednoduše přepočítá CNCLinux (EMC), takže v tomto nevidím žádný problém.
Přesněji řečeno přepočítává otáčky na PWM včetně kompenzace chyby převodu PWM na analog 0-10V.
Při nastavování jsem si proběhl pár hodnot (asi tak 30 přes celý rozsah) a hodil do grafu a docela mě překvapilo že to šlo i přesně lineárně.
Byl jsem nachystaný to linearizovat přes nějaký polynom, ale nebylo vubec potřeba.
Od přesné lineární přímky se to odchýlilo až při otáčkách pod 1000rmp, kde stejně vřeteno už nemá moc krouťák a pro zkušební roztočení menší chybka otáček nevadí.
(ten samý proces jsem provedl pro zjištění jak je na tom zpětný převod z invertoru do CNCLinuxu a taky krásě lineární).
Testy jsem dělal protože mám vše galvanicky oddělené přes optočleny (6N137) a počítal jsem že může vlivem jedenoduchosti zapojení dojít k nepřesnostem, které jednoduše vykompenzuji v software.

Co se týká přepočtu přímo v mněniči tam to asi bude trochu horší - nikde jsem si nevšiml takové možnosti, ale dost možná to bude tím že jsem to ani nehledal.
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

12. 8. 2014, 11:41

Zdar chlapi mám trošku dilema nastavím na měňiči F400 což je max a pak přepínám tlačítkem (>>) funkce a koukám co tam je ROTT je 11520 ... Nemám možnost teď to změřit nějakým externím zařízením abych věděl reálné otáčky.Točí ěm to teda na F400 24 tisíc otáček nebo 11520 ? Sem z toho jelen ...

Viz.video rozjezd a prepínání infa (>>)

https://www.youtube.com/watch?v=W6izLE7 ... e=youtu.be" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
Airm@n64
Příspěvky: 326
Registrován: 15. 2. 2011, 3:58
Bydliště: Ostrava

12. 8. 2014, 11:56

Jo to chápu, že mi to nebude točit přesně, ale mě se jedná oto, že na F400 by to mělo točit 24 tisíc otáček , ale točí to asi 12 tisíc...
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

12. 8. 2014, 12:11

ta frekvence by měla sedět a k ní i otáčky , ale měnič si asi myslí něco jiného , je potřeba mu říct jaké má jmenovité otáčky tvůj motor , pak by to měl zobrazit správně
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“