Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Jara

19. 10. 2014, 7:23

Jsem asi 14 dní na nějakých anglických electronic stránkách (angličtinu mám jako hobby), kde jsem dal také odkaz na mé video-https://www.youtube.com/watch?v=YdqBVTsJTZA-netušil jsem,že je to z USA. A z dotazů co mi posílají,tak i ti kutilové tam na druhé straně Země mají velký problém zapojení s TDA 1085 zrealizovat-určitě podle datasheetu.
Jsem sice elektrikář,ale nemám ani osciloskop,abych si zobrazil průběhy. Bastlení jsem se stále vyhýbal,nějak mne nebralo stavět zesilovače,atd. Motory a stroje ano. Až tohle mne donutilo vzít mikropájku do ruky.
Nic jsem nevymyslel..zachoval jsem se jako Číňan...obkreslil jsem ověřené roky zapojení v pračkách,a dodal pár nápadů,a zbastlil. Vzalo mne to...až si to uděláte a uvidíte jak krásně, a tiše se motor roztáčí,jak přesně reaguje točkami na poťák,jakou má točnou sílu,a do jakých toček se dá regulovat-určitě Vás to inspiruje na spousty nápadů.
A ještě jsem chtěl dodat. Jak jsem se hrabal v těch pračkách...zvlášť už v těch co se naprogramují počítačem (chtěl jsem se v tom také vyznat,v tom programování...rozeslal jsem pár mailů nejbližším opravářům praček,že bych rád pomohl...žádná odpověď,asi jsem naivní)- je známo že do mikroprocesorů se dá dost přesně dát počet zapnutí,či čas činnosti. Takže u pračky staré 3-4 roky najednou umře elektronika. Jó paní,to chce novou elektroniku řekne opravář Bláha-stojí 2a půl tisíce,s výjezdem technika,seřízením 3,5. Babičku musí omývat,ale ta to vydrží (ženský vydržejí víc),jebne dědka až mu to řekne....Bláha pak poví...ale vím o výborné pračce v akci za 6 a půl. No nekup to.
Ale ať nekecám. Prostě jsem pár těch desek měl taky na stole. Mikroprocesory ověřit neumím. Ale stále je regulačním prvkem motorů triak...a taky jeden z nejvíce namáhaných a citlivých. U dosti těchto desek jsem našel vadný triak. Takovou triviálností jako změřit triak se žádný Bláha asi nezabývá. Takže je možné,že za součástku za 25 Kč máte novou pračku za 6,5 tisíce...no nekup to...
Přeji úspěšnou realizaci regulátoru -Jara
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 10. 2014, 2:44

Jara píše:Už jsem se zmiňoval že připojení tacha z datasheetu mi i zde dělalo problémy (1 přímo N,2 C 100N,přes R 22K)...regulace 2x zareagovala asi do půli otáček,a vymkla se kontrole. A pak už byl proces nevratný..při dalším zapnutí nereag. vůbec...M.do plných.
Tohle mě zaujalo. Ten TDA1085 odešel (když píšeš "nevratný proces"), nebo jenom nefungovala regulace a po osazení jiných hodnot pak normálně jel?
Já jsem s tím zatím ještě nic nedělal, protože jednak ještě nemám žádný motor, a integráče z Číny taky ještě nedorazily. Ale díval jsem se na vnitřní zapojení toho TDA1085 a vypadá to, že by měl být v tomhle poměrně odolný. Samozřejmě je možné, že regulace nefunguje v případě, kdy dává tacho malý signál (má málo závitů na cívkách) a signál je hodně zatlumený vysokým odporem a velkým kondenzátorem. Každopádně by to ale nemělo regulátoru ublížit, jen nebude regulovat a rozjede na plné točky.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2014, 6:34

ja si myslim ze dost problem bude ve zpetnovazebni smycce
bezne se to na servech nastavuje nekolika parametry a tady jsou k tomu ucelu soucastky
v tom bude dost laborovani
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 10. 2014, 2:00

Ten princip zpětnovazebního řízení je tady dost jednoduchy. Analogový signál z tacha se převede digitální a podle frekvence pulzů se zvedá napětí na kondezátoru. A toto napětí se komparuje s požadovaným napětím, tedy s požadovanými otáčkami.

Problémem může být ten převod signálu z tacha na pulzy, protože každé tacho může být jiné (jiný počet závitů na cívkách tacha, případně i jiný počet pólů). Takže to je to, co Jára ladil výměnou hodnot odporů. Ale zajímalo by mě, jestli mu to s jinýma hodnota jenom prostě nechodilo (což bych čekal), nebo jestli mu to odcházelo (což se mi nezdá, ale použil tam termín "nevratné změny", tak proto se ptám).

Jinak protože tohle je věc, kterou bude třeba asi nastavit podle konkrétního tacha, tak toto bych rád ošetřil jinak. Dám tam komparátor s operákem, z něho jednak vezmu signál pro zpětnou vazbu do nadřízeného systému (výstup pulzů přes optron), a do TDA1085 pustím už zpracovaný a vyčištěný signál z něho. Předpokládám, že by se tam měla dát dosáhnout funkčnost v dost širokém rozmezí vlastností tachogenerátorů bez nějakého složitého nastavování a ladění.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2014, 3:06

Kdyby to fungovalo bez nastavovani tak zadne servo nepotrebuje na driveru ten display a tlacitka
vpodstate ti to rozhodi zmena setrvacnych hmot napr. Vymena klestiny na soustruhu za univerzalku atd...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 10. 2014, 5:06

Ale tento regulátor nemá ambice nahradit servo. Polohové řízení samozřejmě obsahovat nebude, jen rychlostní. A to snad nebude takový problém. Nakonec nám to funguje většinou doma - pračku máme doma asi každý, a tyhle regulátory tam uspěšně fungují. A je jim celkem jedno, jestli točí prázdným bubnem, nebo jsou zatížené 5kg prádla a dalšími 10kg vody.
Nakonec život ukáže.
Jara

21. 10. 2014, 6:13

Nevratnou změnou jsem myslel že regulace už pak nepracovala(sheetové přip. tacha),při dalším zapínání regulátoru...motor vyjížděl do plných (čip vydržel). Ale poté když jsem tacho připojil přes hodnoty pračk.zapojení tacha...regulace byla v pořádku.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22385
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

21. 10. 2014, 6:31

no ja nemyslel polohovou regulaci
ale tacha motoru mohou byt jina zateze motoru take takze podle toho je treba volit soucastky
v pracce je to za brutalnim prevodem atd...
jiste to bude hrat roli hlavne treba motor od motoru
je to zpetnovazebni smycka jako kazda jina a proto bude mit tendence k nedoregulovanosti nebo prekmitum
da se to jiste nastavit volneji to by mela byt cesta ale pak to bude reagovat se spozdenim
nedavno jsem resil DC regulator 5kW motoru s tachem
budto to akcelerovalo prilis dlouho a bylo to mekke a skoro nepouzitelne nebo se to rozkmitavalo
pak jsem zjistil ze to bylo vadnym tachem ktere nemelo stabilni signal
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

21. 10. 2014, 6:33

Jara píše:Nevratnou změnou jsem myslel že regulace už pak nepracovala(sheetové přip. tacha),při dalším zapínání regulátoru...motor vyjížděl do plných (čip vydržel). Ale poté když jsem tacho připojil přes hodnoty pračk.zapojení tacha...regulace byla v pořádku.
Jasně. Takže nic neodešlo, jen to nefungovalo.
Tak to sedí s mým předpokladem, že je jen signál z tacha příliš zatlumen nevhodně nastaveným RC filtrem.
Díky.
Jara

21. 10. 2014, 7:18

A Robo má taky pravdu...v pohodě se dají seřídit minimální otáčky,a jejich tvrdost u každého motoru. Ale co mne trochu mate...maximální regulovatelné otáčky stejným regulátorem jsou u každého jiného motoru jiné...uživatelsky mi to vůbec nevadí. Určitě je každý regul. do tak 3000 ot./min...ale u některého se dá regulovat třeba až (odhadem )5000,což nevyužiji. A taky těch činných regulátorů z praček mám víc...a každý ten regulátor (trochu zas jiné hodnoty součástek...a u jednoho i R přip. tacha )u jednoho motoru má jiný rozsah regulovatelných otáček. I v datasheetu je uvedeno že čím vícepólové je tacho tím lépe. (The best is 16) Já měl kdysi to tacho taky rozdělané...a rotorek mi připadl jak váleček permanent. magnetu rozdělený nějakými lamelami na 8 pólů-stator zalitá cívečka. Možná i tím se liší některé ty motory. Bezpochyb by to stálo za to to trochu prokoumat.
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

28. 10. 2014, 1:05

https://www.youtube.com/watch?v=fqiX4VFOkOs" onclick="window.open(this.href);return false; :D
Matúš
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 10. 2014, 4:24

Škoda toho motoru. Hned bych jeden bral.
Nějak jsem nepochopil, co mělo být smyslem pokusu. Pokud chtěl změřit co to vydrží, tak by snad ten motor přišrouboval na základnu a hlavně by na to připojil otáčkoměr, voltmetr a ampérmetr.
Pokud bylo účelem ukázat, že umí zničit motor, tak to do něho mohl máznout kladivem a bylo by to rychlejší.
Takže jediný přínos pokusu je, že víme, že konkrétně tento jeho motor byl velmi dobře vyvážený, takže ani při vysokých otáčkách nedošlo k mechanické destrukci. Bohužel se to asi nedá vztáhnout obecně i na jiné pračkové motory.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6943
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

28. 10. 2014, 4:43

ten motor musí být opravdu docela dobře vyváženej vždycky , ten motor běžně točí 24000 otáček , si spočítejte jakej tam je převodový poměr na řemenicích , jinak já nepočítal na to jsem línej já to změřil
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

28. 10. 2014, 4:58

packa píše:ten motor musí být opravdu docela dobře vyváženej vždycky , ten motor běžně točí 24000 otáček , si spočítejte jakej tam je převodový poměr na řemenicích , jinak já nepočítal na to jsem línej já to změřil
Převodový poměr bývá v rozsahu 1:10 až 1:12, otáčky bubnu kolem 1200 RPM. Takže ty motory toči tak do těch 15000 RPM.
Dělají se i pračky se 1600 RPM bubnu, ale ty dneska často mívají přímý náhon bez převodu.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“