Elektronický regulátor otáček minisoustruhu

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
brko
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 8. 2015, 2:57

27. 8. 2015, 6:10

mr.fahrad píše:Dobrý den předem musím varovat nejsem mr.fahrad Jsem jeho kamarád a poprosil mě o jednu věc. On sam na tom nejni dobře a doma mu leží 30 kusu integrovaných obvodů Tda 1085 zruba 30 kusu plošnáků na tuto regulaci a asi 7 osazenejch modulů. Je otázka jestli o to je ještě zájem. Jinak by to časem zkončilo asi v popelnici.

Je mi líto že to tady někomu přislíbyl a pak nedořešil. Ale doufám že nikomu nic nedluží. Takže jestli je zajem pište do soukromích zprav zruba jednou deně tam kouknu.

Ještě jednou se za něj omlouvám ale stalo se . Takže je to tedka jen na vás.
Měl bych zde následující dotaz : Dnes jsem zprovoznil 2 desky s TDA1085C dle návodu našeho Německého kolegy , obě desky naprosto bez problémů fungovaly.
Oba motory při rozběhu trochu cuknou , tento problém je asi zapříčiněn tím že jsou motory nezatížené.
Můj dotaz je ale na význam trimru P2 4k7 při otáčením běžce trimru se nic neděje . Trimr P1 a P3 normálně funguje , motory reagují změnou otáček.
Díky za případnou odpověď.
Miltech
Sponzor fora
Příspěvky: 555
Registrován: 25. 10. 2009, 7:59
Bydliště: Kostelec na Hane

27. 8. 2015, 6:59

To je omezovač proudu pro triak, potažmo pro motor. Kolik nastavit, je potřeba odzkoušet. Já jsem nastavil tak, aby byly na pinu 3 asi 3 volty pro 16A triak a 450W motor. Zatím jsem však neměřil proudy při zatížení, tak nevím jestli to bude stačit.
brko
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 8. 2015, 2:57

27. 8. 2015, 8:53

Miltech píše:To je omezovač proudu pro triak, potažmo pro motor. Kolik nastavit, je potřeba odzkoušet. Já jsem nastavil tak, aby byly na pinu 3 asi 3 volty pro 16A triak a 450W motor. Zatím jsem však neměřil proudy při zatížení, tak nevím jestli to bude stačit.
Díky za odpověď , zítra to změřím a nastavím také na 3v , mám 1 motor 450w a druhý je bez štítku , je ale menší , tak budu zkoušet.
brko
Příspěvky: 3
Registrován: 12. 8. 2015, 2:57

27. 8. 2015, 9:46

brko píše:
Miltech píše:To je omezovač proudu pro triak, potažmo pro motor. Kolik nastavit, je potřeba odzkoušet. Já jsem nastavil tak, aby byly na pinu 3 asi 3 volty pro 16A triak a 450W motor. Zatím jsem však neměřil proudy při zatížení, tak nevím jestli to bude stačit.
Díky za odpověď , zítra to změřím a nastavím také na 3v , mám 1 motor 450w a druhý je bez štítku , je ale menší , tak budu zkoušet.
Měl bych ještě dotaz k trimru P3 100K , jak jsem se na tomto fóru dočetl , tak zde se nastavuje kroutící moment , hodnota trimru se nastaví zkusmo , nebo jsou prosím nějaké hodnoty jak tento trimr nastavit.
Díky za odpověď.
mr.fahrad
Příspěvky: 443
Registrován: 10. 10. 2012, 9:37

9. 9. 2015, 12:57

Regulátor od fahrada funguje slušně. Mám jich na stole asi 5 kousků. A podle mě je největší problém ve zpětnovazebním obvodu.Schválně si místo odporu 2k2 dejte nějakej poták cca 10 k. A uvidíte jak mění vlastnosti. Protože každej motor má jiné tacho. A když je odpor moc malej motor jen pulzuje v cca vteřinovejch intervalech a když je moc velkej tak točí v plnejch viz problem cz jirky. Na druhou stranu je to jen obkreslené schéma z pračky ktere bylo určeno pro určitý motor. A v tom bude asi ten největší problém. Na druhou stranu přidávání otáček nejni na 100% lineární ale zase co tu je vidět na některejch videich je až divné. Třeba motor s regulátoremTda točí jen 700 ot/min je kravina. Prošel bych schéma. Člověk se mohl překouknout s nějakou součástkou. Protože s přincipu při otevřeném triaku by ma výstupu mělo bejt vstupní napetí... To znamená sítové a tyto komutátorové motory točí řádově tisíce až desetitisíce otáček. Takže problem bych hledal bud v osazení a nebo v zapojení motoru. Mám motor co má rozdělené statorové vinutí. Mohla by nastat chyba v blbém zapojení začatku a konce statorového vinutí. Jinak fahrad má tu regulaci na soustruhu občas s ním taky dělám a jede naprosto bez problému. Převod tam má cca 1ku3 a vše hezky funguje.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

14. 9. 2015, 8:10

zkousel sem doma motory z pracek co otec koupil na srotaku a tri jdou bez problemu a dva maji o jeden drat vic. Je tam dva tacho, dva uhliky a pak tri do statoru, jak se toto zapojuje? Zapojil sem jeden pokusne na nahodne dva a zajiskrilo to v nem a nic :( On mel stejne narazenou hridel a komutator taky nic moc, takze nevadi, regulator prezil, ale ten druhej ma taky o drat vic a ten uz je slusnej, komutator peknej ten bych nerad znicil.

jinak na ten nemeckej regulator co kamarad stavel, tak na nej neni ten vubec cas, lezi v supliku a nefunguje :(
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

15. 9. 2015, 1:20

Je víc možností, co to může být:
- rozdělené vinutí, aby se motor dal použít na nižší napětí (třeba na 120V)
- tepelná pojistka
- 2 nezávislá vinutí pro běh motoru na 2 strany (je to sice nepravděpodobné, ale prý i takové pračkové motory existují)

Vezmi multimetr a změř odpor mezi těmi dráty navzájem. Smyslem je zapojit to tak, aby obě části byly zapojeny sériově, tj. zapojíš ty 2 dráty, mezi miniž je největší odpor (třetí drát zůstane volný).

Jinak metoda náhodného výběru drátů fakt není ideální.
CZJirka1
Příspěvky: 321
Registrován: 14. 12. 2011, 9:19
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

15. 9. 2015, 6:28

MEX:Jo bude to neco takoveho, uz sem na mereni moc nemel cas, proste sem si myslel ze dva modre draty jsou jeden, tak sem to zkusil a neklaplo to, dal sem nic nezkousel, motor mel stejne narazenou hridel takze jetsli sem ho znicil ja zas me to tak netrapi, ale ten druhy to uz si dam pozor, rozdelene vinuti me napadlo taky, ale proc by to tak bylo nevim, muze to nejak souviset s puvodni regulaci v pracce, ale pokud teda chapu spravne tak spravne zapojeni je vse co tam je do serie
Jim112
Příspěvky: 54
Registrován: 17. 4. 2015, 10:16

15. 9. 2015, 10:20

Já mám těch motorů 5 a všechny mají stator se třemi vývody. Zkoušel jsem motor na půl vinutí a fungoval, ale neměl jsem ještě regulátor, takže jen chvilku, ale teď ho provozuji s oběma vinutími v sérii, samozřejmě i s rotorem. Tak dodnes nevím, jestli to druhé vinutí není kvůli reverznímu chodu, nebo je na poloviční napětí. Ale to by měl mít vlastně i rotor vinutí na dvojí napětí. Takže sám nevím, jak to je. Třeba někdo vysvětlí.
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 9. 2015, 8:51

Tak ze vyskum pokracuje 8polove tacho na tom motore je na dve veci. Ani osadenie hall snimaca namiesto tachogeneratora nieje riesenim (inak velmi jednoducha uprava), ano dostavam super signal aj v malych otackach ale niesom schopny to uregulovat. islo by to s dobrym PID regulatorom stym sa mi ale nedari.
Na 16polovom tache je to celkom o niecom inom.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2015, 12:39

atlan píše:Tak ze vyskum pokracuje 8polove tacho na tom motore je na dve veci. Ani osadenie hall snimaca namiesto tachogeneratora nieje riesenim (inak velmi jednoducha uprava), ano dostavam super signal aj v malych otackach ale niesom schopny to uregulovat. islo by to s dobrym PID regulatorom stym sa mi ale nedari.
Na 16polovom tache je to celkom o niecom inom.
pro hall tam musis mit 8/16 magnetu, aby to spravne fungovalo, ja tacho vyhodil a udelal optiku s 16 dirkovou clonou, viz. datasheet
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

26. 9. 2015, 2:00

Ved tam tie magnety su preto to bolo jednoduche :D
juratrilobit
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 10. 2015, 11:24

12. 11. 2015, 2:59

Jako nováček na fóru zdravím a chci Pavkovi poděkovat za regulátor.Byl zakoupen na překopání hobby stojanové vrtajdy v které k plné spokojenosti slouží.
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

12. 11. 2015, 3:40

Tak to jsem rád, že ti regulátor vyhovuje. V poslední době jsem zaznamenal větší zájem o ten regulátor.
Nechal jsem udělat další várku plošných spojů. Tak, že kdo máte zájem, můžete opět objednávat.
Cena sestaveného a vyzkoušenoho regulátoru je 680,-Kč včetně poštovného. Daňový doklad je samozřemostí.
Přílohy
regulátor s U209B
regulátor s U209B
regul.jpg (48.6 KiB) Zobrazeno 7165 x
Naposledy upravil(a) Pavka dne 12. 11. 2015, 4:59, celkem upraveno 1 x.
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7205
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

12. 11. 2015, 4:52

přišlo to druhý den, s dokumentací atd
100%
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“