Jak otestovat vřeteno?

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
hans
Příspěvky: 117
Registrován: 29. 10. 2006, 8:54
Bydliště: Jablunkov
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2016, 9:37

Mám vyřazené vřeteno Elte 3,3 kW, 18.000 ot., do kterého natekla chladící emulze přes krabičku, ve které je svorkovnice pro připojení vřetene k měniči. Protože stroj byl v záruce, dostali jsme nové vřeteno od dodavatele, ale je mi samozřejmě líto to staré vřeteno vyhodit, protože jej mohla zkratovat pouze voda z emulze a vinutí nemusí být poškozené. Nechal jsem ho několik týdnů vyschnout a chci se zeptat, zda pro odzkoušení lze takovéto vřeteno připojit přímo k 3-fázovému přívodu, tj. bez frekvenčního měniče. Je pravda, že při poruše měnič vydržel a motor vždy odstavil, ale nechci dál pokoušet, co vše měnič snese. Takže může HF vřeteno běžet i bez měniče?
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

1. 2. 2016, 9:48

voda je prevít a vleze lehce, ale dostat ji ven je problém.
Měl jsi to vřeteno otevřené ? pokud né tak jej rozeber a dej vysušit třeba do trouby alespoň na hodku na cca 60stupňu.
na siť asi pojede bez problemů pokud není skratované. fotka štítku by pomohla.
Každopádně bych to dal ale přes tepelnou ochranu a před spuštěním můžeš taky změřit vinutí a odpor izolace. To napoví....
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

1. 2. 2016, 10:02

U rychlobezek plati to sitove napeti pro nominalni kmitocet
Pro 50 Hz by to bylo sakra prepeti vetsinou skoro 10x nez je dovolene
Temer okamzite to zahori
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5091
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

1. 2. 2016, 6:13

Každopádně rozebrat a zkontrolovat.
Koupil jsem jedno které bylo jen "upečené" ale díky tomu na rotoru zkondenzovala voda a pěkně to zarezlo. Rozebrat a vysušit a pak zěmřit odpor proti zemi , indukčnosti jednotlivých fází a jejich odpory. Pokud to bude ok tak bych se ničeho nebál.
XpertMill, Gravos, Ninos, Galaad
IQ156
-1500Kč, -520Kč, -1čokoláda, - 28000Kč
www.freeair.cz www.rotexelectric.eu www.retrofitcnc.cz
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

1. 2. 2016, 6:23

ale ne bez měniče , jak psal robokop , to uvedené napětí odpovídá jmen max otáčkám tudíž i frekvenci , takže při 50hztam bude třeba už jen50v - ber to s rezervou to číslo , to jsem jen plác , ale zhruba to platí .
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“