Vřeteno na hliník i ocel

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2016, 8:24

a tu kalkulacku mas v odkazu asi o 5 prispevku vejs
jedno kliknuti...
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

2. 5. 2016, 10:23

mně nejde o přesné hodnoty. Podstatná je pro mě informace, že do železa z 6kou frézou bych neměl jít moc na 1000 ot/min. I když mám v úmyslu frézovat převážně dural, kde jsou vyšší točky žádoucí, nepotřebuju otáčky 20000 ot/min, naprosto mi stačí polovina. Samozřejmě se dá namítat, že tak nedosáhnu produktivního obrábění, nedodržím řezný podmínky atd. Ale kdo z hobbíků má stroj na to, aby nakouřil fréze to co má? Když to vezmu v analogii se soustruhem - točím-li hřídelku z duralu o průměru 5mm, ať už radekem nebo nožem s SK plátkem, potřeboval bych taky o hodně víc otáček, než cca 2300 co mi soustruh dá. A kdo má soustruh co točí 10k rpm..? troufám si říct, že pokud to není nějakej custom na malý díly, tak nikdo.
To, že bez převodovky, je relativně širokej rozsah otáček těžko proveditelný, v tom zcela souhlasím. Proto mě zajímalo, jak to řešíte. Samozřejmě si můžu koupit čínu na vodu a spokojit se jen s duralem, což mi ale přijde škoda, když můžu i ocel.
Také je další možnost to vřeteno postavit (avšak už bych to dělal jinak než to mám teď), avšak aby za něco stálo a nebylo to ohromný bago, to už taková hitparáda není.
www.tc-pipa.wz.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22396
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2016, 5:25

tak ty presny hodnoty (byt s nepresnymi podklady) to je uplnej zaklad a spocitat by sis to mel!
bez toho se do toho ani nepoustej

muze se ti totiz stat ze budes mit nektere zamyslene materialy neobrobitelne (protoze moc otacek, nebo malo otacek nebo ti bude nekde schazet kroutak)
a netyka se to jen kovu ale treba plexisklo je taky peknej parchant
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
pipa
Příspěvky: 257
Registrován: 6. 2. 2008, 7:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2016, 5:50

samozřejmě spočítat si něco můžu, podívat se do daťáku k frézám, ale opět !! ručně to těžko dodržím, když to mám zatím na kličky!! zatím to není CNC, je to pouze připravené (osazené motory) !!
na soustruhu taky nic nepočítám a nemám problém s trvanlivostí nástrojů a obrobil jsem zatím vše, co jsem potřeboval, od železa přes hliník po dřevo a silon. Prostě podle špony a sluchu přidám/uberu, případně namažu. Jediný s čím jsem měl problém byla poloosa z mercedesu, krásných 55 HRC a to se stolnímu číňanovy prostě nelíbilo.
www.tc-pipa.wz.cz
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

3. 5. 2016, 5:57

Myslim ze vela hobikov dokaze masinou zvladnut otacky a posuv podla katalogu. Hlavne pri mensich priemeroch. A uplne ine podmienky su ked frezujes plnu drazku a ine ked uberas bokom. Dva roky dozadu som nemal ani jednu tk frezu. Teraz pouzivam len tie, akurat na hlinik nejake hss. Aj do plastu uz len tvrdokov.
Na skusku si kup jednu sestku tvrdokov univerzalnu a skus co zvladne. 1000 otacok urcite nie. Aj bez chladenia pojde minimalne 3000 plna drazka 1mm zaber. Freza musi hlavne uberat material, pri malickom posuve sa to bude hriat. Dalsia vec ze niekto si kupi 6D frezu aby s nou po milimetri suchal hlboku drazku. Taka freza sa moze dost ohybat, zajde kam nema a zlomi sa. Niekedy je lepsie kupit kratku reznu cast a podbrusit upinaciu cast. Hlavne pri tych hobby reznych podmienkach, ked platis za dlhu frezu a tupis len prvy milimeter. Nemyslim ze loziska v cinskom vretene by nezvladli 6mm frezku do ocele. Mam este jedno mini vreteno asi 850w, cinske takze realne mozno 500w. Po troch rokoch obcasneho pouzivania loziska odisli. Kupil som nove loziska.Ked som vreteno rozobral, tak dolu boli dve kosouhle loziska zalozene opacne a podlozky boli tak ze sa vola nedala vymedzit. Poskladal to nejaky nekompletny cinan. Po otoceni lozisk, premiestneni podloziek chodi s tymi povodnymi lepsie ako ked som ho kupil. Nove loziska ostali v zalohe.

PS: do mojho teknomotor vretena cca 2kw pouzivam 50mm hlavu s platkami. Na hladke obrobenie hlinikoveho povrchu, vzdy len celom. Na hlbku beriem nula cela nic.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

3. 5. 2016, 7:30

bronek999 píše:Poskladal to nejaky nekompletny cinan.
Která část mu chyběla?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lubbez
Příspěvky: 3159
Registrován: 21. 6. 2012, 9:26
Bydliště: Praha

3. 5. 2016, 7:36

A co Atas? Mám dva 500 a 750W. Tou pětistovkou jsem žužlal železo už párkrát docela dobré. 5mm fréza a 1500 otáček a nepřišlo mi, že by motor měl problém.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

3. 5. 2016, 8:01

Thomeeque píše:
bronek999 píše:Poskladal to nejaky nekompletny cinan.
Která část mu chyběla?
Zbernica medzi mozgom a rukami.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“