Konektory na kablíky k motorum

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

25. 10. 2016, 9:43

Tyhle vypadají dobře, ale jsou velké.

https://www.gme.cz/superseal-konektor-t ... uct-detail" onclick="window.open(this.href);return false;
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

25. 10. 2016, 10:59

Tak tohle je můj favorit, je tam 6ti pin ale je i 4:

https://www.gme.cz/konektor-mini-din-mdd6st" onclick="window.open(this.href);return false;

myslíte si, že to snese ty 3A motůrky ?
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

25. 10. 2016, 11:39

Ty nejsou špatný, ale nejsou "do panelu", jsou dělaný, aby se volně plandaly na kabelech. Sice se k nim vyrábí taková příchytka, která to udrží přichycený k nějakýmu plechu, tu ale v GM v nabídce nevidím. Takže pokud se vyřeší to přichycení, mohlo by to být OK, odolný proti lítajícím šponám a emulzi.
Jsou pro automobily, takže proudy 10A bez problémů.
Dodatečně, ten komentář je k superseal konektorům, minidin jsou prudce nevhodné.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2016, 11:45

A co se podívat do světa modelářů?
Třeba takový MPX by mohl podle mě vyhovovat.
http://rc.305.cz/view.php?cisloclanku=2012030005
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2016, 12:03

Arnold píše:...myslíte si, že to snese ty 3A motůrky ?
Nesnese, jmenovitý proud je 1 A na kontakt, ale tuhle hodnotu uvádí kvalitní výrobce (Lumberg) jako hraniční. Když je koupíš v GMe, budeš rád, pokud vůbec povedou proud.
pafik píše:K těm konektorům.
Ty na fotce jsou mikrofonní. Je třeba se podívat do katalogového listu na maximální proud. Vypadaj sice robustně, ale pokud se dobře pamatuju, nemaj žádný extra proudy.
Konektory MIC mají povolený proud 1 A na kontakt, takže ano, nic moc.
Ovšem pozor, čínští výrobci s přehledem uvádějí povolený proud 5 A, ovšem neuvádějí, zda je to pro jeden, či všechny kontakty... :D
Konektory XLR jsou signálové audio konektory, zase vypadaj robustně, jsou větší, než ty mikrofonní, ale nemaj doporučené proudy tak vysoko.
Tady už to pravda není:
3 pin - 15 A na kontakt
4 pin - 10 A na kontakt
5 pin - 7,5 A na kontakt

a mini XLR
5 A na kontakt

Ovšem to zas platí jen pro konektory od renomovaných výrobců, které většinou stojí stovky korun.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

25. 10. 2016, 3:36

jova diky
nemohl jsem stale narazit na tuhle variantu ktera ma mezi vsemi peti piny stejnou roztec (vetsinou maj u zamku vetsi rozestup)
nakonec se povedlo
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

25. 10. 2016, 6:34

Než nějaké konektory vybereš, tak bys možná měl promyslet a zreálnit své požadavky.
3A už zase není tak malý proud, takže konektor na to musí být dimenzovaný, a bude tedy pravděpodobně ne úplně malý.
Konektory jsou přece jen náchylné k problémům, takže jejich minimalizace po cestě je žádoucí. Nevím, cos myslel tím "propojit kabely také mezi řetězy", ale pokud to není nezbytně nutné, tak se snaž spíš udržet počet konektorů menší. Letovaný spoj je určitě spolehlivější a levnější (samozřejmě myslím dobře udělaný letovaný spoj, že).

Ty mikrofonní konektory cos měl na prvním obrázku (já jim tradičně říkám XLR, i když to nejsou XLR, ale už se to asi neodnaučím) jsou poměrně zdařilé. Mám jich spoustu (všechny levné z Číny) a absolutně bez problémů i pro dost velké proudy. Ony sice mají katalogově teoreticky malé povolené proudy, ale řekl bych, že to spíš plyne z toho, že pro silové věci nejsou primárně určené a tak se výrobce do katalogu nesnaží nacpat žádné dramatické hodnoty (jako to často dělá u silových konektorů). Nakonec jsou levné, tak není problém si jednu dvojici koupit a změřit si je. Já to dělal, a proto je používám.

Byla tu zmínka o případném otočení konektoru a případném následném odpravení driveru. Je dobré na případnou omylnost myslet předem a zapojení konektoru navrhnout tak, aby když ho omylem otočíš (pokud to teda mechanicky bude možné), tak abys jen navzájem prohodil cívky (motor pojede naopak), ale jinak aby se nic nestalo.
Arnold
Příspěvky: 168
Registrován: 15. 10. 2015, 1:01

26. 10. 2016, 7:58

No jako elektroamatér jsem netušil, že i takový konektor je věda. Když vlastně srovnám vnitřnosti konektorů, většinou tam je materiálově ¨kus železa¨. Jak říkám, elektřině nerozumím.

- Koukal jsem také na USB, je 4 pin a v provednení 3.0 má prý zvládnout až 5A. Používá to někdo ? Ta stavebnice mi přijde docela fajn.
- Ty XLR si nakonec tedy objednám, dnes jsem je dokonce viděl na termolisu a ten se zahřívá až na teploty kolem 200°C.
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

26. 10. 2016, 9:45

to hobbyrobot:
nevím, kdes to vzal. V GM maj datasheet, ty na tlustý proudy, jak píšeš, se nejmenujou XLR, ale AKBU, AEBU a podobně, a podezírám je, že to jsou speciály na sítové napájení, co vypadaj jako XLR. Neutriky jsou určitě kvalitní, ale ono to bude asi tak, že pokud jsou navržený na nf signály, tak maj zaručovaný parametry na nf signály. Když přes to poženeš 10A, tak to třeba mechanicky vydrží, ty kolíky jsou tlustý dost, (akorát jestli je dostatečnej přítlak protikusu), ale pak už to třeba nebude vyhovovat signálově. Když koukám na ty WEIPU konektory, tak maj kolíky slabší, než XLR, ale proud udávanej 15A. Jsou na to navržený. Jen podle vizáže kontaktů nemůžeš soudit, klasická sítová vidlice má kolíky tlustý 5mm či tak nějak a proud "jen" 16A.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22386
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 10. 2016, 9:48

Proti tomu koliku 5mm sitove vidlice jsou v zasuvce dva plisky jako prd
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

27. 10. 2016, 3:33

Proto říkám, že je třeba posuzovat konstrukci celého konektoru; materiál kontaktů, povrchovku, izolant, plášť, jako celek, a ne si říct, že když to má tlustý kolíky, tak to hodně vydrží. Výrobci věděj, proč udávaj proud, co udávaj. Aspoň ti solidní.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

27. 10. 2016, 4:15

Btw. skoro každý výrobce uvádí 5A u Standard D-Sub konektorů.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pafik
Příspěvky: 2688
Registrován: 10. 2. 2013, 5:07
Bydliště: Praha 4

28. 10. 2016, 5:18

Na pin nebo na konektor? Předpokládám, že na konektor; nedokážu si představit, jak teče DB pětadvacítkou dohromady 125A. Teda dokážu, na silvestra místo vachejtliček :D .
A jelikož jsem viděl nejmenší DB devítipinový, je to 0,55A na pin, a to si myslím, že by mohly ty piny vydržet. Při pokojové teplotě.
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

28. 10. 2016, 5:32

tam se projevuje skin efekt, což IMHO u vodičů ke krokaci taky
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

28. 10. 2016, 5:48

Na pin nebo na konektor? Předpokládám, že na konektor; nedokážu si představit, jak teče DB pětadvacítkou dohromady 125A. Teda dokážu, na silvestra místo vachejtliček :D .
A jelikož jsem viděl nejmenší DB devítipinový, je to 0,55A na pin, a to si myslím, že by mohly ty piny vydržet. Při pokojové teplotě.
Na mojom Isel-i sú originálne sub 9 konektory s pozlátenými pinmi na pripojení krokáčov, prúd je 4A cez paralelne pripojené 2 piny. Je pravda, že tie piny sú pozlátené a nebudú z GM :). Ale evidentne ani profi výrobcovia sa týmto konektorom nevyhýbajú.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“