Vřeteno ATAS s ER 16

ostatní motory, vřetena, regulace, snímaní otáček a jiné
Odpovědět
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

19. 12. 2014, 7:13

to raději sehnat někde ty "chlaďáky". Mívají to chlapy občas běžně v autě a ve špulkách.
Ale jak jsem už psal, stejně to chce přožíhat a narvat do vody. Mědˇhodně změkne a příjemně se s ní pracuje.
tedy ona zase časem ztvrdne, ale proč se tak chová nevím, nejsem guru na metalurgii (ale tohle si i po letech pamatuju...) :D

možná náš "Pan Mistr tumlík" osvětlí i blbům, jako jsem já...

p.s.
tumlíku, to nebylo myšleno ve zlém, tvůj web znám a chodím si tam pro rozumy, protože jsem také raději chlastal, než chodit na přednášky
piskoteek
Příspěvky: 883
Registrován: 3. 12. 2013, 7:54
Bydliště: Zlínský kraj
Kontaktovat uživatele:

20. 12. 2014, 10:30

Oscar-díky za názor, hodně mi pomohl.
Výrobní ředitel, co nadělal poctivě hodně vagónů špon do hutí.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

20. 12. 2014, 5:31

oscar píše:Jako kverulant se zeptam - proc to chcete mermomoci chladit vodou?
(vzdyt uz takhle tlusty motor jeste nakyne)

Napadaji mne dve moznosti -
1) hluk - odstranit ten vent.
2) teplota - zda se Vam to teple.

k 1) pokud jedete na 24k 3kou do mekkeho tak to chapu, ale pri 6mm do hliniku vydava to vlastni frezovani vetsi hluk nez vreteno na 15k
k 2) Nachodsti mi rekli ze se to uchladi. po nekolikahodinovem frezovani do hliniku to sice bylo jako petnik (cca 70-80°) ale nic tragickeho

Ja za sebe se zamerim spis na zmohutneni drzaku pro lepsi odvod tepla.
mno... je jedno, když sundáš vrtuli a hodíš na to plášť s větrákem...
pokud si seženeš CU trubku 6/4, nebo lépe 6/5, tak je chlazení hodně dobré.
Je vlastně jedno, zda použiješ aktivní větrák OR chlazení vodou.
IMHO je to vodní účinější.
Stejně ti to nabyde o 12mm
no nebo rozebrat a nacpat dovnitř kolem statoru. někdo to tu zmiňoval
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

12. 1. 2015, 11:54

Ti Atasové by taky mohli ke svým vřetenům zveřejnit nějaké relevantní informace.

Ve starší verzi dokumentu FT4C.pdf (což je to jediné, co o vřetenech na webu mají) byl uveden jmenovitý proud 2.6A. Hezké, ale asi ne úplně správné, protože stejnou hodnotu měli uvedenou u vřeten 500W i 750W.
V nové verzi FT4C.pdf to ještě vylepšili: už tam není jmenovitý proud uvedený vůbec.

Sice by se dalo přepokládat, že při 400 Hz to bude chtít napětí 3x230V, ale docela rád bych na nějakém papíru viděl napsané jmenovité napětí, jmenovitý a případně i maximální proud, a to vše vztažené na jmenovitou a případně i ještě nějakou nižší frekvenci. To snad není tak přehnaný požadavek, aby výrobce u svého výrobku uvedl základní parametry.
Nakonec se stačí podívat na naše fórum, jak různě to pak mají lidi nastavené.

Prosím kolegu Packu nebo i někoho jiného z Atasu (pokud tu někdo takový je), jestli by se nemohli v technickém oddělení přimluvit, aby dali na web nějaké oficiální charakteristiky motoru.
Díky předem.
Paik
Příspěvky: 192
Registrován: 23. 6. 2009, 11:24

13. 1. 2015, 9:17

V pdf nesedí ani výkres verzus motor v reálu. Docela mě to překvapilo, ale kusový odběr těchto motorů není asi tak velký, aby to tlačilo někoho k nápravě.

To ale nic nemění na tom, že mi tenhle motor za 8000,- zvýšil kvalitu a pohodlnost obrábění o několik tříd, proti původnímu vřetenu z horní frézky. Přes vánoce jsem mu dal docela záhul a teplota se mi nevyšplhala přes 60°C s neupraveným chlazením.

Osobně jsem z tohodle motoru nadšený...a doufám, že mi to vydrží ještě dlouho.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 8. 2015, 9:27

Ahoj, provozujete někdo na vektorovém měniči, jak máte nastaveno cos φ (power factor) motoru?
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

8. 8. 2015, 9:38

na vektorovém měniči ano , ale ne vrežimu vektor , tím to vřeteno odpravíš , musíšpoužít řízení U/f jinak cos fi zadej 80 nebo pokud máš lenze vektor tak myslím stačí zadat autotuning a on si jej nastaví sám
Naposledy upravil(a) packa dne 8. 8. 2015, 10:12, celkem upraveno 1 x.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

8. 8. 2015, 9:52

packa píše:na wektorovém měniči ano , ale ne vrežimu wektor , tím to vřeteno odpravíš
Prosím mohl bys to trochu rozvést, proč to nejde provozovat vektorově?

A prosím koukni o 3 příspěvky výš na můj post ze 13. ledna 2015. Nemohl bys prosím požádat kolegy, co to mají na starosti, o nějaké relevantní parametry těch vřeten (třeba až je potkáš na obědě v jídelně ;-) ).
Díky.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

8. 8. 2015, 10:06

packa píše:musíš použít řízení U/f jinak cos fi zadej 80 nebo pokud máš lenze vektor tak myslím stačí zadat autotuning a on si jej nastaví sám
Zkouším to s SE11200055 (návod: basic/advanced), ten pro optimální auto-tune cos φ potřebuje mít zadanej.

A přidávám se k oběma Mexovo prosbám :)

Dík, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 8. 2015, 9:02

Mex píše:
packa píše:na wektorovém měniči ano , ale ne vrežimu wektor , tím to vřeteno odpravíš
Prosím mohl bys to trochu rozvést, proč to nejde provozovat vektorově?

A prosím koukni o 3 příspěvky výš na můj post ze 13. ledna 2015. Nemohl bys prosím požádat kolegy, co to mají na starosti, o nějaké relevantní parametry těch vřeten (třeba až je potkáš na obědě v jídelně ;-) ).
Díky.

Ahoj , určitě to nějak prověřím , myslím že to máme špatně jen na webu .
Když jsem si s tím vřetenem hrál naposled s měničem lenze vector tak jsem nebyl schopný udržet vřetno v rozumné teplotě , to vřeteno je konstruované že musí jít napětí linearně s frekvencí dolu , teda nemusí jít linearně , když to umožnuje měnič tak mu v nižších otáčkách přidávám napětí až o 20% , je to pěkně znát na síle , ale taky podstatně víc topí , chce to pak ext ventilátor , ona ta původní vrtulka stejně dělá strašný kravál ažere výkon.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

9. 8. 2015, 9:59

packa píše:Ahoj , určitě to nějak prověřím , myslím že to máme špatně jen na webu .
Když jsem si s tím vřetenem hrál naposled s měničem lenze vector tak jsem nebyl schopný udržet vřetno v rozumné teplotě , to vřeteno je konstruované že musí jít napětí linearně s frekvencí dolu , teda nemusí jít linearně , když to umožnuje měnič tak mu v nižších otáčkách přidávám napětí až o 20% , je to pěkně znát na síle , ale taky podstatně víc topí , chce to pak ext ventilátor , ona ta původní vrtulka stejně dělá strašný kravál ažere výkon.
Takže by to chtělo vektorový režim, ale s nastaveným omezením nárustu napětí/proudu jen do nějakého procenta nad křivku U/f.

Díky předem, že se zeptáš na ty katalogové parametry.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2015, 9:48

Taky by bylo pěkné, pokud by jasně vysvětlili, v čem se motor liší od standardního, aby si člověk mohl odvodit, co je potřeba nastavit v měniči jinak.
(SZ) píše:Ahoj chci se zeptst na ten SE11200055
Roztoči 500w atase? Planujes ten měnič na něj? Díky za info
V defaultnim nastavení pouze s doplněnými základními charakteristikami (mám FT4C52S, naťukal jsem tam 230V, 2A, 0.8 cos φ, 400Hz base freq., 2 poles, nominální točky jsem se tam zadávat nepokoušel :)) se motor neroztočí, na laborování zatim nedošlo. Pokud by se to povedlo vyladit, možná bych ho na Atase používal (potřebuju ho primárně k soustruhu, ale podporuje profily pro dva motory, takže to možná půjde pokrýt oboje).
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6947
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

10. 8. 2015, 10:30

to máš kolika watovej měnič ? nastav alespoň 3A a jmen frekvenci motoru zadat taky musíš , některé měniče ještě vyžadují zadání počtu polu , takže dvoupol , nebo jmen otáčky .
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 8. 2015, 10:59

packa píše:to máš kolika watovej měnič ? nastav alespoň 3A a jmen frekvenci motoru zadat taky musíš , některé měniče ještě vyžadují zadání počtu polu , takže dvoupol , nebo jmen otáčky .
Měnič je 550W, proud jsem nějak odvodil z těch dříve uváděných 2.6A - bral jsem to opatrně tak, že je to hodnota pro 750W variantu vřetena, moc jsem nad tim nepřemejšlel, teď mi to taky přijde málo (koukám, že 250W motor u mazlika má 1.9A), zkusim přitopit. Nominální otáčky se dají nastavit max. 9999, takže 23700 tam prostě nedostanu, nicméně nominální frekvenci i počet pólů jsem tam nastavil, vždyť to i píšu.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8915
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 8. 2015, 7:11

packa píše:Ahoj , určitě to nějak prověřím ..
Ahoj, ptal jses?

U mě zvýšení proudu nepomohlo, buď to v nějaký fázi rampy cukne a hodí "OI.AC" (AC instantaneous over current trip, příčina může být Insufficient ramp times, Phase to phase or phase to earth shortcircuit at the Drive output, Drive requires autotuning to motor, z čehož podle mne ani jedno nesedí) nebo to vyjede do zadaný frekvence a spokojeně tam zůstane, přičemž motor se netočí. Ani mechanickym roztočenim se to nechytne.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektromotory“