GRBL port pre ARM Cortex

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

16. 2. 2015, 9:45

Pouzival som grbl v 0.8 k plnej spokojnosti (Na STM32F103). Ale nove grbl podporuje NAVYSE rozne zrychlenia pre kazdu osu, tool probing, tool length offset a doslo k vyraznemu zrychleniu a vyhladeniu pohybov.
Prave som zacal s portovanim verzie 0.9.
Prvy test vyzera nasledovne : 50 kHz v pohode. Samozrejme ze moje krokove motory to nezvladaju, testovane (max rychlost) len osciloskopom.

Doska obsahuje 5" LCD displej 800x480 s dotykovym ovladanim, SD kartu cez SDIO port, RTC obvod, RS485 pre ovladanie vretena a SSD1963 radic displeja.
Programovane cez Keil v 5.0. Chcem este dopracovat joystik pre manualne ovladanie a dokoncit cely port GRBL.
Přílohy
50kHz.png
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 9. 2015, 2:49

Pokročil jsi s tím nějak, resp. zveřejnil nebo zveřejníš to?
Zrovna jsem se pustil do něčeho podobného (zatím to píšu pro STM32F4, abych to mohl celé dělat v RAM), tak abych případně nedělal zbytečnou práci.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 9. 2015, 6:30

Nie nedokoncil. Vtedy ked som to riesil tak som mal problem pri zrychleni. V tom novom grbl to bolo cele prepisane voci verzii 0.8 a ao mam byt uprimny ani som nepochopil ten ich amass algoritmus na vypocet impulzov. Navyse som potreboval pripojit 4-tu os a tam uz grbl skoncilo. Verziu 0.8 pre stm32 ale stale pouzivam ja starej frezke. Momentalne pracujem na riadeni cez upravene tinyg2, ale od jula sok dovooenkoval tak som sa k tomu vyse dvoch mesiacov nedostal.

Co sa tyka tych vypoctov vo verzii 0.9 tak som to riesil aj na oficialnom fore grbl a nejake riesenia tam myslim ktosi popisal. Mne na grbl vadilo to, ze verzia od verzie sa lisila uplne v principoch, mozno za chvilu bude dalsia verzia a portovat to dookola sa mi nechce.
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 9. 2015, 10:17

Aha, díky.
Já jsem se na to GRBL podíval a začal se v tom vrtat právě po zklamání z TinyG2.
U toho GRBL je zajímavé, kolik je na netu informací o rozjetých pokusech o port, ale snad žádný reálně dotažený a funkční.
Jsem teprve dost na začátku, ale zdá se mi, že oddělit HW závislou část od té nezávislé by nemuselo být tak nereálné, takže pak by se změna v nových verzích nemusela promítnou do nějaké příliš velké pracnosti.
No uvidíme, třeba mě to ještě někde překvapí a vrátím se k TinyG2. I když tam se mně moc nelíbí přístup původních autorů, kteří nejsou schopni ani po několika letech stále sjednotit vlastnosti verze na AVR a verze na ARM (a nemyslím samozřejmě jen něco, kde jsou principiální rozdíly, jako třeba neexistence EEPROM na Arduino Due).
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 9. 2015, 2:52

Neexistenciu EEPROM riesim jej emulaciou na koniec volnej FLASH pamate. A ARM verzia je vyvijana uplne oddelene od existujucej AVR verzie. Ta ma myslim pordporu pre 4 motory.
Aj v grbl aj v tinyg2 som nasiel nejake chyby (tiny g2 doteraz nevedelo davat spravne dlhe impulzy pre drivery krokovych motorov a zapracovanie opravy do zdrojoveho kodu im trvalo mozno stvrt roka).

Ale na rozdiel od grbl podporuje viac nez tri osi a vie rozumne osetrit STOP tlacitko na mojej frezke :). Na grbl sa mozno opat pozriem ked to bude verzia minimalne 1.0
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2015, 4:17

bronek999 píše:Neexistenciu EEPROM riesim jej emulaciou na koniec volnej FLASH pamate. A ARM verzia je vyvijana uplne oddelene od existujucej AVR verzie. Ta ma myslim pordporu pre 4 motory.
Aj v grbl aj v tinyg2 som nasiel nejake chyby (tiny g2 doteraz nevedelo davat spravne dlhe impulzy pre drivery krokovych motorov a zapracovanie opravy do zdrojoveho kodu im trvalo mozno stvrt roka).

Ale na rozdiel od grbl podporuje viac nez tri osi a vie rozumne osetrit STOP tlacitko na mojej frezke :). Na grbl sa mozno opat pozriem ked to bude verzia minimalne 1.0
Prosím tě je realna šance upravit tinyG2 aby se jevilo pro pc jako GRBL ? myslím aby se dalo ovládat nějakým prográmkem co se používá pro GRBL .
Děkuji
Packa
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

22. 9. 2015, 4:27

Proč se tím trápit, když na Beaglebone Black běží bez problémů LinuxCNC? Máme vyzkoušeno a funguje bez problémů s různými drivery.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 9. 2015, 4:37

bronek999 píše:Neexistenciu EEPROM riesim jej emulaciou na koniec volnej FLASH pamate.
Tomu se chci právě vyhnout. Hrozně nerad ojíždím Flash, i když na ARM Atmel má mít celkem slušnou životnost.
Proto ladím zásadně v RAM a ne ve Flash, takže ten port GRBL dělám na STMF4, kde se mi to všechno (kód i data) vejdou do RAM.
bronek999 píše:tiny g2 doteraz nevedelo davat spravne dlhe impulzy pre drivery krokovych motorov a zapracovanie opravy do zdrojoveho kodu im trvalo mozno stvrt roka
A už to tam je OK? (pokud to máš nastudováno)
Díky.
packa píše:Prosím tě je realna šance upravit tinyG2 aby se jevilo pro pc jako GRBL ? myslím aby se dalo ovládat nějakým prográmkem co se používá pro GRBL.
Ty moje pokusy s GRBL a STM32 vznikly jako vedlejší produkt (nebo spíš vedlejší větev) laborování s TinyG2.
Pokud se k TinyG2 vrátím, tak to bude právě proto, abych jeho interface předělal na GRBL-like. Ale abych si byl jistý, že to bude možné a reálné, tak se musím skamarádit s GRBL. Prostě klikaté jsou cesty vývojaře, co se neumí rozhodnout... (asi bych se měl zeptat někoho, kdo si koupil Dacii...)
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2015, 4:45

hobbyrobot píše:Proč se tím trápit, když na Beaglebone Black běží bez problémů LinuxCNC? Máme vyzkoušeno a funguje bez problémů s různými drivery.
Ajakrychlý to má stepgeny ?
Mex
Příspěvky: 10288
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

22. 9. 2015, 4:45

hobbyrobot píše:Proč se tím trápit, když na Beaglebone Black běží bez problémů LinuxCNC? Máme vyzkoušeno a funguje bez problémů s různými drivery.
To je taky jedna z možností. Použití PRU pro real-time sekci zní lákavě.
Trochu se mi nelíbí, že poslední update Machinekitu je skoro rok a půl starý. Takže to moc nevypadá na živý projekt.
Podobně to je v LinuxCNC pro RPi, tam to myslím taky zrovna moc nežije. A to vznikla nadějná varianta s PIC32 koprocesorem pro real-time akce, což vypadalo hodně zajímavě.
Jaké máš prosím zkušenosti? Napsal bys o tom pár slov, prosím?
Díky.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6935
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

22. 9. 2015, 4:50

to LinuxCNC pro RPi mám uchozené , chodí to , ale rasp pi je na to děsně pomalé , neumožnuje to náhled obrábění - teda dá se to nastavit , ale pak se to hrozně vleče , celkově to bylo dost pomalé .
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 9. 2015, 7:18

packa píše: Prosím tě je realna šance upravit tinyG2 aby se jevilo pro pc jako GRBL ? myslím aby se dalo ovládat nějakým prográmkem co se používá pro GRBL .
Děkuji
Packa

To som uz pisal v inok vlakne. Skompiloval som tinyg2 z oficialnych zdrojakov atmel studio projekt a ovladal to cez jcnc. Naoko islo vsetko spravne az na to ze rychlost mi pisalo 240mm/s namiesto 240mm/min. K masine som to vtedy nepripajal
hobbyrobot
Příspěvky: 379
Registrován: 27. 12. 2011, 9:24
Kontaktovat uživatele:

3. 10. 2015, 8:10

packa píše:Ajakrychlý to má stepgeny?
Zvládá frekvenci signálu STEP až 200 kHz.
Promiň pozdní odpověď, sám tohle nedělám a s kolegou jsem se sešel až dnes.
jrt
hobbyrobot.cz, jederobot.cz
robodoupe.cz, forum.robodoupe.cz
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

22. 2. 2016, 3:43

Po problemoch s tinyg2 som sa POKUSNE odhodlal nejakym sposobom spustit grbl na vykonnejsom procesore.
Dosku, displej, SD kartu vlastne vsetok hardver na stole mam pre arduino Due tak som tomu obetoval tri hodiny.
Prepisat hardverove veci ohladom step,dir, enable. Limity, vreteno a ostatne veci dookola som zatial neriesil.
Kedysi som sa o toto neuspesne pokusal so zaplatenym Keil kompilatorom na STM32 hardveri. Na inych projektoch som zistil problem s Keil kompilatormi, tam som to riesil napisanim kniznic v GCC.

Tu(grbl port) som zacal s pisanim v Atmel Studiu 7, vsetko free a kompilator pre mna bezchybny.
Po troch hodinach funkcne dva tlacitka G0X100 a G0X0.
Motor nemam pripojeny, z casovacom som sa vobec nehral, zatial to bezi len na jednej frekvencii ani neviem akej, su tam nahodne hodnoty v registroch, ale vyzera to pouzitelne.
Zajtra skusim nastavit ten casovac a pripojit motor.
Do buducna neplanujem rozbehat USB, ked tak skor len nacitanie G kodu z UART rozhrania. Osobne to nechcem krmit externe ale ovladat klikanim a citat z SD karty.
bronek999
Příspěvky: 521
Registrován: 6. 3. 2014, 6:50

25. 2. 2016, 1:05

Tak realny test v praxi. Kde originalne tinyg2 chodilo cca 3000mm/min chodi grbl na tom istom hardveri 5000mm/min.
Momentalne mam nastavenych 1600 krokov na otacku, stupanie 5mm. cca 26kHz stepgen a tinyg2 tam uz bolo stratene.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“