Xilog Plus, Morbidelli, M kódy

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
MagnaWoX
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 7. 2017, 5:11

24. 7. 2017, 5:18

Dobrý den,

mám v práci CNC Morbidelli Author M400 se softem Xilog Plus, nevíte prosím Vás někdo kde sehnat soupis M-kódů, konkrétně se mi jedná od M-kód na roztočení vřetena a potom bych potřeboval vědět jestli se dá použít časovač (DELAY např.).
Každé ráno je potřeba zahřívat vřeteno (50% Vmax/2min, 60%/2min, 90%/1min). Rád bych si napsal program, abych to nemusel stopovat ručně.

Děkuji za rady
Michaloceloplast
Příspěvky: 2
Registrován: 29. 8. 2017, 7:09

30. 8. 2017, 10:39

Dufam že pomožu
Přílohy
M codes ISO.pdf
(157.08 KiB) Staženo 25887 x
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

2. 9. 2017, 10:46

MagnaWox - kdysi dávno jsem pro jednoho zákazníka vymýšlel řešení tohoto problému. Nakonec jsem mu napsal naprosto jednoduchý prográmek, do hlavičky zadáte dílec např BX=1200 BY= 600 BZ =100 - takže máme dílec okolo metru délky a dostatečné tloušťky, aby nehrozilo riziko poškození stolu nástrojem. Dále je dobré dát do hlavičky V=0, takže není nutné žádný dílec fyzicky použít ani spouštět vývěvy.
Pak si vytvoříte jednoduché frézování nástrojem, který snese max otáčky - tedy nějakou stopkou. Např XG0 X50 Y50 F1 V1 S10000 Z-5 pak XL2P X1200
Takže vytvoříte frézování, kdy se vřeteno roztočí třeba na 50% max otáček, tím, že ujede dráhu 1 m, tak to trvá 1 minutu. Čas se dá tedy regulovat délkou dráhy.
Pak to stačí zkopírovat a zvýšit otáčky atd atd.

Ovšem musím říct, že přesto, že těchto strojů servisuji mnoho, jste asi jediný, kdo tuto proceduru provádi. Na školení v Rimini u Hiteca (výrobce vřeten pro SCM) nám říkali, že se to má provádět u nových vřeten po provedené výměně, protože byly dlouho skladovány nehybně a ještě v horizontální poloze, což není jejich typický pozice při obrábění
BTW - co tam máte za vřeteno ? Nejběžnější u M400 býva Prima k, KT, nebo KS - tedy pětiosa kapalinou chlazená s řemenem, ale řešil jsem i tříosy vzduchem, či vodou chlazené. Docela mě zajímá, co to je zač.
Ale ať tak či tak - určitě tomu vřetenu neškodíte, jen z praxe vím, že příčinou smrti vřetena jsou jiné faktory - v drtivé většině kolize, často blbě seřízená výměna nástroje = rázy v HSK= rozlámání pružin, občas to někdo přežene s Lusinem - zrovna minulý týden jsem řešil takto zrušené vřeteno - moc Lusinu, do toho plastové špony v HSK = zohýbané čelisti upínače. Na ložiska umírá minimum vřeten, mnohdy po dlouhých letech provozu a to přesto, že je nikdo neprotáčí. Ono taky - bavíme se o truhlařině, takže zákazníci většinou kolíkují vrtací hlavou, vřetenem občas šmrncnou nějakou polodrážku, či průchodku - tedy se ani nezahřeje.
Ale když už jsme u toho - slabinou těchto strojů je spíše mazání vodítek U osy (přední lineár portálu) zejména u strojů satrých 3a více let byly lineáry THK, ty jsou citlivé na jemný prach, k tomu je třeba zohlednit, že rozvaděč mazání je vzadu a k vozíkům vedou dlouhé hadice přes celý portál. Takže to často bylo nedomazané, dostal se do toho prach a pak vyskákaly kuličky. Ovšem poté, co se SCM pohádala s THK a přešli na Rexroth vodítka a změnili dávkovače maziva je klid a už jsem u nové mašiny toto neřešil.
No a určitě je důkladně hlídat to, aby nebyla voda ve stlač. vzduchu, zejména mašiny s motorovým stolem jsou na to silně háklivé - protože mívaly prakticky celoplastové ventily Pneumax řízené ještě k tomu CAN, takže poté, co někomu hrkla vo rozvodu voda, byl jsem u ních častým hostem :-)) Ale Letos přecházejí u Authorů na Festo a to vypadá zatím podstatně lépe.

Jo a co se týče těch M - kódů - každá mašina je trošku individuálka, takže platný a úplný výpis je v adresáři Kvara a v některém jeho podadresáři (myslím že Exe ? Nejsem momentálně u mašiny, z hlavy nevím). Ale stačí dát do widousího vyhledávání vyhledat soubor Funz_M a jistě ho najde. Ale dont touch!!! nemazat, nemodifikovat! Jen číst, nebo si jej vykopírovat. je to sice v Italštině, ale i tak je to užitečné. Já jej při instalaci mašiny dávám zákazníkům na plochu do adresáře Service, kde dávám i manuály, schemata atd. Ale nevím, jestli jsem ten Váš stroj instaloval já, jak jsem psal, jediného zákazníka, který denně zahříval vřeteno si pamatuji jen z doby před cca 10 lety z dob počátků mé servisácké kariéry u SCM.
MagnaWoX
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 7. 2017, 5:11

2. 9. 2017, 2:07

Michaloceloplast píše:Dufam že pomožu
Děkuji, určitě se budou hodit :wink:
MagnaWoX
Příspěvky: 3
Registrován: 24. 7. 2017, 5:11

2. 9. 2017, 2:17

Pavel R.

Děkuji za velice obsáhlou odpověď.
O tom zahřívání jsem se dočetl v manuálu, pokud se to dělat nemusí, o to míň starostí :) .. Na to vřeteno v pondělí kouknu a napíši co tam je, ale je to obyčejná 3osa.
Docela by mě zajímalo to s tím LUSINEM, jak se to dá přehnat?
Motorizovaný stůl nemáme a co tak průběžně odkaluji tak je to suché.
Na tu KVARu kouknu, díky za nasměrování.

Jinak se jedná o stroj AUTHOR M400 v SEPOSu v Jihlavě.
Uživatelský avatar
Pavel R
Příspěvky: 477
Registrován: 5. 7. 2008, 5:52
Bydliště: Hlinsko

16. 9. 2017, 10:10

Ten Lusin se dle návodu používá k mazíní mechanismu HSK upínače ve vřeteni. Jenže problém je v tom, že když se to přehání, tak ten šedivý prášek se usadí v upínači. Což vede k problémům s upnutím nástroje, dokonce jsem řešil i zohýbané pakny upínače. Je ale pravda, že to bylo u firmy, která na tom obráběla plasty a ve vřeteni byla kaše z lusinu a plastových špon.
Paradoxně se podstatně lépe čistí pětioska, kde se dá upínač rozhodit v pohodě, u tříosky je to horší
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“