ThmqGCU.js (G-Code Preview & Utilities)

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 3. 2017, 11:56

Zdar,

kdysi jsem rozjel tento program. Záměr byl vytvořit on-line prohlížedlo gcodu, do kterého budu postupně vkládat všelijaké, spíše jednodušší užitečnosti (otočit, změnit měřítko, namnožit v nějakém rastru atp.). Inspiroval mne bobik tímto požadavkem). Už si s tím hraju docela dlouho, čim víc je toho uděláno, tim víc toho dodělat chybí (např. ten bobíkův požadavek :D), ale něco už to přecijen umí a mohlo by to už být užitečné.
GCU_nahled.png
http://thmq.mysteria.cz/gcu

Co že to teda umí:
  • načíst, zvalidovat a zobrazit gcode a to jak ve formě barevně rozkódovaného relativně dobře čitelného textu s jednoduchými popisky jednotlivých instrukcí v bublinách, tak i jako 3D vizualizaci dráhy
  • spočítat a zobrazit různé statistiky (délka dráhy, odhad času /velmi zjednodušený a optimistický :)/, seznam použitých instrukcí a nástrojů..)
  • promítnout "ducha" minulého kódu do kódu aktuálního, něco v zobrazení vypnout-zapnout atp., vyzkoušejte
  • jednoduchou editaci kódu přes dialog pro vkládání kódu ze schránky (k jeho vyvolání lze použít i klávesovou zkratku Ctrl+Alt+E, pomocí Ctrl+Enter pak lze potvrdit změny /"zmáčknout" OK/)
  • nastavení a rozeditovaná "schránka" se ukládají do lokální paměti vašeho prohlížeče, takže o ně nepřijdete
  • program lze otevřít s parametrem open=url a načíst tak automaticky veřejně dostupný kód, např. http://thmq.mysteria.cz/gcu?open=http:/ ... p?id=74157
  • omezeně (zejména co se ovladatelnosti týče) funguje i na moderních telefonech (takže např. pixellův problém jsem odhalil na záchodě :mrgreen:)
  • jako první "užitečnost" je naimplementován takový první nástřel importu a konverze Eagle HPGL a Excellon souborů (spustí se automaticky podle přípony souboru - hpg/hpgl/plt resp. exc/excellon)
Vypisovat, co to neumí, nemá smysl, je toho strašně moc, proklikejte si třeba přiložené LinuxCNC ukázky. Zejména není podporováno hodně "vyšších" gcode funkcí (cykly, kompenzace všeho možného, přepínání souřadnicových systémů, atd. atd. něco určitě časem přidám, něco asi ne). Také je to relativně výkonově náročné (na tom určitě zapracuju, lze si trochu pomoci "Eko" módy), rozsáhlý kód to může zahltit, záleží i na vašem stroji.

Vše probíhá ve vašem prohlížeči, vaše data neopustí váš počítač (alespoň za mne ;)). Bezkonkurenčně nejlépe to běží v Google Chrome, pak se chytá i Firefox (ale tam to jede o dost pomaleji) či poslední verze IE.

Kdyby byl nějaký nápad, klidně dejte vědět, ale nic neslibuju :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

10. 3. 2017, 2:53

Dobrej počin. Co kdyby to umělo rozsekat g-kod z g02 03 na g01 podle požadované přesnosti?
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

10. 3. 2017, 3:59

bobik píše:Dobrej počin. Co kdyby to umělo rozsekat g-kod z g02 03 na g01 podle požadované přesnosti?
Ahoj, dík :) Jak přesně rozsekat? A jak by se ta přesnost zadávala?

Takto?
arc_interpolace_1.png
arc_interpolace_1.png (7.48 KiB) Zobrazeno 7795 x
Nebo takto?
arc_interpolace_2.png
arc_interpolace_2.png (9.29 KiB) Zobrazeno 7795 x
Nebo jinak? :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

11. 3. 2017, 9:08

Zapátral jsem a jedná se o vepsaný n-úhelník. Konce úseček leží v dráze, přesnost je výška tětivy.
lh-cnc
Příspěvky: 60
Registrován: 1. 6. 2015, 8:50

13. 3. 2017, 9:24

Nazdar Thomeeque.

Nedá mi nepochváliť Tvoj počin, je to podľa mňa parádna pomôcka, keď som niekde mimo domácich podmienok a potrebujem si pozrieť nc kód. Mám len takú malú poznámku. Nebolo by možné zvoliť nejaký mód zobrazenia s nastavením farieb podľa rýchlosti posuvu? Napr. mám spravený výjazd zo záberu po kružnici, ale už vyšším posuvom, ako obrábanie, a celkom by mi pomohlo, ak by sa dala vizuálne skontrolovať zmena rýchlosti posuvu.
vyjazd.jpg

M.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 3. 2017, 12:07

bobik píše:Zapátral jsem a jedná se o vepsaný n-úhelník. Konce úseček leží v dráze, přesnost je výška tětivy.
Oki, rozumim a vim jak na to, je to in progress (v rámci trochu větší úpravy).. :)
lh-cnc píše:Nazdar Thomeeque.

Nedá mi nepochváliť Tvoj počin, je to podľa mňa parádna pomôcka, keď som niekde mimo domácich podmienok a potrebujem si pozrieť nc kód. Mám len takú malú poznámku. Nebolo by možné zvoliť nejaký mód zobrazenia s nastavením farieb podľa rýchlosti posuvu? Napr. mám spravený výjazd zo záberu po kružnici, ale už vyšším posuvom, ako obrábanie, a celkom by mi pomohlo, ak by sa dala vizuálne skontrolovať zmena rýchlosti posuvu.
Díky za pochvalu. Cosi podobného jsem plánoval (rozlišovat zaplý-vyplý spindle, coolant atp.), toto je taky zajímavá možnost. Udělal jsem to tak, že pohyb nad zadaný feed bude zobrazován jako přesun (G0), vyzkoušej, viz. nastavení Preview.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lh-cnc
Příspěvky: 60
Registrován: 1. 6. 2015, 8:50

14. 3. 2017, 1:56

Super. Funguje to :D
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

14. 3. 2017, 2:04

Čím dál tím lepší. Ještě někam do rohu umísnit souřadný kříž. Když načtu g-kod, tak se nejprve zobrazí v rovině XY?
A next level bude načtení 3D modelu s možností volby souředného systému dle výběru geometrie na tělese. Jak se říká, podáš prst a ruka... :D
Přeci neskončíš na úrovni CNC Editoru 2002.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 3. 2017, 2:31

lh-cnc píše:Super. Funguje to :D
Tak to mě těší :)
bobik píše:Když načtu g-kod, tak se nejprve zobrazí v rovině XY?
Ano (nastaví se "půdorys"), mřížka je XY. V plánu je to to celé přetočit do XZ v případě kódu pro soustruh. Btw. bokorysy se někdy chovají divně (known bug).
bobik píše:Přeci neskončíš na úrovni CNC Editoru 2002.
To si řeknem, až se na tu úroveň dostanu :)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

21. 3. 2017, 10:16

bobik píše:Co kdyby to umělo rozsekat g-kod z g02 03 na g01 podle požadované přesnosti?
Je to tam, zatím jen jako možnost při ukládání.
GCU_arcs_ip_nahled.png
Počítám to takto:
arcs_ip_delta_na_uhel.jpg
Tj. maximální povolenou odchylku převedu na maximální možný úhel segmentu pro daný rádius (finální krok je ještě přepočtený tak, aby byl stejný pro všechny segmenty a to tak, aby byl vždy buď menší nebo stejný). Snad v cajku. Souřadnice jdou zatím do výstupu s přesností na hodně desetinných míst nezávisle na zvolené přesnosti, to se ještě poladí.

Než jsem se k tomu dostal, ladil jsem dlouze výkon zobrazování textu kódu, v eco-módu to teď umí svižně zobrazovat děsně moc (statisíce) řádků při stejném stylu a interaktivitě zobrazení, jako u normálního módu. Normální mód doporučuju používat, jen pokud vám bude působit problém některá z nevýhod eco-módu (neni jich moc, ale pár se najde :)). Zkuste načíst třeba https://raw.githubusercontent.com/Cauld ... alendar.nc, to je moc hezký (přepněte si ale před tím do eco-módu i 3D náhled, v normální módu to asi váš browser nedá, příp. se to pak skoro nehne). Uchovávat duchy taky z tohoto pohledu neni dobrý nápad.

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

22. 3. 2017, 11:47

Teda moc pěkný. Teď ještě doplnit tu korekci na kolmost os, což už vlastně máš, a nebude to mít chybu.
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

15. 4. 2023, 11:37

Zdar, po šesti letech jsem se dokopal k upgrade public verze 🎉

gcu2023.png

http://thmq.mysteria.cz/gcu

Jsem více méně jediný uživatel, tak na to nebyl až takový tlak, ale pár posledních změn za to možná stojí :) Zejména jsem vylepšil věci kolem mého stylu tvorby plošňáků, nejzásadnější je import Gerber formátu (podmnožina funkcí, využívaných ve výstupu DPS CAD programů Eagle a KiCAD; podpora HPGL je zjevně na ústupu) a lepší nastavitelnost (např. možnost dostat se na čistě pozitivní souřadnice, což byl problém na nějakém Průšovi). Také je tam ofiko možnost výstupu pro V-plotter, které byla doteď v samostatné verzi, vychytal jsem v ní i nějaké mušky. A pár dalších drobnějších vylepšení a oprav. Budu to ještě chvíli vylepšovat a ladit, zejména ten Gerber, ale i další fičurky.

Kód využívá nové funkce JS, takže asi nebude fungovat na hodně starých browserech. Dal jsem si záležet, abych to ještě stále otevřel FirefoxESR 52 z LinuxCNC 2.7 distra, které sám využívám, níže nejdu, ale původní verzi lze stále nalézt na http://thmq.mysteria.cz/gcu2017.

Pěkný víkend, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
R - stick
Site Admin
Příspěvky: 826
Registrován: 9. 6. 2007, 3:45
Bydliště: Vysoké Studnice 70 58821 Velký Beranov
Kontaktovat uživatele:

16. 4. 2023, 10:37

Teď na to čumím, jak bacil do lékárny - přesně toto jsem hodně dlouhou dobu hledal Jediná škoda je, že nejde vkládat, mazat, nebo přepisovat jednotlivé instrukce. nebo to res jde, ale já jsem zatím nepřišel jak na to .....

Super počin
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8871
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

16. 4. 2023, 3:59

R - stick píše: 16. 4. 2023, 10:37 Teď na to čumím, jak bacil do lékárny - přesně toto jsem hodně dlouhou dobu hledal Jediná škoda je, že nejde vkládat, mazat, nebo přepisovat jednotlivé instrukce. nebo to res jde, ale já jsem zatím nepřišel jak na to .....

Super počin
Děkuju za pochvalu! :) Máš pravdu, panel s kódem je určený čistě pro čtení. Jednoduchá editace je možná v dialogu pro vkládání kódu ze schránky. Ten má i funkci pro načtení aktuálně načteného kódu. Takže načteš gcode, otevřeš si tento dialog (jde to i klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+E), v něm zmáčkneš tlačítko "Načíst aktuální kód". To naplní jak editační panel tak i políčko pro jméno souboru. Změny lze potvrdit tlačítkem OK nebo klávesovou zkratkou Ctrl+Enter. Nic moc, ale na jednoduchý kód se to použít dá.

editor0.png
editor1.png
editor2.png
editor3.png

Pěkný editor má týpek tady: https://ncviewer.com, to je velká konkurence :)

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“