Program pro medomet?

ruzne programy,konverze dat, digitalizace, atd...
cirus
Příspěvky: 5
Registrován: 7. 10. 2010, 2:34

10. 10. 2010, 10:48

Prosím o pomoc:
Mám strejdu (55let, je to chuďas a věnuje se včelám). Pořád mne otravuje, že když si prej furt hraju s PC, tak bych mu měl udělat flash do nějakýho microchipu, aby mohl vyměnit mechanický programátor (něco jako z pračky Tatramat) za elektronický. Obvody na tišťáku a periferie si prej umí udělat jak potřebuje. To on fakt opravdu umí! Protože mu nějaký mašiny chodí s mechanickými programy ala Tatramat (on říká anologový programy).
Jenže já to sice tady studuju jek umím a nikam to nevede, jen utrácím prachy za součástky, čas a úsilí na něco co je jistě už vykoumáno!

O co (strejdovi) jde:

Pro vytočení (získání medu od včel) používá tzv. medomet - tj stroj , něco jako programovaná odstředivka. Ta se musí točit sem tam rychle nebo pomalu podle momentálního stavu plástů tak jak si určí sám včelař. A to je :
1) po spuštění jednopólovým vypínačem, rozběhnutí (libvolného= třeba SS sériového, nebo jiného ) motoru směrem A(např. vpravo);
2) možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem v rozsahu třeba 5-100%, nebo 0-100%)
3) možnost nastavit dobu tohoto otáčení vpravo při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem v rozsahu 0-60 minut)
4) vypnout, počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru B
5) zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
6) zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
7) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru A; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
8 ) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru B; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
9) vypnout; počkat cca 5 sec a zapnout motor v opačném směru A; zase možnost plynule nastavit rychlost otáček (potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším); zase možnost nastavit dobu tohoto otáčení v opačném směru při té nastavené rychlosti (plynule potenciometrem - tím samým jako předtím, nebo dalším)
To znamená 5 cyklů se změnou otáček, ale každý cyklus s jinou rychlostí a časem
10) vypnout
-----------------------------------------
Program by měl být napsaný v asm abychom ho mohli pomocí VM 111(k8084) nasypat do nějakého procesoru (prosím doporučte jaký).
Je to vůbec takto možné?
Díky moc
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

10. 10. 2010, 1:21

Pokud nemáš automatické obracení rámků, tak takhle med nevytočíš, aniž bys zdevastoval pláty. Zadání musíš změnit.
Já za mlada u kliky strávil taky nějaký čas.
1. vložíš rámky a pomalu roztáčíš až se tak 2/3 medu odstředí, aniž by se plástve poškodily
2. obrátíš plásty a pokračuješ dle bodu 1 jen výsledná koncová rychlost může být o trochu vyšší
3. obrátíš plásty zase první stranou ven a postupným zvyšováním rychlosti "vytočíš" zbytek medu.
4. obrátíš na stranu 2 a "vytočíš" zbytky medu z této strany.
Vše závisí i na naplnění plástve medem a na nějaké programování bych hodil bobek. Úplně stačí regulace otáček motoru poťákem a hlavně cit pro věc. Změna smyslu otáček podle mne nemá vliv na proces. Vždy jsme točili jedním směrem, ikdyž já jako levák opačně než otec. Reverz nastal jen v případě, že jsme se během procesu vystřídali. Na tom točení klikou bylo kouzelné to, že to šlo při troše cviku odhadnout, jaké točky je možno dát. Na druhé straně byla při větší snůšce ta otravná ruční práce.
Toliko moje vlastní zkušenosti.
Uživatelský avatar
Zx1974
Příspěvky: 78
Registrován: 15. 7. 2008, 7:25

10. 10. 2010, 3:15

Zkus se podívat sem http://jjvcela.sweb.cz/medomet_soubory/medomet.htm tady je to řešený pro zvratný medomet. Jinak jak už psal Josef, pro klasický tangenciální medomet nemá revezace směru otáčení smysl a tím i celá automatika. Ono i to tvoje současný zadání je vcelku divný, protože pokud budu během jednolivých cyklů vytáčení měnit parametry, tak to stejně nic neušetří, to už u medometu stejně musím stát a nemůžu dělat nic jinýho (např odvíčkovávat).
cirus
Příspěvky: 5
Registrován: 7. 10. 2010, 2:34

11. 10. 2010, 5:54

On mi sice říkal jak to pracuje (má pracovat), já si to zapsal a dal sem. Pak mi napsal jak mu pracuje ten analog a jak by to mělo makat tady:
----------------------------------------------------------
Požadavky průběhu programu:
1.START - tlačítkem
2. kontrola průběhu programu LED diode blikání
3. možnost přerušení průběhu programu a jeho pokračování. provedení jedním tlačítkem.
4.STOP ukončení programu tlačítkem
***************************************************************
Představa průběhu programu: " ( znázorněné výstupy př. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7.)
Po startu " sepne " 1. " chod motoru v pravo
" sepne " 3. " periferní časový spínač který po uplynutí,nastaveného času dá povel na vtup
" sepne " 4. " periferní relé potenciometru nastavení otáček motoru pohonu prvního)
povel od časového spínače jako od tlačítka
***************************************************************
Vytvořeni mezičasu : asi30sec. (doběh setrvačností)
*************************************************************** Poznámka
Pokračuje: 2. " chod motoru v levo všechny výstupy do úrovně H , impuls z čas
****************************************************.
spínače ve všech cyklech
****************************************************
3. " čas
4. " nas otáčky pot prvního)
***************************************************************
mezičas 30sec
***************************************************************
Pokračuje 1. v pravo
3. čas
5. relé potenciometru druhého)
***************************************************************
mezičas 30sec
***************************************************************
Pokračuje 2. v levo
3. čas
5. pot druhého)
***************************************************************
mezičas 30 sec
***************************************************************
Pokračuje 1. v pravo
3. čas
6. pot třetího)
***************************************************************
mezičas 30 sec
***************************************************************
Pokračuje 2. v levo
3. čas
6. pot třetího)
***************************************************************
mezičas 30 sec
***************************************************************
Pokračuje 1. v pravo
3. čas
7. pot čtvrtého)
***************************************************************
mezičas
***************************************************************
Pokračuje 2. v levo
3. čas
7. pot čtvrtého)
***************************************************************
KONEC Konec programu
***************************************************************
čtvrtého)
***************************************************************
Naposledy upravil(a) cirus dne 11. 10. 2010, 10:54, celkem upraveno 1 x.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2010, 9:55

Jak to funguje s tou reverzací směru, k čemu je to dobré?

(O včelách nevím nic, ale plástev jsem už jednou viděl :-))
Aleš Procháska
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 10. 2010, 10:29

prochaska píše:Jak to funguje s tou reverzací směru, k čemu je to dobré?

(O včelách nevím nic, ale plástev jsem už jednou viděl :-))
Naprosto k ničemu, na vytočení medu to nemá moc vliv. Co se týče té reverzace, tak je dělána kvůli programátoru z tatramatky, který běží na odstřeďování, nebo spíše kvůli otáčkám na máchání a tam je reverzace otáček kvůli rozložení prádla v bubnu pračky. Zde je ještě využit doběh a rozjezd pro nepatrnou úsporu el. energie a včelí plástve krátkou dobu snesou větší přetížení, v doběhu se již med dostává ven a nerve plástve, protože už není síla která by to udělala. Děda používá stejnosměrný motorek s regulátorem na 12V k plné spokojenosti již deset let, pravda, dvakrát už byl převinut, ale med to vytáčí dobře bez dřiny u kliky a je čas na odvíčkování dalších pět rámečků než se musí otočit ty v medometu.
Miro321
Příspěvky: 25
Registrován: 18. 3. 2008, 7:52
Bydliště: Nitra

11. 10. 2010, 10:59

Princíp zvratného medometu je v tom, že kazeta je otočná. Pri jednom smere sa vytočí jedna strana plástu a pri opačných otáčkach druhá strana plástu. Pri zmene smeru otáčania sa kazeta otočí okolo osi.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8172
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

11. 10. 2010, 11:50

Aha, takže tam zřejmě hraje roli i velikost úhlového zrychlení?
Aleš Procháska
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 10. 2010, 12:28

Miro321 píše:Princíp zvratného medometu je v tom, že kazeta je otočná. Pri jednom smere sa vytočí jedna strana plástu a pri opačných otáčkach druhá strana plástu. Pri zmene smeru otáčania sa kazeta otočí okolo osi.
Pak má reverzace opodstatnění, ale takový medomet jsem osobně neviděl, hlavně ne u soukromého včelaře. Děda má něco kolem 150 včelstev a vystačí si s pětirámečkovým v podstatě ručním, který je jen vytuněn oním stejnosměrným motorkem.
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 10. 2010, 12:49

sidonie píše: Děda má něco kolem 150 včelstev
Tak to smekám, je to alespoň v oblasti, kde mu zaplatí pěstitelé řepky, nebo se spoléhá na květy a spadek? Kdyby na sebe nevydělaly (slabá snůška), to je pak ranec na zazimování. A představa, že to neuhlídá a začne se to rojit skoro najednou je taky úžasná. U toho v sezoně musí být snad každý den.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

11. 10. 2010, 1:20

Řepkový med ti každý omlátí o hlavu, v okolí máme pole, louky, lesy. Lesní je jen jednou za čtyři roky, jinak je to slabota, z louky jede hlavně jetelina a když se zadaří, tak osejí trochu maku, ale to je během chvilky pryč. Řepku naštěstí za poslední roky omezily, je medu sice míň, ale také víc kvalitní a je s tím relativně míň práce. Dotace naprosto žádný, nejhorší je podzim a nákup cukru a léčiv.
cirus
Příspěvky: 5
Registrován: 7. 10. 2010, 2:34

13. 10. 2010, 6:45

Tato debata pořád sklouzává mimo = komentáře o ničem. Na otázky v úvodu ani ťuk. Proto zopakuji:

Je vůbec možné takový program zpracovat? Jak je to těžké a náročné?
Umí to tu někdo?
Poradí někdo kdo to umí, nebo to přímo stvoří? Pokud ano, za jakých podmínek?

Ostatní komentáře nemají v tomto topicu smysl. Pokud se chce někdo bavit o jiných věcech, pojďme někam na chat, nebo jsem na ICQ390229986 a tam můžeme např. probrat kolik metráků medu dá 150 včelstev .
Dík za pochopení.
cirus
Příspěvky: 5
Registrován: 7. 10. 2010, 2:34

15. 10. 2010, 7:40

Předal jsem přihlašovací údaje pro nick cirus strejdovi, bude s vámi komunikovat on sám, já se v tom vůbec nevyznám. Snad to bude umět, má NB teprve krátce.
Tpol
Příspěvky: 39
Registrován: 28. 2. 2007, 9:35
Bydliště: Hlučín

21. 10. 2010, 7:57

Poslední dobou se toho tu moc nedozvíte. Většinou se zde jen žvaní doprázdna.

Problém jde řešit mikrokontroléry. Zkuste vyhledat na síti (Basic Stamp, Arduino, Hobbyrobot aj.

Tpol
Uživatelský avatar
zdviza
Příspěvky: 60
Registrován: 7. 1. 2009, 1:25
Bydliště: Pelhřimov
Kontaktovat uživatele:

22. 10. 2010, 7:38

Jelikož jsem se také pustil do včelaření tak jsem stál před stejným problémem a vyřešil jsem ho přes mikroprocesor, kdy si v první fázi nastavím přes display parametry otáček a času a pak stiskem tlačítka spustím automatickou smyčku s čipu, tzn. nejprve dojde k lehkému roztočení koše s rámky jedním směrem po dobu 20sec. aby se buben vyvážil, pak následuje automatické najetí na nastavení otáčky a ty jsou udržovány po nastavenou dobu, pak přijde brzda pauzička pár vteřin a šup s tím na druhou stranu, zase brzda a je hotovo.
Vše mám realizované na 12V pro možnost převézt v budoucnu medomet na stanoviště.

Pokud budete mít zájem o nějaké podrobnosti tak se ozvěte.

Libor :D
Odpovědět

Zpět na „Ostatní software“