Ako spravne tieniť (odrusit)

mato3
Příspěvky: 149
Registrován: 9. 11. 2010, 11:03

30. 10. 2014, 6:55

Dobry den vsetkým priaznivcom stavby hobby cnc
Mam jednoduchu otazkz v ktorej sa moze skrivat aj urciti kumst
Ako teda spravne tienit (odrusit) jednotlive casti ?
(vreteno, privody ku KM, driver, spolocne pripojennie na spolocnu zem .. atd)
piste poznatky, vijadrenia
a ako sa hovori lepse vidiet ako pocut posielajte schemi, nakresi, fotky
urcite to pomoze vsetkym zaciatocnikom, nadsencom pri praci, ale urcite aj tym co uz nieco postavili a potrebovali by to spravne a co najlepsie pozapajat
A tiez mne
dakujem
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

30. 10. 2014, 7:16

Doporučuji naštudovat třeba tuto knihu.
Má asi 500 stránek a krom teorie popisuje praktické záležitosti včetně osciloskopických měření.
EMC.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
mato3
Příspěvky: 149
Registrován: 9. 11. 2010, 11:03

31. 10. 2014, 2:34

:) radsej by som si precital nejake prakticke skusenosti
namiesto takeho to studovania
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2014, 4:54

mato3 píše::) radsej by som si precital nejake prakticke skusenosti
namiesto takeho to studovania
Tam jsou právě praktické zkušenosti.
Na studování jsou normy a katalogové listy výrobců.
Např. každý výrobce u měniče popisuje co a jak, aby bylo rušení minimální, kabely jsou taky speciální k tomu určené, používají se filtry, tlumivky atd.

A ruku na srdce, kdo z místních konstruktérů použil: (sestupně dle předpokladu)
1. stíněný kabel z měniče k motoru
2. síťový filtr k měniči
3. kovové průchodky pro stíněné kabely
4. správný stíněný kabel (ne jen s běžným opletením)
5. odstup minimálně 5cm silových a datových kabelů se souběhem menším než 50cm
6. ukostření v jednom bodě kabelem min. 6mm2 (ale správné ukostření, ne kvůli bezpečnosti, ale kvůli rušení)
7. vstupní tlumivku

Ani já neprovádím všechny body, protože když stačí nerušit PC tak není důvod se s tím tak hrát.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
gnat
Příspěvky: 1002
Registrován: 24. 2. 2009, 9:14
Bydliště: doma
Kontaktovat uživatele:

31. 10. 2014, 8:17

Chybí ti tam galvanické oddělení. To je bod 0 a pokud ho uděláš správně, tak většinou ty další můžeš vynechat.
SABLE-2015
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

31. 10. 2014, 10:10

galvanické oddělení sice super, ale jak píše "Cjuz" v bodech 1,4 a 6.
Hlavně ten bod 6... Ukostřit všechno stínění v jednom bodu tlustým drátem.

U mně je to tak, že jsem všechny kabely (jak silové tak i datové) omotal měděnou páskou (normálně zvrchu přez vrchní izolaci), do skříní (kovových, PC, řízení stroje....) vyvrtal díru, zašrouboval a proletoval mosazný šroub M4, a všechno dohromady propojil ma zemnící svorku, nemám 6mm2, jen 4mm2, ale i to stačí. Rušení a přeslechy zmizely
Bendzo
Příspěvky: 68
Registrován: 30. 1. 2010, 5:10
Bydliště: Bratislava

1. 11. 2014, 11:32

Na dodatocne odtienenie kablov je dobry aj kovovy navlek:
http://www.gumex.sk/ochranny-navlek-b-cu-156-50799.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2014, 1:44

Hades píše:galvanické oddělení sice super, ale jak píše "Cjuz" v bodech 1,4 a 6.
Hlavně ten bod 6... Ukostřit všechno stínění v jednom bodu tlustým drátem.

U mně je to tak, že jsem všechny kabely (jak silové tak i datové) omotal měděnou páskou (normálně zvrchu přez vrchní izolaci), do skříní (kovových, PC, řízení stroje....) vyvrtal díru, zašrouboval a proletoval mosazný šroub M4, a všechno dohromady propojil ma zemnící svorku, nemám 6mm2, jen 4mm2, ale i to stačí. Rušení a přeslechy zmizely
A zamýšlel ses kde a proč ti tam to rušení vůbec vznikalo, a čemu to vadilo?

Rušení je takový obecný strašák. Není to vidět, tak o to víc se toho bojíme. Přitom zrovna CNC principiálně není žádný významný zdroj rušení, ani na to rušení není nějak zásadně citlivé (většinou nepracujeme s žádnými signály na milivoltových úrovních).
Když se čkověk podívá na nějakou spotřební elektroniku (která se prodává po statisících), tak tam rozhodně není všechno zabaleno to protitankových kovových obalů. Třeba v takové pračce se regulují motory o příkonech stovek wattů (tedy zhruba srovnatelné s malým CNC), používá se fázová regulace triakem ze síťového napětí, tedy teoreticky významný zdroj rušení. Případně tam dneska bývají už frekvenční měniče. Přitom v té pračce bývají nažené dráty od elektroniky někde nahoře k motorům někde dole, po celé délce v souběhu s řídicími signály od čidel, a stínění tam není nikde žádné. Ani galvanické oddělení.

Takže buď se to vše dá řešit hrubou silou a navlíknout na všechno meděné trubky, nebo napřed trochu přemýšlet a navlíknout je jenom tak, kde je to zapotřebí.
Kdybych to přirovnal k mechanice: pokud mám výrobek, který je udělaný z plechu 0.5mm a je trochu málo pevný, tak samozřejmě můžu všechny plechy 0.5 nahradit plechy 10mm. Pak nad tím nemusím přemýšlet, skoro jistě to bude pevné dost, ale bude to stát mraky peněz a bude to těžké jako kráva. Nebo se zamyslím, kde je úzké místo, a z toho silného plechu udělám jenom výztuhu tam, kde je to fakt třeba.

Já netvrdím nestínit a nechránit. Ale tvrdím, že napřed to chce trochu přemýšlet. A hlavně stínit nebo jinak potlačit zdroj rušení, ne až jeho projevy na ovlivněné elektronice.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

1. 11. 2014, 2:16

To: Mex
jasně, nehádám se. Já jen popsal, co jsem udělal, abych se jakýchkoliv problémů s rušením zbavil.

Konec konců, blbou televizní anténu mám pod HAM anténami, a taky se neruší.
Já se mohu vykecávat na pásmech a moje "lepší polovička" kouká na televizi, aniž by mne slyšela, a to mám kabely skoro v souběhu a občas do antény pustím i těch 100W.

ps.
nejhorší jsou trpasíci, ty potvory všude vlezou, strašlivě se množej a ještě je skoro nevidíš, jo a pak laciný CE (China Export) mikrovlnky.
mato3
Příspěvky: 149
Registrován: 9. 11. 2010, 11:03

1. 11. 2014, 3:16

bol tu zmienyny sietovy filter pred frekvencny menic
myslim ze mam doma jeden z mikrovlnky
(plosny spoj, zapojenie s nejakym rezistorom cievkami a kondenzatormi)
mohol by posluzit ?
nevedel by este poslat linku kde by sm na nete zohnal vhodne tienene kably ?
diki
trxtechnologies
Příspěvky: 178
Registrován: 1. 12. 2013, 11:08

1. 11. 2014, 3:21

Ahoj tu máš káblov jednu kopu :D http://www.murat.sk/" onclick="window.open(this.href);return false;
Matúš
Uživatelský avatar
filla
Příspěvky: 3536
Registrován: 1. 12. 2013, 12:55
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2014, 3:38

ja bych to moc neprehanel, ono spatne provedene stineni je nekdy horsi nez zadne a o mnoho hure se hleda kde je problem, prozacatek udelej stinene jen to, co skutecne stineno byt musi, zbytek se da vdycky vymenit, u silovych vedeni se nestini aby se tam nedostalo ruseni, ale aby se nedostalo ven a nerusilo a spatne ukostrene stineni je jeste vetsi antena, nez ty nestineny draty
"do řiti se řítíme, ani o tom nevíme.."
mato3
Příspěvky: 149
Registrován: 9. 11. 2010, 11:03

1. 11. 2014, 3:53

tak co teda v prvom rade tienit ?
zamyslam to poskladat takto:
Do starej bedni od PC ulozit oddelovaciu dosku + driveri
este neviem ci do nej dam aj frekvencny menic alebo nie
z tej bedni pojdu kabli ku krokovym motorom a ku koncovym spinacom proste vsade kde treba
v tej bedni bude este aj spinany napajaci zdroj
este by som mal otazku ako pospajat kostri jednotlivych casti
ci plechovy kryt zdroja spojit s kovovymi chladicmy jednotlivych driverov + spojit to aj s tou plechovou PC bednou a ci to cele spojit aj s minus polom napajacieho zdroja
poradte ako to spravne pospajat
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

1. 11. 2014, 4:09

Filtr k měniči musí být k měniči určený. Dokonce i filtr jiného výrobce není úplně správně.
Kmitočty a jejich harmonické které měnič produkuje má výrobce změřený a filtr je velice cíleně dělán jen na toto rušení.

Kabely které používáme např:
http://www.kabelyvodice.cz/kabely-vodic ... LCYK-J.php
Jenže mě vede kabel k 30kw motoru a hned vedle měřím analog signál s rozlišením 30.000 bodů. Což při 0-10V dělá směšných 0,33mV. Pak jsou zásady velice důležité.

U hoby CNC kde vlastně žádný prvek tak náchylný to není krize.
A jak píše filla radši vůbec, než špatně. (Měli jsme pohon 1,5kw, 150m kabel, a na konci z uklepaného stínění sršeli 2mm jiskry i když bylo na druhém konci správně ukostřené.)
Hlavně nespojovat kostry nějakým slabým drátkem z bodu do bodu.


Jo a že není nic černobílé :D
_MG_7688.jpg
_MG_7687.jpg
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Mex
Příspěvky: 10287
Registrován: 6. 2. 2014, 10:29

1. 11. 2014, 4:22

Kabel mezi měničem a vřetenem si natáhni stíněný.
Měniče už základní filtry mívají. Pokud k němu přidáš dodatečný filtr z mikrovlnky/pračky atd. tak tomu určitě neublížíš.
Pokud máš obavu, že ti něco ruší, tak to zkus najít. Použij třeba obyčejný tranzistorák (rádio).
Pokud máš pocit, že ti do něčeho naopak leze rušení zvenku, tak uměle zhorši podmínky. Např. pokud je podezření, že se do nějakého kabelu něco indukuje, tak z toho kabelu naopak udělaj "anténu" a zkus najít, odkud a co tam leze.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“