Audio zesilovač

Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

8. 4. 2015, 8:16

jenom pánové zapomínáte na to, že za tím "bombastickým výkonem" ve W je ještě napsáno PMPO

V tom případě mám doma stařičkou AIVU, se kterou mohu ozvučit klidně i velký stadion :D

Dlouho jsem tenhle význam PMPO hledal, ale vlastně skutečný význam to není, tedy já nenašel, ale asi neumím používat googla...
údajně to má být součet výkonu všech reproduktorů připojených k zařízení, ale ani potom mi to nevychází, co do součtu :D

Počítejte se mnou... (tohle je udáno v dokumentaci (celkem poctivě,a změřeno))
Bass ==> 2 x 50 W sinus
Střed ==> 2 x 70 W sinus
Výška ==> 2 x 15 W sinus
suma sumárum ==> 270 W sin. na všech reprácích

a ano, skutečně je tam šest koncových stupňů a v tej krabici, co to obaluje je zdroj jak kráva velkej i s pořádnejma kondama, o chladičích nemluvě...

počítejme dál...
hudební výkon se udává (alespoň za mne se udával) jako jeden a půl násobek sinusu
tedy...
Bass ==> 2 x 75 W hud.
Střed ==> 2 x 105 W hud.
Výška ==> 2 x 22,5 W hud.
suma sumárum ==> 405 W hudebního výkonu na všech reprácích

a pojďme ještě dál...
jako další se používal tzv. "špičkový výkon", který se udával jako dvojnásobek sinusu, tedy pokud k tomu byl náležitě tvrdý zdroj...
tady se dostáváme na...
Bass ==> 2 x 100W šp.
Střed ==> 2 x 140 W šp.
Výška ==> 2 x 30 W šp.
tzv. "špičkový výkon" je tedy 540 W

ještě k tej potvoře jdou připojit keramické "reproduktorky", cca 2 x 5 W, které nevlastním, protože jejich cena byla cca jako za celou sestavu :shock:
Ale zahrňme je tam také, abychom se dostali na maximum...

U sinusu by to bylo 280 W, na hudebním 420 W a na špičkovém výkonu 560 W :D

Kurva, a teď mi chlapi povězte, kde je těch "OLEPENÝCH 3250W PMPO" :rofl:
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2015, 8:22

Tem auto zesikum jestli je o tom rec nesmis verit ani to ze to je na 12V

Kdyz si najdes datasheet k tem koncum tak zjistis ze maj treba 15W a ze limitujou treba na 8khz
takze neni ani vykon ani hifi
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Pepa z depa
Příspěvky: 1778
Registrován: 2. 12. 2012, 9:31
Bydliště: Hostěradice (Znojemsko)

8. 4. 2015, 8:22

.. to, jak si překupníci přidávali procenta, tak přidávali i waty :mrgreen:

robokop: no jako něco na dvůr pro "bedny" z DDR zadarmo, ale hezký :D ... jen tak pohodička, děckám k trampošce, nám když posedíme na kus řeči s něčím tekutým, žádná poslechovka :D
Žiju abych tvořil, tvořím abych žil. www.PePeSysel.cz
máša: vřeteno voda 1,5kW, měnič Delta, 2Nm 3f 60V krokáče, Yako drivery, lineáry a kuličkáče Hiwin,
vynikající Gravos GVE-64 na 125kHz, rám 8mm ocel vylita plastbetonem, vše na masivním litinovém stole.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

8. 4. 2015, 8:26

robokop píše:Tem auto zesikum jestli je o tom rec nesmis verit ani to ze to je na 12V

Kdyz si najdes datasheet k tem koncum tak zjistis ze maj treba 15W a ze limitujou treba na 8khz
takze neni ani vykon ani hifi
óóó náš sám veliký, já nehovořím o sračce do auta, ale o docela kvalitní domácí sestavě....
však jsem to z ní také okamžitě oloupal :D
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

8. 4. 2015, 11:14

Ja taky neresim nic konkretniho ani nenarazim na nici konkretni prispevek jen poukazuju na to co jsem potkal
jen proste je zajimave porovnat udaj na te bedynce s fakty z datasheetu od soucastek zevnitr
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Uživatelský avatar
Kilovolt
Sponzor fora
Příspěvky: 829
Registrován: 21. 10. 2009, 9:59
Bydliště: Podřipák jak vyšitej!

8. 4. 2015, 12:21

PMPO má znamenat Peak Music Power Output nebo Peak Momentary Music Output (dle libosti) a je to jen marketingový tah - někde jsem četl, že to je výkon za ideálních podmínek na hranici destrukce po velmi krátkou dobu (řády ms) - prostě tahák za fusekli pro naivní lidi :lol: . S výkonem je to podle napětí a tvrdosti zdroje toho daného zesilovače a testone má pravdu že komoušský repra byly poctivější - takový ty plastrepra z drátovýho rozhlasu (bejvalo to v každý škole i fabrice) byly 5 nebo 10W a v pohodě vydržely 2x tolik (osobně vyzkoušeno). Co se týká tda2005, tak z těch jsem stavěl zesík 2x15W (asi :lol: -pro šťouraly:šlo o můstkové zapojení a napájení kolem 18V) - žádný hifi to není ale na dvorek super :D

PS: bedny 4ohm taky domorobo -ARN226+ARV104
Elektrika je potvora-nejni vidět a kope jak divoká mula.
"Učíme se po celý život. Až na školní léta" - Gabriel Laub
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

10. 4. 2015, 10:48

Ono chlapci je to s těma reprákama trochu složitější, není to jen o příkonu, ale taky o citlivosti. Pokud má repro citlivost např. 86 dB a druhý 96 dB tak ten první potřebuje 10x větší příkon na dosažení stejného akustického tlaku. Staré údaje z Tesly (pak TVM) udávaly standrdní příkon takový, aby reprák tento příkon snesl nepřetržitě po dobu 100 hodin. Druhý, vyšší údaj dával špičkový příkon tzv. přirozeného signálu, který repro vydrží. Teď už nevím (a nechce se mi to hledat) po jakou dobu a jak se ty špice mohly vyskytovat.
Jak psal testone o tom ARNku, ono je to obecně asi tak, že než repro vzplane, je už dávno po něm. Nejdříve dojde k mezizávitovému zkratu v cívce vlivem tepla, sníží se impedance a pak to teprve začne pořádne žhavit až viditelné destrukci, kteroužto je možno zpozorovat málokdy. Zpravidla jen nastane ten samý případ, jako když se dloubáte hřebíkem v uchu - najedenkrát ticho. Kvalitu v autě nedá nic, ani pořádné káble. Kvalitu je těžké dosáhnout i v běžně obývané místnosti bez akustických úprav. Kvalitní HW je samo podmínkou. Která ženská by dovolila v obýváku nař. basové pasti a podobné vychytávky?
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

11. 4. 2015, 4:23

:lol: Josef...
jen ta moja lepší polovička, ale stejně, nemám to dovychytané, sem tam to zaduní hodně moc, až uši bolej...
akorát si to pouštím, když není doma, jinak mám slíbeno, že mne podřízne va spánku :rofl:

jinak dávám za pravdu, nikdy jsem neviděl, že by reprák vzplanul plamenem, to dřív přestal hrát, že se urvaly dráty u kmitačky.

a s tím hřebikem...
taky ti nefunguje pravej sloup? :D
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

11. 4. 2015, 6:48

Hades píše: akorát si to pouštím, když není doma, jinak mám slíbeno, že mne podřízne va spánku :rofl:
Mně připadá , že to máme na stejno, jako by jsme měli stejnou, nebo žeby sestry? Asi ne, protože všechny jsou stejné. Jen někdy mi přijde, že ta moje je někdy horší.... :lol:
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

11. 4. 2015, 8:19

Josef píše:
Hades píše: akorát si to pouštím, když není doma, jinak mám slíbeno, že mne podřízne va spánku :rofl:
Mně připadá , že to máme na stejno, jako by jsme měli stejnou, nebo žeby sestry? Asi ne, protože všechny jsou stejné. Jen někdy mi přijde, že ta moje je někdy horší.... :lol:
všechny jsou z jednoho Adamova žebra, ale ber to z té druhé, lepší strany, co bychom si bez nich počali ... :D
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

12. 4. 2015, 12:10

Hades píše: všechny jsou z jednoho Adamova žebra, ale ber to z té druhé, lepší strany, co bychom si bez nich počali ... :D
Museli bychom si ochočit něco jiného.....
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“