Indukční snímače

Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 1. 2014, 9:25

Zdravím
Mám dva indukční spínače PNP spínací 10-30V, chtěl bych poradit z jejich zapojením a vlastně zdali jde některý znich použít jako čidlo sondy pro nulování Ztka.
Přikládám Datacheety, v je tam nakreslem nějaký odpor ale nevím jaký bo jsem vtomto oboru mimo. Napájet budu 12V.
U toho většího vedou ven 4 dráty stoho jeden je bílý a je jako by přilepený k bužírce, nevím kčemu by mohl sloužit, jestli jako nějaká druhá zem nebo co já vím. Jinak jsou tam u obou Hnědý černý modrý.
Potřebovl bych blbvzdorný návod na zapojení. v budoucnu bych měl možnost jich mít o pár kousku víc tak bych je použil jako ref.snímače, tak jestli je mohu taky použít.
Děkuji všem za rady a Prun s vámi. :twisted:
Přílohy
BCS_M12T4D2-PSM80G-S04G.pdf
(98.33 KiB) Staženo 1530 x
BESM08EF_PSC20B_BP02_003_en_a4.pdf
(126.87 KiB) Staženo 801 x
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

11. 1. 2014, 10:08

Vystupem cidla je PNP tranzistor pripojeny proti plusu. Kvuli tomu je tam ten odpor proti zemi - pokud by byl vystup nepripojeny, tak na vystupu bude kvuli parazitnim proudum napajeci napeti v sepnutem i rozepnutem stavu.
Zalezi na tom, k cemu to chces pripojit.
Pokud mas desku s optclenem na vstupu, tak staci zapojit vstup desky (led optoclenu) mezi vystup cidla a zem a v dokumentaci overit, ze vstup ma jiz integrovany seriovy odpor pro 12V. Odpor proti zemi neni treba.
Pokud mas vstup, ktery zvladne 12V, tak tam na nej propojit vystup cidla a pridat odpor tak, jak je nakresleno. Odpor kolem 1k by pro zacatek mel stacit, ale moc na nem nezalezi|(400-4000 ohmu urcite nic nezkazis). (Minimalni odpor je 60 ohm - omezeni 200mA, ale na nem by bylo 2.4W. Maximalni odpor bude omezeny typem vstupu tak, aby na vstupu bylo dostatecne male napeti.)
Pokud vstup zvladne 5V, tak to bude trosku slozitejsi, ale take to jde (to by chtelo znat konkretni desku)
Ten bily drat bude stineni, pripojit na zem.
Ostatni draty budou doufam takto:
Hnedy - BrowN
Cerny - BlacK
Modry - BlUe
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 1. 2014, 10:19

diky za odpoved, moc sice stuho chytry nejsem, prikladam pdf desky.
V9m ze jsem otravny ale neslo bz to nakreslit, sondu mam nastavenou na pin13 a je tam 5V. Pouzivam EMC, ale to asi neni podstatne.
Jeste jednou diky.

Jeste dodam, ze to chci na najeti frezy pro nulovani Z.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 1. 2014, 10:41

podstatne to je, je duležité jakou ma čidlo a deska logiku. třeba na desky od gravosu je potřeba NPN. PNP nefungují.

představ si ten snimač jako jednoduchy vypinač, ono to vlastně ani nic jineho není.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 1. 2014, 11:01

prave pouyivam ted jako cidlo obzc kousek plechu a ktery drzi svorka a druha svorka drzi frezu, po najeti se sepne okruh a mam nulu, tedy rozepnuty spinac, po sepnuti se freza vznuluje, nebo zastavi a vynuluji ji ja. takto chci pouzit ten snimac, jako pevny bod, at nemusim tahat kable a pripojovat je na frezu a nastavovat plech nekde, potom odecitat silu atd. <freza najede k cidlu, to se sepne a hotovo, deska ma logiku i opacnou, tedy jde pouzit i rozpinaci. Ja mam nastaveno na spinaci.
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 1. 2014, 11:57

to jsem nemyslel
ony jsou indukční snimač PNP spinací i rozpinací a pak NPN taky spinací a rozpínací. ta logika neni vtom jaký je tam kontakt ale vtom jestli je to PNP nebo NPN
jeden spína proti kostře a jeden proti +, myslím že to je tak nějak.

čidlo určitě použit jde.
skus tam to čidlo připojit a uvidíš jestli bude spinat nebo ne.. pokud ne tak potřebuješ NPN
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 1. 2014, 12:16

Tak ja to teda vzskousim, ale stale nevim jak, mam dva kontaktz a tri kable, coy mi vychazi jeden navic.
Hnedy - BrowN
Cerny - BlacK
Modry - BlUe

a prave tohle je to oco mi jde, jak to zapojit, jestli nektery jde na zdroj, nebo jdou dva spolu ci jak to vlastne je. Proto jsem psal o blbuvzdorny navod.
Diky za pochopeni a omlouvam se za svou neznalost.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

11. 1. 2014, 12:35

si to vyzkoušej s měřákem.. hnědej a modrej je většinou napájení a měř napětí mezi černým a jedním z nich a uvidíš co to dělá nebo nedělá.. budeš tam mít buď nulu nebo lehce snížené napájecí napětí při signalizaci nebo bez..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

11. 1. 2014, 12:55

diť to maš vtom datasetu.
- pol na modrej
+pol na hnedej
a černej je ten spinaci.
je to PNP logika takže to spína proti kostře.
spinaci kontakt.

takže ty dva draty jsou napajení a ten prostřední černej je ten spinací. mělo by stoho lezt těch +12 V nebo kolik tam pouštíš.

ta značka toho odporu je vlastně ten spotřebič.. rele nebo něco ....
nevim jak lip ti to vysvětlit.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

11. 1. 2014, 1:22

Díky moc. Ted už to chápu. Zítra odskousim.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

14. 1. 2014, 11:39

Tak to teda funguje a díky za rady.
Jen ještě jeden dotázek, je lepší dát relé nebo optočlen, jde mi o rychlost sepnutí, pochopitelně nebazíruji na tísicině a snímač stejně spíná již cca 8mm nad, to ještě doměřím. Jen je to vlastně taková otázka zdali to nebude přes relé pomalé. Když se vyjádřím jako laik, tak než to udělá to svoje cvak cvak, jestli není lepší optočlen, nějaký.
Díky všem
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2014, 12:34

urcite optoclen
rele muze spinat ruzne, je to mechanika
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
ledvinap
Příspěvky: 793
Registrován: 8. 11. 2009, 4:40
Bydliště: Plzen

14. 1. 2014, 12:53

Rychlejsi bude urcite optoclen a zapojeni bude trivialni . K diode optoclenu jen pripojit seriovy odpor cca 500ohm a pripojit na vystup snimace (mezi cerny a modry). Tranzistor pripojit primo na vstupni svorky desky (emitor na zem).
Zpozdeni zpusobene rychlosti spinani by mela byt zanedbatelna (urcite bude vyssi nez 700Hz co zvladne sonda). U rele by mohly zpusobovat problem zakmity a bude o neco pomalejsi.
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

14. 1. 2014, 6:57

Díky za návod, to dám.
ale narazil jsem na jiný problém, každá fréza ma jiný průměr a když jsem zkoušel spínat např 8mm stopkou a 0.8mm stopkou tak se lišila vzdálenost sepnutí od sondy, což by pro mne bylo nepoužitelné. Je to možné nebo to bzlo tím že jsem ji držel jen tak v ruce, musí být sonda nějak zastíněná, vnějakém pouzdře ze spešl materialu. Myslím že v kovu by asi být neměla.

Díky za rady.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22406
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

14. 1. 2014, 7:00

tak takhle to nikdy nebude fungovat
je to citlive na slitinu a na mnozstvi materialu tedy rumer a pocet britu atd...
musis tam udelat nejaky hribek na ktery budes najizdet a ten svoji spodni hranou bude najizdet pred ten indukcak
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“