Oddelovacia doska LPT

Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2008, 3:36

Zdravim,
nenavrhoval niekto dosku pre galvanicke oddelenie LPT portu. Viem, ze ich je po nete kopec, len som akosi este nenasiel to co som hladal. Chcem to na 3osi, mach3, emc2 kompatibilne, s jednym relatkom na vreteno, koncovymi spinacmi, EStopom....
Neni to problem skreslit, ale ak to uz niekto ma hotove, skoda vymyslat uz vymyslene. :roll: Mal som predstavu nieco s 6N137-8, ked sa im nesetri na krmeni, tak maju oneskorenie 1us a menej. Teda 6N137-8 pouzit na step a dir, na vreteno a koncaky staci nejaka PC817 alebo nieco podobne lacne.

Celkom sikovna doska je na http://pminmo.com/4axisopto/4axisDIYopto.htm

Inak ake mate s nimi skusenosti? Pouzivate ich? Teda ku driverom co nemaju oddelenie rovno v sebe.
Naposledy upravil(a) modemo dne 23. 5. 2008, 4:13, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2008, 3:53

http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=192 ... c&start=15

26LS31 / 32 - bomba svab na tyto veci , obvzlast pokud mas na vstupech dríveru optocleny co maji buzeni +/- 5V . Z lpt totiz leze +5V a zem a to jeste spolecna.

tyto obvody se pouzivaji na linku RS422. Casto byvaji ´pouzity jako vystup IRC a vstup na driveru pro odmerovani.

RADEK
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

23. 5. 2008, 4:09

Radek-B píše:http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?t=192 ... c&start=15

26LS31 / 32 - bomba svab na tyto veci , obvzlast pokud mas na vstupech dríveru optocleny co maji buzeni +/- 5V . Z lpt totiz leze +5V a zem a to jeste spolecna.

tyto obvody se pouzivaji na linku RS422. Casto byvaji ´pouzity jako vystup IRC a vstup na driveru pro odmerovani.

RADEK
Pekny svabik, uznavam. Ale nerobi galvanicke oddelenie, on len urobi z obycajneho vstupu diferencialny vystup- ten je vyborny na zbavenie sa rusenia na dlhom vedeni.
Ja planujem mat PC hned vedla budica, skor by som to galvanciky oddelil. Predstavujem si to tak, ze z USB cucnem 5V, z toho budem napajat tie optocleny, krmene napr cez 74HC245, aby som do nich mohol davat 10-20mA aj ak by to bol prudovo "slaby" LPT port.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2008, 1:13

To tu nikto galvanicky neoddeluje??? :shock:
Hmm ja som cakal kopec reakcii a nic. Ved urcite vela ludi ma doma robeny driver.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

24. 5. 2008, 9:12

Modemo ale ttl obvody (HC245) dokazu krmit len 8mA a nulovat prudom 16mA, neviem ake parametre maju tie diody v optoclenoch. Jedine co mam zatial odskusane je normalne infra dioda a infra trandak v buzirke, diody su vecsina rychle jak svina a tranzistory tam treba vyberat, radovo mikrosekundy. Ja ani neviem typ, kupujem ich u kamosa v obchode. 5mm su rychlejsie ale maju napd cocky.Trojky su ok, pouzivam to vsak len v casoch do 10mikrosekund na rozne zavory, a driver jak som skusal, tak to zere mikrosekundove pulzy od machu.
Dodatok: ved skus kupit 2 kusky 6N137 na skusku na jednu os, co to robi, jeden stoji cca 20Sk.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

24. 5. 2008, 9:31

J0hny píše:Modemo ale ttl obvody (HC245) dokazu krmit len 8mA a nulovat prudom 16mA, neviem ake parametre maju tie diody v optoclenoch. Jedine co mam zatial odskusane je normalne infra dioda a infra trandak v buzirke, diody su vecsina rychle jak svina a tranzistory tam treba vyberat, radovo mikrosekundy. Ja ani neviem typ, kupujem ich u kamosa v obchode. 5mm su rychlejsie ale maju napd cocky.Trojky su ok, pouzivam to vsak len v casoch do 10mikrosekund na rozne zavory, a driver jak som skusal, tak to zere mikrosekundove pulzy od machu.
Dodatok: ved skus kupit 2 kusky 6N137 na skusku na jednu os, co to robi, jeden stoji cca 20Sk.
Hmmm, ja mam otvoreny datasheet k 74HCT245 a tu je napisane DC Output Current, +/- 35 mA. Neviem odkial mas take hodnoty, ved toto je CMOS obvod, ten ti dovoli cucnut :D
A infra dioda a tranzistor, tak to ma este nenapadlo takto si komplikovat zivot. Ved ta 6N137 stoji v GM 13KC, potrebujem ich tam 6ks, takze neni co riesit. Na zvysok stacia pomale opto, co sa valaju vsade. A mozno by som pouzil ekvivalenty HCPL opto, co mam kdesi na nejakej doske.
Inak 6N137 je 10Mb/s opto, takze pri budeni >10mA urcite bude stihat 5us impulzy prenasat.
J0hny
Příspěvky: 506
Registrován: 10. 5. 2008, 1:31

24. 5. 2008, 11:45

modemo píše: ... z toho budem napajat tie optocleny, krmene napr cez 74HC245...
Sam si pisal ze HC, a HCT je rozdiel. Inac je to z katalogu tesla, neni sa comu divit, fairchild ma ozaj mosfetovy mostik na vystupe a vysoky spinaci prud :shock: Aj tak sa mi to nezda :shock:
No a nezabudni co plati pre mosfety pri vyssych freq. ked sa poriadne nestihnu otvorit a uz sa zatvaraju. SOS katalog tiez uvadza bludy :shock:
Asi si kupim nejaky 8GB katalog na DVD aspon za 5tisic.
Aj tak by som pouzil fairchild VHC/VHCT radu :P maju dvojnasobne hodnoty, alebo aspon zarucene idu kolko pisu iny vyrobcovia. Su to dela.
Pametam si ze HCPLka stali okolo 175SK a 6Nka polovicu :roll: Mozno ani neviem a nechavam sa oj***vat dodnes roznymi dodavatelmi.
Nevzdelany samouk, zo vsetkeho trosku, ziadne konkretne zameranie :)
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2008, 8:57

Tak ja som z toho teda kon. Aky je rozdiel medzi output diode current a output source or sink current ?
napr http://www.nxp.com/acrobat_download/dat ... T245_3.pdf
Ja som totiz doposial zil v tom, ze rozdiel medzi HC a HCT je len v rychlosti :?
No HCPLka su dost masne, pokial ich nevyletovavas z dosiek :lol:
Vravim 137ka stoji 13KC , 138ka tusim 22KC. Obe su na ww.gme.cz
Inak som rozmyslal, ci by namiesto 245ky nebol vhodne nieco so schmittom na vstupe, aby sa to bolo trosku odolnejsie. Bud 74HCT14- 6x invertor alebo nieco ako 245 len so schmittom na vstupe.
Naposledy upravil(a) modemo dne 25. 5. 2008, 10:16, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Radek-B
Příspěvky: 2144
Registrován: 13. 9. 2006, 11:09
Bydliště: V:Karlovice
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2008, 9:51

Vy si tak zbytecne komplikujete zivot az se to cist neda :D

RADEK

8) stokrat nic umorilo osla 8)
modernizace/repase CNC strojů a zařízení
automatizace/konstrukce
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

25. 5. 2008, 10:16

Radek-B píše:Vy si tak zbytecne komplikujete zivot az se to cist neda :D

RADEK

8) stokrat nic umorilo osla 8)
Preco myslis? Akoze je zbytocne to galvanicky oddelenie?
Alebo tymi elektrikarskymi recami a mudrovaniami? :lol: Ale ked to patri k zivotu elektrotechnika :D
Kdesi som pocul taky citat, uz ale neviem presene ako znel, ale bolo to na sposob: Aj male detaily sposobuju velke rozdiely. :wink:
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

1. 6. 2008, 9:28

Zdravim.
Chcel by som podakovat PBr za zaslenie navrhu jeho dosky a c.honzovi za jeho schemy. Ale ako som ocakaval, asi som puntickar a nic mi neni dobre, co si nespravim sam :D Takze som sa do toho obul a vypadlo z toho toto.

UPLNE galvanicke oddelenie, pre 4 osi, mill rele, enable driverov/ druhe rele, galv. oddelene vstupy (na stiahnutie k 0), "normovane" konektory pre drivery, napajanie driverov po kabli
Napajanie PC casti cez USB, pripadne ext. zdroj DC 5V. Napajanie CNC casti AC/DC (po filtracii- 15V<U<35V).
Inak je to cele koncipovane na sposob osad si, co potrebujes. :wink:

Chcel by som poprosit o konstruktivnu kritiku a dobre napady, co by dalo vylepsit/upravit.

EDIT: obrazky zmazane, existuje novsia verzia
Naposledy upravil(a) modemo dne 4. 6. 2008, 2:07, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

2. 6. 2008, 7:54

Možná bych posunul integrované obvody malinko od sebe aby se "napohodu" vešly.
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2008, 10:14

CZ_Pascal píše:Možná bych posunul integrované obvody malinko od sebe aby se "napohodu" vešly.
Dakujem za reakciu. Vyrobcovia na to myslia. Skusal som to v reale a je tam medzera asi 0,5-1mm.

all:
Chyba vam tam nejaka funkcia/vlastnost ?
Cisto teoreticky tie vstupy nemuseli byt oddelene, ale ked uz, tak poriadne :)

- pridam tam vystup 12V pre nejaky vetracik, co sa da do skrine, pripadne na drivere.
Uživatelský avatar
tomashal
Příspěvky: 288
Registrován: 15. 7. 2006, 10:19
Bydliště: Kudlovice
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2008, 6:43

Když puntíčkář, tak bych zablokoval všechny 6N137 a pokud možno na přívodu. Jak už psal CZ_Pascal dal bych pouzdra součástek dál od sebe i pojistku od USB konektoru. Ne každý výrobce má pouzdra stejná a u toho USB konektrou by se mohla kovová část skoro dotýkat pojistky. Koncákové optočleny bych napájel jiným zdrojem nebo bych použil těch 12V.
A otázkou je co se stane při chybějícím Vcc, tedy pokud nezapojíte USB. Nejsem si jistý jestli by to každý LPT port ustál.

Tomáš
Uživatelský avatar
modemo
Příspěvky: 175
Registrován: 2. 2. 2008, 7:55
Bydliště: Brno, Povazska Bystrica
Kontaktovat uživatele:

2. 6. 2008, 7:37

Když puntíčkář, tak bych zablokoval všechny 6N137 a pokud možno na přívodu.
Je tam tesne vedla nich blokovacka 100n, v pripade nudze by slo zospodu tam svihnut SMDcko. Ale myslim si, ze takto by to malo byt dostatocne.
Jak už psal CZ_Pascal dal bych pouzdra součástek dál od sebe i pojistku od USB konektoru. Ne každý výrobce má pouzdra stejná a u toho USB konektrou by se mohla kovová část skoro dotýkat pojistky.
To je pravda ze starsie puzdra by mohli byt vacsie, ale zasa bruska existuje :D Tu poistku pri USB som posunul.
Koncákové optočleny bych napájel jiným zdrojem nebo bych použil těch 12V.
Vyborny napad, 12V je pre koncaky vhodnejsie.
A otázkou je co se stane při chybějícím Vcc, tedy pokud nezapojíte USB. Nejsem si jistý jestli by to každý LPT port ustál.
Musi tam byt napajanie. Tie optocleny aby mali male oneskorenie, tak si pytaju minimalne 10mA, lepsie 15-20mA. A bolo tu spominane, ze casto su na novsich strojoch LPTcka dost prudovo slabe. Preto taketo riesenie.

Laco
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“