Náhrada výměnných kol posuvu za krokový motor s elektronikou

Odpovědět
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

7. 1. 2016, 12:48

Vidim ze na to kazdy kasle, tak si mente svoje ozubene kolesa. Zacal som na tom makat encoder mam 2000imp mal by stacit, treba vyrobit plech upevnit ho a spojit remienkom s vretenom. uvidime ako sa to bude chovat. Skrutka posuvu mi ide troska z tuha a motor straca kroky (ale mozno su kratke impulzi step), tak ze to bude chciet sprevodovat. Zatial len testujem. Plan je strcit motor namiesto prevodovky a vyrobit na prevodovku vecsi kryt,ale to len v pripade ze sa to osvedci. Snad zajtra to uz bude fungovat aj s encoderom.
Obrázek
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

8. 1. 2016, 3:57

Tak uz to beha. poznatky 30V pre nema23 bude asi malo, na skrutke s 3mm stupanim mi to pri vecsej spone (Z 12mm na 11mm) vynechava kroky. pouzit danu pruznu spojku nebol dobry napad uz som ju troska spevnil aby nepruzila tolko.
Zatial som z toho velmi nadseny. Zacnem odladovat soft, a dufam ze sa coskoro dostanem k rezaniu zavitov a kalibracii aby zavit mali dobre stupanie.

Tak potrebujem poradit, momentalne pouzivam polkrokovanie, ak pouzijem jemnejsi krok klesne mi aj krutak ? alebo si pomozem tym ze zvysim napetie na motore momentalne 30V. Potrebujem z toho dostat vecsi vykon aby mi nevypadavali kroky pri zabere. (teoreticky viem pouzit prevod 2:1 a ziskat na sile.)

http://youtu.be/mkLMhSrdFKI" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

8. 1. 2016, 5:25

atlan píše:Tak potrebujem poradit, momentalne pouzivam polkrokovanie, ak pouzijem jemnejsi krok klesne mi aj krutak ? alebo si pomozem tym ze zvysim napetie na motore momentalne 30V. Potrebujem z toho dostat vecsi vykon aby mi nevypadavali kroky pri zabere. (teoreticky viem pouzit prevod 2:1 a ziskat na sile.)
Co jsem tak čuměl na to video tak problém není v napětí, ale v proudu.
Jedeš relativně pomalu takže tě nelimituje napětí (ekvivalent rychosti) ale proud (ekvivalent momentu).
Pokud udržíš na motoru ruku dýl jak 5 sekund tak klidně přidej proud.

Pokud přidání proudu není možné, tak zvaž zpřevodování pro získání většího momentu.

Další otázka je co si slibuješ od mikrokrokování.
Vzhledem k tomu že používáš půlkrok, tak ti mikrokrokování nijak moment dále nesníží.
(při půlkroku jede motor při polovině kroků pouze na jednu cívku - tedy nejslabší moment při daném proudu) Zvýšení mikrokrokování ti pouze zjemní chod pokud pozoruješ vibrace v pomalých otáčkách.

Video má jaksi malou vypovídající hodnotu, protože místo toho abychom mohli poslouchat co motor dělá tak je na pozadí akorát nějaký kravál :cry:

Dej sem prosím zdrojáky které používáš. (co jsem tak pochopil tak ne všechny verze na netu jsou funkční a Ruštinou jaksi nevládnu abych z nějakých diskuzí pochopil co, kde jak proč...)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

8. 1. 2016, 10:09

Prave ze motor sa mi vobec nehreje :( , zdrojaky mam vlastne, od rusa mam skopirovane len polia pre hodnoty a napisy.
Budic motora mam nejaky ekvivalent navyse je len na 40V a 5A ci ako. Problem je ten ze mi pruzila spojka, tym padom motor urobi par krokov hriadel sa nepretoci a motor cukne kedze je zase na zaciatku kroku ktory hriadel neopustil.

Budem nad tym badat, prud mam na maxime. Podla mna je problem v spojke, tak zatial vyrobim novu.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 1. 2016, 8:56

atlan píše:Prave ze motor sa mi vobec nehreje :(
V tom případě máš špatně nadimenzovaný driver, který nedokáže dodat dostatečný proud tak aby motor měl aspoň jmenovitý moment.
(a nebo ten driver ani nedá těch 5A které "papírově" slibuje)
atlan píše: motor urobi par krokov hriadel sa nepretoci a motor cukne kedze je zase na zaciatku kroku
Motor cukne protože nemá dostatečný moment/proud. Poloha nového kroku je mnohem blíže než původní "elektricky ekvivalentní" poloha, takže se motor snaží jít na novou polohu bez ohledu na to že hřídel stojí na místě vlivem pružnosti spojky. Pokud by ta spojka pružná nebyla tak motor neudělá krok žádný prtože nemá sílu.

(mimojiné to taky znamená že ta spojka je taky poddimenzovaná) Chtěo by to tedy spíše tento typ: http://cncshop.cz/lk25c-pruzna-spojka-6nm-oldham-sverna" onclick="window.open(this.href);return false;

Ten modrý plast je docela tuhý/tvrdý, takže rozhodně nepropruží více jak čtvrt kroku (spíš ještě o dost míň).
Spojka pouze kompenzuje vyosení, radiální vůli, ale v krutu je hodně "pevná".
atlan píše:zdrojaky mam vlastne, od rusa mam skopirovane len polia pre hodnoty a napisy
...možná by jako inspirace o ně pár lidí tady stálo (včetně mě), ale samozřejmě je to tvá práce/know-how, nikdo se nemůže zlobit pokud si je rozhodneš nechat pro sebe.
(časem chci tátovi postavit taky elektro řízení misto těch hrozných hlučných kol se špatnou tabulkou jejich převodů - uvažuju spíše o nějakém ARM Cortex-M3 od Atmelu )
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 1. 2016, 9:18

Zavesim ale zatial je to vo verzii skusania ked to bide tak to bude. Navyse je yo v Cku tak ze niekto by to musel prekopat na Arduino. O tej spojke viem ale nemam taku, objednam uvidim.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 1. 2016, 9:23

jak jsem tak koukal tak ten motor bude točit pár otáček, takže bych dal převod přez ozubený řemen tak 1:5 ,
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 1. 2016, 9:56

To je sice pekne, lenze na ten motor treba aj impulzi, co je troska problem. Hlavne moj driver to nezvladne.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 1. 2016, 11:45

akoliktedy potřebuješ maximum otáčekna šroubu , myslím při maximální použitelný rychlosti vřetene a nejjemnějším možném závitu ?
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 1. 2016, 12:26

atlan píše: Navyse je yo v Cku tak ze niekto by to musel prekopat na Arduino.
No tím líp že je to v C-čku. :!:
Arduino je dobrý tak na blikání ledkou. Nevím proč by se měla kurvit aplikace přepisováním na nějaký výukový pseudo-jazyk pro děcka :roll:
Na pořádné aplikace je ideální kombinace C + Assembler na časově kritická místa (a na donucení k funkčnosti tam kde C-čko svou abstraktností nedokáže občas věrohodně popsat požadovanou funkcionalitu a optimalizace kódu pozmnění smysl, což je naštěstí zřídka kdy)

... času dost. Jak to bude chodit k tvé spokojenosti tak se budem tešit na zdrojáky (pokud si to nerozmyslíš - i to se stává)

první řadě musíš ale pořešit ten driver a spojku - tohle žádná SW vychytávka nespraví
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 1. 2016, 5:39

packa píše:akoliktedy potřebuješ maximum otáčekna šroubu , myslím při maximální použitelný rychlosti vřetene a nejjemnějším možném závitu ?
Problem nieje v otackach krokoveho motora ale v case na jeho obsluhu. Si zober ze na vretene je enkoder s 2000imp cele sa to toci 300ot, a medzi impulzami musis obsluzit krokovy motor ktory potrebuje impul o dlzke 10us (to v pripade ze mas cele kroky a nie polkrok alebo este menej na drivery.) a davat casove slucky do prerusenia nieje dobry napad.

Nic kuchnem ten driver je tam integrac od toshiby nejaky novy, pozriem na aky prud to je urcene. A co sa stym da robit. Spojku asi urobim zo silonu na skusku.
Naposledy upravil(a) atlan dne 9. 1. 2016, 5:46, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

9. 1. 2016, 5:45

v tom případě mi připadá noprosto zbytečné aby tam byl enkoder s 2000
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 1. 2016, 5:53

Mne nie, pri enkoderi s 2000imp potrebujes pri rezani zavitu s 3mm stupanim, otocit krokacom po 2 imp z encodera. Proste velmi kam uhnut nieje. Este uvazujem o zmene softveru a dostat rozlisenie 4000imp za otacku co bude lepsie.
Uživatelský avatar
CZ_Pascal
Příspěvky: 870
Registrován: 14. 1. 2008, 8:24
Bydliště: Brno

9. 1. 2016, 7:08

atlan píše:Problem nieje v otackach krokoveho motora ale v case na jeho obsluhu. Si zober ze na vretene je enkoder s 2000imp cele sa to toci 300ot, a medzi impulzami musis obsluzit krokovy motor ktory potrebuje impul o dlzke 10us (to v pripade ze mas cele kroky a nie polkrok alebo este menej na drivery.)
Na jakym hardware to provozuješ ? (Typ / frekvence procesoru) :?:
atlan píše:a davat casove slucky do prerusenia nieje dobry napad
Pokud to běhá na nějakém Atmelu tak by neměl být problém využít TimerCounter.
Pří "nahození" STEP pinu nastavit Timer na požadovaný čas (10us) a "povolit" jeho přerušení.
Při přerušení od časovače "shodit" STEP pin a "zakázat" jeho přerušení.
(rutiny přerušení ideálně napsat v assembleru včetně ošetření stavového registru atd.. C-čko kolem nabalí občas více než je třeba)
atlan
Příspěvky: 3345
Registrován: 7. 2. 2011, 9:12

9. 1. 2016, 10:26

Tak na atmega328 krory je na arduine, skor, by som vyuzil i2c alebo uart netradicne na generovanie step impulzov.
Zatial to netreba.
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“