ST Labs ExpressCard 1port Parallel (C-370)

Odpovědět
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

6. 9. 2010, 6:23

Zdravim,

chcel by som sa spytat, ci toto uz niekto skusal, ci je to nahrada PC LPT portu pre notebooky, kompatibilna s CNC SW

http://www.agem.sk/?cmd=tovar_detail&product=10581300

dakujem
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

6. 9. 2010, 7:52

Ahoj,

myslím, že už to tu bylo někde rozebíráno... Takže ještě jednou :wink:
Nejprve přijde upozornění, že řešení paralelního portu přes PCMCIA(CardBUS) nebo ExpressCard není obecně vhodná volba pro řízení CNC.

Nyní k tématu:

Problém je v tom, jak v které kartě je ten paralelní port vlastně integrován. Běžně jsou k dispozici dvě řešení:

1) USB hub - paralel převodník: kde na kartě je přítomen čip s řadičem USB, který je připojen na sběrnici PCI(PCIE) v notebooku a vlastní "paralení port" je řešen pouhou emulací čipu paralelního portu, který je jinak integrován na motherboardech nebo ve speciálních kartách.
-> toto řešení NEFUNGUJE pro CNC, programátory, HW klíče... jediné co se přes to dá občas rozjet je tiskárna.

2) HW čip paralelního portu: v tomto případě je na kartě přítomen hardwarový čip paralelního portu, který s NB komunikuje přes PCI(PCIE)
-> toto řešení by mělo FUNGUJOVAT pro CNC, neboť naprosto stejným způsobem jsou řešeny karty paralelních portů do stolních PC na kartách PCI.

Teď jde o to dohledat v manuálu (pokud je takový vůbec k dispozici), jak je to u té které karty vlastně řešeno, což bývá často neřešitelný problém.

Takže abych se dlouho nerozkecával (což už se stejně stalo) :oops: , tak ta karta na tom tvém odkazu nefunguje (je to vyzkoušeno), a nefunguje proto, že je řešena jako bod 1).



Karty které (víceméně)fungují jsou od společnosti AXAGO s HW čipy MOSchip, konkrétně:

pro PCIexpress: http://www.axago.eu/cz/produkty/noteboo ... CA-P1.html


pro PCMCIA(CardBUS): http://www.axago.eu/cz/produkty/noteboo ... BA-20.html

...osobně vlastním to provedení do PCMCIA a MACH3 pod tím "jede". Ty uvozovky proto, že bohužel na mém NB nefunguje správně MACH3, konkrétně jeho časování, a jsem nehorázně líný abych kvůli tomu přeinstalovával systém. Jinak AXAGO karty jsou celkem běžně dostupné v ČR a stojí tu kolem 700Kč

p.s.: Funkčně se tváří(že mají HW čip) i karty od společnosti DeLOCK, nicméně tyto vůbec nemám vyzkoušené.
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

6. 9. 2010, 8:01

uff, necakal som tak rychlu a robustnu odpoved :D dakujem usetril si mi problemy :wink: .. takze ked rozbeham daku konstrukciu, zatial budem testovat na arduine( http://www.youtube.com/watch?v=Mw89nn1ah8k ) a potom sa pozriem po tejto karte. Len este otazocka, koli comu reinstalovat system? a aky mas system? ze ci pojde toto pod EMC v Linux Mint (derivacia ubuntu)
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

6. 9. 2010, 8:32

Instaloval jsem, nebo jsem viděl běžet MACH3 asi na 3PC a 2NB a vždy a všude spuštěný DriverTest.exe od MACH3 běžel korektně, tzn. držel nastavenou frekvenci pulzíků. Jenom nevím co jsem komu udělal, že zrovna na mém NB si pulzíky v DriverTestu lítají jak se jim zrovna zachce. Takže mi přes tuto kartu CNC s MACHem sice jezdí, ale tak nějak podezřele :? No a jelikož MACH3 jsem reinstaloval, odebíral jeho driver a zkoušel různé verze asi 100x, tak hádám, že chyba je už v systému a bez jeho reinstalace s tím nehnu.

Systém mám: Win XP Professional 32b

v ovladačích k těmto karet je psána podpora:

Podporované operační systémy:

* MS Windows 2000
* MS Windows XP 32/64bit
* MS Windows Vista 32/64bit
* MS Windows 7 32/64bit
* MS Windows 2003 Server 32/64bit
* MS Windows 2008 Server 32/64bit
* MS DOS 6.22
* Linux s jádrem 2.6.11 a vyšším
* MacOS 10.4.x a vyšší


Takže jakékoliv Windows na kterých poběží mach, poběží snad i tato karta, a dokonce to někdo asi zkoušel i s Linuxem (pro mě je Linux španělská vesnice), takže je tu teoretická šance, že by to nějaký schopný Linuxák-programátor rozchodil i vtomto systému s EMC.
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

6. 9. 2010, 8:59

dakujem za info, takze idem do toho, LPT mi strasne chyba, pretoze cez LPT by som mohol daco aj v jave zbastlit (kniznice pre komunikaciu s LPT) ... chcem si napisat vlastnu aplikaciu na kreslenie. :)
Uživatelský avatar
existpierre
Příspěvky: 133
Registrován: 29. 11. 2009, 2:09

6. 9. 2010, 9:14

este posledna otazka.... takze mi uz staci potom kupit z CNC shopu http://cncshop.cz/cnc-io-board-oddelova ... lelni-port a uz by som mal teoreticky komunikovat s EMC/MACH3 ?
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

7. 9. 2010, 9:52

třeba, ale není nezbytně nutná. Tato oddělovací deska především poskytuje skutečné optické (galvanické) oddělení signálu a pak má na sobě svorkovnice pro rozumné vyvedení jednotlivých signálů z LPT kabelu.

Nicméně MACH3 produkuje pulzíky ikdyž na paralelní port není vůbec nic připojeno, takže pokud máš osciloskop a nevadí ti strkat hřebíky přímo do konektoru LPT v té PCIE kartě, tak samozřejmě naměříš pulzíky už zde 8)
Uživatelský avatar
Pavka
Příspěvky: 911
Registrován: 10. 3. 2008, 8:40
Bydliště: Ronov

7. 9. 2010, 12:07

http://cncshop.cz/cnc-io-board-oddelova ... lelni-port

Tato oddělovací deska má opticky oddělených pouze 5 vstupních signálů. Výstupní signály z LPT jsou pouze proudově posíleny obvody 74HCT541. Je potřeba si pozorně přečíst návod k této desce.
pajda
Příspěvky: 170
Registrován: 19. 3. 2010, 8:38
Bydliště: Hradec Králové

7. 9. 2010, 2:33

dík za info, takže opět jsme u toho pozorného čtení manuálů, tedy pokud jsou k dispozici :wink:
Dr.EmmetBrown
Příspěvky: 83
Registrován: 31. 8. 2016, 5:14

20. 10. 2016, 12:01

Zdravím mam tuto oddelovaci kartu z cncshopu dale mam pci lpt kartu a nejak mi to nechce komunikovat s machem . řekněme z lpt nic neleze muze mi nekdo pomoci? děkuji
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“