SDG4046 - jednoduchý analogový STEP/DIR generátor

Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

12. 11. 2012, 3:00

No vida, to je hezký!

Jinak, zaznamenal jsem zvýšený zájem o moje SDGéčko (ale že to trvalo :twisted:) a to i pro aplikace, kde už mohou vadit neduhy, které mě nemusely pro původní účel vůbec trápit a ani jsem o nich třeba nevěděl, tak aby mě pak třeba někdo neproklínal:

1.(cituji sám sebe odjinud) "4046 má na tom VCO vstupu takový ne úplně jasně deklarovaný treshold (cca 0,7 ~ 0,9V) - pokud je napětí pod touto hodnotou, je oscilátor zastavený, f=0Hz - a toho využívá můj obvod v módu plynulého zastavení (oscilátor je jakoby stále zapnutý, INH = 0, ale pokud klesne napětí na integračním kondíku C2 pod 0,9V, zastaví se). Problém je, že se ukázalo, že toto ne zcela platí - pokud dám menší kondenzátor C1 (nastavím vyšší frekvence), oscilátor trochu osciluje i pod touto hranicí, tj. sem tam tam hodí pulz i při nule. Teď vyrábím trochu jinak pojatý generátor a tam jsem na to právě narazil (doteď mi stačily malé frekvence). Teoreticky to může být i projev nějakého rušení, mám to zatim zapojeno jen na nepájivym poli, ale nechci to riskovat, do obvodu jsem zaintegroval komparátor, který pod cca 0,7V nastaví INH na jedna a spolehlivě to vypne."

2. Jemné krokování (step-by-step z demo videa) funguje jen v módu okamžitého zastavení a to díky tomu, že 4046 vygeneruje první pulz okamžitě po zapnutí oscilátoru (INH -> 0), v módu plynulého zastavení (kdy je INH na nule stále) chvilku trvá, než se VCO rozkmitá a hodí první pulz.

3. akcelerace trvá výrazně delší dobu než brždění (dáno pasivní integrací a tresholdem, zmíněným výše), ale to je vidět už v tom videu, takže to uvádím spíš jen pro pořádek.

Pokud ještě na něco kápnu, dám zase vědět, T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

12. 11. 2012, 4:36

garulus píše:Mozno pomoze toto:
http://arduino.cc/forum/index.php/topic,19748.0.html

Neskusal som,tak dufamze niekto vyskusa za mna :D
Kto nemá encodér, tu si ho môže nahradiť krokovým motorom a má hotový generátor .
http://www.webx.dk/oz2cpu/20m/encoder.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 1. 2014, 12:59

Nedávno jsem konečně osadil jeden z v2 plošňáčků získaných na revanš od luboše, když už je pro mě za nekřesťánský lowe nechal vyrobit :) (do teď jsem vystačil s bastlem první verze z prvního postu). Je to původní layout, jen narychlo překreslený do dvou vrstev. Zde v dobré společnosti nového motorku a ještě novějšího minimalistického TB6560 driveru:
SDG4046_v2_s_prateli.jpg
Funguje to (všecko :))!

T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

7. 3. 2014, 11:13

Ahoj,
proc je na funkci S-CONT pouzit on-off-on prepinac? Nemuzu na to podle schematu ani podle slovnich popisu prijit :( .
Nestaci tam jenom on-off?

LaPa
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 3. 2014, 11:28

S_CONT přepínačem zapínáš trvalý chod, jedna on poloha zapíná trvalý chod jedním směrem, druhá on poloha trvalý chod dryhým směrem, off poloha (páčka je ve středu, střední kontakt je odpojen od obou bočních) vypíná trvalý chod a dává prostor tlačítkům.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
lapa
medaile za lepsi forum
Příspěvky: 2572
Registrován: 6. 5. 2009, 7:18
Bydliště: Praha

7. 3. 2014, 11:43

Thomeeque píše:S_CONT přepínačem zapínáš trvalý chod, jedna on poloha zapíná trvalý chod jedním směrem, druhá on poloha trvalý chod dryhým směrem, off poloha (páčka je ve středu, střední kontakt je odpojen od obou bočních) vypíná trvalý chod a dává prostor tlačítkům.
Ach sooo! Diky.
Ta mezipoloha off tam neni vyslovene znazornena, tak mne to proste nenapadlo. :( .

Uz davam pomalu dohromady seznam soucastek do GME :) .

LaPa
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

7. 3. 2014, 9:05

No vida, tak se pak pochlub, držim palce :) T.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

14. 3. 2014, 2:57

Možná by šlo použít i něco jako tohle: http://dx.com/p/diy-arduino-compatible- ... ack-144407
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

14. 3. 2014, 3:45

sechtech píše:Možná by šlo použít i něco jako tohle: http://dx.com/p/diy-arduino-compatible- ... ack-144407
Joystickový brácha SDG4046ky..
Joystickový brácha SDG4046ky..
https://www.youtube.com/watch?v=mLn6430S9oE" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Je to trochu jiný obvod, ale taky využívá 4046 VCO (já s jinym neumim, možná bych si konečně mohl nastudovat, co je to to Arduino ;)). Páčky jsou přímo PS2 original, koupil jsem na radioburze za pár korun trosky PS2 ovladače.

T.
Naposledy upravil(a) Thomeeque dne 16. 3. 2014, 10:00, celkem upraveno 1 x.
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
Uživatelský avatar
slezak77
Příspěvky: 1152
Registrován: 1. 6. 2012, 6:45

14. 3. 2014, 7:17

Thomeeque píše:
sechtech píše:Možná by šlo použít i něco jako tohle: http://dx.com/p/diy-arduino-compatible- ... ack-144407
DSCN0531.JPG
https://www.youtube.com/watch?v=mLn6430S9oE" onclick="window.open(this.href);return false; :)

Je to trochu jiný obvod, ale taky využívá 4049 VCO (já s jinym neumim, možná bych si konečně mohl nastudovat, co je to to Arduino ;)). Páčky jsou přímo PS2 original, koupil jsem na radioburze za pár korun trosky PS2 ovladače.

T.
moc pěkné, schématko by nebylo?
Uživatelský avatar
sechtech
Příspěvky: 152
Registrován: 4. 12. 2011, 4:18
Bydliště: západní Vysočina

15. 3. 2014, 7:30

To je rychlost :D
člověk nastřelí a ono už to běhá... super. :wink:
MDF CNC router
TB6560 modrá čínská deska
Mach3, SketchUp+Phlatscript plugin
modelářství, elektronika,technika
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

17. 3. 2014, 2:02

slezak77 píše:moc pěkné, schématko by nebylo?
Základ vypadá takto:
JOY4046_one-axis_v1.gif
IC1A posune, usměrní a vynásobí vstupní signál tak, aby ze vstupních 0V~2.5V~5V vzniklo zhruba "véčko" 5V~0V~5V (viz. simulace níže) pro řízení VCO, IC1B komparací určí směr. RC článek R1+C2 se stará o rampy (R1=10k je zvolen tak, aby byl zanedbatelný vliv proměnlivého vnitřního odporu PS2 joysticku /0~2k5/), maximální frekvence je dána hodnotami C4+TR1, mrtvá zóna (VCOIN pod 0.7V) je ovlivněna hodnotou Vadj a výběrem diod:
JOY4046_silicon.gif
JOY4046_Schottky.gif
Deska z fotky a videa je trochu složitější, je tam výstupní buffer a hlavně komparátor, který spolehlivě vypínal VCO (přes vstup INH) v mrtvý zóně. Jak už jsem psal výše, 4046 VCO někdy vygeneruje pulz i když by neměl (VCOIN < 0.7V), možná je to ale jen otázka pořádného stínění, nevim (deska byla určena do poměrně seriózního zařízení, tak jsem to radši nepodcenil)..

T.
sechtech píše:To je rychlost :D
člověk nastřelí a ono už to běhá... super. :wink:
Si piš! 8)
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
jumbok
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 4. 2014, 10:50

22. 4. 2014, 8:43

Thomeeque píše:Ahoj,

tak jsem obvod apgrejdl na v2 (ověřeno zatím pouze na nepájivym poli):

Obrázek
(pokud nevidíš obrázek kompletní, klikni zde)
  • plynulé zastavení (FLUENT STOP) už by mělo fachat v obou směrech (přidán klopák 4013 pro uchování posledního stavu DIR)
  • přidán R5 pro změnu minimální frekvence POT_FREQ (jak je vidět na videu v prvním postu, na prvních cca 20% dráhy je už frekvence tak nízká, že se tam prakticky nic neděje, R5 umožňuje tuto oblast "přeskočit"), s hodnotou možno experimentovat, pro plný rozsah od 0Hz nahraď drátovou propojkou
  • z řídící logiky se mi podařilo vykostit dvě diody (fachalo by takto asi i u v1)
  • přidány filtrační kondíky C3 a C4
  • R4 zmenšen na 330R (při použití standardní LEDky je 1k moc)
Navrhl jsem i ten plošňák. Je to pojato tak, aby to bylo pokud možno univerzální, akceleraci je možno řešit trimrem nebo poťákem, pokud nehodláte pájet switche na PCB, je možno PCB odspoda zkrátit, pokud preferujete připojení ke zbytku světa přes pinheader, je s tím také počítáno (pokud vám stačí PADy, není potřeba zapojovat ty dva vlnité jumpery a samozřejmě ani JP1 ;)), pokud byste potřebovali invertovat směr, přerušte ve zúženém místě spoj vedoucí pod 4013kou k pinu 13 (Q) a připojte k pinu 12 (/Q).
Kdybyste to někdo stavěl, dejte pak prosím vědět.

T.

* SDG4046v2_layout_1200DPI.png + SDG4046v2_PCB_1200DPI.png + SDG4046v2_partlist.txt + SDG4046v2_Schema_1200DPI.png
¨

Dobrý den. mám zájem si postavit tento step/dir generátor. Můj problém je v tom,že bych potřeboval na výstupu 0 - 12V pro buzení mého driveru ke krokáči.
Již jsem Vám psal soukromý email.
Odkaz na můj driver: https://www.email.cz/download/i/0b_GQn5 ... RTAgmd.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;
dalo by se s tím něco prosím udělat? Děkuji a s pozdravem Kamil §chmied
Uživatelský avatar
Thomeeque
Příspěvky: 8912
Registrován: 30. 1. 2012, 10:20
Bydliště: Mimo ČR

22. 4. 2014, 9:23

Zdravím, zajímavý driver, high power up to 180V@12A, pane jo! Propojit to s SDG by neměl být problém, propojí se země (resp. 0V) a signály step a dir z SDG se přivedou na báze tranzistorů (libovolné signálové NPN: 2N2222, 2N3904, BC337, fakt cokoliv) zapojených podle Wiring diagramu na druhé stránce datasheetu:
GMD.gif
Držim palce, T.

EDIT: mezi výstupy z SDG a báze tranzistorů by se asi slušelo dát ještě nějaké odpory, cca 1~10k
mimooborová naplavenina • kolowratský zázrak™ • NPS • GCU • HirthCalc • ncDP.ino
jumbok
Příspěvky: 2
Registrován: 21. 4. 2014, 10:50

23. 4. 2014, 9:54

Mockrát děkuji za radu. Právě jsem to postavil Jestli se podaří dám vědět. Díky moc
Odpovědět

Zpět na „Ostatní elektronika“