jak rozeznat bronz od mosazi

Odpovědět
Grad
Příspěvky: 2073
Registrován: 13. 7. 2014, 9:32

16. 8. 2015, 3:00

Nenašel jsem k tomu tady nic konkrétnějšího, tak snad to také někomu pomůže...
Na šroťáku se válí nějaká kulatina, ale jak spolehlivě zjistit, zda to je bronz či mosaz? Tak mne to zaujalo, že jsem se jal hledat možnosti jak to poznat a spolehlivě rozlíšit co je co.
Tady jsou nějaké poznatky sesbírané na netu:
- bronz - mosaz - spolehlivost určení
- dle barvy - do červena - žlutší až zlatavá - nízká - různé druhy obou slitin moho být barevně podobné
- dle zvuku - - - metoda asi pro znalce
- dle špon - spirálové vcelku a mohou měnit barvu do červena či modra - lámavé a drolivé barva zůstává stejná - vysoká - nevhodné do terénu
- dle tvrdosti - tvrdší - měkší - nížší - různé druhy slitin
- dle chemie - test na cin Sn a ochotněji tvoří měděnku - test na zinek Zn - vysoká

Tak jsem dospěl k tomu, že nejlépší bude ta chemická cesta určení kapátkem či stříkačkou s testem na cín nejlépe s kyselinou dusičnou, což se mne zdá jako zcelá nepraktické...
Více viz. web popisující postup při identifikaci různých kovů nebo metodika konzervátorů pro určování kovových materiálů

Jak by jste to řešili, podělte se o své zkušenosti. Mimochodem nikoho ze šroťáku neznám - důvěra=0 a také zjišťovní informaci, kdo z okolí ten matroš zpracovává a vozí tam, nebude asi schůdné...
doncarlos
Příspěvky: 760
Registrován: 9. 1. 2008, 9:49

16. 8. 2015, 6:26

Jestli je to taženka, je to mosaz, jestli je to tyč kovaná nebo odlitá, je to bronz
zverodoktor
Příspěvky: 2984
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

21. 8. 2015, 8:45

Skus to pilnikom alebo pilkou. Mosadz sa piluje paradne, bronz o poznanie horsie. Navyse na cerstvom reze je bronz naozaj docela oranzovy. Pripadne zavrtat akuvrtackou. Mosadz sa vrta lahko,, bronz dost blbo. Mosadz bude robit drobive spony, bronz suvisle. To by ti mohlo docela dost napovedat.
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Odpovědět

Zpět na „Ostatni material“