evolventní frézy

RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 9. 2009, 1:31

Ctěl jsem se zeptat někoho kdo dělá ozubená kola..
pokud chci udělat ozubené kolo s modulem dejme tomu 1 s různým počtem zubů.. musím koupit evolventní frézku daného modulu na daný počet zubů a pokud budu chtít jakýkoliv počet zubů znamená to že budu muset mít celou sadu tedy 9kusu fréz
pokud koupím takovou tu frézu s cca 4mi řadami pro odvalování s daným modulem stačí mě jedna fréza na jakýkoliv počet zubů ??
a co se týká frézování s tím prvním typem vždy otočím o daný úhel a projedu jednu drážku a tak dokola postupně všechny zuby a s tím druhým typem jen otáčím obrobkem stále dokola s postupným úběrem?
možná hloupý dotaz ale nikdy jsem to neviděl v praxi..
jaký typ frézky je tedy lepší zohledníme-li jak cenu frézy tak rychlost a přesnost výroby..
a ještě poslední dotaz pokud chci zuby šikmé to udělám jak?
děkuji za objasnění problematiky..
k
Příspěvky: 814
Registrován: 12. 8. 2008, 12:00
Bydliště: Kosice SK

18. 9. 2009, 1:44

deliaci sposob: prerezem zubovu medzeru . pootocim koleso a rezem dalej.. pre lubovolny pocet zubov potrebujem naozaj sadu frez. Zubova medzera nie je uplne idealna a od evolventy sa lisi. Vyhoda je jednoduchost stroja .. staci freza a deliaca hlava


Pri odvalovacom sposobe je nastroj rovnaky pre vsetky pocty zubov, evolventa vznika odvalovanim .. t.j. z principu evolventy. Nastroj je sice jeden . ale pootacanie polotovaru musi byt sprevodovane umerne k poctu zubov. Nastroj musi byt nakloveny o svoje stupanie (pre rovne ozubenie) pripadne + alebo - pre sikme ozubenie a musi mat moznost plynule sa posuvat do zaberu (do polotovaru) pripadne aj musi davat polotovaru diferencialne pootocenie.

Pri frezovani snekoveho kolesa este potrebujete aby nastroj vedel posuv v smere svojej osi ..

Stroj t.j. "odvalovaci afreza" je podstatne zlozitejsi a aby vedel vsetky mozne sposoby odvalovania potrebuje minimalne 3 diferencialne prevody a lyru pre nastavenie poctu zubov, lyru pre diferencialny posuv .. samozrejme lyru pre rychlost posuvu atd atd ..

Da sa odvalovat aj na jednoduchosm stroji ale to je skor trapenie ako obrabanie .. uz tu bezalo vlako ohladom ozubenych kolies na "sustruhu" .. pohladajte ..
Engineer
Příspěvky: 2357
Registrován: 27. 12. 2006, 4:30
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2009, 11:11

RaS píše:Ctěl jsem se zeptat někoho kdo dělá ozubená kola..
pokud chci udělat ozubené kolo s modulem dejme tomu 1 s různým počtem zubů.. musím koupit evolventní frézku daného modulu na daný počet zubů a pokud budu chtít jakýkoliv počet zubů znamená to že budu muset mít celou sadu tedy 9kusu fréz
pokud koupím takovou tu frézu s cca 4mi řadami pro odvalování s daným modulem stačí mě jedna fréza na jakýkoliv počet zubů ??
a co se týká frézování s tím prvním typem vždy otočím o daný úhel a projedu jednu drážku a tak dokola postupně všechny zuby a s tím druhým typem jen otáčím obrobkem stále dokola s postupným úběrem?
možná hloupý dotaz ale nikdy jsem to neviděl v praxi..
jaký typ frézky je tedy lepší zohledníme-li jak cenu frézy tak rychlost a přesnost výroby..
a ještě poslední dotaz pokud chci zuby šikmé to udělám jak?
děkuji za objasnění problematiky..
Vše se dá najít na netu....včetně videí což vřele doporučuju
stručně, konkrétně a jasně:
1. Je nutná celá sada
2. ano postupně se frézuje na děličce každá zubní mezera
3.K odvalování je nutný speciální stroj - odvalovací frézka na ozubení
4.Odvalovací frézování je vysoce přesné
5.V amatérskách podmínkách je dělící frézování výhodnější
6.Náklady na nové nástroje pro odvalování jsou nestrovnatelně vyšší než je tomu u kotoučových fréz na dělící metodu.
7.K výrobě šikmých převodů slouží různé postupy .... výklad je nad rámec možností diskuse.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

21. 9. 2009, 1:04

Jestliže máš CNC+ děličku nebo čtvrtou osu, tak by jsi mohl bok zubu radiálně vyhlodat pomocí CAMu, sice málo produktivní ale taky možnost. Ovšem během obrábění se fréza tupí, tak by mohl být u hodně zubů rozdíl ve velikosti zubů takový, že by to vadilo.
Zajímalo by mě, zda někdo takto ozubený kolo obrobil a jaké jsou s tím zkušenosti.
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2009, 2:22

Zdar,

mate niekto dobru skusenost s nejakou konkretnou stopkovou frezou na ozubenie? Ide mi o modul 1 a modul 2.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

21. 9. 2009, 2:29

bobik píše:Jestliže máš CNC+ děličku nebo čtvrtou osu, tak by jsi mohl bok zubu radiálně vyhlodat pomocí CAMu, sice málo produktivní ale taky možnost. Ovšem během obrábění se fréza tupí, tak by mohl být u hodně zubů rozdíl ve velikosti zubů takový, že by to vadilo.
Zajímalo by mě, zda někdo takto ozubený kolo obrobil a jaké jsou s tím zkušenosti.
Já jsem takhle dělal kolečko obyčejnou stopkovou frézou + 4. osou, je to tu někde ve fóru i se softwarem na vygenerování kódu. Ten soft jsem si na to napsal sám, CAM jsem nepoužil. Výsledek výborný, jak z odvalovky :-), ale velmi pomalé, vhodné tak na jeden kousek prototypu.
Aleš Procháska
motorovy
Příspěvky: 355
Registrován: 12. 6. 2008, 7:27

29. 9. 2009, 5:18

nieco malo o ozubeniach..
Přílohy
ozubenie.pdf
(209.25 KiB) Staženo 2343 x
Maros3
Příspěvky: 7
Registrován: 1. 10. 2009, 6:56
Bydliště: Brno

16. 2. 2010, 9:34

Tady prodávaj kotoučové evolventní frézy.
http://www.i-frezy.cz/i-frezy/eshop/11- ... zubeni-kol
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

16. 2. 2010, 9:42

Ten rozdíl mezi přeškrtnutou běžnou cenou a jejich prodejní je opravdu fantastický....
Maros3
Příspěvky: 7
Registrován: 1. 10. 2009, 6:56
Bydliště: Brno

16. 2. 2010, 10:06

To máš recht,já si nechal zakázkou dělat frézu na hřebenový drážky a vyšlo mě to na 4800,-.Ale spokojenost.
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

17. 2. 2010, 6:29

Maros3 píše:Tady prodávaj kotoučové evolventní frézy.
http://www.i-frezy.cz/i-frezy/eshop/11- ... zubeni-kol
za tu jednu frézu u nich máš skoro celou sadu :lol: a taky novou
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

1. 10. 2014, 7:04

Zdravím, už nějakou dobu marně pátrám, kde sehnat evolventní modulové frézy v modulu m0,2 20stupňů, případně ještě menším. Vyrábějí se vůbec? Nejmenší modul jsem našel 0,3 :(
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2014, 9:10

jova píše:Zdravím, už nějakou dobu marně pátrám, kde sehnat evolventní modulové frézy v modulu m0,2 20stupňů, případně ještě menším. Vyrábějí se vůbec? Nejmenší modul jsem našel 0,3 :(
Kotoučové jsem menší jak 0,3 nikdy neviděl, ovšem netvrdím, že nejsou, odvalovací mám nejmenší 0,15 :wink:
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2014, 9:27

Odvalovací jsem taky zaregistroval, bohužel je to pro mě zatím nedostupná technologie. :(
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3593
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

2. 10. 2014, 9:38

jova píše:Odvalovací jsem taky zaregistroval, bohužel je to pro mě zatím nedostupná technologie. :(

U té odvalovky není problém vyrobit i ten nejmenší modul, vzhledem k tomu, že profil zubů nemá tvar evolventy, ale je to nekonečný základní hřeben, tedy boky jsou přímky. Na podtáčecím soustruhu se to dá vcelku jednoduše vyrobit, podstatné je vlastně jen stoupání závislé na modulu.

U těch kotoučovek, vzhledem k tomu, že jsou v těch kvazi sadách to mám pocit nebude výrobně žádná hitparáda, takže možná ten modul 0,3 bude brán jako hraniční co do změřitelnosti tvaru zubu, ale to jen dedukuji při představě průmyslové výroby koleček v tomto modulu.......ty sadovky budou asi nesmysl :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“