Fréza na hliník prům 3mm-20t, zavrtání

jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

17. 2. 2014, 10:52

Diky za info. Na hlinik jsem zatim strikal WD40 i kdyz je lepsi petrak,lih. Nicmene nevim jak bych to rozume davkoval, zda nejakym malym cerpadlem nebo by stacila obcas kapka (nadoba nad + hadice). Pridalel jsem si zde odsavani tak se to nejak komplikuje te frezce/routeru s emulzi.

Mozna bude vyhodnejsi pouze 2mm frezu a 3 mm diru vykrouzit tj. nepujdu kolmo dolu bez emulze ?

Jirka
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

17. 2. 2014, 11:07

vždy je lepší to zavrtat po šroubovici než jet kolmo dolů, nicméně spíš jde o to co následuje za další operace, abych třeba nemusel frézovat 1m dráhy zbytečně 2kou když můžu trojkou jen kvůli jedné díře .. tu ekonomiku si každý musí zvážit sám.. nicméně zavrtávat 3kou frézou lze uplně běžně.. já osobně si obrábění hliníku bez emulze neumím představit.. snad jen 7075ka 2007 2017 je celkem rozumně obrobitelná i bez emulze, ale třída 5xxx je bláto a bez emulze se to při stejnejch podmínkách lepí a je potřeba snížit záběr i rychlost a povrch taky výrazně horší.. polévání lihem je podle mě jen cesta jak odcházet od frézky s bolavou hlavou..
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

17. 2. 2014, 11:29

Výrobce uvádí hliník 6063. Při zkoušení frézování jsem neměl pocit rrozdílu zda dávám něco např. tu WD40 nebo ne. Pořád to bylo stejné. Frézuji panel cca 20x20cm je to 8x zapuštěný šroub M3, 20x otvor o průměru 16mm, 2x větší otvory. Větší otvory již jsem se rozhodl neférzovat celé, ale nechat vylamovací.
Je rozdíl pokud to je 3mm nebo 2mm frézou v čase, to podstatný, právě když tu frézku moc nezatěžuji.
Jirka
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

23. 2. 2014, 5:34

Jen pro info zkusil jsem pomalu touto frezou bez mazani do hliniku 6063 se zavrtat a v pohode.

http://www.hofmann-vratny.cz/cz/dvoubri ... ?list=0123" onclick="window.open(this.href);return false;
Rychlost mala 6mm/minutu do hloubky v ose Z, osy XY bez pohybu.

Zkousel jsem to i s touto http://cncshop.cz/dvoubrita-freza-typ-826" onclick="window.open(this.href);return false; , ta trosku hlasiteji rikala,ze se ji to nelibi, ale nepraskla.

To byla jedna zkusebni dira, uvidim az se zahreje.
Jirka
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

23. 2. 2014, 5:56

frezy od tehle firmy používam. stroj mi dá max 4000 ot ale vedšinou jedu tak na 3200. trojkou dělam zavrt věšinou 0,5mm /s
do al i do oceli. a točky těch 3200. ještě se mi nestalo že bych ulomil frezu při zavrtání.
a to ji ještě šetřím. těch 6mm/min. to je strašně pomalu, to musí byt utrpení. dokonce je používám jako vrták. nějak mi není jasné včem máš problém.. frezoval jsem už i měký al a šlo to. hlavně je třeba emulzi. to bude asi tvuj problém.
zační mazat emulzí na al a pujde to. vyprdni se na WD a líh. kup si trošku emulze a uvidíš že to pujde.
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

23. 2. 2014, 6:17

Kvako1 píše:frezy od tehle firmy používam. stroj mi dá max 4000 ot ale vedšinou jedu tak na 3200. trojkou dělam zavrt věšinou 0,5mm /s
do al i do oceli. a točky těch 3200. ještě se mi nestalo že bych ulomil frezu při zavrtání.
a to ji ještě šetřím. těch 6mm/min. to je strašně pomalu, to musí byt utrpení. dokonce je používám jako vrták. nějak mi není jasné včem máš problém.. frezoval jsem už i měký al a šlo to. hlavně je třeba emulzi. to bude asi tvuj problém.
zační mazat emulzí na al a pujde to. vyprdni se na WD a líh. kup si trošku emulze a uvidíš že to pujde.
Diky za info, zkusim nejake emulze. jen musim vymyslet nejake davkovani, po kapkach na matros bude stacit ? Ci predem natrit emulzi ?

Jinak jsem premeroval diry posuvkou a viditelne obe frezy udelaji jiny otvor +-0.1mm.
Taky ma http://www.hofmann-vratny.cz/cz/dvoubri" onclick="window.open(this.href);return false; ... ?list=0123 ke stazeni kalkulator. Pro tve otacky mi vychazi maximalni rychlost v posuvu XY 44mm/minutu. To co pises je trosku vic, ale asi bude zalezet na vice vecech ... . Ja jsem si namonoval vreteno Kress a jedu cca 20tisic/min.

Jirka
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7209
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

23. 2. 2014, 6:49

jirka7 píše:
Diky za info, zkusim nejake emulze. jen musim vymyslet nejake davkovani, po kapkach na matros bude stacit ? Ci predem natrit emulzi ?

Jinak jsem premeroval diry posuvkou a viditelne obe frezy udelaji jiny otvor +-0.1mm.
Obávám se, že bez zaplavení na místa řezu je tam ta emulze víceméně h...o platná stejně jako cokoli jiného.
Stopková fréza z principu není určena k vrtání, to je jen nouzové použití, při čelním zavrtávání vyvolává slušné boční síly, projeví se to v tomto případě právě průměrem díry, celá konstrukce stroje se prostě kroutí jak fréza zrovna poručí......a že toho trojka fréza moc neporučí......
Doporučuju udávat posuv v mm/ot, je to výrazně přehlednější.
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

23. 2. 2014, 7:26

testone píše:
jirka7 píše:
Diky za info, zkusim nejake emulze. jen musim vymyslet nejake davkovani, po kapkach na matros bude stacit ? Ci predem natrit emulzi ?

Jinak jsem premeroval diry posuvkou a viditelne obe frezy udelaji jiny otvor +-0.1mm.
Obávám se, že bez zaplavení na místa řezu je tam ta emulze víceméně h...o platná stejně jako cokoli jiného.
Stopková fréza z principu není určena k vrtání, to je jen nouzové použití, při čelním zavrtávání vyvolává slušné boční síly, projeví se to v tomto případě právě průměrem díry, celá konstrukce stroje se prostě kroutí jak fréza zrovna poručí......a že toho trojka fréza moc neporučí......
Doporučuju udávat posuv v mm/ot, je to výrazně přehlednější.
Udavam tedy jeste cisla. Pri zavrtani touto 3mm frezou jsem nameril posuvkou otvor v hliniku 2.9mm
http://www.hofmann-vratny.cz/cz/dvoubri ... ?list=0123" onclick="window.open(this.href);return false;

Pri zavrtani touto 3mm frezou jsem nameril posuvkou 3.1mm
http://cncshop.cz/dvoubrita-freza-typ-826" onclick="window.open(this.href);return false;

Mereno posuvkou, takze ne moc presne. Nicmene ta freza od hofmanna se mi libi. Je opticky videt rozdil velikosti otvoru.Ten hluk te druhe frezy je to chveni a vetsi dira. U te prvni se ten otvar ani nehnul bych rekl..

Jinak chapu, ze profi frezky maji vymenu nastroju a tak pouziji nastroj k tomu urceny. Pro me je jednodussi pouzit jednu frezu aspon trosku upravenou i na zavrtani viz popis vyrobce.

Jirka
Kvako1
Sponzor fora
Příspěvky: 1712
Registrován: 5. 4. 2011, 7:29
Bydliště: Praha, Čadca

23. 2. 2014, 7:39

ja nemam profi frezku, mam předělanou vrtačkofrezku.
nešlo by ti udělat na stul nějakou vaničku abys tam mohl tu emulzi stříkat normálně čerpadílkem ?
nějaké mazaní štětcem opravdu nestačí, chtělo by to alespoň nějaké zahradni čepadílko do fontan nebo tak něco ..nevím co máš za stroj...
ja si do kraje stolu freznul drážku a udělal takovou vanu kolem. ono by ti stačilo i 10 cm plechu a je to..
od toho hofmana kupuju frezy. dokonce mi brousili i 3mm x22mm dlouhe. ale jak jsi psal puvodní dotaz na 3mm plech, to bys měl projet vpohodě i bez emulze.
hoď sem fotku jak maš stul... možná by stačilo jenom to zalít aby ti to nevyteklo a pak po odfrezování jenom vypustit. ale to mě napadla jenom takova blbost....

vtom předchozím příspěvku jak jsem napsal mazat, to se omlouvam. zvolil jsem blbé slovo. idealně stříkat čerpadlem. nebo zaplavit.... nebo skus mlhu, jestli maš doma kompresor a stříkací pistoli...
Uživatelský avatar
picom
Příspěvky: 2110
Registrován: 11. 8. 2006, 2:07
Bydliště: Praha

23. 2. 2014, 7:51

Na zavrtávání musí být fréza nabroušena nesymetricky (jeden břit musí jít přes střed)
jinak se o ten střed opře. Podívej se zespodu na břity
Kamil
Příspěvky: 112
Registrován: 17. 2. 2008, 7:29
Bydliště: Dolní Lutyně

4. 12. 2014, 12:22

Obrábím dural 7075 2břit 2mm HPTec nasucho otáčky asi do 20tis. Kress stup.č.4 a nemám stím žádný problém. Ano musím uznat,že vrtat se musí velmi opatrně vlastně spíš nevrtat vůbec raději jet po spirále to jde podstatně lépe.
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

21. 12. 2014, 5:19

Kamil píše:Obrábím dural 7075 2břit 2mm HPTec nasucho otáčky asi do 20tis. Kress stup.č.4 a nemám stím žádný problém. Ano musím uznat,že vrtat se musí velmi opatrně vlastně spíš nevrtat vůbec raději jet po spirále to jde podstatně lépe.
Jak s tím HPTec vrtáš ? Respektive já s tím do hliníku neudělám díru hlubokou 2mm a frezou 3mm HPTec. Díra 0.5mm asi no, ale 2mm již ne. Vrtat se s tím nedá a to jedu nějakou rychlostí 3-6 mm/min tj. sotva se dotýkám. Ona se ta fréza opře do materiálu a je konec. Pokud to nechám jet do těch 2mm, tak se to utaví nebo protalčí, je slyšt lupnutí tj. prohne se stůl na cnc3040.

Jakou jedeš rychlostí ? A kolik odebíráš na sucho s tou HPtec frézou... i do boku ? Kolik to u tebe snese ? Já musím jet mezi 150-180mm/min a odebírat do 0.3mm .

Jirka
Kamil
Příspěvky: 112
Registrován: 17. 2. 2008, 7:29
Bydliště: Dolní Lutyně

21. 12. 2014, 6:57

Stímto typem frézy se nedá dělat stejná díra jak je průměr frézy.Nikdy jsem neubíral víc jak 0,1mm a posuv byl 1800mm/min.Těď jsem pořídil HSS nesouměrný dvoubřit stopka 6mm pr.2mm prac.delka 5mm naprostá spokojenost.Kupuji u firmy MaV.
jirka7
Příspěvky: 97
Registrován: 9. 10. 2006, 8:12

22. 12. 2014, 9:50

Kamil píše:Stímto typem frézy se nedá dělat stejná díra jak je průměr frézy.Nikdy jsem neubíral víc jak 0,1mm a posuv byl 1800mm/min.Těď jsem pořídil HSS nesouměrný dvoubřit stopka 6mm pr.2mm prac.delka 5mm naprostá spokojenost.Kupuji u firmy MaV.
Ahoj, co to mas za frezku, ze s tim zvladnes tuhle rychlost ?

Koukal jsem se do MaV a maji tam dvoubrite tvrdokovove frezy, zkusim.

Jirka
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“