otáčky technické frézy

Odpovědět
bn
Příspěvky: 92
Registrován: 12. 12. 2009, 6:32
Bydliště: Jičínsko

12. 7. 2017, 1:37

zdar, jaké se používají otáčky u technických fréz tvrdokov 10 mm (rozšíření díry v 1,5 mm plechu?
Uživatelský avatar
petrgr
Příspěvky: 152
Registrován: 12. 2. 2011, 9:26

12. 7. 2017, 11:32

http://eshop.abrasiv.cz/dulezite-zasady ... ami#cookie" onclick="window.open(this.href);return false;
Osobní zkušenost s nimi mám takovou, že uvedené otáčky jsou nějak moc. Používal jsem přímou brusku Narex EBD30 s minimálními otáčkami a frézu jsem používal na zarovnání propalů v otvorech ve výpalcích. V pohodě brala několik měsíců. Když jsem dal otáčky podle tabulek, jiskry létaly na všechny strany a za týden bylo po ní. Kromě toho ty vibrace do rukou byly otřesné.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

13. 7. 2017, 5:40

zhruba těch 20 tis jak je v tabulce, záleží na opracovávaném materiálu a okolnostech stejně ty otáčky nezměříš , nebo spíš to nebudeš řešit a za další když se dostaneš pod určitou mez tak fortuna zdechne bavím se o pneumatické.
a teď mě dochází že to budeš asi hnát elektrovřetenem když jsme na cnc fóru
tyto technické frézy nemají velký úběr a hlavně produkují velice nepříjemné špóny ve tvaru jehliček bacha na oči a vše okolo pěkný hnus co se skoro nedá uklidit.
Ještě k tomu broušení výpalků opal je velice tvrdý a dokáže tech. frézu rychle mikroskopicky vyštípat neni to skoro vidět ale pak to přestane brát no a pak někdo víc tlačí teplota nástroje jde nahoru a může být po ní docela rychle
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
bn
Příspěvky: 92
Registrován: 12. 12. 2009, 6:32
Bydliště: Jičínsko

14. 7. 2017, 11:24

díky
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

14. 7. 2017, 11:54

takže to bude ruční pneumatická fortuna? I kdyby to byla elektrická tak pozor na jednu věc...
jde o zvetšení jen o 1,5mm a může dojít ke kopnutí nástroje a následně k ohnutí stopky či jinému poškození.
Zvolil bych radši menši technickou frézu třeba 8, nebo 6mm i tak je třeba vést nástroj při vnějším obvodu pevně držet fortunu přitom jen málo tlačit na nástroj
a brát nesousledně proti směru otáčení nástroje.
Vůči kopnutí je lepší pneumatická fortuna její pohon má menší setrvačnou hmotu a ihned se zastaví.
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
bn
Příspěvky: 92
Registrován: 12. 12. 2009, 6:32
Bydliště: Jičínsko

14. 7. 2017, 9:41

sice jsem to hlídal. ale neuhlídal :evil:. Dělal jsem to elektrickou.
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

15. 7. 2017, 8:42

a co se stalo?
on si někdo řekne že tu vypisuju nějaké složitosti ohledně blbé fortuny, jenže to je pěkná mrška a vyžaduje cit něky i pevnou ruku.
Když třeba zvětšuješ tunelový vtok na formě a máš tam uplou 0,5mm diamantovou kuličku 75000 otáček tak ani nedýcháš a je to stejný problém lup a je to v řiti
nejde ani o nástroj za nějaké stokoruny ale dostat tu kuličku ven :)
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
bn
Příspěvky: 92
Registrován: 12. 12. 2009, 6:32
Bydliště: Jičínsko

15. 7. 2017, 10:17

ve stoje s nepodepřenýma rukama, teď už bych se snažil pod ruce přistavit nějakou podpěru. Jinak nakopnutí a několikanásobné nahození na druhou stranu díry, výsledek ohlý dřík
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10104
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

15. 7. 2017, 11:21

Njn škola života, když bude ještě někdo chtít brousit tech frézou není na škodu používat lojovou pastu https://www.google.cz/search?q=lojov%C3 ... a&tbm=shop" onclick="window.open(this.href);return false; půjde to líp a třeba na hliník je to jedna z nejlepších možností :wink:
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
kenybz
Příspěvky: 3291
Registrován: 16. 2. 2015, 11:16

16. 7. 2017, 7:47

na hliník používám takový sprej můžu když tak nafotit jinak se technickou frézou brousí nasucho. Někdy je lepší použít brusné tělísko, ono sice bere mnohem míň,
ale to nakopnutí se nestává tak často.
kopa lidí veme do ruky fortunu vrazí tam tech frézu třeba plaménkového tvaru ta je asi nejideálnější co se univerzálnosti týká a valí to do díry jak vrtákem a zvětšuje díru
jenže to je špatně musíš vždy v podstatě orbitálně frézovat.
Když to dostaneš do ruky a už víš co a jak, jde i do plechu bez díry postupně profrézovat díru a tu následně zvětšit...hlavně že to ustála fortuna a snad i kleština.
na toto cos potřeboval by byl lepší stupňovitý vrták "stromečkový" ale bacha na jednu věc kupoval jsem sadu a valil díry na průchodky a průchodka tam nešla po změření jsem zjistil, že ty undy šikmooké mají palcové stupňovité vrtáky ale označení metrické, pak když jsem vyvrtal díru o stupeň vetší, tak už byla zase volná
byla to sada proteco
Gdyž sa chce, tak ide fšecko...
Odpovědět

Zpět na „pro frézku“