brúsenie vrtákov

Odpovědět
petr213
Příspěvky: 123
Registrován: 7. 3. 2008, 8:57
Bydliště: Uherský Brod

31. 7. 2014, 6:46

Ahoj,
před tim broušením sis měl cvaknout z té kořalky aby se ti tak netřásla ruka :D :D
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 7. 2014, 9:11

snaha se cení, ale ten popis postupu je teda libovej, podle toho to musí nabrousit i úplný nemehlo
Ono je to na pobavení, ale po zkušenostech bych se tomu nesmál. Když jsem byl na průmyslovce, tak jsme byli na exkursi ve zbrojovce, už si nepamatuju ve které (1969) a tam jsem viděl "automat na broušení malých vrtáků".
Seděly tam tři ženský, první vzala z krabice vrtáček a měla takovou kostičku, dala do ní vrtáček a utahla šroubkem. Potom to podala druhé, co seděla u malé spešl brusky a ručně nabrousila oba břity. Ta to předala třetí, která povolila šroubek, vrtáček dala do škatule a kostičku předala té první ženě. Kostiček měli několik.
Výkon byl neuvěřitelný, nestačili jsme to pomalu ani sledovat. Cvak cvak a bylo hotovo. Levná pracovní síla v té době vše řešila.
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

31. 7. 2014, 9:24

Brouseni vrtaku je moje smutne tema i kdyz lepsi brusky co umi podbrus cenove slusne klesaji. Jakmile jsem bruskum koupenou v Lidlu vyndal z kufriku, okamzite mi doslo, jaka jsem brambora nemyslici. Pokud byste nekdo sbiral zajemce na vyrobu nejakeho pripravku, hlasim se do fronty :-) Ted mam plechovy pripravek na brusku, ktery sice napovi uhel, ale s podbrusem nijak nepomuze.
Pruduch
Příspěvky: 144
Registrován: 22. 4. 2007, 7:05
Bydliště: Jižní Čechy

31. 7. 2014, 10:32

Sice to není profi, ale mně jako prostému pobíječi much se dokonale osvědčilo toto http://shop.boukal.cz/prislusenstvi-str ... tAodIgkARw" onclick="window.open(this.href);return false; . Z ruky se mi obvykle nedaří, zvláště pokud se vrták musí opravit třeba po vyštípnutí většího kusu břitu. S tímhle se dá dosáhnout slušná symetrie a kývání celkem řeší i podbroušení. Ideál to není, ale na samodomo je to vcelku použitelné.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

31. 7. 2014, 7:40

Jo,jo mam stejny. U malych nebo naopak velkych uz to je docela boj :-)
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2014, 9:14

origosch píše:Ono je to na pobavení, ale po zkušenostech bych se tomu nesmál.
Já se nesmál že to brousil v ruce, ale tomu popisu :) Já skoro všechny vrtáky přebrušuju v ruce, jen když chci opravdu přesně a aby i delší dobu vydržel brousím na nástrojovce v přípravku, kdo to ale zná, může potvrdit, že alfa a omega dobrého úhlu hřbetu je v ustavení toho vrtáku do přípravku. Někdy jednodušší a rychlejší je obrousit kužel nakulato, hřbety, které ještě nemají podbrus natřít modrou lihovkou a za otáčení vytvářet v ruce podbrus tak, aby se u břitů vytvořila barevná fazetka stejnoměrné šíře na obou stranách. To platí i u zkurvených vrtáků, nebo vyštíplých, o kterých mluvil Pruduch, tedy nejdříve opravit obroušením kuželu dokulata :wink:
Jakmile docílím co nejjemnější barevné fazetky u břitu, hřbety zalapuju na diamanťovém kotouči do zrcadlového lesku až i ta jemná fazetka zmizí, udělám odlehčení a vrtám. Tímto způsobem se to dá nejen naučit, ale i poměrně přesně a geometricky správně nabrousit s minimálním vybavením :)
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

31. 7. 2014, 9:39

tumlik píše:
origosch píše:Ono je to na pobavení, ale po zkušenostech bych se tomu nesmál.
Já se nesmál že to brousil v ruce, ale tomu popisu :) Já skoro všechny vrtáky přebrušuju v ruce, jen když chci opravdu přesně a aby i delší dobu vydržel brousím na nástrojovce v přípravku, kdo to ale zná, může potvrdit, že alfa a omega dobrého úhlu hřbetu je v ustavení toho vrtáku do přípravku. Někdy jednodušší a rychlejší je obrousit kužel nakulato, hřbety, které ještě nemají podbrus natřít modrou lihovkou a za otáčení vytvářet v ruce podbrus tak, aby se u břitů vytvořila barevná fazetka stejnoměrné šíře na obou stranách. To platí i u zkurvených vrtáků, nebo vyštíplých, o kterých mluvil Pruduch, tedy nejdříve opravit obroušením kuželu dokulata :wink:
Jakmile docílím co nejjemnější barevné fazetky u břitu, hřbety zalapuju na diamanťovém kotouči do zrcadlového lesku až i ta jemná fazetka zmizí, udělám odlehčení a vrtám. Tímto způsobem se to dá nejen naučit, ale i poměrně přesně a geometricky správně nabrousit s minimálním vybavením :)
Jo, ale teď jsem z toho popisu zase jelen já :)
Nakulato, do špičky jako tužku?
Z tou fixou už je mi to jasnější, ale to lapování - je vlastně dotažení podbrusu až k ostří jestli to chápu.
No zítra jedu do práce tak si ten postup zkusím, nějak mi to vrtá hlavou.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

31. 7. 2014, 10:27

Opatrně odbrušuješ a sleduješ, jak ta barva mizí. Až zmizí poslední tenká čárka, tak je hotovo.
www.mosaznevyrobky.cz
mm0063
Příspěvky: 1
Registrován: 19. 9. 2014, 11:49

2. 10. 2014, 2:37

Zdravím,
mám příspěvek na téma broušení tenkých vrtáků. Právě jsem dokončil betaverzi prototypu brousítka ze zbytků CD mechaniky:
brus1.jpg
brus2.jpg
Je to inspirované mašinou DBS-22 Tormek, nebo spíš tímhle udělátkem, resp.tímhle.
Samozřejmě to nebrousí klasický profil s kuželovými plochami, ale 4 fazetové ostří, které by mělo vrtat stejně dobře, ne-li líp.
Pro mě je nemožné nabrousit vrták v ruce, zřejmě mám obě ruce levé a oko z kašparovy krávy, ale už s tímhle udělátkem to jde hravě. Samozřejmě je to pořád piplačka, po každých pár tazích se musí lupou kontrolovat jak se situace vyvíjí.
Zatím jsem trénoval hlavně na zlomených vrtácích, ty mají v místě lomu silnější jádro než na bývalé špičce, ale i tak to vrtá dobře.
Takhle vypadá (původně zlomený) vrták 1,3mm. Hrot je zabarvený lihovým fixem, abych viděl, co jsem ubrousil.
vrtak-13_lom.jpg
Má cenu přebrousit i nový vrták, potože jsem zjistil, že obyčejné vrtáky výrobce od určitých průměrů níž nijak zvlášť nebrousí, jen je tak nějak ze dvou stran zašpičatí, a výsledný střed bývá mimo osu, někdy ostří vůbec nerespektuje šroubovici vrtáku.
Takhle vypadá přebroušení nového vrtáku 1,3mm:
Obrázek
A takhle to vypadá v akci:
Obrázek

Chtělo by to pro upínání vrtáku udělat kleštinu, nejen proto, že ten šroubek z boku překáží, ale hlavně aby byl vrták upnutý co nejníž. Chtělo by to nastavitelné úhly (tady je napevno 118° vrcholový úhel, 11° úhel břitu, pouhých (asi by chtělo víc) 21° úhel sekundární fazety. Chtělo by to ten držák čtverhranný, já použil 6tiúhelník, protože nemám 4čelisťovou hlavu k soustruhu. Celá věc klouže po hladkém stole ochotněji, než sáně v té mechanice, takže možná CD mechanika je zbytečný přepych. Ke zlepšení a předělání je toho spousta, ale třeba to někoho z vás inspiruje :)
Naposledy upravil(a) mm0063 dne 13. 10. 2016, 12:43, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

2. 10. 2014, 4:51

Pěknej šudlájev. :)
www.mosaznevyrobky.cz
zverodoktor
Příspěvky: 2969
Registrován: 3. 6. 2007, 9:49
Bydliště: Bratislava

16. 11. 2015, 4:39

Cjuz píše:
Já mám oči dobré a brousím si i 0,3mm
Na tomto videu som ziral, ze aj v profesionalnej vyrobe sa mikrovrtaky brusia rucne, od 7:58 :
https://www.youtube.com/watch?v=aK_k_rO1gXw

Sice ta pani ma mikroskop, ale vyzera aj starsie ako Cjuz :lol:
Ak sa niečo môže pokaziť, tak sa to aj pokazí...
Toník
Příspěvky: 121
Registrován: 19. 5. 2015, 8:16

27. 1. 2016, 9:37

petr557 píše:Jestli si to dokážeš vyrobit tak tady máš kompletní dokumentaci
http://homepage.ntlworld.com/j.b.d.will" onclick="window.open(this.href);return false; ... le_tcg.htm

zdravým ta chcem sa ťa opýtať nedaš ešte raz ten odkaz na tu dokumentaciu ohladom pripravku na brusenie vrtakov, lebo ten co si dal nefunguje uz alebo posli to v pdf ak to mas ti nejak spracovane za vybavenie vopred dakujem
lukin1156
Příspěvky: 579
Registrován: 7. 11. 2012, 8:42

27. 2. 2016, 8:45

Jak by jste nastavili úhly na děličce když chci brousit vrtáky ? Nejlíp třeba fotku jestli jste to někdo už dělali.
myšleno na nástrojové brusce když nemám origo příslušenství
SN320,SUI 32 CNC,Maho 700 CNC, Mikron UME 600, Boley BKN 100C, Brother TC 201
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

29. 2. 2016, 9:42

lukin1156 píše:Jak by jste nastavili úhly na děličce když chci brousit vrtáky ? Nejlíp třeba fotku jestli jste to někdo už dělali.
myšleno na nástrojové brusce když nemám origo příslušenství
http://www.tumlikovo.cz/rubriky/nastroj ... roubovity/" onclick="window.open(this.href);return false; :( :( :?
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

9. 3. 2016, 10:08

Jak brousit vrtáky Ø0,3 mm a menší je už každému jasné :D ,
Narazil jsem na to, že nikde nemohu najít jak brousit vrtáky do dřeva. Teď nemyslím hadovité, ploché, ani sukovací (i když u těchto by mě to ze zvědavosti zajímalo také), ale šroubovité.
Jediné co jsem našel je geometrie břitu pro vrták do plechu
1.jpg
která se nejspíš od vrtáku do dřeva bude lišit.
Jediné co jsem objevil je tohle http://www.wonkeedonkeetools.co.uk/brad ... -point-bit" onclick="window.open(this.href);return false; ale moudrý z toho nejsem :roll:
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
Odpovědět

Zpět na „dalsi“