Rozdíl v rozteči děr dělaných vyvrtávání a frézou

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 11. 2014, 12:48

Ahoj lidi

Mám v práci problém, že i když se díry v desce zhotoví na jedno upnutí, tak díry co se vyvrtávají mají vzájemnou polohu do stovky, díry co se frézují mají také vzájemnou polohu do stovky ale navzájem jsou polohy vyvrtávaných děr a frézovaných děr posunutý o 0,05. Stroj je profi mašina DMC 103V, řízení Heidehan, poloha kontrolována z odměřování ze skleněných pravítek. Setkal jste se někdo s takovým problémem?
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

18. 11. 2014, 12:55

skontroluj jestli nemas jebly vreteno kdyz bude lehce z osy tak dlouhej vrtak bude mit jinde stred nez kratka freza a na nejakef frezovani to ani nemusis poznat
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 11. 2014, 2:07

Díky. Z 3D měřáku je průměrný sklon děr okolo 0,02°, což už na 100mm udělá 0,035mm. Takže to docela odpovídá.
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

18. 11. 2014, 2:37

Tak jsem se byl ještě podívat na měrový protokol k CNC a je tam odchylka kolmosti vřetene na 300mm jen 0,014mm. Protokol přikládám pro zajímavost, aby jste měli přehled o přesnosti takového obyčejného průmyslového CNC. Protokol by pořízen až po proměření desek a objevení problému rozdílu poloh děr vyvrtávaných a frézovaných.
Přílohy
Merovy_protokol.jpg
Polesovsky
Příspěvky: 458
Registrován: 28. 5. 2011, 9:30
Bydliště: Brno

18. 11. 2014, 6:40

Jo...jo,
merny protokol moc nerika. Taky jsem prebiral podobne DMG 635V a podle protokolu jak mas u Tebe vse supr. Na trn jsem vsak upl Magneticky stojanek s prodlouzenim abych mohl merit prumer cca 400mm. A zacal merit kolmost ke stolu. Ejhle rozdil vic jak 0.07mm v ose Y. To byl sok pro servisaky z DMG. Vyslechl jsem si par nadavek na Polaky, kde se masina vyrobila.
Hned zacala mirna demontaz stolu. Vytahly se dva kliny, ktere jsme u nas na BPH prebrousili podle namerenych hodnot. Masinu sesroubovali dokupy. A ... rovinost na hodinky u stolu do 0.005mm. Rovinost podle protokolu upravena v systemu. A stroj byl supr. Jen prace servismana 6 hodin v prdeli. Ale to pry zaplatila Polska pobocka.
Ted jsem nedavno prebiral stroj ze Sezimova Usti MAS MCU 700 a zase. To vreteno je nejak hlucny. Servisaci meri a meri - vse v norme. Po tydnu provozu na 4hod denne hluk uz zacinal byt pri vyssich otackach neunosny. Nahodou nas navstivil servisak vyrobce vreten. Jen si sahl na masinu a rika. To je praskly venecek u horniho loziska vretene. Nutna vymena vretene. Pokud to nebudou Kovosvitaci vymenit. Puste masinu na 3 hodky naplno a pak uz to urcite vymeni. Vreteno se zakousne. :wink:
Tak mame i nove vreteno.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“