Mikrometr nový nebo raději bazar

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

25. 1. 2015, 8:33

Jsem ,,začátečník,, v soustružení, ale už mi nějak tak došlo, že měřeni digitální šuplerou přímo na upnutém obrobku na soustruhu nějak není to pravé ořechové. Rozhodl jsem se koupit mikrometry ted otázka. Mám postupně nakoupit mikrometry z bazaru na internetu např Somet 0-25, 25-50 až do 100 Milimetru za nějakých 300-400 kč kus plus pošta (malokdy se povede že někdo prodáva celou sadu) Nebo rději koupit tuto sadu ,,Hobby,, mikrometru http://www.kovonastroje.cz/Meridla/Mikr ... etr%20sada" onclick="window.open(this.href);return false;
Nečekám že s nimi tady někdo bude mít zkušenost, ale co si o tom myslíte? bude to lepší než digitální posuvka, nebo nemám vymýšlet blbosti a nakoupit staré sometky po bazarech ve slušném stavu podle foto.
Děkuji za názory.
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

25. 1. 2015, 10:15

Já bych do té sady nešel.
Nevěřím že ta kvalita bude odpovídat té ceně, vezmi si kolik stojí nový mikrometr a za jakou cenu se prodávají ty staré poctivé kousky v bazarech a na aukru - je to bezkonkurenční.
Sadu sice nikdo nemá, ale tyto tři velikosti nebude problém sehnat od jednoho prodávajícího.
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 1. 2015, 9:26

Na burzach jsou mikrometry klasicke od 100 pouzite a od 300 nove. Je toho hodne, nekuje to kazdy a to dela zrejme cenu. Po bazarech jsou zase pekny moderni digi Somety, Kinexy, nekdy treba i Mytutoya za ceny 600-800 nove.
Kovonastroje zaplavuji cersky trh. Majitel Cejka je slusny, ale zbozi neni zadna hitparada. Mimo veci co vyskrabne ze skladovych zasob (tam ma pekne, ale drahe veci) nejlacinejsi china.
Tady snad vubec neni duvod kupovat si hracky, kdyz peknych "pravaku" je na trhu hafo.
z.j
Příspěvky: 128
Registrován: 11. 8. 2011, 12:33
Bydliště: Št. (SK)

26. 1. 2015, 10:21

Aj keď je to čína tá cena je výhodná. Neviem ako v Čechách, ale u nás napr. cez bazos lacnejšie ako 15 Eur nenájdeš 0-25 ani 25-50. Väčšie skôr okolo 20-25 Eur. Spolu si na 60-80 Eur.
Ja mám jeden čínsky mikrometer a nie je s ním problém. Somet je Somet, ale ...

Skôr by som sa zamyslel čo chceš vyrábať a merať do stovky. Napr. taký 50 mm hriadeľ, atď. možno nie sú u Teba bežné, tak Ti stačia mikrometre 0-25 a 25-50 a keď tak, neskôr si kúpiš väčšie.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2015, 4:55

Mikrometr z druhé ruky ano, ale osobní převzetí a důkladná kontrola. Nejlépe na johansonky, alespoň po 1/4 rozsahu plus po 1/4 otáčky (tedy celkem 8 měření) a skleněnou planparalelní deskou na Newtonovy kroužky. Jinak hrozí, že si pořídíš jen drahou svěrku na lepení modýlků.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Cjuz
Příspěvky: 2422
Registrován: 17. 2. 2013, 6:27
Bydliště: Předklášteří
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2015, 5:58

prochaska píše:Mikrometr z druhé ruky ano, ale osobní převzetí a důkladná kontrola. Nejlépe na johansonky, alespoň po 1/4 rozsahu plus po 1/4 otáčky (tedy celkem 8 měření) a skleněnou planparalelní deskou na Newtonovy kroužky. Jinak hrozí, že si pořídíš jen drahou svěrku na lepení modýlků.
Pravda, ale někteří z nás donedávna nevěděli co to vůbec Johansonky jsou a mikrometr používáme běžně :D .
Ale když o tom tak přemýšlím většinou když o něco šlo sloužil pro porovnávací měření o kolik je menší / větší něco proti něčemu.
Jinak já jej kontroluji na ložiscích, nic přesnějšího doma nemám.

PS: Už se vůbec někdo setkal s tak hroznou vadou mikrometru že by měřil ve svém rozsahu jinak a nebo měl trvalou odchylku?
Na konci poznávacího procesu je omyl zcela vyvrácen a my nevíme nic. Zato to víme správně.
sergio
Příspěvky: 157
Registrován: 8. 4. 2013, 3:36

26. 1. 2015, 6:46

No uvidíme, možná koupím nějaká nová, ne Somet (hodně drahá) protože Johansonky ani žádý jiný kalibr nemám.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2015, 7:03

Cjuz píše:Už se vůbec někdo setkal s tak hroznou vadou mikrometru že by měřil ve svém rozsahu jinak a nebo měl trvalou odchylku?
Mám doma hned dva takové :-) Jeden (speciál na měření tloušťky papíru) ukazuje zdánlivě přesně, ale nemá rovnoběžné talířky (jakoby se ho někdo dal do svěráku a sevřel), u druhého někdo "natáhl" šroub, ten měří jinak když je skoro zavřený a jinak na maximální rozměr. Jeden jsem kdysi dávno koupil, jeden dostal, oba pak uchovávám pro výstrahu budoucím generacím :-)
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
elbarto
Příspěvky: 4861
Registrován: 22. 5. 2014, 10:27
Bydliště: Prague

26. 1. 2015, 7:09

To Kutil: posledni vanocni Chotusice
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8159
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 1. 2015, 7:57

Jo, ten natažený to má na první pohled dávno za sebou, ale ten ohnutý vypadá jako nový, nikdo by to do něj neřek
Aleš Procháska
Baťa1
Příspěvky: 141
Registrován: 15. 9. 2010, 12:22

27. 1. 2015, 7:16

kutil_tim píše:>> Jinak já jej kontroluji na ložiscích, nic přesnějšího doma nemám.

taky by se daly vzít 2 mikrometry a změřit cokoliv
pokud dají stejnou hodnotu pak by měly být ok
ovšem za předpokladu že je někdo pro zábavu nezkurv.. na stejnou hodnotu

horší je když je měření rozdílné které vyhodit ? vzít další .

>> u druhého někdo "natáhl" šroub, ten měří jinak když je skoro zavřený a jinak na maximální rozměr

tak to bude hodně použité "vychoděné"
to máš použité asi od těchto odpočívajících kolegů z dílny
DilnaPauza.jpg
zajímavá foto, kde se to nachází?
apropo taky mám jeden fungl nový somet a měří naprd, v jednom místě má pevný dotyk hrb o velikosti pěti setin a to má certifikát přesnosti, asi se nepovedl nebo co, jinak mám komplet sadu od 0-300 a na žádném jiném se to nevyskytlo tak sem musel jeden mikrometr dokoupit, ty čiňáky bych si ale nekoupil po jisté skušenosti s novodobou čínou, jo starou to jo, to ještě nešidili ale ty nové co se sem vozí za pár korun to je k ničemu akorád na vztek, já tu celou sadu sehnal za 1000korun to jest kus za 100korun některý je použitý víc jiný měně a některý vůbec a ten jeden kus sem koupil za 200 z bazoše, zánovní kus z roku 1982
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

31. 1. 2015, 8:15

Baťa1 píše: zajímavá foto, kde se to nachází?
To jak byl Honza s Emanem v Čajně učit se stabilizovat společnost a měli strach, zda se jich číňané nezeptají na dodržování lidských práv v ČR....
Uživatelský avatar
tumlik
Sponzor fora
Příspěvky: 3574
Registrován: 19. 12. 2007, 8:20
Bydliště: já su z Moravskej :-)
Kontaktovat uživatele:

31. 1. 2015, 8:47

prochaska píše:
Cjuz píše:Už se vůbec někdo setkal s tak hroznou vadou mikrometru že by měřil ve svém rozsahu jinak a nebo měl trvalou odchylku?
Mám doma hned dva takové :-) Jeden (speciál na měření tloušťky papíru) ukazuje zdánlivě přesně, ale nemá rovnoběžné talířky (jakoby se ho někdo dal do svěráku a sevřel), u druhého někdo "natáhl" šroub, ten měří jinak když je skoro zavřený a jinak na maximální rozměr. Jeden jsem kdysi dávno koupil, jeden dostal, oba pak uchovávám pro výstrahu budoucím generacím :-)
už jsem to psal na traktorech, já mám taky doma docela dost mikrometrů, ale s tímto pracuju asi nejradši. Je to originál co se dodával k Schaublinům od toho švéda podle něhož jsou pojmenované ty lesklé kostičky :lol:
Je neuvěřitelně přesný v celém rozsahu, nosím ho pořád v montérkách, jak mě něco neštimuje, hned to změřím :D :D
P1110560.JPG
http://www.tumlikovo.cz/
Popularizační web nástrojařství a kovoobrábění
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2509
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

4. 2. 2015, 8:28

Akční zboží KINEX
http://eshop.kinex.cz/81-akcni-zbozi" onclick="window.open(this.href);return false;
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“