Ohýbání plechu

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

25. 2. 2014, 12:39

Soustruh máš, tak tomu nic nebrání.
Mně se nechtělo dělat na ten podstavec kopyto, tak jsem použil jiné:
kopyto_miska.JPG
Problém byl v tom, že v té kuželové části nemohl být materiál zevniř podepřen, protože už by to nešlo vyndat. Tak se muselo opatrně tahnout, nepřetahnout, aby se dostal požadovaný tvar. Co se natáhne už nikdo zpět nevrátí.
www.mosaznevyrobky.cz
testone
Sponzor fora
Příspěvky: 7210
Registrován: 3. 12. 2010, 5:56
Bydliště: Slaný

25. 2. 2014, 1:01

furt ale nechápu, jak jde udělat z jednoho kusu tu nahoře širokou, uprostřed úzkou a dole zase širokou nohu
V tom úzkém sletovanou z vršku a spodku to jo, ale z jednoho kusu?
Obvykle se dějí věci obvyklé. Méně často se dějí věci neobvyklé a zcela vyjímečně se dějí věci vyjímečné...
Masturn 40 CNC, Hermle UWF1200H CNC a pár klasik
http://www.radialengine.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.autopejsek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

25. 2. 2014, 1:37

Jestli my si dobře rozumíme, o čem mluvíme (a taky co tomu říká ten uživatel, co chtěl opěrku na banjo).
Z jednoho kusu je toto:
Podstavec_miska.JPG
Začne se od toho místa úplně nahoře a vytáhne se ten "stonek" napřed na průměr co je vidět největší. Potom se to dá na trn, který má průměr vnitřku toho stonku a zase se tahne až do místa, kde se má rozšiřovat. Nakonec se na tom kopytě dodělá ta spodní část. Všechny díly na sebe pasují a středem to stahuje šroub. Zespoda je zaválcováno dno a už to nikdo nerozebere.
dno.JPG
www.mosaznevyrobky.cz
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

25. 2. 2014, 10:16

jova píše:Hlavně by bylo dobré uvést nějaké parametry z tvojí strany. Např. materiál, tloušťka, zakřivení...
Pak se dá podle toho zvolit výrobní postup a navrhnout řešení.
Originál je železný plech 1,3mm , já jsem uvažoval alpaku 1,5mm.
Poloměr zakřivení (ten největší poloměr) je 15cm, výška a šířka cca 24mm.

Kovotlačitelství je hezká věc, ale mám k dispozici soustruh do 240mm průměru, nemluvě o dalším vybavení a tréningu... tudy cesta asi v tomhle případě nepovede.
Myslel jsem spíš to naohýbat rovně a pak to postupně rozklepávat na těch velkých průměrech, aby se to zakřivilo.
Naposledy upravil(a) bflmpsvz dne 17. 2. 2015, 10:28, celkem upraveno 1 x.
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
Uživatelský avatar
jova
Příspěvky: 2510
Registrován: 2. 11. 2007, 1:40
Bydliště: Chýnov to je kousek od Tábora
Kontaktovat uživatele:

25. 2. 2014, 10:40

Alpaku jsem v ruce neměl, ale něco mi říká, že to z toho za studena vyklepat a ještě aby to vypadalo, bude problém. :?
Osobně bych viděl jako nejjednodušší, vystřihnou jednotlivé díly, spájet natvrdo štříbrnou pájkou a vybrousit.
A nebo si na to vytočit rolny a zbastlit zakružovačku. Když se to bude žíhat a předehne do toho tvaru a přesně zapadne do těch rolen, tak by to mělo jít.
tom ltr
Příspěvky: 161
Registrován: 16. 12. 2011, 6:59
Bydliště: nymburk

20. 3. 2014, 12:36

http://www.aircraftspruce.com/catalog/t ... rinker.php" onclick="window.open(this.href);return false; myslím že by to šlo udělat na táhlen mašince. Kouknu na videa co jsou
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

15. 2. 2015, 8:12

Tak jsem to nakonec naohýbal. Nepřišel jsem na nic geniálního, ale ohledal jsem pár slepých uliček, tak to sem napíšu, třeba to někomu k něčemu bude.
Bevelled banjo armrest
Bevelled banjo armrest
Začal jsem ohnutím profilu na normální ohýbačce plechu.
Pro ohnutí do oblouku jsem nejdřív bastlil zakružovačku. Po zkušenostech si myslím, že by s tímhle tvarem měla problém i profesionální zakružovačka, protože je to dost tenkostěnné (alpaka 1mm, profil cca 25x25mm), nesymetrické a ještě je tam ta šikmá část. Celé se to tlačilo velkou silou dolů, kde se dolní okraj zarýval do kola, které ho ohýbalo opačným směrem, než se to mělo zakružovat. Fatal error.
bastl_zakruzovacka.jpg
Tak jsem se rozhodl ohýbat to po kouskách. Nakonec jsem si udělal 3 kulisy s výřezem ve tvaru toho profilu, speciální čelisti na svěrák, a ohýbal jsem postupně.
kulisy.jpg
Ta horní plochá část se takhle ohýbala dost neochotně, takže jsem to střídal s touhle sestavou:
palec1.jpg
palec2.jpg
Ty Lka jsou pozůstatek z jiného marného pokusu, byly na profil upnuté pomocí excentrů, ale možná by stačily zase jen nějaké kulisy.
Zřejmě vinou té nesymerie se to ale ohýbalo i jiným než žádoucím směrem, víceméně v kolmém směru.
Nakonec to řešilo rozklepání toho vnějšího oblouku, címž se nejen celý profil narovnal, ale i plech se hezky vyhladil.
kovadlinka.jpg
Následovalo broušení, které ale stejně nezahladilo, že je to hand made, a přiletování držáku. (Nezbylo než vytvořit speciálně pro to dvojici svorek)
holder.jpg
A tady je výsledek ve srovnání s originálem:
Chamfered banjo armrest
Chamfered banjo armrest
Dopadlo to jako většinou, když se do něčeho takového pustím - výsledek není nejhorší, ale vynaložený čas a úsilí jsou mimo jakékoliv rozumné dimenze... :?
Naposledy upravil(a) bflmpsvz dne 16. 2. 2015, 10:52, celkem upraveno 1 x.
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

15. 2. 2015, 9:54

to muselo dát práce a přitom taková blbost :D
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

15. 2. 2015, 12:30

Proč to levně nekoupit, když si to mohu pracně vyrobit? :)
http://www.manahuna.cz/manahuna/eshop/1 ... perka-ruky" onclick="window.open(this.href);return false;
www.mosaznevyrobky.cz
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6945
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

15. 2. 2015, 4:43

tady šlo asi právě oten atyp s tou lomenou hranou oproti originálu
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

15. 2. 2015, 9:35

Myslím si, že nešlo, podívej se na začátek, jaký byl požadavek. Ta lomená hrana tam je proto, že to jinak touhle cestou udělat nešlo. :D
www.mosaznevyrobky.cz
bflmpsvz
Příspěvky: 75
Registrován: 16. 1. 2012, 7:49

16. 2. 2015, 10:27

origosch píše:Myslím si, že nešlo, podívej se na začátek, jaký byl požadavek. Ta lomená hrana tam je proto, že to jinak touhle cestou udělat nešlo. :D
No raději jsem si to po sobě znovu přečetl, ale psal jsem jasně, že mi jde o tu zkosenou hranu, viz příspěvek 25 úno 2014, 10:59 .
Nejhorší je samota, když tě soustruh namotá.
Uživatelský avatar
origosch
Příspěvky: 1287
Registrován: 19. 4. 2007, 10:39
Bydliště: Kladno

16. 2. 2015, 10:37

Tak to vidíš, já jsem to dál nečetl
http://www.c-n-c.cz/viewtopic.php?f=57&t=13581" onclick="window.open(this.href);return false;
Hlavně, že se zadařilo.
www.mosaznevyrobky.cz
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“