Jak na ertalite a PVC-U (obecně plasty tohoto typu)

Technologicke postupy a měřidla v dílně
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

28. 3. 2015, 8:50

Ahoj,chtěl bych požádat o radu a vytáhnout nějaké rozumy z Vás co máte zkušenosti s frézováním a vrtáním plastů typu ertalite,novoduru a podobných.
Je mi jasné že si to musím osahat sám ale uvítal bych pár obecných rad např.jakou volit řeznou rychlost (ve smyslu víc-míň),posuv,typ nástroje (víc nebo míň břitů...).
Jestli,pokud chci mít pěkný povrch hrubovat a pak objíždět načisto nebo jet rovnou na hotovo a pomalu...
Taky bych potřeboval poradit s vrtáním (na CNC i normálně),potřeboval bych vrtat hodně děr o průměru kolem 5 mm a hloubky cca 15-25 mm a rád bych to vrtal naráz bez výplachu,tedy jestli neexistují vrtáky pro tento účel které by líp vytahovaly špónu...

Chtěl bych používat frézy o průměru 4-12 mm,tedy malé.Hloubka frézování max.30 mm,spíše ale do 20 mm.Víceméně žádné kapsy,spíš jen vnější tvary.
Obrobek by měl být např.hranol 500x25x15 mm,z jedné strany prizmatická drážka (nástroje poradil Testone)z druhé strany pravoúhlá drážka a pak asi 50 děr...
Taková měkká čelist pro upínání skla...

Děkuji za každou radu.
Uživatelský avatar
Hades
Příspěvky: 1206
Registrován: 11. 10. 2012, 10:59
Bydliště: Praha; Mimoň

28. 3. 2015, 11:36

obecně:
rychlej posuv, k tomu úměrně otáčky dle nástroje a chladit a chladit

Ale jak si napsal, dokud si na to sám nesáhneš...
Uživatelský avatar
Zdenek Valter
Příspěvky: 5201
Registrován: 9. 1. 2009, 5:16
Bydliště: Ústí n. L.

29. 3. 2015, 9:44

Hades píše:obecně:
rychlej posuv, k tomu úměrně otáčky dle nástroje a chladit a chladit

Ale jak si napsal, dokud si na to sám nesáhneš...
Já mám zkušenosti s Ertacelem, Delrinem - lehce obrobitelný plast nespéká se tam je velký rozsah otáček netřeba se bát a nemusí se chladit.
(Myslím, že to může být podobné jako Tebou popisovaný Ertalite)
Novodur - termoplast, zde je to jen pro malé otáčky a chladit.

Obecně je lépe používat méně břitů.
Hobbík - obráběč i 3D tiskař začátečník - strojní park je konečně instalován
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

29. 3. 2015, 11:37

Díky za navedení.Ještě bych se zeptal jestli na tohle nejsou nějaké spešl vrtáky,potřeboval bych hodně děr okolo 4-6 mm a hloubky cca 15 mm a rád bych to dělal bez výplachu...
Event.jak na tento materiál běžné vrtáky brousit,někde jsem kdysi četl že čím měkčí materiál tím by měl být ostřejší úhel břitu i vrcholový úhel vrtáku.Ale jde o to do jaké míry,to netuším...
Navíc třeba u pertinaxu tohle nefunguje,vrták se při dovrtávání kouše a moc nabírá materiál...
echt
Příspěvky: 751
Registrován: 21. 5. 2013, 8:58
Bydliště: vysočina

29. 3. 2015, 12:22

* na plasty existují vrtáky s velkým stoupáním šroubovice pro rychlý odvod špon
Uživatelský avatar
Francotirador
Příspěvky: 1173
Registrován: 27. 7. 2010, 8:04

28. 4. 2015, 8:05

Sice je to soustružení, ale vypadá to excelentně
https://www.youtube.com/watch?v=jxWbz0Wf2rM" onclick="window.open(this.href);return false;
soustruh: TOS MN80A; obrážečka: TOS MS200N
frézka: klon Sieg X2; ostřička: Beiping PP-U3
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2015, 12:34

karelsklo píše:Díky za navedení.Ještě bych se zeptal jestli na tohle nejsou nějaké spešl vrtáky,potřeboval bych hodně děr okolo 4-6 mm a hloubky cca 15 mm a rád bych to dělal bez výplachu...
Event.jak na tento materiál běžné vrtáky brousit,někde jsem kdysi četl že čím měkčí materiál tím by měl být ostřejší úhel břitu i vrcholový úhel vrtáku.Ale jde o to do jaké míry,to netuším...
Navíc třeba u pertinaxu tohle nefunguje,vrták se při dovrtávání kouše a moc nabírá materiál...
Já nemám s vrtáky do plastu moc dobré zkušenosti. Víc se mi osvědčilo použití normálních HSS-Co vrtáků do železa. Vrtáky ale musí být přesné, vybrušované, protože plast vrták nevede jako železo, křivý vrták udělá velkou díru. Pro vrták 6 mm do POM-C (Delrin, Ertacetal) bych použil 800 otáček a posuv 950 mm/min. V porovnání s katalogovými údaji je těch 800 otáček směšně málo a 950 mm/min zase brutálně moc, ale funguje to, dělá to tlustou, částečně natavenou šponu, která krásně vyleze šroubovicí ven a nenamotá se na vrták a neodře povrch.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
fmodel
Příspěvky: 10119
Registrován: 26. 10. 2011, 10:37
Kontaktovat uživatele:

28. 4. 2015, 1:11

souhlas s prochaskou, mám podobné zkušenosti s HSS-Co mě to fungovalo dost dobře.
http://www.rm-reznicek.cz" onclick="window.open(this.href);return false;
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

28. 4. 2015, 6:37

Pomaličku se s tím začínám seznamovat.Zatím si ty upínátka dělám z PVC-U a co radíte o vrtání se potvrzuje.Zkouším to i ručně,člověk aspoň líp odhadne co se materiálu líbí víc a co míň.
U frézování se mi na 10tku frézu osvědčilo (kupodivu) ne 1 nebo 2 ale 4 břity,otáčky kolem 5 000,posuv cca f500 -f1000 a brát spíš hlubší šponu-nemá smysl jet po 3 mm hloubky,to je horší než 5 mm.

Výjimka je někde na kraji kde to není už kdovíjak dobře upnuté.Tam se musí zlehka jinak to drnčí a plast se maže.

Vypadá to že u toho vrtání to bude chtít dobře upnout shora aby se obrobek nenatahoval na vrták...
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

1. 5. 2015, 8:55

Ahoj.Nevíte prosímpěkně někdo jestli existuje nějaký nástroj na ruční srážení hran měkčích plastů?
Něco jako škrabka na brambory ( aby se zamezilo přílišnému zajetí do materiálu ),ale s takovým tvarem aby se dalo dostat co nejvíc do vnitřních koutů...
RaS
Příspěvky: 8589
Registrován: 26. 3. 2009, 9:12
Bydliště: Úvaly

2. 5. 2015, 6:57

mrkni na škrabáky Noga.. rukojeť + vyměnitelné nožíky různých tvarů
věčný rýpal,který musí mít poslední slovo, odpůrce low-cost zařízení končících v naprosté většině případů v hromadě šrotu
uživatelé hýbátek, kteří mají z mých příspěvků celoživotní trauma nechť si mé příspěvky VYPNOU
zembic
Příspěvky: 40
Registrován: 29. 10. 2011, 3:00
Bydliště: Brno

2. 5. 2015, 7:35

potvrzuji skrabky Noga, "verzatilku" s otočným nožíkem používám na nerez i plasty k plné spokojenosti. Vybere to každou zatáčku, jen u plastu to chce dostat do ruky plynulost a přítlak.
Martin Žemba
karelsklo
Příspěvky: 1512
Registrován: 19. 4. 2013, 8:35

3. 5. 2015, 1:23

Díky,to vypadá použitelně.
Teď se dost peru s ůběrem plochy,pokud člověk potřebuje ubrat např.3 mm z desky tl.15 mm o velikosti třeba 50 x 500 mm,jde to strašně blbě.
Materiál není jak upnout a tím pádem se (tam kde drží míň) natahuje na nástroj.Výsledek hrozný a nevím co s tím.
Buďto vakuum nebo to lepit nějakou dvoustrankou,nevím...

Nevíte někdo kde by se dalo koupit šedé PVC-U tl. 12 mm v toleranci +- 0,3 mm?
V Tribonu beru desky "simona" ale tam tloušťka lítá až- 0,6 mm a to je moc.
Musím proto přefrézovávat desky 15 mm což mi nejde (jak jsem zmínil :( ) a navíc se potvory potom zkroutí-to znamená frézovat je z obou stran...

Jinak do hrany to jakžtakž jde,nevím ale jestli ten odtavený "kartáček" je v pořádku.Povrch je docela pěkný ale mohl by být i hezčí... :)



https://www.youtube.com/watch?v=8e5nhKH ... e=youtu.be
Uživatelský avatar
packa
Příspěvky: 6946
Registrován: 7. 2. 2007, 6:42
Bydliště: Královehradecký kraj

3. 5. 2015, 8:37

mě to příjde že máš strašně malý posuv , proto ti to taví a nemáš tam špony
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

3. 5. 2015, 9:06

Já bych to frézoval zhruba stejně, ale sousledně.

Co se týká té desky naplocho, jistá šance by ještě byla zkusit frézu s co nejstrmější šroubovicí, která za materiál tolik netahá, ale opravdu správné řešení je ten vakuový upínací přípravek :-)
Aleš Procháska
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“