Polystyren

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 12:16

crickett píše:Zaujimalo by ma aky piesok na to pouziva.. a kde sa da taky piesok zohnat?
Zkus googlit "formovací směs", něco o tom na netu je.
Aleš Procháska
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 1:02

Tak následující jsem dostal před delším časem mailem od člověka který lije doma a dříve se litím i živil:
Písek je stejný jako se dá koupit ve stavebninách křemičitý na zámkovou dlažbu. Čím jeměnší tím hladčí povrch. Je smíchaný s jílem ,takové to mazlavé bahýnko. Poměr 1/3 jeden díl jílu. Vlhké to musí být jako tabák. Když se to zmáčkne v dlani musí být vidět struktura rukou. Prášek je obyč dětský pudr. je to na oddělení.
Já k tomu můžu dodat, že to bahýnko by měl být bentonit což se dá snadno koupit jako stelivo pro kočky to je potřeba rozemlít/rozdrtit.
Jádro je spojené lepidlem na tapety s přídavkem nějakého oleje(to jsem nepochopil), někde jsem čet, že se dá pojit vodním sklem, ale to teď nemůžu dohledat. Po odlití se to jádro rozbije a zbytky se vyklepou na jednom videu má jádro z písku, na druhém videu je hojně posypané pudrem což mu zvýšilo kvalitu povrchu odlitku. Formovací písek nebude asi jednoduché sehnat, už se snažím nějakou chvíli, ale v malém množství žádná sláva. Pokud máte v dosahu slévárnu pak je napůl vyhráno. Odemě je nejblíž asi do Ždáru jestli se ještě ve žďasu ještě lije nevím a nebo potom Brno tam je sléváren víc.
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 1:09

Teď jsem mluvil s obchodnicí firmy http://www.sklopisek.cz/ na naše účely se hodí jejich nejjemnější písek ST 56 balení v pytlích po 50Kg za 109,- Kč i s daní přepravu je potřeba si objednat u nějaké společnosti například toptrans vozí i na slovensko, je otázka jak moc to přeprava prodraží.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 2:03

Ben Ash píše:Formovací písek nebude asi jednoduché sehnat, už se snažím nějakou chvíli, ale v malém množství žádná sláva. Pokud máte v dosahu slévárnu pak je napůl vyhráno. Odemě je nejblíž asi do Ždáru jestli se ještě ve žďasu ještě lije nevím a nebo potom Brno tam je sléváren víc.
Samotný písek v malém mají v Bauhausu jako "jemný písek křemičitý" v pytlíkách po 5 kg nebo 10 kg, na obalu je napsaná zrnitost 0.3 mm, ale bůhví co to znamená. Samozřejmě stojí víc než ten padesátikilový rovnou z pískovny...
Aleš Procháska
siliconbrain
Příspěvky: 93
Registrován: 21. 7. 2006, 1:53
Bydliště: Praha 4
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 5:36

Vše pro formování: http://www.sandteam.cz/
--
jrt
Avenger
Příspěvky: 383
Registrován: 19. 10. 2006, 8:41
Bydliště: Litoměřice

29. 5. 2009, 6:16

Když si pustíte všechny díly těch videí na youtube, tak je tam postup jak si ten písek namíchat.
Uživatelský avatar
cmeliak
Příspěvky: 218
Registrován: 11. 1. 2009, 8:18
Kontaktovat uživatele:

29. 5. 2009, 9:56

kuci to je super diskusia, ale o polystyrene nic.....
tu nikto nenajde ked bude hladat odlievanie...
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

30. 5. 2009, 6:58

Ja som postavil takú piecku na tavenie hliníka na propan-butan s horákom a musím povedať , že funguje skvele . Spotreba plynu nie je vysoká . Za 20 minút roztavím 1 liter hliníku . Len musím zistiť , čo tam pridáva pred koncom tavby . :)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2009, 7:36

to siliconbrain:
google vyplivl lecos ale tenhle pěkný odkaz navíc v dosahu bohužel ne :-((
to pájač:
rozhodně tu pec vyfoť a pokud si ji dělal z nějaké malty napiš složení !
to cmeliak:
Zkus hledat na www.mojehobby.cz v sekci modelářská dílna tuším matně že tam o tom šla tak přede dvěma roky řeč
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

30. 5. 2009, 12:45

Pec na tavenie hliníka. 8)
Přílohy
Pec_3.JPG
Pec_2.JPG
Pec_1.JPG
Horák.JPG
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

30. 5. 2009, 1:01

Tu je kvantum materiálu na stavbu pece z ktorého som aj ja vychádzal .
http://www.backyardmetalcasting.com/
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
Uživatelský avatar
Ben Ash
Site Admin
Příspěvky: 1404
Registrován: 25. 3. 2009, 8:02
Bydliště: Vladislav
Kontaktovat uživatele:

30. 5. 2009, 3:08

Ty stránky znám. A to složení tý malty? Použil jsi čistou šamotovou maltu, nebo si ji ještě s něčím míchal?

Z těch věcí o kterých tam píše jsem se ptal na šamot, to bude asi ten fireclay, pytel 50Kg stojí 333,- Kč s daní, jemný křemičitý písek asi kolem stovky (měli ho v naší firemní prodejně stavebnin) Starost mi dělá perlit (experlit) pytel stojí cca250 kaček ale je toho na dva životy.
Uživatelský avatar
pájač
Příspěvky: 1143
Registrován: 28. 1. 2008, 8:35
Bydliště: Levice

30. 5. 2009, 3:34

Portlandský cement , šamot , piesok a perlit . Perlit zoženieš v predajni so záhradníckymi potrebami v balení cca 2 litre . Pomer koľko čoho musím nájsť . 8)
Nemáš CNC - nič neznamenáš.
30.01.10 pokusne spustené CNC. Neviem, ako som mohol doteraz bez neho žiť. ><((((º>
http://www.fishpol.sk
walter
Příspěvky: 163
Registrován: 4. 12. 2006, 2:44

31. 5. 2009, 1:43

Neví někdo, kde najít u nás prodejce polotovarů na stavbu odporové pece? díky
lubos
Sponzor fora
Příspěvky: 5088
Registrován: 2. 5. 2007, 3:47
Bydliště: Praha

31. 5. 2009, 8:00

Co se pamatuju tak jsem viděl výrobu splávků z polystyrenu,materiál na výrobu polystyrenu se dá koupit ve fabrice kde polystyren vyrábějí. Co jsem viděl já udělali jednoduchou formu z hliníku do ní nasypali gran. polystyren a vařili ve vodě. Co vím o mašinách tak polystyren se začíná rozpínávat při použití přehřáté páry cca 116 °C. Byl jsem ve fabrice na výrobu EPP což je v podstatě stejná technologie. Jako základ je použitý granulát veliký asi jako písek. Ten se prožene přes expandér kde se granulát zvětší cca na 1mm dle požadované celkové objemové hmotnosti materiálu. Poté se to celé nažene do formy a pustí se do ní horká pára. Při výrobě dílů je pak hezky vidět kde jsou ve formě vstupy pro páru (ta místa vypadají jako kytičky, jsou to dirky od sítek, která zabranují vniku granulátu do systemu páry když zrovna nefuní), dále je ve formě vstup materiálu to jsou většinou kolečka o průměru cca 30mm. Materiál se do formy pere pod tlakem (v závislosti na hustotě) a pak horkou párou v podstatě už jen slepí k sobě (výhodnější je mít materilál předpěněný kvůli energetické náročnosti). Ale dá se vypěnit i prvotní materilál ve velikosti základního materiálu. Dále forma obsahuje chladící trubice aby se výrobek z formy vyndaval studený a nedošlo k jeho deformaci případně sražení (to je bohužel časté protože všichni pospíchají a vyndavají to horké). To jsou jen základní info které jsem pochytil za letu a nejsem si jistý tou teplotou páry ale to se dá najít. Svého času jsem chtěl mašinu na výrobu polystyrenu , epp a podobných materilálů koupit ale naštěstí jsem si to rozmyslel. Myslím že pro tebe bude jednodušší si díly vyfrézovat z polystyrenových desek, jde to úplně v pohodě v podstatě jakýmkoliv nástrojem , osobně používám nástroj o průměru 12 mm z obi ( je to takovej bastl svařejej asi z šesti 2mm plátků do hvězdy - prvotně je určený na dřevo a plasty). Na obyč polystyren to stačí v pohodě a i tvrdej ( modrej , zelenej , fialovej) to vezme pěkně, případně stačí lehce obrousit brusným papírem nebo mřížkou na sádrokarton.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“