Jaky hlinik/dural na frezovani

Technologicke postupy a měřidla v dílně
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

26. 9. 2007, 8:52

Ahoj.

Koupil jsem se z jedne firmy hlinikovou plouchou tyc.
Bohuzel jsem zahy zjistil, ze je to temer neobrobitelna zalezitost.
Maze se to jako blazen.
Protoze nejsem strojar a vlastne ani moc nevim, co si mam dale objednavat, chci se zeptat, ktrerou hlinikovou slitinu si objednavate Vy.

Me osobne jde hlavne o "siny" tloustky 10mm. (sire 30,40,50,60,100 apod.)

Jde mi hlavne o oznaceni slitiny (napr. AlmgSi0,5 je spatna...asi muj pripad, na fakture nemam ani oznaceno z ceho to je.... apod.)
Dale pokud doporucite i nejakou firmu, aby byla schopna material narezat a poslat postou (neni moc prijemne, kdyz mi pred barak prijel kamion s jednim plochacem a jeste me stalo postovne 600...protoze na 524kc nemel manik zpet)

Dekuji za rady.
Prichy
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2007, 8:55

nejaka ferona co neco podobneho ve vasem okoli neni?
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2007, 12:36

prichy píše:Ahoj.

Koupil jsem se z jedne firmy hlinikovou plouchou tyc.
Bohuzel jsem zahy zjistil, ze je to temer neobrobitelna zalezitost.
Maze se to jako blazen.
Protoze nejsem strojar a vlastne ani moc nevim, co si mam dale objednavat, chci se zeptat, ktrerou hlinikovou slitinu si objednavate Vy.

Me osobne jde hlavne o "siny" tloustky 10mm. (sire 30,40,50,60,100 apod.)

Jde mi hlavne o oznaceni slitiny (napr. AlmgSi0,5 je spatna...asi muj pripad, na fakture nemam ani oznaceno z ceho to je.... apod.)
Dale pokud doporucite i nejakou firmu, aby byla schopna material narezat a poslat postou (neni moc prijemne, kdyz mi pred barak prijel kamion s jednim plochacem a jeste me stalo postovne 600...protoze na 524kc nemel manik zpet)

Dekuji za rady.
Celkem dobra je slitina AW 2017A (to je to, co vetsinou dostanete ve Ferone kdyz reknete "dural" - a take je puvodnimu Duralu(TM) podobna). Totez se da rict o slitine AW 2030, tu take ve Ferone mivaji. Vlastnosti hlinikovych slitin jsou velmi podstatne zavisle na tepelnem zpracovani, starnuti a zpusobu vyroby. Na obrabeni jsou velmi vhodne lisovane polotovary podrobene umelemu nebo prirozenemu starnuti, cili nejcasteji kody T3 a T4 (takze plnym nazvem napriklad AW 2017A.T3).

Pak je cela rada stejne dobre nebo jeste lepe obrobitelnych slitin, treba 5083 nebo moje oblibena 7022 (samozrejme obe v tvrdem stavu), ale ty se uz museji ruzne objednavat a posilat atd. Obecne se da rict, ze plati to co je o obrobitelnosti napsane v katalozich, cili vyhovuje obrobitelnost vyborna nebo velmi dobra. Urcite voditko je, ze tvrde slitiny se obrabeji lepe nez mekke.

Materialy z uvedenych slitin delaji kratke trisky, pekny leskly povrch a daji se i eloxovat, i kdyz zrovna u techto slitin neni elox nadherne leskly a dokonale stejnomerne probraveny, nicmene na vytvrzeni povrchu proti oderu to staci.

Jeden z peknych cesky psanych prehledu slitin je na http://www.alfun.cz, oddil hlinikov - desky.

Jinak na rozmer do 15 mm pozor, v techto tloustkach se casto vyskytuji valcovane pasy v mekkem nebo polomekkem stavu, coz je asi presne to co se vam namotalo na frezu :-), ale hlidat kod slitiny se vyplati i u tlustsich polotovaru.
Aleš Procháska
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

26. 9. 2007, 1:40

Kupuji též ve Feroně a stačilo říct že to budu obrábět a oni už věděli co mi maj poslat byl jsem spokojen.
Uživatelský avatar
robokop
Site Admin
Příspěvky: 22399
Registrován: 10. 7. 2006, 12:12
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2007, 1:48

ve ferone je fajn, kdyz clovek prijde a rekne na co to chce ze mu neco najdou
Vsechna prava na chyby vyhrazena (E)
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

26. 9. 2007, 2:02

Neni Ferona velkoobchod?
Nebo snad funguje pres web (e-shop apod)?

Problem je, ze u nas nic podobneho neni a obcas bych potreboval prave "jednu stangli" nejakeho toho plochace....tzn mit sortiment a ceny a na druhe strane cloveka, ktery to treba nareze na metry a posle postou ci dhl-kou ci tak podobne.

PS: priznam se bez muceni, ze bych i rad nekdy koupil nejaky vetsi blok "duralu" ale ne samozrejme 6m.
Prichy
Pupak
Příspěvky: 1457
Registrován: 28. 8. 2006, 8:12
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2007, 2:06

Ja nakupuju v Decine v AluAZ a maj tam slusnej sortiment,hlavne ty plochace a kulatinu.Nemaji standardne plechy a profily,ale da se tam cokoli objednat.Pokud budes neco potrebovat,napis si seznam a ja ti to koupim a poslu.Neni to zadny problem,nebot tam jezdim dost casto.
Dokonce myslim,ze zasilaji na dobirku.Mrkni se na jejich stranky.
prochaska
Sponzor fora
Příspěvky: 8163
Registrován: 16. 7. 2006, 12:33
Bydliště: Praha Bohnice + Roudnice nad Labem
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2007, 2:17

prichy píše:Neni Ferona velkoobchod?
Nebo snad funguje pres web (e-shop apod)?

Problem je, ze u nas nic podobneho neni a obcas bych potreboval prave "jednu stangli" nejakeho toho plochace....tzn mit sortiment a ceny a na druhe strane cloveka, ktery to treba nareze na metry a posle postou ci dhl-kou ci tak podobne.

PS: priznam se bez muceni, ze bych i rad nekdy koupil nejaky vetsi blok "duralu" ale ne samozrejme 6m.
Ferona ma i maloobchody, ale jen nekde - Praha, Hradec a tak. Jinak tam provozuji neco, cemu se snad rika outsourcovany sklad - uriznou ihned cokoliv z cehokoliv (az na nejake limity u plechu - tusim, ze se musi vzit aspon pul tabule), vcera jsem si tam nechal uriznout centimetrovy salamek z dvaceticentimetrove duralove kulatiny.

Na objednavku a poslani postou nebo sbernou sluzbou je vic firem, ja pouzivam Alfun, maji siroky sortiment a zase plati, ze udelaji prirezy pozadovaneho rozmeru z cehokoliv, i z desek. Musi se objednavat telefonicky, protoze obcas misto urcite slitiny nabidnou ekvivalent nebo jinou podobnou.
Aleš Procháska
Josef
Sponzor fora
Příspěvky: 5699
Registrován: 19. 11. 2006, 9:25
Bydliště: Valašsko

26. 9. 2007, 4:39

Pokud se to špatně obrábí, tak to chlaď petrolejem a nekuř u toho.
QNX
Příspěvky: 3701
Registrován: 20. 12. 2006, 9:59
Kontaktovat uživatele:

26. 9. 2007, 4:43

V případě, že to nebude nutné svařovat, tak bych doporučil AW 7022 T651. Obrábění jde nádherně, povrch je perfektní, pevnost 2x větší než u slitin z řady AlMgSi. Nakupuju to od feropol.cz Dostupnost hlavně jako desky, ale uříznou rozměr podle objednávky.
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

26. 9. 2007, 7:31

QNX: plochace maji, ale jen AlMgSi0,7, dle to asi bude podobne tomu, co mi poslali.

Pupak: diky, ale zas tak otravovat nechci......navic nemusis mit vzdy cas, a tak podobne.

Zkusim se domluvit nekde na webu, jestli vi, co je to obrobitelny "hlinik"

Diky za rady, mam alespon zakladni predstavu o tom, co priste objednavat a co ne.
Prichy
RCR
Příspěvky: 72
Registrován: 22. 7. 2007, 2:16
Bydliště: Lázně Bohdaneč

26. 9. 2007, 11:16

Vřele doporučuji fi www.alcomalval.com,jsou schopni předřezat i na vodním paprsku a zásilková služba funguje více než skvěle.
Jinak hliníkové slitiny obrábím ve velkém již několik let a problém s lepením ani u výše uvedené slitiny nemám,ovšem je třeba trochu laborování s chlazením,otáčkami i geometrií nástroje.A nástroje bych doporučil z CKP Chrudim,levné a i zakázkové nejsou problém,i geometrii si lze vyžádat takovou jakou je zrovna třeba.
RCR
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

27. 9. 2007, 7:28

Takze jsem si to prosel, asi jako prvni zkusim feropol.

Jeste jsme se chtel zeptat na ceny, ktere platite. Za "obycejny hlinik" se plati kolem 150kc na kilo materialu......pocitaji vam to tez dle hmotnosti a jak moc se lisi cena.
Prichy
Monteg
Příspěvky: 1481
Registrován: 30. 10. 2006, 5:37
Bydliště: LOUNY

27. 9. 2007, 8:57

Kontakt na prodejce a víš vše v čem je problém? :lol:
prichy
Příspěvky: 767
Registrován: 29. 7. 2006, 11:05
Bydliště: Sokolov

28. 9. 2007, 6:59

Monteg: a tak jasny, chtel jsem se jen zeptat, mam i hodne zkusenosti, ze na maily nikdo nereaguje, holt vemu telefon do ruky ( nekdy i ten je problem, protoze tam kde jsem kupoval tu "hlinu" poprve, jsem pana tez upozornoval ze se to bude obrabet, aby mi to narezal na metry atd. nejprve se tyden nedelo nic a po urgenci to dopadlo jak dopadlo (byla to fa. PROAL).

Jinak mas samozrejme pravdu, lina huba...atd.
Prichy
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“