Škrábance v hlazence

Technologicke postupy a měřidla v dílně
Odpovědět
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 9:56

Ať dělám co dělám mám neustále při točení hlazenky škrábance. Zkoušel jsem jak ruční tak i strojní posuv, různé otáčky, (při menších otáčkách je to hrůza) chlazení i bez, větší i menší šponu a pořád stejný.
Přílohy
SPM_A1065.jpg
SPM_A1066.jpg
Uživatelský avatar
bobik
Příspěvky: 4564
Registrován: 11. 12. 2007, 7:48
Bydliště: Okres Klatovy

6. 2. 2011, 10:47

Já bych řekl, že máš malo tuhý stroj. Zkus to na nějaký dospělý mašině a uvidíš, že to materiálem nejspíš nebude.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

6. 2. 2011, 10:58

Ten tvůj Trigon má moc ostrou hranu, použij CCMT plátek s 0,8mm rádiusem na špičce. Minimální úběr je potom 0,6mm tříska, na průměru 1,2mm. Můžeš samozřejmě brát i míň, ale likviduješ si potom řeznou hranu.

http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... =WV&type=1
http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... =WV&type=1

Zde jsem našel trigon, kterým by ti to mělo jít
http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... =WV&type=1

Všechno jsou to plátky broušené a leštěné na hliník, takže maximálně vhodné pro malé tintítka typu asist :wink:
Na oceli to nevydrží to co na hliníku, ale neděláš sériovku na CNC mašině, jde ti o to, abys s co nejmenším odporem uříznul třísku. Chlapi u nás na údržbě si je nemůžou vynachválit, když tam měli klasický lisovaný plátek, tak jim hřídel odpružovala a soustružily sudy.
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

6. 2. 2011, 11:26

sidonie píše:Ten tvůj Trigon má moc ostrou hranu, použij CCMT plátek s 0,8mm rádiusem na špičce. Minimální úběr je potom 0,6mm tříska, na průměru 1,2mm. Můžeš samozřejmě brát i míň, ale likviduješ si potom řeznou hranu.

http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... =WV&type=1
http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... =WV&type=1

Zde jsem našel trigon, kterým by ti to mělo jít
http://www.iscar.com/Ecat/familyhdr.asp ... =WV&type=1

Všechno jsou to plátky broušené a leštěné na hliník, takže maximálně vhodné pro malé tintítka typu asist :wink:
Na oceli to nevydrží to co na hliníku, ale neděláš sériovku na CNC mašině, jde ti o to, abys s co nejmenším odporem uříznul třísku. Chlapi u nás na údržbě si je nemůžou vynachválit, když tam měli klasický lisovaný plátek, tak jim hřídel odpružovala a soustružily sudy.
..len či ta platka na hlinik niečo vydrži ked s nou obrabaš kov...nie su velmi lacne tie platky ..
sustruh sv18 ,vrtačka
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

6. 2. 2011, 11:36

Rozpočítej si to na břity a nebude ti to připadat až zas tolik. Vydrží ti to podle toho jak tuhý máš stroj. Na SV 18 mají chlapi jeden břit třetí rok, je to na údržbě a dělá se s tím plátkem všechno kromě kalenýho materiálu (ocel, mosaz, hliník). Moc toho neobrobily, ale myslím, že to bude stejný jako u někoho doma v garáži nebo do garáže chodíš na směny pět dní v týdnu a sem tam si dáš nějaký přesčas? Na CNC soustruhu na hliníku vydrží necelou směnu, na mosazi tři směny, přetáčíme s nima kusy na kterých musí být absolutně hladký povrch pod nikl.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 4:09

Nevím, při stejném materiálu průměru 35mm a víš to nedělá a problém je pouze u průměru pod 20mm. V týdnu jsem točil 80mm a vše OK. Foto, průměr 36mm
Přílohy
SPM_A1067.jpg
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

6. 2. 2011, 4:56

Ale to je v pořádku, čím menší průměr, tím menší obvodová (řezná) rychlost a hlavně se rapidně mění tečný úhel pod kterým nůž řeže. Takže i negativní plátek bude na větším průměru řezat, ale na malém už bude jen odtlačovat materiál a vytrhávat ho. Na učňáku jsme si museli kudlu nabrousit tak, aby malá řezná rychlost nebyla na škodu. Brousili jsme si různě hluboké žlábky a nejšpičatější jsme dělali na nerez. Dokud se řezná hrana nezakulatila nebo neodtrhla, bylo všechno v pohodě. Dnešní "soustružníci" jsou rozmlsaní různými lamači třísek a jakmile mají řešit co s dlouhou šponou, tak jsou v háji. Ještě za nás byl boj s dlouhými šponami naprosto normální, dokonce se soutěžilo kdo utočí nejdelší a nejrovnoměrnější šponu. Mě se podařilo něco kolem 2,5 metru s průměrem 5 mm, vypadala podobně jako pancéřová trubka :) . Na otázku odpovím zrovna, nebyla nejdelší :( Mistr byl schopnej utočit šponu klidně přes deset metrů.
potraviny
Příspěvky: 1993
Registrován: 17. 9. 2009, 10:05
Bydliště: Most
Kontaktovat uživatele:

6. 2. 2011, 6:08

Chápu-li to dobře, pokud snížím můž nebudu sice uprostřed obroku ale snížím tím řezný úhel. Hm to je hovadina. Budu muset tedy změnit úhel destičky, tedy celého nože aby hrana byla stále uprostřed obroku. Je to tak?
Pokus se mi to nějak načmárnout.
peter1
Příspěvky: 624
Registrován: 24. 4. 2010, 8:00
Bydliště: vychodne slovensko

6. 2. 2011, 6:57

sidonie píše:Ale to je v pořádku, čím menší průměr, tím menší obvodová (řezná) rychlost a hlavně se rapidně mění tečný úhel pod kterým nůž řeže. Takže i negativní plátek bude na větším průměru řezat, ale na malém už bude jen odtlačovat materiál a vytrhávat ho. Na učňáku jsme si museli kudlu nabrousit tak, aby malá řezná rychlost nebyla na škodu. Brousili jsme si různě hluboké žlábky a nejšpičatější jsme dělali na nerez. Dokud se řezná hrana nezakulatila nebo neodtrhla, bylo všechno v pohodě. Dnešní "soustružníci" jsou rozmlsaní různými lamači třísek a jakmile mají řešit co s dlouhou šponou, tak jsou v háji. Ještě za nás byl boj s dlouhými šponami naprosto normální, dokonce se soutěžilo kdo utočí nejdelší a nejrovnoměrnější šponu. Mě se podařilo něco kolem 2,5 metru s průměrem 5 mm, vypadala podobně jako pancéřová trubka :) . Na otázku odpovím zrovna, nebyla nejdelší :( Mistr byl schopnej utočit šponu klidně přes deset metrů.
......nás neučili brusiť sustružnicke nože a pritom je to klučova vec pre sustružnika ale chemiu ,literaturu ,elektroniku a take veci to nas učili..
sustruh sv18 ,vrtačka
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

6. 2. 2011, 7:27

potraviny píše:Chápu-li to dobře, pokud snížím můž nebudu sice uprostřed obroku ale snížím tím řezný úhel. Hm to je hovadina. Budu muset tedy změnit úhel destičky, tedy celého nože aby hrana byla stále uprostřed obroku. Je to tak?
Pokus se mi to nějak načmárnout.
Pod střed jsme dávali nože na nerez, už si to nepamatuju přesně, ale byli to nějaké desetinky. Prostě vem do ruky kudlu, zapni brusku s korundovým kotoučem a nabrus si žlábek. Brousí se boční hranou kotouče, tak abys viděl kolik ti zbývá k hraně. Takhle jsme upravovali i upichováky, žlábek se brousil k jedné straně, aby se špona motala do spirály a ne do šneku. Ať se ti to budu snažit nakreslit jak budu umět, nejlepší by bylo jednou vidět brousit a potom při práci.

Mrkni sem: http://aukro.cz/zbytek-platku-na-hlinik ... 66831.html
Všimni si toho oktagenového plátku a hlavně těch dvou čtvercových vedle. Pokud si na noži nabrousíš podobný superpozitivní břit, tak tím zmenšíš odpor i tření a máš napůl vyhráno.
Uživatelský avatar
Ferrit
Příspěvky: 432
Registrován: 6. 8. 2009, 10:08
Bydliště: Třebíč

7. 2. 2011, 10:12

Taky miluji krásný povrch obrobku - až tak, že někdy to zkusím několikrát a pokud mám dost materiálu tak to někdy vyjde. Pokud ne, zkusím smirek(přesnost je v háji) vyhodím nebo použiji příště na něco jiného. Prostě je to alchymie = neznalost. A možná je nás tu takových více.

Prosím tedy vážené členy tohoto fora, zejména ty, kteří ví jak nabrousit nůž pro ten který materiál, průměr, řeznou rychlost o trošku obsáhlejší příspěvek (pár rad a zásad), ze kterého by bylo možno čerpat a prakticky se učit. Pokud by byl doplněn o orientaci v plátcích by bylo úplné blaho.

Ano jsem taky z těch, kterým vtloukali chemii, biologii, jazyky a jiné, případně i etiku. O tom, jak nabrousit kudlu, natož na soustruh nikde ani zmínka - díval jsem se do poznámek ze školy :lol:

Pokud to tu již proběhlo prosím s omluvou o odkaz
MN-80A, BF-20 Vario, MAHOS 22, Beiping PP-U3, Prusa i3-MK2
I cesta je cíl. - "Finis coronat opus"
milan252
Příspěvky: 122
Registrován: 25. 1. 2009, 7:26
Bydliště: Odry

7. 2. 2011, 11:38

Já se držím zásady, že radius špičky nože by měl být menší než polovina úběru materiálu.
Nejhorší varianta je ta přesná polovina, protože ten nůž neví, jestli je odtláčený nebo ne od materiálu.
Já v tomhle případě sáhnu téměř vždy po ručně broušeném noži.
Jinak je to samozřejmně alchymie se všim co k tomu patří.
Milan
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2011, 10:30

Pokud to dělá tyhle stopy na povrchu tak bych zkusil zvětšit posuv.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
sidonie
Příspěvky: 1010
Registrován: 18. 12. 2009, 11:18
Bydliště: Vranová Lhota

12. 2. 2011, 10:38

Větším posuvem podle mě budou ty škrábance o něco dál od sebe. Podle mě to chce otáčky!! Ale kde brát a nekrást. Dobře nabroušené radeco by mohlo zabrat i při těch malých otáčkách, bohužel nevydrží nabroušené dlouho.
Uživatelský avatar
magi
Sponzor fora
Příspěvky: 2654
Registrován: 16. 10. 2006, 12:40
Bydliště: Třebíč
Kontaktovat uživatele:

12. 2. 2011, 10:49

Podle toho, že jsou škrábance jen někde, bych řekl že o průměr dřou špony, které blbě odcházejí z nože. Větší posuv by měl zajistit plynulejší odvod špon. Podle povrchu bych řekl že posuv je žalostně pomalý, není vidět asi sebemenší spirála (nelze si plést soustruh s bruskou :) ).
Otáčky by tomu možná pomohly taky, ale jen do určité míry.
Zkusil bych obyčejný nůž P20 nabroušený v ruce.
Dle úpravy hnojiště poznáme hospodáře, dle výsledu voleb jakýchkoliv duševní úroveň voličů.
Odpovědět

Zpět na „Technologie a měření“